1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. مینت NFT به چه معناست؟

مینت NFT به چه معناست؟

مینت NFT به چه معناست؟
لوگو علیرضا محرابی
مینت NFT به چه معناست؟
آموزش ارز دیجیتال

مینت NFT یا به اصطلاح ضرب کردنNFT، به معنای ایجاد یک توکن منحصر به فرد در بلاک چین است. در واقع پس از مینت NFT، کلکسیون دیجیتالی روی بلاک چین ذخیره می‌شود. مهم است بدانید در طول فرآیند مینت کردن چه چیزی ذخیره می‌شود و چگونه این فرآیند اتفاق می افتد. در واقع NFT مورد نظر می‌تواند یک اثر هنری کامل باشد. در صورت انجام شدن فرآیند مینت NFT، داده‌های آن به‌صورت زنجیره‌ای ذخیره می‌شود یا می‌تواند اشاره‌ای به اطلاعات ذخیره‌شده خارج از زنجیره با استفاده از ابزاری مانند IPFS باشد. می‌توان گفت ساده‌ترین راه برای فکر کردن در مورد ماهیت مینت، فرآیند ایجاد یک NFT است.

وقتی می‌گوییم مینت، از چه حرف می‌زنیم؟

مفهوم مینت NFT

مینت کردن به معنای ایجاد یک NFT منحصر به فرد از ابتدا است؛ می‌توان گفت این فرآیند شبیه به ایجاد یک اثر هنری جدید است اما به جای استفاده از رنگ و بوم، از فایل‌های دیجیتالی مانند تصاویر یا فیلم‌ها استفاده می‌شود. گیمرها همچنین NFT را برای بازی‌های بلاک چین، مانند شخصیت‌های قابل بازی، مواد مصرفی و منابع درون بازی مورد استفاده قرار می‌دهند. در واقع، مینت اولین گام در تبدیل یک دارایی دیجیتال به یک NFT منحصر به فرد، قابل مالکیت، قابل معامله و کلکسیونی است.

هنگامی که شخصی فرآیند مینت NFT را شروع می‌کند، آن را به طور دائم در بلاک چین ثبت کرده و آن را تغییرناپذیر می‌کند. یکی از محبوب‌ترین بلاک چین‌هایی که برای استخراج NFT استفاده می‌شود، اتریوم است که به سازندگان اجازه می‌دهد دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد خود را با استفاده از استاندارد ERC-721 یا ERC-1155 مینت و توزیع کنند. این استانداردها قوانین و ویژگی‌های خاص یک NFT از جمله مالکیت و منحصر به فرد بودن آن را تعریف می‌کنند.

NFT چیست؟

ساده‌ترین راه برای درک ماهیت یک توکن غیر قابل تعویض این است که آن را به عنوان یک گواهی مالکیت دیجیتال در نظر بگیرید. این گواهی‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند که در تئوری به این معنی است که یک قرارداد و توکن امن و دائمی را تشکیل می‌دهند که نمی‌توان آن را دستکاری کرد. هر چیزی را می‌توان به NFT تبدیل کرد؛ از جمله موسیقی، هنر، فیلم و حتی یک فنجان قهوه. 

یکی از ویژگی‌های اصلی و مهم NFT، غیر قابل تعویض بودن آن محسوب می‌شود. غیر قابل تعویض به چیزی اشاره دارد که منحصر به فرد است و قابل تعویض نیست. برای مثال، اسکناس دلار قابل تعویض به حساب می‌آید زیرا خود اسکناس خاص نیست و می‌توان آن را با هر اسکناس دلار دیگری جایگزین کرده و شما همچنان می‌توانید آن را خرج کنید. از سوی دیگر، اگر آن اسکناس دلار توسط جورج کلونی امضا می‌شد، منحصربه‌فرد و غیرقابل تعویض می‌شد و ارزش آن بیش از یک دلار بود.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

فرآیند مینت NFT چقدر طول می‌کشد؟

فرایند مینت NFT چقدر طول می کشد

بسته به میزان آشنایی شما با پلتفرم‌های رمزنگاری، ممکن است کمتر از ۳۰ دقیقه یا چند ساعت طول بکشد تا یک NFT مینت شود. به یاد داشته باشید که این مدت زمان فقط شامل فرآیند مینت و انتشار بوده و قبل از ایجاد یک NFT، باید برای ایجاد آن زمان صرف کنید. از طرفی دیگر، مدت زمانی هم برای تبلیغ و فروش محصول خود نیاز دارید. در ادامه نقشه راه و نحوه‌ی مینت NFT را به شما توضیح می‌دهیم.

چگونه یک NFT را مینت کنیم؟

در حالی که افراد مشتاق و فعال حوزه‌ی NFT برای فرآیند مینت کردن باید از ابزارهای خاص استفاده کنند، مراحل اساسی ایجاد NTF تا حد زیادی یکسان است. در ادامه، قدم به قدم مراحل مینت NFT را توضیح می‌دهیم.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

یک دارایی منحصر به فرد ایجاد کنید

اولین گام در مینت NFT شامل تصمیم‌ گیری در مورد نوع دارایی منحصر به فردی است که می‌خواهید آن را ایجاد کنید. به طور کلی دنیایی از دارایی‌های دیجیتالی وجود دارد؛ از سلاح‌های درون بازی گرفته تا کارت‌های معاملاتی دیجیتال تا آهنگ‌ها، ویدیوها، کتاب‌ها، انیمیشن‌ها و موارد دیگر. به عنوان مثال اگر می‌خواهید یک NFT ایجاد کنید که ماهیت آن یک اثر هنری دیجیتال است، باید هنر دیجیتال خود را به داده‌هایی تبدیل کنید که روی بلاک چین قرار دارند.

خرید توکن

شما باید ارز دیجیتالی بخرید که در بلاک چینی که انتخاب کرده‌اید، استفاده می‌شود. در واقع، بلاک چین بر خدمات کیف پول و بازاری که شما انتخاب می‌کنید هم تاثیر می‌گذارد و آن‌ها باید بر اساس شبکه و ارز دیجیتال مورد استفاده، هماهنگ باشند. برای مثال مقداری اتریوم (ETH) که ارز رمزنگاری شده بومی شبکه اتریوم شمرده می‌شود را برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها در اتریوم خریداری می‌کنید. ساده‌ترین راه برای انجام این کار، خرید رمز ارز از یک صرافی معتبر است.

ارز دیجیتال را در یک کیف پول معتبر سپرده کنید

معنی مینت NFT

شما به یک کیف پول داغ متصل به اینترنت نیاز دارید تا وجوه خود را در آن ذخیره کرده و در نهایت بتوانید مینت NFT را شروع کنید. کیف پول کریپتو اپلیکیشنی شمرده می‌شود که به کاربران اجازه می‌دهد با شبکه کریپتو و حساب خود ارتباط برقرار کنند. برای مینت NFT، مهم است که یک کیف پول رمزنگاری در اختیار داشته باشید تا بدون دخالت شخص ثالث، کنترل کاملی بر وجوه خود داشته باشید. در واقع، شما صاحب کلیدهای خصوصی کیف پول خود هستید.

دارایی‌ مورد نظر خود را به بازار NFT اضافه کنید

در مرحله بعد، باید یک بازار را برای مینت NFT خود انتخاب کنید که البته تعداد زیادی انتخاب برای شما وجود دارد. OpenSea Mintable ،Holaplex ،Objkt و Rarible همگی بازارهایی هستند که برای مینت کننده‌های NFT و افراد فعال در این حوزه مناسب هستند. برخی از بازارها هزینه‌هایی را از کاربران دریافت می‌کنند و همچنین ممکن است هزینه‌هایی در ارتباط با راه‌اندازی حساب شما (به عنوان مثال، هزینه‌های گس فی اتریوم)، فهرست کردن و مینت NFT و انجام تراکنش‌ها در پلتفرم وجود داشته باشد.

دارایی‌های خود را به مجموعه NFT اضافه کنید

در حالی که هر بازار دستورالعمل‌های خاصی برای مینت NFT دارد اما اصل موضوع یکسان است؛ قطعه‌ای از اثر هنری را که می‌خواهید مینت کنید را انتخاب نمایید، جزئیات (نام مجموعه، توضیحات و غیره) را پر کرده و فرآیند ضرب کردن را اجرا کنید. با افزودن دارایی به مجموعه خود قادر خواهید بود فهرست کردن، بازاریابی و فروش آن‌ها را شروع کرده و حتی درآمد کسب کنید.

آیا امکان مینت NFT به صورت رایگان وجود دارد؟

مینت NFT به صورت رایگان

گاهی اوقات ممکن است امکان صرف نظر از هزینه‌های مینت NFT وجود داشته باشد. در واقع، برخی سایت‌ها و پلتفرم‌ها امکان مینت NFT به صورت رایگان را فراهم کرده‌اند. این هزینه که گس فی نامیده می‌شود، نسبت به نوع پلتفرم و اعتبار آن متفاوت است و هزینه خدمات آن می‌تواند کم، زیاد یا حتی رایگان باشد. 

اگر قصد دارید از پرداخت برخی هزینه‌های مربوط به مینت NFT (مانند گس فی اتریوم) اجتناب کنید، چند راه برای انجام این کار وجود دارد. در برخی موارد، امکان انداختن مسئولیت پرداخت کارمزد معامله بر دوش خریدار وجود دارد. در برخی دیگر، ممکن است بتوانید به یک بازار NFT دسترسی داشته باشید که این کارمزد تراکنش‌ها را برای فرآیند مینتینگ دریافت نمی‌کند. (اگرچه ممکن است متوجه شوید که با یک بلاک چین جدیدتر و کمتر شناخته شده سر و کار دارید). لازم به ذکر است که بیشتر بازارهای NFT هنگام فروش دارایی، کارمزد تراکنش را دریافت می‌کنند. بنابراین ایجاد و فروش یک NFT به صورت کاملا رایگان کمی دشوار است اما می‌توان با انتخاب پلتفرم‌های ارزان‌تر، هزینه‌های مینتینگ و سایر معاملات را به حداقل رساند.

مینت NFT چگونه کار می‌کند؟

در طول فرآیند مینت NFT، سازندگان می‌توانند متادیتاهای مختلفی را اضافه کنند که اطلاعات بیشتری در مورد NFT مانند عنوان، توضیحات و تاریخ ایجاد آن ارائه می‌دهد. این داده می‌تواند به گردآورندگان کمک کند تا زمینه و ارزش NFT را درک کنند و همچنین می‌توانند برای تایید صحت و مالکیت آن استفاده شوند. همچنین به بازارهای NFT اجازه می‌دهد تا آن‌ها را دسته بندی و رتبه بندی کنند، همچنین فیلتر کردن و مرور مجموعه‌های خاص را آسان‌تر می‌کند.

فروش آثار هنری از طریق NFT چگونه امکان پذیر است؟ روی لینک کلیک کنید و این مطلب را بخوانید.

هنگامی که یک NFT ضرب شد، می توان آن را خرید، فروخت یا در بازارهای مختلف NFT معامله کرد. دقیقا مانند آثار هنری و کلکسیونی که در سایت eBay معامله می‌شوند. ارزش NFT با عواملی مانند نادر بودن، محبوبیت، اهمیت فرهنگی، هدف و کاربرد آن تعیین می‌شود. با این حال، ارزش NFT متمایل به نوسان است و می‌تواند بر اساس شرایط بازار ارزهای دیجیتال از اوج تا پایین‌ترین سطح، نوسان کند.

بعد از فروش NFT چه اتفاقی می‌افتد؟

مینت NFT چیست

هنگامی که یک NFT جدید ایجاد می‌شود، مطمئن می‌شوید که مالکیت اثر هنری در بلاک چین اتریوم، یک پایگاه داده دیجیتال غیرمتمرکز یا دفتر کل توزیع شده که قابل مشاهده است و دستکاری آن غیرممکن است، ثبت می‌شود. می‌توان گفت هر NFT مجموعه‌ای از ابرداده‌های خاص خود را دارد که افراد در سراسر جهان در دفتر کل توزیع‌ شده در زمان واقعی به آن دسترسی دارند. از طرفی دیگر، می‌توانید قیمت اولیه فروش را برای NFT خود تعیین کنید؛ حق امتیازی را که می‌خواهید در هنگام فروخته شدن کارتان دریافت کنید، برنامه‌ریزی کرده، آثار خود را به سرعت در رسانه‌های اجتماعی یا حتی وبلاگ خود بازاریابی کنید. همچنین می‌توانید یک حراج زمان‌بندی شده راه‌اندازی کنید و منتظر پیشنهادات و قیمت‌ها برای NFT خود باشید.

اگر شخصی پس از این که NFT شما را برای فروش فهرست کردید علاقه مند به خرید NFT شما باشد، می‌تواند برای آن پیشنهاد دهد. در صورت پذیرش پیشنهاد، سوابق خرید به صورت عمومی منتشر خواهد شد. پس از این مرحله، توکن NFT به مالک جدید منتقل می‌شود و هویت مالک و تاریخچه تجارت یا جزئیات مربوط به بلاک چین اتریوم را ثبت می‌کند.

مزایای مینت NFT چیست؟

مزایای مینت NFT چیست؟

در حالی که هر مینت کننده بالقوه NFT اولویت‌های خاص خود را دارد، به طور کلی چند مزیت برای ایجاد و مینت NFT وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • مالکیت را دموکراتیک کنید: ایجاد یک NFT به احزاب متعدد اجازه می‌دهد تا سهامی در دارایی دیجیتال داشته باشند.
  • فروش دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد: نه تنها می‌توانید سهام دارایی‌ها را معامله کنید، بخرید یا بفروشید، این امکان وجود دارد که در آینده هنرمندان مبلغی از فروش‌های بعدی دریافت کنند.
  • ذخیره و حفظ ارزش: شما می‌توانید ارزش دارایی را به روشی ملموس ذخیره کنید؛ شبیه به این که چگونه یک سکه فیزیکی می‌تواند با غلظت خاصی از فلز گرانبها ضرب شود. به علاوه، به دلیل امنیت زنجیره بلوکی و کمبود داخلی NFT، حفظ ارزش به صورت دیجیتالی به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود.

آیا برنامه‌‌ی موبایلی مناسب برای مینت NFT وجود دارد؟

بله. این روزها می‌توانید با استفاده از یکی از بسیاری از برنامه‌های مختلف تلفن همراه، NFT مورد نظر را از طریق موبایل خود مینت کنید. از جمله‌ی این برنامه‌ها می‌توان به  Mintable ،NFT Creator ،NFT Game ،SuperMe و GoArt اشاره کرد.

برای آشنایی با خالق بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

روش‌های ارزان‌تر برای مینت NFI

روش‌های ارزان‌ برای مینت NFI

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، دانستن روزها یا زمان‌هایی که قیمت گس فی کمتر از حد معمول است، برای صرفه جویی در هزینه و پرداخت کمترین هزینه می‌تواند کاربردی باشد. خوشبختانه، شما می‌توانید از ابزاری مانند Gas Tracker برای پیگیری هزینه‌های تراکنش و گس فی خود در هر زمان استفاده کنید. زمانی که می‌خواهید بدانید بهترین زمان برای مینت NFT با قیمت کمتر چه زمانی است، می‌توانید این سایت را با جستجو در گوگل پیدا کنید.

آیا مینت NFT ارزش زحمت آن را دارد؟

اگر هدف شما از ایجاد یک NFT پیشبرد کسب و کار یا تلاش‌های هنری فعلی شما است، احتمالا ارزش زمان و تلاش را دارد. اگر می‌خواهید در دنیای NFT حرفی برای گفتن داشته باشید و میلیون‌ها دلار از چند NFT به دست آورید، این طرز فکر ممکن است چندان واقع بینانه نباشد. بازار NFT، همان طور که از ده‌ها پلتفرم و سرویس موجود امروز می‌بینید، بسیار شلوغ بوده و رقابت در آن بسیار شدید است.

جهت کسب اطلاعاتی در مورد هاردفورک شانگهای اتریوم، بر روی لینک کلیک کنید.

سخن پایانی

پس از فرآیند آپلود، NFT شما در بلاک چین به یک دفتر کل دیجیتال می‌پیوندد که تاریخچه مالکیت و تراکنش آن را ثبت می‌کند. این بدان معنی است هر کسی که NFT شما را خریداری می‌کند، می‌تواند اصالت و سابقه مالکیت آن را تایید کند که ارزش بیشتری به NFT می‌بخشد. همچنین، فرآیند مینت NFT ممکن است از پلتفرمی به پلتفرم دیگر کمی متفاوت باشد اما اصول اولیه یکسان است؛ شما به یک دارایی دیجیتال منحصربه‌فرد، توکن‌هایی برای پرداخت هزینه‌های تراکنش، یک کیف پول و یک بازار NFT نیاز دارید.

در حالی که این روزها تولید NFT واقعی ممکن است زیاد طول نکشد، (تعدادی از پلتفرم‌های قابل اعتماد وجود دارد که می‌توانید برای شروع از آن‌ها استفاده کنید) سوال اصلی این است که شما می‌خواهید با NFT تازه ساخته شده خود چه کاری انجام دهد. آیا بخشی از به اشتراک گذاری هنر شما یا ساختن برند شما یا ایجاد سر و صدا برای پروژه دیگری است، یا این که جنبه تجاری یا سرمایه گذاری در آن دخیل است؟ در واقع می‌توانید در پروسه‌ی مینت NFT، سیاست و استراتژی داشته باشید.

nft minting

به طور خلاصه می‌توان گفت فرآیند مینت NFT یک فرآیند نسبتا ساده به حساب می‌آید اما تحقیق و پیروی از قوانین پلتفرم بلاک چینی که استفاده می‌کنید، ضروری است. به یاد داشته باشید که همیشه دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد و اصیل ایجاد کنید؛ زیرا این کار NFT شما را برای کلکسیونرها ارزشمندتر و مطلوب‌تر می‌کند. اگر دارایی دیجیتال منحصربه‌فردی دارید که می‌خواهید آن را به NFT تبدیل کنید، به مینت کردن آن فکر کنید. مینت خوبی داشته باشید!

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com