1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. معرفی الگوی کلاسیک V

معرفی الگوی کلاسیک V

معرفی الگوی کلاسیک V
لوگو علیرضا محرابی
معرفی الگوی کلاسیک V
تحلیل تکنیکال

انواع سهام کالاها، ارزها و... گاهی اوقات به طور ناگهانی به سمت بالا و پایین (سقف و کف) تمایل دارند. هنگامی که این اتفاق می افتد ما آن را الگوی کلاسیک V (شامل V سقف و V کف) می نامیم. یک سهم می تواند برای چند ماه به سرعت افزایش یابد و بدون هیچ هشداری ناگهان سقوط کند. از سوی دیگر، یک سهم می تواند در عرض 2 هفته به سرعت سقوط کند. ما آن را "V" کف می نامیم. این نوع الگوی V می تواند برای معامله گرانی که نحوه تشخیص آنها را یاد می گیرند بسیار سودآور باشد. تشخیص الگوی کلاسیک V سقف و کف برای حرفه ای ها بسیار آسان است. معمولاً یک سهم به سرعت افزایش می یابد و سپس به همان سرعت کاهش می یابد. مناطقی که V سقف یا V کف معکوس می شود معمولاً مناطق حمایت یا مقاومت طولانی مدت هستند.

الگوی V کف

آشنایی با الگوی کلاسیک V

پایین V همانطور که از نامش پیداست یک فرورفتگی V شکل است. در الگوی کلاسیک V، الگوهای V کف می تواند ترسناک ترین موقعیت برای بسیاری از سرمایه گذاران و معامله گران باشد. سهام به مرور زمان کاهش می یابد و به طور ناگهانی در مدت کوتاهی سقوط می کند. سقوط بدون توقف به نظر می رسد تا زمانی که ناگهان سهام به عقب برگردد و زیان هایی را که در طول سقوط V متحمل شده بود، دوباره به دست آورد، ادامه داشته باشد.

اگرچه این موضوع ترسناک است اما حرکت V در واقع همان چیزی است که بسیاری از معامله گران به دنبال آن هستند. وقتی سهامی را می بینند که V کف را تجربه می کند، معامله گران به دنبال این هستند که آیا این افت در حمایت بلندمدت باقی می ماند یا خیر. سپس آنها سهام را به امید سود سریع خریداری می کنند.

الگوی V کف نام خود را از شکل گیری V شکل گرفته است و زمانی ظاهر می شود که حرکت قیمت از یک فروش تهاجمی به یک حالت خرید تهاجمی تغییر می کند. این الگوی نمودار یک الگوی معکوس صعودی قدرتمند است و در همه بازارها و بازه‌های زمانی ظاهر می‌شود اما به دلیل ماهیت خرید تهاجمی که هنگام معکوس کردن جهت بازار صورت می‌گیرد، شناسایی این الگو در زمان واقعی برای مبتدیان دشوار است.

مثال الگوی V کف

در نمودار بالا می بینید که چگونه سهم CHK در نمودارهای هفتگی روند نزولی داشته است. در سال 2016، سهام سقوط سریعی داشت و پس از آن به همان سرعت افت را جبران کرد و یک V کف شکل گرفت. یک هرم صعودی هفتگی تشکیل می شود و پایین شکل V را مشخص می کند. گاهی اوقات برای ما مهم است که الگوهای کندل استیک صعودی را در یک سهام پیدا کنیم تا مشخص کنیم که آیا ممکن است پایین بیایند یا نه.

کاربرد الگوی کلاسیک V در تحلیل تکنیکال

نمودار CMA در بالا مثال بسیار خوبی از این است که چگونه سهامی که شکل V کف را تشکیل می دهد می تواند برای معامله گران هوشمند بسیار سودمند باشد. سهام به سرعت در حال سقوط به منطقه حمایت بلندمدت بود. معامله گران هوشمند این را دیدند و می توانستند سهام را برای افزایش سریع بخرند.

به همین دلیل است که وقتی شاهد سقوط سریع سهام هستیم، باید خونسرد بمانیم و ببینیم که آیا در نمودارهای هفتگی یا ماهانه حمایت بلندمدت وجود دارد یا خیر. چه کسی می داند، ممکن است یک فرصت عالی برای خرید سهام با قیمت ارزان تر وجود داشته باشد. این گرفتن یک چاقوی در حال سقوط نیست، بلکه یک روش بسیار محتاطانه و واقع بینانه برای تجارت بر اساس تجزیه و تحلیل مطالعه شده نمودارهای سهام است.

سهام CMI

سهم CMI که در نمودار بالا نشان می‌دهم، نمونه‌ای عالی از شکل V کف در نمودارهای ماهانه است. سهام در طول ماه ها به سرعت در حال کاهش بود. سپس یک دنباله کف تشکیل داد که در حمایت بلندمدت ماهانه قرار دارد. دنباله پایینی قسمت کف را مشخص می کرد و سهام تقریباً به طور جادویی از آنجا بالا می رود. دنباله کف و حمایت طولانی مدت باعث شد این اتفاق بیفتد.

چگونه در V کف معامله کنیم؟

چگونه در V کف معامله کنیم؟

یک راه محافظه کارانه برای معامله V-bottom یا V کف در الگوی کلاسیک V این است که منتظر بریک باشید و بالای خط گردن ببندید و زمانی که قیمت به خط گردن برگشت و رد شد، یک موقعیت لانگ را امتحان کنید.

یک هدف ایده آل معمولاً می تواند بالای خط گردن قرار گیرد، برابر با فاصله اندازه گیری شده از پایین الگو تا خط گردن.

نحوه معامله با الگوی کلاسیک V

نمودار نهایی بالا نمونه ای عالی از یک الگوی V کف در SPY (S&P 500 ETF) را نشان می دهد که به سقوطی که در سال 2018 رخ داد پایان داد. قیمت با شتاب زیاد به پایین ترین حد کاهش یافت اما ناگهان با افزایش حرکت در مسیر بالاتر معکوس شد. 

ممکن بود در مورد اینکه خط گردن باید کجا قرار می گرفت سردرگمی وجود داشت اما معامله گران پیشرفته و حرفه ای که به اندازه کافی زودتر این چرخش V کف را مشاهده کردند، ممکن است با استفاده از هر نوسانی که در مرحله فروش قبلی شکل گرفته بود، در موقعیت های طولانی تلاش کرده باشند.

SPY پس از V کف وارد مرحله صعودی قوی دیگری شد و برای باقیمانده سال 2019 معامله شد.

معامله با V کف میتواند دشوار باشد زیرا به احتمال زیاد فقط زمانی این الگو را تشخیص خواهید داد که قیمت به بالای خط گردن برسد اما اگر به سرعت و یکنواخت حجم را زیر نظر داشته باشید، می توانند نشانه های اولیه ای باشند که V کف در حال انجام است.

الگوی V سقف

در V سقف در الگوی کلاسیک V، سهام به سرعت افزایش می یابد تا قبل از رسیدن سهام به قیمت اصلی کاهش یابد. الگوی V-top یا V سقف نام خود را از شکل گیری V شکل وارونه در الگوی کلاسیک V گرفته است و زمانی ظاهر می شود که حرکت قیمت از حالت خرید تهاجمی به حالت فروش تهاجمی تغییر کند.

این الگو یک الگوی نمودار معکوس نزولی قدرتمند است و در همه بازارها و بازه‌های زمانی ظاهر می‌شود اما به دلیل ماهیت فروش سریعی که در پی دارد، شناسایی این الگو تا زمانی که کامل نشود دشوار است.

مثال الگوی V سقف

نمودار بالا نمودار هفتگی CI را نشان می دهد. سهام به سرعت بالا رفت و سپس متوقف شد. بعد از آن سهام طی هفته‌ها پایین‌تر رفت تا یک V سقف شکل بگیرد. V های سقف در الگوی کلاسیک V می توانند برای سرمایه گذاران بسیار ناامید کننده باشند زیرا زمانی که سهام شروع به کار (حرکت به سمت بالا) کرد، سرمایه گذار پول زیادی به دست می آورد اما وقتی سهام به سرعت سقوط می کند، سرمایه گذار سود خود را از دست می دهد (و شاید حتی بیشتر) و ضرر کند.

معرفی الگوی کلاسیک V

V های سقف نیز در نمودارهای روزانه ظاهر می شوند. البته V های سقف در الگوی کلاسیک V، در هر بازه زمانی ظاهر می شوند. نمودار بالا نمودار روزانه CMS را نشان می دهد. سهام در اواسط سپتامبر یک رالی سریع داشت اما به ناحیه مقاومت برخورد کرد و نتوانست بالاتر از آن صعود کند. سهم نیز در مقاومت 50 MA بود. سپس سهام به سرعت از سود خود (و سپس بیشتر از آن) صرف نظر کرد.

درسی که می گیریم این است، دفعه بعد که دیدید یک سهام به یک منطقه مقاومت صعود می کند، یاد بگیرید که سود ببرید. ممکن است شما در آن لحظه در حال تماشای بالاترین V بعدی در سهام خود باشید.

COH

V های سقف می توانند دو بار در مدت زمان بسیار کوتاه ظاهر شوند و یک سقف دوتایی تشکیل دهند. در نمودار بالا، می‌توانید COH را ببینید که در عرض چند هفته دو قسمت V سقف را تشکیل می‌دهد. V های سقف در مقاومت 200 MA اتفاق افتاد که در نهایت یک سقف دوتایی ایجاد کرد. معامله گرانی که این الگوها را مشاهده کردند می توانستند معاملات نوسانی خوبی انجام دهند.

چگونه در V سقف معامله کنیم؟

چگونه با الگوی کلاسیک V معامله کنیم؟

احتمالاً راه‌های زیادی برای معامله V-top یا V سقف وجود دارد اما محافظه‌کارانه‌ترین راه این است که منتظر بریک باشید و در زیر خط گردن ببندید و سعی کنید زمانی که قیمت به خط گردن بازگردد و رد شود، معامله شورت انجام دهید.

یک هدف ایده‌آل را معمولاً می‌توان با اندازه‌گیری همان فاصله از بالای الگو تا خط گردن پایین‌تر از قیمت تعیین کرد.

الگوی V سقف در نفت خام

نمودار نهایی بالا یک نمونه عالی از الگوی V سقف در نفت خام را نشان می دهد. قیمت آخرین فشار را با یک میله طولانی مدت و حجم مناسب افزایش داد اما بلافاصله پس از آن قیمت با افزایش شدید حجم کاهش یافت.

پس از بسته شدن قیمت به زیر خط گردن، قبل از اینکه قیمت بیشتر فروخته شود، یک عقب نشینی (پولبک) جزئی به خط گردن وجود داشت. این مثال همچنین نشان می‌دهد که چگونه می‌توان یک هدف را با استفاده از همان فاصله از V سقف تا پایین خط گردن تعیین کرد و آن را پایین‌تر نشاند.

خرید و فروش در V سقف می تواند دشوار باشد زیرا به احتمال زیاد فقط زمانی که قیمت به زیر خط گردن برسد این الگو را تشخیص خواهید داد اما اگر به حرکت و حجم توجه داشته باشید، آنها می توانند سرنخ های لازم را برای رفتار این الگوها در اختیار شما قرار دهند.

به عنوان مثال، برخی از بازارها مانند نفت خام، به شدت تحت تأثیر تأثیرات ژئوپلیتیکی قرار می گیرند و هنگامی که معامله گران به این رویدادها واکنش نشان می دهند، اغلب این شکل های V را خواهید دید.

نتیجه گیری

V سقف و کف در الگوی کلاسیک V، در انواع سهام، کالاها، شاخص ها و etf ها (صندوق های قابل معامله) ظاهر می شود. آنها همچنین در هر بازه زمانی قابل تصور ظاهر می شوند. وقتی آنها را دیدید، وحشت نکنید. یاد بگیرید که وقتی یک V سقف یا کف است، حمایت و مقاومت را تشخیص دهید. سپس ممکن است آن را به یک فرصت سرمایه گذاری یا ترید عالی تبدیل کنید که می تواند سودهای بزرگی را برای شما به ارمغان بیاورد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com