1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
 4. لاچسیس (Lachesis) چیست؟

لاچسیس (Lachesis) چیست؟

لاچسیس (Lachesis) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
لاچسیس (Lachesis) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

در یک سیستم غیرمتمرکز، اجماع به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن شرکت‌کنندگان در سیستم بر روی یک بلاک چین به عنوان یک حقیقت توافق می‌کنند که شامل تمام تراکنش‌های سیستم است. اجماع تضمین می‌کند که تراکنش‌ها به شیوه‌ای ثابت و ایمن تأیید شده و به بلاک چین اضافه می‌شوند. اجماع، برای امنیت و قابلیت اطمینان یک سیستم غیرمتمرکز بسیار مهم است زیرا به جلوگیری از دستکاری عوامل مخرب شبکه یا داده های آن کمک می کند. در این مقاله می خواهیم به بررسی مکانیسم اجماع فانتوم به نام لاچسیس بپردازیم. امیدواریم برای شما نیز این مقاله جذاب و مفید باشد. این مقاله خوانندگان را با درک سطح بالایی از مکانیسم اجماع Fantom، به نام Lachesis آشنا می کند. انتظار می رود درک اساسی از فناوری بلاک چین وجود داشته باشد.

یکی از ویژگی های فناوری بلاک چین وجود الگوریتم های اجماع است که کاربردهای مختلفی دارند. به عنوان مثال یکی از کاربردهای این مکانیزم تایید تراکنش ها می باشد. در واقع الگوریتم اجماع فرآیندی است که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم برای تایید صحت تراکنش ها و حفظ امنیت بلاک چین از آن استفاده می کنند.

 بنابراین، الگوریتم اجماع نحوه اعتبارسنجی و ثبت تراکنش‌ ها در شبکه را در تمام گره‌ ها کنترل می‌کند. بلاک چین های مختلف از اجماع متفاوتی مانند اثبات کار، اثبات سهام، اثبات صلاحیت، اثبات حضور، اثبات زمان و غیره استفاده می کنند. شبکه فانتوم همچنین از نسخه ناهمزمان الگوریتم تحمل خطا بیزانسی معروف به لاچسیس استفاده می کند. بلاک چین مارجین به لطف الگوریتم اجماع لاچسیس به شبکه ای سریع، مقیاس پذیر و امن تبدیل شده است. 

روش کار لاچسیس در الگوریتم فانتوم چگونه است؟

روش کار لاچسیس در الگوریتم فانتوم چگونه است؟

هر گره لاچسیس یک گراف جهت دار مدور هدایت شده (DAG) متشکل از بلاک های حاوی تراکنش ها را ذخیره می کند. یک DAG که رابطه قبل از وقوع بین رویدادها را ثبت می کند، برای محاسبه ترتیب نهایی دقیق رویدادها (و تراکنش ها) به طور مستقل در هر گره استفاده می شود. بلاک های رویداد به دو بلاک رویداد تایید شده و تایید نشده تقسیم می شوند. بلاک های رویداد جدید به محض ایجاد در شبکه تأیید نمی شوند، در حالی که دو تا سه بلاک قبلی تأیید و اجرا می شوند. این ترتیب بلاک های ثبت و تایید هیچ معیار زمانی ندارد، بلکه فقط برای حفظ نظم بلاک ها به صورت فیزیکی قابل اجرا است. به عبارت دیگر، بلاک جدید نیازی به انتظار برای ثبت نام و تایید ندارد بلکه شبکه فانتوم، بلاک های جدید را بین گره ها توزیع می کند و روند تایید تراکنش را سرعت می بخشد.

در واقع عملکرد لاچسیس بسیار راحت  است که می توان آن را به شرح زیر توصیف کرد:

 • در ابتدا، فرآیند همگام سازی گره شروع می شود.
 • سپس، یک الگوریتم ویژه برای انتخاب یک گره تصادفی برای شروع فرآیند تولید بلاک اجرا می‌شود.
 • پس از انتخاب گره ها، ارتباط بین آنها برقرار می شود.
 • مجموعه انتخاب شده از گره ها با DAG همگام می شود، بلاک را ایجاد و تأیید می کند.
 • سپس بلاک های ایجاد شده بین گره های انتخاب شده توزیع می شوند.
 • هنگام انجام مرحله قبل، بلاک های ایجاد شده باید از طریق فرآیند توافق عمومی عبور کنند.
 • پس از این مراحل، این فرآیند برای ایجاد یک بلاک جدید تکرار می شود.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

مزایای پلتفرم لاچسیس چیست؟

استفاده از بلاک چین با الگوریتم‌های اجماع متفاوت مزایا و معایب مختلفی دارد. این مزایا و معایب تأثیر مستقیمی بر عملکرد شبکه خواهند داشت. فانتوم با بهره مندی از قابلیت های الگوریتم اجماع خطای بیزانسی ناهمزمان توانست به یک بلاک چین پویا و کارآمد تبدیل شود. در ادامه به معرفی مزایای لاچسیس می پردازیم.

 • ناهمزمان: در این شبکه گره‌ها می توانند هر زمان که بخواهند فرآیندهای اعمال شده را پردازش کنند.
 • بدون رهبر: در بلاک چین سایه، عدالت حاکم است و هیچ گرهی بر گره دیگری برتری ندارد.
 • مقیاس پذیری بالا: کاربران نیازی به صبر کردن برای تایید بلوک ها و در نهایت تراکنش ندارند. تراکنش ها در 1-2 ثانیه تایید می شوند.
 • تحمل خطای بیزانسی: این شبکه حتی با وجود یک سوم گره های معیوب که رفتار مخربی دارند، می تواند به کار خود ادامه دهد.
 • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند: شبکه فانتوم کاملاً با شبکه اتریوم سازگار است و از قراردادهای هوشمند این بلاک چین پشتیبانی می کند.

لاچسیس، بلاک چین فانتوم و آینده این شبکه

لاچسیس، بلاک چین فانتوم و آینده این شبکه

فانتوم و ایجاد نوآوری های خاص در این شبکه حاصل نبوغ فردی به نام آندره کرونجه است که بنیانگذار پروژه هایی مانند Yearn Finance و Keep3r است. Karunje، متخصص در بلاک چین و به ویژه DeFi، به عنوان مشاور اصلی و مدیر بنیاد فانتوم شناخته می شود. این شبکه با استفاده از الگوریتم اجماع لاچسیس توانست مشکل سه گانه بلاک چین را حل کند و به پلتفرمی امن برای راه اندازی پروژه های رمزنگاری تبدیل شود. سازگاری با موتور مجازی اتریوم و Cosmas SDK منجر به رشد این اکوسیستم بلاک چین شده است. علاوه بر این، تنظیم قراردادهای هوشمند و امکان انتقال قراردادهای هوشمند اتریوم به این شبکه نیز از ویژگی های عالی فانتوم است. با توجه به قابلیت های الگوریتم لاچسیس می توان آینده روشنی را برای شبکه فانتوم متصور شد. در حال حاضر اکوسیستم فانتوم در حال رشد است و این شبکه، می تواند به یکی از رقبای جدی بلاک چین های قدرتمندی مانند اتریوم تبدیل شود.

نمونه پروتکل لاچسیس

یک بخش بازاریابی در شرکت وجود دارد که این بخش دارای چهار رهبر است و هر رهبر اعضای تیم دارد. هر چهار نفر می خواهند یک کمپین موفق برای شرکت بسازند. یعنی: هدف برای همه یکسان است. آنها باید هر یک از اعضا را به شرکت دیگر بفرستند تا بفهمند چگونه رقیب خود را شکست دهند. با این حال، این استراتژی یک مشکل دارد: ممکن است اعضا با دستمزد بالاتر از خود دور شوند که به کل کمپین آسیب می رساند. یک یا دو نفر از این رهبران تیم نیز می توانند تصمیم بگیرند که در هر زمان نظر خود را تغییر دهند و کل استراتژی را مختل کنند.

برای آشنایی با جم کوین در بازار ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید. 

بنابراین، چگونه می توانید این کمپین را بدون هیچ گونه مصالحه ای با موفقیت اجرا کنید؟ این مثال، یک شبکه یا بلاک چین غیرمتمرکز را به تصویر می‌کشد که هر رهبر تیم یک گره در شبکه را نشان می‌دهد. تمرکززدایی به استقلال کامل اجازه می دهد که ممکن است منجر به قانون شکنی شود و دوباره، چگونه می توانید یک شبکه پایدار و اجماع منصفانه در بین گره ها را تضمین کنید؟ الگوریتم تحمل خطا بیزانس (BFT) این مشکل را برطرف می کند. این یک شبکه شفاف و بدون اعتماد را حتی با فعالیت های مخرب تضمین می کند. گره های شبکه در مورد زمان بندی تراکنش و تولید بلوک توافق دارند. تحمل خطا بیزانسی به شبکه اجازه می دهد حتی اگر 1/3 گره تراکنش ها را مسدود کند، به یک اجماع منصفانه دست یابد.

تحمل خطای بیزانسی ناهمزمان(aBFT) با حذف محدودیت زمانی پیام‌های تاخیری و امکان از بین رفتن کامل آنها، BFT را بهبود می‌بخشد.

نکته: برای درک نحوه عملکرد فانتوم، توجه به این نکته مهم است که فانتوم از پروتکل اجماع لاچسیس aBFT استفاده کرده است که می تواند به چندین لایه در سیستم گسترش یابد. در نتیجه، برای تایید یک تراکنش تنها به 1 تا 2 ثانیه زمان نیاز دارید. این یک پروتکل بسیار مقیاس پذیر است که امنیت سریع و بالا را در شبکه فانتوم تضمین می کند.

برای آشنایی با تجمیع کننده دیفای بر روی لینک کلیک کنید. 

فانتوم اپرا چیست؟

فانتوم اپرا و لاچسیس

برای درک کامل نحوه عملکرد شبکه فانتوم، لازم است به شبکه اصلی آن نیز که Opera نامیده می شود، مراجعه کنید. شبکه اصلی یک بلاک چین مستقل با شبکه، فناوری و پروتکل خاص خود است. این نتیجه یک پروژه بلاک چین با ارزهای رمزنگاری شده یا توکن هایی با ارزش پولی در دسترس عموم است.

Opera محیطی برای ساخت برنامه های غیرمتمرکز است. این کاملاً بدون مجوز و منبع باز است. با استفاده از الگوریتم اجماع aBFT فانتوم، از سرعت و نهایی شدن سریع آن استفاده می کند. نهایی بودن، تضمینی است که تراکنش‌های ارزهای دیجیتال را نمی‌توان تغییر داد، معکوس کرد یا پس از تکمیل آنها لغو کرد.

زنجیره اپرا توسط بنیاد فانتوم برای رفع مشکلات بلاک چین های قدیمی ایجاد شد. پیش از این، بلاک‌چین‌ ها از مکانیسم‌ هایی با قطعیت احتمالی استفاده می‌کردند که به این معنی بود که تکمیل تراکنش‌ها زمان زیادی می‌برد. به عنوان مثال، میانگین زمان نهایی بیت کوین (زمانی که بلاک بعدی استخراج و منتشر می شود) حدود 60 دقیقه است. اگرچه اتریوم سریعتر است اما میانگین زمان لازم برای رسیدن به وضعیت نهایی هنوز 6 دقیقه است. از سوی دیگر، زنجیره Opera می تواند در حدود یک تا دو ثانیه به پایان برسد. این یک نتیجه عالی است!

آیا فانتوم قاتل اتریوم است؟

وقتی در مورد ویژگی های چشمگیر و سرعت های سریع فانتوم می خوانید، ممکن است تعجب کنید: آیا فانتوم قاتل اتریوم است؟

دو عامل اصلی ممکن است منجر به این نتیجه شود:

ببینید، فانتوم سریع‌تر است و می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را نسبت به اتریوم انجام دهد. کارمزد تراکنش آن فقط یک پنی است، بسیار کمتر از اتریوم. از سوی دیگر، هزینه گس اتریوم بسیار گران است و در زمان اوج مصرف می تواند به سرعت به صد پوند برسد. همه این موارد نشان می دهد که فانتوم شانس بیشتری برای استفاده توسط تعداد زیادی از افراد نسبت به اتریوم دارد. فانتوم همچنین با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است. می توانید به راحتی چیزهایی را که در اتریوم ساخته اید کپی و جایگذاری کنید و آنها را در فانتوم میزبانی کنید.

اگر این روند به نفع فانتوم ادامه پیدا کند و اتریوم کاری برای متوقف کردن آن انجام ندهد، اتریوم ممکن است خود را در یک بحران ارز دیجیتال بیابد.

کوین فانتوم برای چه مواردی استفاده می شود؟

کوین فانتوم برای چه مواردی استفاده می شود؟

از آنجایی که فانتوم دارای بلاک چین مستقل خود است، منطقی است که کوین مخصوص به خود را نیز داشته باشد.

FTM توکن اصلی Fantom است و طبق منبع رسمی، عملکردهای زیر را دارد:

 • ایمن سازی شبکه
 • حاکمیت زنجیره ای
 • هزینه های شبکه

ایمن سازی شبکه

استفاده اصلی از توکن FTM در Fantom ایمن سازی شبکه با مکانیزم اجماع نوع Proof-of-Stake است که قبلاً در بالا به آن پرداختیم. با Proof-of-Stake، شرکت‌کنندگانی که «تأیید کننده‌ ها» نامیده می‌شوند، مقدار معینی از ارزهای دیجیتال یا توکن‌ های رمزنگاری را  «سهم» خود در یک قرارداد هوشمند روی بلاک چین قفل می‌کنند. در ازای آن، آنها این شانس را دارند که تراکنش های جدید را تأیید کنند و پاداش دریافت کنند.

بنابراین، برای پیوستن به شبکه فانتوم به ویژه، گره‌های اعتبارسنجی باید حداقل 3175000 FTM داشته باشند و سهامداران باید FTM خود را قفل کنند. در ازای کار خود، هم گره ها و هم سهامداران جوایز و هزینه های دوره ای دریافت می کنند. 

مبلغ پرداختی

پهنای باند بالای شبکه Fantom، نهایی بودن سریع و کارمزدهای پایین، توکن FTM را راهی عالی برای ارسال و دریافت پرداخت می‌کند. در فانتوم، ارسال پول حدود 0.0000001 دلار هزینه دارد و حدود 1 ثانیه طول می کشد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com