1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. استریوم(Stereum) چیست؟ استیکینگ اتریوم 2.0

استریوم(Stereum) چیست؟ استیکینگ اتریوم 2.0

استریوم(Stereum) چیست؟ استیکینگ اتریوم 2.0
لوگو علیرضا محرابی
استریوم(Stereum) چیست؟ استیکینگ اتریوم 2.0
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

با ارتقای اتریوم و تغییر الگوی اثبات کار به اثبات سهام، بسیاری از سرمایه گذاران در تلاش هستند که با شرکت در سرمایه گذاری اتریوم 2.0، امنیت این شبکه را افزایش داده و کسب درآمد کنند اما در این میان مشکلاتی از جمله پیچیدگی های فنی و هزینه های مربوط به راه اندازی نود اعتبارسنج و نگهداری از آن، به عنوان یک عامل بازدارنده عمل می کند. پلتفرم استریوم(Stereum)، ابزاری است که برای راحتی این روند ایجاد شده است که ارائه دهنده خدمات تخصصی مرتبط با شبکه اتریوم است.

استریوم چیست؟

استریوم چیست؟

استریوم ابزاری برای مدیریت فرآیند راه‌اندازی و نگهداری یک گره اتریوم برای شما با تمرکز شدید بر حاکمیت شخصی و حریم خصوصی و انعطاف‌پذیری است. هدف استریوم (Stereum) این است که منعطف ترین راه برای استفاده از گره اتریوم شما برای استیکینگ، علم داده، میزبانی و توسعه dApp یا مورد استفاده شخصی شما باشد. استریوم یک پلتفرم و ارائه دهنده خدمات بسیار تخصصی برای خدمات مرتبط اتریوم 2 است.

در واقع این پلتفرم، به کاربران این قابلیت را می دهد تا با راه اندازی یک نرم افزار ستاپ ساده، نود خود را راه اندازی کرده و از این طریق رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل و بررسی داده های درون زنجیره ای را به راحتی انجام دهند. در این مقاله می خواهیم یکی از ساده ترین روش های سهام گذاری در شبکه اتریوم 2.0 را از طریق پلتفرم استریوم بررسی کنیم.

اتریوم 2.0 و ارتقای آن به اثبات سهام 

اتریوم 2.0 و ارتقای آن به اثبات سهام

سیستم اتریوم هنوز یک سیستم نوپا بوده و نشان دهنده این است که بلاک چین 6 سال جوان تر از بیت کوین است. البته شبکه اتریوم در اواخر سال 2020، یک مهاجرت برنامه ریزی شده ای را به یک مکانیسم اجماع جدید شروع کرده است تا تبدیل به الگوریتم اثبات سهام تبدیل شود.

در مکانیسم اثبات سهام، مسئولیت پردازش تراکنش ها و اجماع شبکه بر عهده ماینرها نیست. در واقع تمامی این فرآیندها توسط اعتبارسنج های شبکه انجام می شود و در ازای آن، به نسبت دارایی هایی که سهام گذاری شده است، اتر پاداش می دهد. اولین مرحله ای که برای تغییر الگوریتم از اثبات کار به اثبات سهام در اتریوم باید انجام می شد، راه اندازی زنجیره های جانبی بیکن چین(Beacon Chain) در سال 2020 بود. بیکن چین، دفتر ثبت اطلاعات اعتبارسنج ها را مدیریت می کند و مکانیزم اجماع اثبات سهام را در اتریوم 2.0 پیاده سازی خواهد کرد. در حال حاضر شبکه اتریوم از مکانیسم اثبات کار استفاده می کند و تا زمانی که ارتقای شبکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام اتفاق بیفتد، از اثبات کار برای فعالیت های خود استفاده می کند.

پاداش هایی که با استیکینگ در شبکه اتریوم 2.0، دریافت می شود با اتر پرداخت می شود و ارتباط مستقیمی با مشارکت و درصد متوسط سهامداران دارد. میزان پاداش اولیه به ازای سهام گذاری در اتریوم 2.0 از حدود 20 درصد شروع می شود و با ورود اعتبارسنج های بیشتر به شبکه، به تدریج کم می شود و تا 7 درصد کاهش می یابد.

مزایا و معایب استیکینگ در اتریوم 

قبل از اینکه به بررسی مزایا و معایب استیکینگ در اتریوم بپردازیم، باید روش کار استیکینگ را دانست. در واقع با استیکینگ، با قفل کردن بخشی از دارایی در شبکه، به یک اعتبارسنج تبدیل می شوید و در ازای نقشی که ایفا می کنید پاداش دریافت می کنید. این در حالی است که در اتریوم 2.0 و ارتقای آن به اثبات سهام، این کار شدنی است. به این ترتیب از اتریوم می توان برای سرمایه گذاری استفاده کرد و یک سرمایه گذاری منحصر به فرد که از آن می توان برای سرمایه گذاری از داخل خانه استفاده کرد.

حداقل مبلغی که برای سرمایه گذاری در اتریوم نیاز است، حداقل 32 اتر است. البته این نکته را در نظر داشته باشید که با مبالغ بسیار کمتر نیز می توان سرمایه گذاری کرد اما در این حالت باید از یک واسطه استفاده کرد و نمی توان به صورت مستقیم استیکینگ را انجام داد. 

معایب استیکینگ در اتریوم 

معایب استیکینگ در اتریوم

قابلیت برداشت اترها وجود ندارد

از آنجایی که شبکه اتریوم همچنان در مرحله توسعه و رشد خود قرار دارد و وجود اعتبارسنج ها برای انتقال اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام وجود دارد. به همین خاطر برداشت اترهایی که از استیکینگ دریافت شده است، وجود ندارد. البته بدان معناست که اگر هدف استیکینگ در اتریوم را دارید، اترهای شما در زنجیره بیکن قفل می شود و در صورت تغییر قیمت، ممکن است زیان ده باشد. 

هزینه و زمان راه اندازی نود اعتبارسنج

تبدیل شدن به اعتبارسنج در شبکه اتریوم، به معنای راه اندازی نود و اختصاص دادن سخت افزار، هزینه برق و هزینه نگهداری است. به هر حال هدف اصلی از راه اندازی نود در استریوم، کم کردن مشکلات فنی راه اندازی و نگهداری نود است. اما تمام کاربرانی که می خواهند از این سیستم استفاده کنند بایستی تمامی وظایف نود را مطالعه کنند. داشتن اطلاعات مورد نیاز در زمان هایی است که با کارکردن با سخت افزار دچار مشکل می شوید.

اتصال به اینترنت

از دیگر مواردی که خارج از کنترل و مدیریت کاربران است، کیفیت اینترنت است. با قطعی اینترنت، سرمایه از بین خواهد رفت. ایده آل ترین شرایط اینترنت برای استیکینگ اتریوم، زمانی است که اینترنت شما به قدری با ثبات باشد که توانایی داشته باشد که نود شما را 24 ساعت و 7 روز هفته آنلاین نگه دارد. البته زمانی که آفلاین شوید، بدان معنا نیست که کل سرمایه خود را از دست خواهید داد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر نود شما هک شود، احتمال این وجود دارد که تمامی سرمایه خود را از دست خواهید داد. چنانچه فردی بتواند به نود شما دسترسی داشته باشد، به راحتی می تواند دارایی های شما را تصاحب کند.

مزایای استیکینگ اتریوم با استفاده از استریوم

براساس ادعایی که تیم توسعه دهنده استریوم دارد، این نرم افزار با در نظر گرفتن ستاپ نود و مفاهیم زیر توسعه یافته است:

1. امنیت سرویس

2. راه اندازی نود بدون استفاده از دانش فنی

3. شفاف بودن مراحل نصب نرم افزار

4. کمک به تمرکززدایی در عین رعایت حقوق کاربران 

ستاپ راه اندازی نود استریوم از همه کلاینت های اصلی حمایت می کند و این امکان را در اختیار کاربران قرار می دهد که چند کلاینت را به صورت همزمان اجرا کند. کد منبع باز این سرویس ها بر روی گیت هاب وجود دارد و همین مورد باعث تطبیق پذیری با نیازهای کاربران می شود. تیم توسعه دهندگان استریوم به سرعت در حال توسعه و بهبود است و هر دو هفته یکبار بروزرسانی های آن انجام می شود.

ویزارد(Wizard) ساده ای برای نصب و راحتی ستاپ استریوم طراحی شده است که کاربران را در این مسیر راهنمایی می کند. از طریق این ویزارد، نیازی به استفاده از کدهای پیچیده و دستورهای طولانی نیست. فقط کافیست به انتخاب خودتان یکی از سرورهای اوبونتو 20.04 را استفاده کنید. بخش Installer استریوم با هدف افزایش حداکثری شفافیت، این قابلیت را به کاربران می دهد تا تغییراتی که صورت می گیرد را پیگیری کند. مزایایی که می توان از نصب استریوم بیان کرد شامل موارد زیر است:

نصب راحت

کلاینت های پشتیبانی(lighthouse, lodestar, nimbus, teku)

سادگی استفاده از نود اتریوم یا سرویس های خارجی 

تیم توسعه دهنده فعال 

متن باز بودن

عدم اطلاع رسانی به واسطه برای نصب هر یک از مراحل

استفاده از استریوم برای استیکینگ اتریوم 2.0 به صورت تصویری

اولین مرحله که باید برای استکینگ استریوم انجام داد، آماده کردن سرور است که آماده کردن سرور نیز شامل این مراحل است: با استفاده از یک کلاینت SSH به سرور اوبونتو خود متصل شوید. برای اتصال به اوبونتو باید از نرم افزار پوتی استفاده کرد. در سیستم عامل های دیگر می توانید از دیگر ابزارهای کلاینت SSH استفاده کنید. برای نصب نرم افزار پوتی، باید به قسمت دایرکتوری که نرم افزار را در آن نصب کرده اید رفته و فایل exe را اجرا کنید.

استفاده از استریوم برای استیکینگ اتریوم 2.0

IP سرور خود را در قسمت نام هاست و نام Session خود در این قسمت وارد کرده و save session وارد کنید و در نهایت گزینه ذخیره را بزنید. در این صورت می توانید تمامی اطلاعات لازم را برای اتصالات به سرور بعدی برای ذخیره انتقال دهید. گزینه open را زده و در نهایت شناسه کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده تا بتوانید وارد سرور شوید. از دفعات بعدی می توانید session خود را از قسمت saved session انتخاب کرده و در نهایت گزینه open را بزنید تا به سرور خود وارد شوید.

آموزش تغییر روش احراز هویت از رمز عبور به کلید در کلاینت SSH

به دلیل اینکه به راحتی می توان رمز عبور را به راحتی تشخیص داد، بهترین کار این است که برای احراز هویت از کلید استفاده کرد. برای تغییر رمز عبور به کلید، بایستی در ابتدا فایل نرم افزار Putty.exe را نصب و اجرا کنید. بعد از اجرا کردن نرم افزار، در کادر “Type of key generate” را در حالت RSA قرار دهید و در نهایت بر روی گزینه Generate کلیک کنید.

آموزش تغییر روش احراز هویت در استریوم

بعد از این مرحله نشانگر موس را بر روی پنجره PuTTY Key Generator حرکت دهید تا در قسمت بالای صفحه، کلمه جدیدی برای شما ایجاد شود.

تغییر رمز عبور به کلید در کلاینت SSH استریوم

بعد از تکمیل پروسه و تولید کلید SSH، کلید جدیدی به شما ارائه می شود و در نهایت کلید را کپی کرده و ذخیره کنید. 

کپی کردن کلید خصوصی در استریوم

داشتن کلیدهای خصوصی و عمومی، به منزله حفظ امنیت دارایی های شماست، پس در یک مکانی امن نگهداری شود. در این مرحله می توانید نرم افزار را بسته و از طریق کاربری معمول خود به سرور استریوم متصل شوید. برای اتصال باید فایل ~/.ssh/authorized_keys را با اجرا کردن nano ~/.ssh/authorized_keys ادیت کرده و متن ذخیره شده را در قسمت قبل در یک خط جدید کپی کنید. در نهایت این فایل را ذخیره کرده و از حساب خارج شوید. در مرحله بعدی، دستورالعمل زیر را اجرا کرده تا فایل فقط از طریق حساب کاربری شما در دسترس باشد.

ذخیره کردن حساب کاربری در استریوم

در پایان بعد از اجرای این مراحل، می توانید از طریق نرم افزار Putty و احراز هویت کلید، به استریوم سرور خود وصل شوید. مشابه با تصویر زیر در قسمت" Private key file authentication " بر روی گزینه " Browse" کلیک کرده تا فایل کلید خصوصی که در مراحل قبل تولید و ذخیره کرده اید، به شما نمایش داده می شود.

نمایش فایل کلید خصوصی در استریوم

آموزش ایجاد حساب کاربری در پلتفرم استریوم 

برای ایجاد حساب کاربری جدید در استریوم، در ابتدا باید مراحل زیر را انجام دهید:

آموزش ایجاد حساب کاربری در پلتفرم استریوم

باید یک کد آدرس را یافته و در نهایت رمز عبور و برخی از اطلاعات خواسته شده دیگر را وارد کنید. در پایان مراحل ساخت حساب کاربری، برای تایید مراحل طی شده، باید مانند تصویر حروف y را در انتها بنویسید. با انجام مراحل بالا، شما می توانید یک حساب کاربری بر روی سرور خود ایجاد کنید. بعد از ایجاد حساب کاربری، باید ویژگی های ادمین را به حساب کاربری جدید اضافه کنید. برای اضافه کردن ویژگی های ادمین باید مراحل زیر را انجام دهید.

اجرای دستور کد در استریوم

در ابتدا دستوری که در بالا قرار دارد را اجرا کنید. در واقع زمانی که به عنوان user وارد می شوید، باید قبل از اجرای دستور عبارت sudo را نوشته تا از این طریق به ویژگی های ادمین دسترسی داشته باشید. 

چگونه می توان همیشه حساب کاربری را بروز نگه داشت؟

برای اینکه بسیاری از مشکلات امنیتی را برطرف کرد، باید همیشه حساب کاربری خود را یعنی هفته ای دو تا سه مرتبه آپدیت کنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید تمام بروزرسانی ها بهتر است به صورت دستی انجام شود. 

مراحل ایجاد حساب کاربری اعتبارسنج در استریوم

برای ایجاد حساب کاربری اعتبارسنج در استریوم باید چهار مرحله را سپری کرد که شامل:

  1. وارد مرورگر کروم یا هر مرورگر دیگری شوید. 
  2. به تب More tools و Extensions رفته و در نهایت بر روی گزینه chrom Web Store کلیک کنید. 

ایجاد حساب کاربری اعتبار سنج در استریوم

3. در قسمت سرچ، عبارت متامسک را جستجو کنید.

اضافه کردن گزینه متامسک در استریوم

  1. بر روی گزینه آبی رنگ، Add to Chrome و در نهایت بر روی گزینه Add Extension کلیک کنید. 

استریوم چیست؟

بعد از چند لحظه، اکستنشن متامسک بر روی مرورگر شما نصب می شود و به راحتی می توانید حساب اعتبارسنج خود را ایجاد کنید. در این مقاله تلاش کردیم، مراحل نصب و استفاده از استریوم را برای استیکینگ اتریوم توضیح دهیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com