با توجه به شخصیت خود سرمایه گذاری کنید

با توجه به شخصیت خود سرمایه گذاری کنید

یكی از عوامل موفقیت در مباحث مالی، بحث سرمایه گذاری می‌باشد. در سرمایه گذاری رابطه‌ای منطقی بین بازده و ریسك وجود دارد. بیشترین هدف سرمایه گذاری كسب بیشترین بازده به همراه كم‌ترین ریسك است. برای کنترل ریسک باید به اصول روانشناسی بازار بورس مسلط بوده تا بتوان شرایط تنش زای بازار را کنترل کرد. بر همین مبنا افراد از نظر درجه ریسک پذیری به سه دسته متفاوت تقسیم بندی می‌شوند:

افراد ریسک پذیر

این افراد دارای اهداف مالی با بازدهی بالا هستند. بنابراین، گزینه‌هایی مانند سرمایه گذاری در بورس برایشان گزینه‌ای جذاب است. این افراد به تحلیل و تعیین ریسک اهمیت زیادی می‌دهند. البته افرادی كه ریسك پذیر هستند نیز دارای روحیات متفاوتی هستند و خودشان دارای درجات ریسكی سطح بالا، متوسط و یا پایین می‌باشند. بنابراین، افق زمانی متفاوتی در سرمایه گذاری دارند و با توجه به این مسئله از ابزارهای مالی متفاوتی نیز استفاده می‌كنند. برای مثال بیشتر افراد كارآفرین و یا كسانی كه بر روی استارت‌آپ‌ها سرمایه گذاری می‌كنند، از درجه ریسك پذیری بسیار بالا برخودارند و میزان بازدهی ایشان نیز بسیار بالا می‌باشد.

افراد ریسک گریز

این افراد بیشتر علاقه مند به گزینه‌هایی هستند که بازدهی تضمین شده دارند و ریسکی آنها را تهدید نمی‌کند. گزینه‌هایی مانند سپرده‌های بانكی، اوراق مشاركت، اوراق خزانه، اوراق صكوك و حتی خرید ملك موارد مناسبی برای سرمایه گذاری این افراد می‌باشد.

با توجه به شخصیت خود سرمایه گذاری کنید

افرادی با درجه ریسک پذیری متوسط:

این افراد واكنشی نسبت به فرصت‌های سرمایه گذاری و ریسك‌های مربوط به آنها از خود نشان نمی‌دهند و می‌توان گفت نسبت به ریسك خنثی عمل می‌كنند.

نتیجه گیری

افراد از نظر اجتناب از ریسك به دسته‌های متفاوت با درجه ریسك پذیری بالا، متوسط و پایین طبقه بندی می‌شوند. البته برخی از ریسك‌ها غیر اجتناب هستند و تنها نسبت به ریسك‌های غیر سیستماتیك می‌توان تصمیم‌گیری كرد. 

توجه داشته باشید كه همیشه پذیرفتن ریسك كم به معنای بازده پایین نیست. برای این كه درجه ریسك پذیری خود را بسنجید، می‌توانید از آزمون‌های استانداردی كه در زمینه ریسك پذیری وجود دارد، كمك بگیرید.

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram