1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. تحلیل تکنیکال
 4. آشنایی با مفهوم فیک بریک اوت

آشنایی با مفهوم فیک بریک اوت

آشنایی با مفهوم فیک بریک اوت
لوگو علیرضا محرابی
آشنایی با مفهوم فیک بریک اوت
تحلیل تکنیکال

فیک بریک اوت (Fake Breakout) یا شکست های کاذب دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد، شکستی که نتواند فراتر از یک سطح ادامه یابد و منجر به شکست «کاذب» آن سطح شود. الگوهای فیک بریک یکی از مهم ترین الگوهای معاملاتی پرایس اکشن هستند که باید یاد بگیرید؛ زیرا شکست کاذب اغلب سرنخ بسیار قوی است مبنی بر اینکه قیمت ممکن است در حال تغییر جهت باشد یا اینکه روند ممکن است به زودی از سر گرفته شود. شکست کاذب یک سطح را می‌توان به‌عنوان یک «فریب» توسط بازار در نظر گرفت، زیرا به نظر می‌رسد قیمت شکسته شده اما سپس به سرعت معکوس می‌شود و همه کسانی را که به ظاهر این طعمه را گرفته‌اند، فریب می‌دهد. اغلب اتفاق می افتد که آماتورها وارد موقعیتی می شوند که به نظر می رسد یک شکست "بدیهی" است و سپس افراد حرفه ای بازار را به سمت دیگری سوق می دهند. به عنوان یک تریدر پرایس اکشن، شما باید یاد بگیرید که چگونه از فیک بریت اوت به نفع خود استفاده کنید، نه اینکه قربانی آنها شوید.

فیک بریت اوت یا شکست ناموفق چیست؟

فیک بریت اوت یا شکست ناموفق چیست؟

فیک بریک اوت زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت از سطح حمایت یا مقاومت مشخصی عبور می‌کند اما حرکت کافی برای حفظ جهت خود را ندارد. از آنجایی که برخی از معامله گران به دنبال ایجاد موقعیت در هنگام شکست هستند، در جهت شکست، ممکن است در صورت فیک بریک، آن معاملات را ببندند.

فیک بریک اوت همچنین ممکن است به معامله گران سیگنال دهد که در جهت مخالف شکست تلاش شده، وارد معامله شوند. فیک بریک اوت یا شکست ناموفق معمولاً به عنوان "شکست نادرست" نیز شناخته می شود.

شکست کاذب اساساً یک حرکت «مخالف» در بازار است که آن دسته از معامله‌گرانی را که ممکن است به جای منطق و تفکر رو به جلو، از روی احساسات وارد شده باشند، «خارج می‌کند».

به طور کلی، شکست کاذب به این دلیل اتفاق می‌افتد که معامله‌گران آماتور یا کسانی که «دست‌های ضعیف» در بازار دارند، تنها زمانی تمایل به ورود به بازار دارند که «احساس امنیت» داشته باشند. این بدان معنی است که آنها تمایل دارند زمانی وارد شوند که بازار در حال حاضر کاملاً در یک جهت گسترش یافته است (و تقریباً آماده بازگشت است) یا سعی می کنند یک شکست از یک سطح حمایت یا مقاومت کلیدی را خیلی زود «پیش بینی» کنند. معامله‌گران حرفه‌ای به دنبال این اشتباهات توسط آماتورها هستند و نتیجه نهایی یک ورود بسیار خوب برای آنها با ضرر محدود و پتانسیل پاداش بزرگ است.

برای دانستن اینکه چه زمانی احتمال وقوع یک شکست کاذب وجود دارد، نظم و انضباط و کمی «احساس درونی» لازم است ولی شما هرگز نمی‌توانید از «قطعیت» تا زمانی که شکل نگرفته صحبت کنید.

فیک بریک اوت به شما چه می گوید؟

فیک بریک ها در مناطق مقاومت و حمایت رخ می دهد. این نواحی می توانند بر اساس خطوط روند (افقی یا مورب) بالا یا پایین قیمت قبلی یا الگوهای نمودار ترسیم شده در نمودار باشند.

شکست زمانی است که قیمت از یک سطح حمایت یا مقاومت عبور می کند و در آن جهت حرکت می کند. فیک بریک اوت زمانی است که قیمت از سطح مقاومت حمایتی عبور می کند اما در ادامه حرکت در آن جهت شکست می خورد و در عوض مسیر خود را معکوس می کند.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت یک سهم در گذشته چندین بار به 100 دلار رسیده است، اما هر بار پس از رسیدن به آن سقوط کرده، این یک سطح مقاومت است. اگر قیمت به بالای 100 دلار برسد، این یک شکست است. اگر قیمت پس از آن به زیر 100 دلار سقوط کرد و به کاهش خود ادامه داد، این یک فیک بریک است. شکست شتاب خود را از دست داد و قیمت معکوس شد.

شکست ناموفق نشان می دهد که علاقه خرید کافی برای بالا بردن قیمت به بالای مقاومت یا زیر سطح حمایت وجود نداشته است.

پس از فیک بریک اوت، معامله‌گران کوتاه‌ مدت ممکن است در صورت داشتن نگاه ناامیدانه، از موقعیت خود خارج شوند، به این دلیل که این معامله نتوانست مطابق انتظار ارائه شود.

سایر معامله گران ممکن است معامله در جهت فیک بریک اوت را انتخاب کنند. در مثال بالا، نه تنها ممکن است پس از اینکه قیمت، بالاتر از 100 دلار را نگه نداشت از موقعیت خرید خارج شوند بلکه ممکن است اگر قیمت به زیر 100 دلار بازگردد، کوتاه بیایند.

شکست ناموفق لزوماً به این معنی نیست که قیمت نمی تواند در مدت کوتاهی پس از آن به حرکت در جهت شکست ادامه دهد. به عنوان مثال، ممکن است قیمت به بالای 100 دلار برسد و به 103 دلار برسد، به 99 دلار بازگردد، سپس به 104 دلار افزایش یابد و سپس به 100 دلار کاهش یابد. این نوع اقدام قیمت متلاطم می تواند منجر به ضرر برای معاملات بریک (شکست) و همچنین معاملات فیک بریک اوت شود.

برگشت پس از شکست

برگشت پس از شکست در فیک بریک اوت

در برخی موارد ممکن است قیمت پس از شکست به عقب برگشته باشد. بازگشت به عقب زمانی است که قیمت به سمت مقاومت یا سطح حمایت که به تازگی شکسته شده است بازگردد.

بازگشت به عقب ممکن است باعث شود برخی از معامله گرانی که در جهت شکست وارد شده اند به دلیل کاهش اطمینان، موقعیت های خود را ببندند. بازگشت به عقب فیک بریک اوت نیست.

اگر حجم به طور قابل توجهی در بریک اوت (breakout) افزایش یابد، احتمال بروز شکست کاذب کاهش می یابد. (اما حذف نمی شود.) با این حال، باز هم ممکن است یک بازگشت به عقب رخ دهد. به عنوان مثال، سهام بالاتر از مقاومت در 100 دلار شکسته می شود و در حجم سنگین تا 105 دلار ادامه می یابد. قیمت ممکن است به 101 دلار یا حتی 100 دلار کاهش یابد و سپس به حرکت بالاتر ادامه دهد. این یک بازگشت به عقب است، نه یک فیک بریک اوت.

اگر یک اوراق بهادار حجم قوی و حرکت های قیمت قابل توجهی را در جهت شکست نبیند، معامله گران ممکن است موقعیت های خود را ببندند زیرا احتمال شکست کاذب افزایش می یابد. اگر پس از شکست حجم و قیمت حرکت قوی وجود داشته باشد، معامله گران باهوش ممکن است از بازگشت به عقب برای افزودن به موقعیت خود در جهت بریک اوت استفاده کنند. اگر بریک اوت شکست بخورد (فیلد شود)، ممکن است تصمیم بگیرند از موقعیت خود خارج شوند.

نحوه معامله الگوهای شکست نادرست

شکست های کاذب در تمام شرایط بازار رخ می دهد. روند، تثبیت و ضد روند اما شاید بهترین راه برای معامله آنها مطابق با روند غالب نمودار روزانه باشد، همانطور که در نمودار زیر می بینیم.

توجه داشته باشید، در نمودار زیر، ما یک روند نزولی آشکار و چندین فیک بریک اوت به سمت صعودی در آن روند داشتیم. هنگامی که یک فیک بریک اوت را می بینید که برخلاف روند غالبی مانند این است، معمولاً سیگنال بسیار خوبی است که روند آماده از سرگیری است. معامله گران آماتور دوست دارند سعی کنند کف را در یک روند نزولی یا سقف را در یک روند صعودی انتخاب کنند و این می تواند باعث فیک بریک اوت ها در برابر روندی شود که در زیر می بینیم. در هر یک از این شکست های کاذب در نمودار زیر، این احتمال وجود داشت معامله گران آماتور فکر می کردند که روند نزولی به پایان رسیده است و بنابراین شروع به خرید کردند، هنگامی که این خرید شروع شد، حرفه ای ها بازگشتند و از قدرت موقت در روند نزولی استفاده کردند. سپس روند نزولی از سر گرفته شد و معامله تمام معامله گران آماتوری که سعی در انتخاب کف داشتند، از بین رفت.

نمودار زیر نمونه هایی از فیک بریک اوت ها در یک بازار با روند نزولی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که هر کدام منجر به از سرگیری روند می شوند.

بازار روند نزولی

شکست های کاذب در بازه های معاملاتی رایج است اما معمولاً قیمت برای مدت طولانی تر از آنچه اکثر تصور می کنند در رنج (Range) باقی می ماند. دانستن این که شکست های کاذب زمانی که بازاری در رنج معاملاتی قرار می گیرد تا حدی رایج است، اطلاعات بسیار ارزشمندی برای معامله گر پرایس اکشن است.

معامله در یک بازار رنج می‌تواند بسیار سودآور باشد زیرا می‌توانید منتظر سیگنال‌های پرایس اکشن در مرز حمایت یا مقاومت رنج باشید تا به سمت دیگر رنج معامله کنید.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه در یک محدوده معاملاتی گرفتار نشوید این است که منتظر بمانید تا قیمت در خارج از رنج برای دو روز یا بیشتر بسته شود. اگر این اتفاق بیفتد، احتمال زیادی وجود دارد که رنج به پایان برسد و قیمت دوباره روند رو به رشد خود را آغاز کند.

در نمودار زیر، می‌توانیم ببینیم که چگونه یک معامله‌گر پرایس اکشن می‌تواند از سیگنال پین بار (pin bar) شکست کاذب برای معامله فیک بریک یک محدوده معاملاتی استفاده کند. به پین بار شکست کاذب در مقاومت کلیدی رنج معاملاتی توجه کنید و همچنین به دو شکست کاذب در حمایت محدوده معاملاتی توجه کنید. معامله‌گران باتجربه‌تر همچنین می‌توانند فیک بریک اوتی را معامله کنند که حاوی یک محرک عمل قیمت مانند پین بار نیستند. دو شکست کاذب حمایت در نمودار زیر، هر دو سیگنال خرید بالقوه برای یک معامله گر باهوش بودند.

بازار رنج

الگوهای شکست نادرست گاهی اوقات می توانند نشانه شروع یک روند جدید و پایان روند فعلی باشند.

در مثال نمودار زیر، می‌توانیم یک سطح مقاومت کلیدی را ببینیم که قیمت را در دو تست نگه داشت، سپس در تست سوم، قیمت یک استراتژی پین بار شکست کاذب بزرگ ایجاد کرد که نشان‌دهنده یک حرکت نزولی بالقوه است.

همانطور که در این نمودار می بینیم، شکست کاذب نه تنها یک حرکت نزولی را نشان داد بلکه یک روند نزولی کامل را آغاز کرد.

فیک بریک اوت در بازار نزولی

نکات معاملاتی الگوی شکست نادرست

 • فیک بریک اوت ها در بازارهای پرطرفدار، بازارهای رنج و برخلاف روند رخ می دهد. در تمام شرایط بازار مراقب آنها باشید زیرا آنها اغلب سرنخ های قوی در مورد جهت قریب الوقوع بازار می دهند.
 • معامله برخلاف روند دشوار است اما یکی از بهترین راه‌ها برای معامله در برابر یک روند این است که منتظر یک سیگنال بریک اوت واضح در برابر روند از سطوح حمایت یا مقاومت کلیدی باشید.
 • شکست‌های کاذب به ما «پنجره‌ای» به «نبرد» بین معامله‌گران آماتور و حرفه‌ای و راهی برای معامله با حرفه‌ای‌ها می‌دهند. یاد بگیرید که الگوهای فیک بریک اوت را شناسایی و معامله کنید تا معاملات برای شما رنگ متفاوتی به خود بگیرد.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com