پیشخور شدن قیمت

پیشخور شدن قیمت

مفاهیم و اصطلاحات کاربردی در دنیای امروز بسیار تاثیر گذار است، حال برای این که با علم بیشتر و با یک تحلیل همه جانبه بخواهیم به بررسی نمادها و شرکت های مختلف بپردازیم.

باید اطلاعات زیادی در رابطه با اصطلاحات رایج آن داشته باشیم، در این مقاله قصد داریم راجع به پیشخور شدن قیمت بحث کنیم، به این منظور در ادامه همراه ما باشید.

منظور از پیشخور شدن قیمت چیست؟

در هر بازار یا کالای که عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است. جهت گیری قیمت به یک سمت خاص را میتوان پیشخور شدن قیمت دانست. خیلی قبلتر از آنکه اخبار و اطلاعات خاصی از یک کالا یا سهام منتشر شود، قیمت آن شروع به افزایش یا کاهش میکند. در این مواقع میگویند معامله گران شاهد افزایش بی دلیل قیمت هستند، اما در اصل هجوم پول هوشمند که باعث افزایش در طرف عرضه یا تقاضا می شود و علت اصلی تغییر قیمت است.  

پیشخور شدن قیمت سهام

وقتی که قیمت یک سهم پشت سرهم نزولی یا صعوی می شود و هیچ تغییراتی هم در صورت های مالی آن رخ نداده باشد، متوجه آن می شویم که قیمت سهام پیشخور شده است و باید به دنبال دلایل آن باشیم.

از دلایل پیشخور شدن قیمت سهام یک شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اخبار تاثیر گذار بر صنعت
  • تغییرات قیمت های بین المللی و جهانی
  • تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد

اخبار تاثیر گذار بر صنعت

همانطور که می دانید اخبار و رسانه ها تاثیر مستقیم بر روند بازار سرمایه دارند به ویژه این که اگر خبر منتشر شده در مورد یک صنعت خاص باشد تاثیر آن چند برابر است!

هر آنچه که قرار است در یک صنعت خاص رخ دهد، تمامی قوانین و مصوبه هایی که در آینده ممکن است وضعیت آن صنعت را به طور کلی تحت شعاع قرار دهد آن دسته از خبر هایی هستند که انتشار آن ها بر روند قیمتی آن صنعت تاثیر گذار خواهد بود بنابراین پیشخور بودن به این ترتیب رخ می دهد.

تغییرات قیمت های بین المللی و جهانی

در این قسمت اشاره کنیم به تغییرات بین المللی و جهانی که در پیشخور شدن قیمت سهام تاثیر بسزایی دارد، مخصوصا اگر شرکت ها در حوزه ی واردات/صادرات فعالیت کنند، تغییرات قیمت ها بر ارزش سهام آن تاثیر کاملا مستقیمی خواهد داشت.

همانطور که در مقاله صورت های مالی خوانده اید، اطلاعات صورت های مالی شرکت ها هر سه ماه یک بار منتشر می شود که قطعا تغییرات قیمت های بین المللی بر هزینه های آن شرکت از جمله خرید و فروش تاثیر گذاشته و موجب بروز پیشخور در قیمت آن سهم می شود.

تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد

راجع به تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد می دانید؟ از تاثیر آن در پیشخور شدن چطور؟

شاید پیش خودتان بگویید که نرخ ارز چه ربطی به پیشخور شدن دارد؟ در این پاراگراف بمانید برایتان توضیح خواهیم داد.

در واقع پیشخور شدن قیمت سهام همان تغییرات نرخ ارز در بازار آزاد است که وقتی در نرخ ارز تغییراتی رخ می دهد کمک می کند تا سهام شرکت ها پیشخور شود.

تغییرات ارزی در شرکت های ثبت شده در سازمان بورس

تمامی مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد از جمله دلایل پیشخور شدن قیمت سهام و بر عرضه یا تقاضای آن ها قطعا تاثیر گذار خواهد بود.

حال وقتی که قیمت ها رو به رشد رفت و بعد آن صورت های مالی شرکت ها منتشر شد، همه این ها باعث تغییرات در سود یک سهام شده و آن سهام را به سمت اعتدال می کشاند! اما در اینجا باید مراقب بازگشایی سهام باشید، زیرا ممکن از بعد از بازگشایی سهام با نوسان منفی مواجه شوید!!

چگونه از پیشخور شدن قیمت سهام شرکت ها مطلع شویم؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که این سوال را در ذهن خود بپرورانید که تغییرات قیمتی در یک سهم به دلیل پیشخور شدن قیمت سهم است؟ یا دلایل دیگری دارد؟

پاسخ آن دست تحلیلگران با سابقه است که برای اطلاع از این موضوع به p/e سهم توجه می کنند اگر p/e یک سهم به طور ناگهانی غافلگیرتان کرده و افزایش پیدا کند، امکان این که قیمت سهام پیشخور شده باشد زیاد است، در پیرو این قضیه می بایست به بررسی های تکمیلی بپردازید!

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram