1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. بانکداری آف‌شور (Offshore) چیست؟

بانکداری آف‌شور (Offshore) چیست؟

بانکداری آف‌شور (Offshore) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
بانکداری آف‌شور (Offshore) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

بانکداری آف‌ شور (Offshore) یا بانکداری برون مرزی بانکی است که تحت مجوز بانکداری بین المللی تنظیم می شود و معمولاً بانک را از ایجاد هرگونه فعالیت تجاری در حوزه قضایی منع می کند. به دلیل مقررات و شفافیت کمتر، حساب‌های آف‌ شور اغلب برای پنهان کردن درآمدهای اعلام‌نشده استفاده می‌شوند. حساب بانکی خارج از کشور یا حساب های آف‌ شور نیز حسابی است که شما در کشوری دارید که در آن ساکن نیستید. آنها به شما امکان می دهند پرداخت هایتان را انجام دهید، پول دریافت کرده یا نگه دارید و حساب های پس انداز و سرمایه گذاری را در چندین ارز راه اندازی کنید.

آف‌ شور چیست؟

آف‌ شور چیست

اصطلاح آف‌ شور (Offshore) به مکانی در خارج از کشور فرد اشاره دارد. این اصطلاح معمولاً در بخش های بانکی و مالی برای توصیف مناطقی استفاده می شود که مقررات با کشور اصلی متفاوت است. مکان‌های آف‌ شور معمولاً کشورهای جزیره‌ای هستند، جایی که نهادها شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری‌ها و سپرده‌ها را تأسیس می‌کنند. شرکت‌ها و افراد (معمولاً آن‌هایی که دارایی خالص بالایی دارند) ممکن است برای شرایط مطلوب‌تر، از جمله اجتناب از مالیات، مقررات آسان‌تر یا حفاظت از دارایی‌ها، به خارج از کشور مهاجرت کنند. اگرچه موسسات آف‌ شور نیز می توانند برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار گیرند اما غیرقانونی تلقی نمی شوند.

در واقع آف‌ شور می‌تواند به انواع مختلفی از نهادها، حساب‌ها یا سایر خدمات مالی مستقر در خارج اشاره کند. به منظور واجد شرایط بودن به عنوان آف‌ شور، فعالیت در حال انجام باید در کشوری غیر از کشور اصلی شرکت یا سرمایه گذار باشد. به این ترتیب، در حالی که پایگاه اصلی یک شخص یا شرکت ممکن است در یک کشور باشد، فعالیت تجاری در کشور دیگری انجام می شود. به زبان ساده، رفتن به خارج از کشور خدماتی را به افراد غیر مقیم ارائه می کند.

در ساده ترین مفهوم، آف‌ شور می تواند به معنای هر مکانی در خارج از کشور باشد، (هر کشور، قلمرو یا حوزه قضایی). این اصطلاح به طور گسترده مترادف با مکان های خاصی شده است که برای فعالیت های تجاری محبوب شده اند، به ویژه کشورهای جزیره ای مانند جزایر کیمن، مانش، برمودا و باهاما. سایر مراکز در کشورهای محصور در خشکی، از جمله سوئیس و ایرلند نیز واجد شرایط به عنوان مراکز مالی آف‌ شور (OFCs) هستند.

سطح استانداردهای نظارتی و شفافیت در بین OFC ها بسیار متفاوت است اما آنها به طور کلی ویژگی های زیر را ارائه می دهند:

 • قوانین مالیاتی مطلوب، به همین دلیل است که معمولاً به آنها بهشت مالیاتی می گویند.
 • کاهش ریسک و پتانسیل رشد بیشتر
 • صرفه جویی قابل توجهی در هزینه برای مشاغل
 • حفاظت از دارایی ها، به ویژه در زمان بی ثباتی
 • مقررات آسان
 • محرمانه بودن

بانکداری آف‌ شور چیست؟

بانکداری آف‌ شور چیست؟

بانکداری آف‌ شور نام دیگری برای افتتاح حساب بانکی در خارج از کشور شماست. ممکن است باز کردن یک حساب بانکی خارج از کشور چالش برانگیزتر از یک حساب بانکی داخلی باشد زیرا ممکن است لازم باشد ثابت کنید که حداقل مقدار پول یا رابطه تجاری با کشوری که بانکداری آف‌ شور را ارائه می دهد، دارید.

بانکداری آف‌ شور شامل تضمین دارایی‌ها در مؤسسات مالی در کشورهای خارجی است که ممکن است توسط قوانین کشور اصلی مشتری محدود شود، مانند سرمایه‌گذاری خارج از کشور. به حساب بانکی معروف سوئیس فکر کنید. (آن حساب جیمز باند مانند که پول افراد ثروتمند را از دسترس دولت کشورشان دور می کند.)

مردم و شرکت‌ها می‌توانند از حساب‌های آف‌ شور استفاده کنند تا از شرایط نامطلوب مربوط به نگهداری پول در یک بانک در کشور خود جلوگیری کنند. اکثر واحدها این کار را برای اجتناب از تعهدات مالیاتی انجام می دهند. داشتن حساب های بانکی آف‌ شور نیز توقیف آنها توسط مقامات را دشوارتر می کند.

برای کسانی که در سطح بین المللی کار می کنند، توانایی ذخیره و استفاده از وجوه به ارز خارجی برای معاملات بین المللی می تواند یک مزیت باشد. این اغلب راه ساده‌تری برای دسترسی به وجوه به ارز مورد نیاز بدون نیاز به محاسبه نرخ‌های ارز به سرعت در حال تغییر فراهم می‌کند.

آیا بانکداری آف‌ شور غیرقانونی است؟

بانکداری آف‌ شور غیرقانونی نیست اما داشتن یک حساب خارج از کشور می‌تواند سوالاتی را ایجاد کند زیرا این حساب‌ها سابقه‌ای دارند که به مشتریان اجازه می‌دهند به طور محتاطانه پول ذخیره کنند تا از پرداخت مالیات بر روی آن اجتناب کنند یا وجوهی را که از طریق فعالیت‌های غیرقانونی به دست آورده‌اند، پنهان کنند. اسناد پاناما، اسنادی که در سال 2016 در معرض عموم قرار گرفت، راه‌هایی را فاش کرد که بسیاری از افراد ثروتمند و قدرتمند از بانکداری آف‌ شور برای پولشویی، ارتکاب کلاهبرداری و فرار مالیاتی استفاده می‌کردند.

بانکداری آف‌ شور برای چه مواردی استفاده می شود؟

برخی از مشتریان بانک‌های خارج از کشور از حساب‌های آف‌ شور خود برای کمک به مدیریت کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌های خود در خارج از کشور استفاده می‌کنند و برخی دیگر ممکن است بخش خوبی از وقت خود را در طول سال در یک کشور خارجی صرف کنند. حساب‌های خارج از کشور می‌توانند به شما امکان پس‌انداز، نگهداری و سرمایه‌گذاری پول در چندین ارز را نیز بدهند.

چه کشورهایی بانکداری آف‌ شور ارائه می دهند؟

تعداد زیادی از کشورها بانکداری آف‌ شور ارائه می دهند. تعدادی از شناخته شده ترین کشورها برای بانکداری آف‌ شور بهشت های مالیاتی هستند، به معنی کشور یا حوزه قضایی که مالیات کم یا بدون مالیات برای شرکت ها یا افراد دارد، مانند سوئیس، پاناما و جزایر کیمن. سایر مکان های محبوب برای بانکداری آف‌ شور عبارتند از هنگ کنگ، بلیز، برمودا، سنگاپور و آلمان.

مزایای بانکداری آف‌ شور چیست؟

مزایای بانکداری آف‌ شور

در حالی که هر حساب آف‌ شور دارای ویژگی ها و مزایای متفاوتی است، در اینجا به برخی از موارد رایج اشاره کرده ایم:

 • پس انداز و سرمایه گذاری های بالقوه مالیاتی کارآمد در ارزهای مختلف. (اگرچه هر گونه مزایای مالیاتی به شرایط شما بستگی دارد.)
 • نگهداری پول، همچنین امکان دارد پرداخت ها را به چند ارز انجام دهید و یا دریافت کنید.
 • مدیریت ارز خارجی.
 • دسترسی به تخصص بین المللی و مشاوره سرمایه گذاری.
 • پول خود را در یک مکان امن و مرکزی و متصل به حساب های محلی خود نگه می دارید.
 • هر بار که نقل مکان می کنید همان حساب بانکی خود را نگه می دارید.
 • آنها معمولاً دارای ویژگی های بانکداری معمولی مانند کارت نقدی و بانکداری آنلاین و تلفن همراه هستند.

چرا از حساب های آف‌ شور استفاده کنیم؟

حساب‌های آف‌ شور که به عنوان حساب‌های بانکی برون مرزی یا حساب‌های پس‌انداز فراساحلی نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند مدیریت تعهدات مالی شما را در چندین کشور و منطقه ساده‌تر کنند و در صورت نیاز به انجام یا دریافت پرداخت‌ها و نقل و انتقالات بین‌المللی منظم، می‌توانند مفید باشند.

اکثر مهاجران یک حساب بانکی در کشور خود و یک حساب دیگر در کشوری که در آن زندگی می کنند دارند. بسیاری نیز به فکر افتتاح حساب خارج از کشور هستند زیرا این کار می تواند راهی موثر برای پس انداز، سرمایه گذاری و مدیریت پول در خارج از کشور باشد.

دلایل افتتاح حساب آف‌ شور عبارتند از:

شما در حال حاضر در خارج از کشور زندگی یا کار می کنید.

شما در حال برنامه ریزی برای مهاجرت به خارج از کشور، برای کار یا برای مثال بازنشستگی هستید.

شما یک کارمند بین المللی هستید و به طور منظم کشورها را برای کار جابجا می کنید.

شما سفرهای مکرر بین کشورها برای تجارت انجام می دهید.

مثلاً برای کار آزاد به ارز خارجی دستمزد می گیرید.

شما دارای دارایی هایی در خارج از کشور مانند سرمایه گذاری یا سایر دارایی ها هستید.

شما اعضای خانواده در خارج از کشور دارید که از نظر مالی از آنها حمایت می کنید، به عنوان مثال، برای هزینه مدرسه یک کودک.

چه چیز دیگری را باید در نظر بگیرید؟

مالیات

در حالی که حساب‌های آف‌ شور می‌توانند یک روش مالیاتی کارآمد برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری ارائه کنند، شما باید درآمد خود را به مقامات مالیاتی مربوطه فاش کنید و هرگونه سود کسب شده در حساب‌های خارج از کشور را اعلام کنید.

هزینه ها

برخی از حساب های آف‌ شور ممکن است کارمزد ماهانه داشته باشند یا ممکن است برای نقل و انتقالات بین المللی هزینه دریافت کنند. دیگران این کار را نمی کنند. به عنوان مثال، حساب HSBC Expat Bank هیچ کارمزد ماهانه ندارد و انتقال بین حساب های HSBC رایگان است.

هزینه های دیگری ممکن است اعمال شود، بنابراین باید قبل از افتتاح حساب خارج از کشور، شرایط و ضوابط را مطالعه کنید.

امنیت

حساب‌های آف‌ شور توسط طرح جبران خدمات مالی (FSCS) محافظت نمی‌شوند که از پس‌اندازهای نگهداری شده نزد بانک‌های مجاز بریتانیا و انجمن‌های ساختمانی تا سقف 85000 پوند برای هر نفر محافظت می‌کند.

با این حال، برخی از حساب های آف‌ شور تحت پوشش طرح های دیگر قرار می گیرند. به عنوان مثال، حساب بانکی مهاجرت HSBC تحت پوشش طرح جبران خسارت سپرده گذاران بانک جرسی است که از سپرده های واجد شرایط تا سقف 50,000 پوند محافظت می کند.

نحوه افتتاح حساب بانکی آف‌ شور

نحوه افتتاح حساب بانکی آف‌ شور

خط‌ مشی‌ها و هزینه‌های حساب را با دقت بخوانید. هنگام افتتاح هر حساب بانکی، درک سیاست ها و کارمزدهای آن، از جمله هزینه های نگهداری ماهانه، کارمزد انتقال، حداقل موجودی، الزامات سپرده مستقیم، در دسترس بودن خدمات مشتری و حداقل الزامات دارایی، مهم است. همچنین اگر قصد دارید حساب همسر را به حساب خود اضافه کنید، ممکن است بخواهید شرایط حساب مشترک را بررسی کنید.

مدارک لازم را جمع آوری کنید. اگر در نظر دارید یک حساب آف‌ شور افتتاح کنید، بررسی کنید تا ببینید بانک به چه اسنادی نیاز دارد. اطلاعات مورد نیاز ممکن است شامل شغل شما، یک کپی از کارت شناسایی صادر شده توسط ایالت یا کشور شما مانند گواهینامه رانندگی یا گذرنامه، یک کپی از صورتحساب آب و برق که آدرس فیزیکی منزل شما را تأیید می کند، تاریخ تولد شما یا سایر اسناد تأییدیه مانند مرجع یا مدرکی دال بر داشتن رابطه خوب با بانک فعلی شما باشد. برخی از بانک ها ممکن است نیاز داشته باشند که رونوشت اسناد محضری یا گواهی apostille داشته باشند که روش مشابهی برای اثبات اعتبار یک سند است.

واحد پول خود را انتخاب کنید. افتتاح حساب در یک کشور دیگر معمولاً به این معنی است که شما باید از ارز متفاوتی برای نگهداری، واریز و برداشت وجوه خود نسبت به کشور داخلی خود استفاده کنید. همچنین، اگر درآمد یا پرداختی به ارز خارجی دریافت می‌کنید، می‌توانید از بانکی که با آن ارز کار می‌کند استفاده کنید. مبادلات ارزی ممکن است گران باشد، بنابراین نگه داشتن پول خود با همان ارزی که در آن کسب درآمد می کنید و یا خرج می کنید، می تواند به صرفه جویی در هزینه ها کمک کند و از هرگونه ارزش از دست رفته ای که از مبادله بین ارزها ناشی می شود جلوگیری کند.

نحوه سرمایه گذاری و برداشت از حساب خود را در نظر بگیرید. حساب‌های آف‌ شور معمولاً دارای ویژگی‌های استاندارد بانکی مانند کارت‌های نقدی و بانکداری آنلاین هستند. با این حال، اگر از نظر فیزیکی در همان کشور حساب خارج از کشور خود نیستید، ممکن است لازم باشد کارهایی را انجام دهید که معمولاً ممکن است با یک حساب داخلی انجام ندهید، مانند استفاده از حواله های مخابراتی (wire) برای انتقال پول یا پرداخت هزینه تراکنش های خارجی یا کارمزد مبادله ارز. همچنین، اگر تراکنش 10,000 دلاری یا بیشتر از حساب خارج از کشور خود دریافت کنید، بانک داخلی شما باید آن را به IRS گزارش دهد.

بانکداری آف‌ شور و حساب‌های بانکی آف‌ شور می‌توانند مفید باشند اما ممکن است محدودیت‌ها، سیاست‌ها و کارمزدهای متفاوتی نسبت به بانک‌های کشور شما داشته باشند. قبل از افتتاح حساب، درباره بانک و آنچه از شما به عنوان یک مشتری انتظار می رود تحقیق کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com