افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

شاید از جمله افرادی باشید که افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی برایتان جذاب باشد و می‌خواهید ببینید با وجود چه شرایطی این افزایش سرمایه به شما تعلق می‌گیرد؟ پیش از هر چیز بهتر است تا در مورد افزایش سرمایه توضیحاتی را بیان کنیم. شرکت‌های بورسی برای ادامه فعالیت‌ و همچنین، برنامه‌های تولید و توسعه خود نیازمند منابع مالی جدیدی هستند. یکی از راه‌های تأمین مالی نیز، افزایش سرمایه می‌باشد. افزایش سرمایه در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام تصویب می‌شود. پس از افزایش سرمایه، قیمت سهام شرکت، دچار تغییر می‌شود.

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق می گیرد؟

افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق پیدا می‌کند؟

حالا بهتر است تا به سوال اصلی خود بازگردیم. اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار در زمان برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده که به جهت افزایش سرمایه تشکیل شده است، مالک آن سهم باشید، این مبلغ به شما تعلق می‌گیرد.
پس از این که تصمیم شرکت مبنی بر اتخاذ افزایش سرمایه شکل می‌پذیرد، یک گزارش توجیهی توسط هیئت مدیره در این باره انتشار می‌یابد. سپس حسابرس نیز گزارشی در این رابطه ارائه می‎دهد. با مجوز سازمان بورس، تاریخ برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مشخص می‌شود. برای دریافت افزایش سرمایه سهام، مهم نیست شما در چه تاریخی سهم را خریده‌اید، آنچه مهم است مالکیت شما در تاریخ برگزاری مجمع می‌باشد.

چند مورد که افزایش سرمایه به سرمایه گذاران تعلق پیدا می‌کند:

  • در هر یک از دو صورت زیر افزایش سرمایه به شما تعلق خواهد گرفت:
  • در صورتی که حتی چند روز پیش از این که نماد به دلیل افزایش سرمایه بسته شود، سهام را خریداری نمایید.
  • در صورتی که بعد از برگزاری مجمع از سهم خارج شوید و حتی تمامی مالکیت خود را به فروش برسانید.

پس تنها ملاک برای دریافت افزایش سرمایه سهم، مالک بودن سهم در زمان برگزاری مجمع می‌باشد. پس از افزایش سهم می‌توانید از مزایایی مانند دریافت سهام جایزه، حق تقدم و ... برخوردار شوید.

انواع روش‌های افزایش سرمایه 

  • افزایش سرمایه می‌تواند از روش‌های متفاوتی انجام شود. این روش‌ها موارد زیر می‌باشند:
  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته (در سهام جایزه)
  • افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  • افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
  • افزایش سرمایه به روش صرف سهام

انواع روش‌های افزایش سرمایه

توجه کنید در حالتی که افزایش سرمایه صورت گرفته شده ناشی از روش‌های تجدید ارزیابی دارایی‌ها، صرف سهام و یا از محل سود انباشته باشد، ابتدا در مرجع ثبت شرکت‌ها این افزایش سرمایه ثبت و منعکس می‌شود. پس از آن است که به صورت اتوماتیک به نام شما ثبت می‎شود. 

موضوع حق تقدم در شیوه افزایش سرمایه از مطالبات حال شده سهامداران و از محل نقدی، اهمیت ویژه‌ای دارد. حق تقدم به کسانی تعلق پیدا می‌کند که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده در افزایش سرمایه شرکت سهیم بوده باشند و از قبل برای هر سهم، مبلغ 100 تومان به حساب شرکت واریز کنند. البته ایشان می‌توانند این حق تقدم را در بازار بورس، به سرمایه گذاران دیگر واگذار نمایند.

نتیجه گیری

در این مقاله به طور اجمالی به مسئله افزایش سرمایه اشاره شد. سپس توضیح داده شد که این افزایش سرمایه به چه کسانی تعلق خواهد گرفت. سپس انواع روش‌های افزایش سرمایه بیان شد. البته در خصوص افزایش سرمایه، سهام جایزه، حق تقدم و موارد دیگری از این دست، مقالات زیادی در  تحلیل بنیادی کاربردی بورس سایت قرار گرفته است. با مطالعه هر کدام به اطلاعات مفیدی دست خواهد یافت. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram