تامین مالی مستقیم و غیر متسقیم

تامین مالی مستقیم و غیر متسقیم

فرض کنید قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارید یا شرکت شما برای پیشرفت و رشد خود نیاز به تزریق مجدد سرمایه دارد، از چه روش هایی معمولاً برای جذب این سرمایه استفاده می کنید؟

ممکن است برای تأمین مالی خود قصد دریافت وام داشته باشید یا این که برای خود شریکی پیدا کنید که قادر است سرمایه مناسبی را تأمین کند. البته روش های تأمین مالی انواع بسیار گوناگونی دارد که قصد داریم در این مقاله به آن ها بپردازیم. از آنجایی که تأمین مالی مستقیم و غیر مستقیم یک عامل مهم و اثرگذار در سرمایه گذاری محسوب می شود، می توانید این موضوع را در مقالات تحلیل بنیادی صفر تا صد بورس وب سایت مطالعه کنید.

تعریف تأمین مالی

به طور کلی هنگامی که به دنبال ایجاد، جمع آوری و افزایش منابع مالی یا سرمایه ای برای هر نوع مخارج باشید، تأمین مالی معنا پیدا می کند.

هدف از تأمین مالی

شرکت های بورسی با اهداف گوناگونی نیاز به تأمین مالی دارند. برخی از اهداف آن ها را عبارت است از:

  • راه اندازی یک خط تولید جدید
  • اصلاح ساختار مالی
  • استفاده از معافیت های قانونی
  • پرداخت بدهی ها

طبیعی است هنگامی که یک شرکت قصد تأمین مالی دارد لازم است هدف از این تأمین مالی بررسی شود اما به طور کلی ورود یک سرمایه به شرکت می تواند محرک خوبی برای رشد آن شرکت محسوب شود.

روش های تأمین مالی 

به طور کلی شرکت های بورسی از دو طریق می توانند تأمین مالی کنند:

1.تأمین مالی مستقیم

2.تأمین مالی غیر مستقیم

تأمین مالی مستقیم

هنگامی که یک شرکت قصد تأمین مالی از منابع درون شرکت داشته باشد به آن تأمین مالی مستقیم گفته می شود. بسیاری از افراد نیز این نوع تأمین مالی را با نام تأمین مالی از منابع درون شرکت می شناسند.

این نوع تأمین مالی به دلیل ارزان بودن، سهل الوصول بودن و ریسک پایین تر همواره اولویت شرکت های بورسی است.

انواع تأمین مالی مستقیم عبارت است از:

1.منابع مالی حاصل از فعالیت شرکت

شرکت هایی که به خاطر فعالیت های خود سود مناسبی کسب کرده باشند می توانند همین درآمد ها را منبعی برای تامین مالی خود در نظر بگیرند و هنگامی که شرکت به آن درآمد ها نیاز داشت از آن استفاده کنند.

2.منابع مالی حاصل از فروش دارایی های ثابت

به آن بخش از دارایی های شرکت که ماهیت فیزیکی و قابل لمس دارد، دارایی ثابت گفته می شود. دارایی ثابت انواع گوناگونی دارد که می تواند به زمین و املاک اشاره کرد.

هنگامی که شرکت ها نیاز به افزایش سرمایه داشته باشند یکی از گزینه های روی میز فروش دارایی های ثابت شرکت است. اما گاهی نیاز به تامین مالی بیش از فروش دارایی های ثابت است

3.سود انباشته

شرکت هایی که دائما  سودسازی می کنند همواره بخشی از سود خود را تحت عنوان سود انباشته ذخیره می کنند. گاهی بعد از چند سال سود انباشته شرکت به قدری زیاد می شود که می تواند برای راه اندازی یک خط تولید جدید بکار گرفته شود.

هنگامی که شرکت ها قصد تأمین مالی از این محل داشته باشند باید پیشنهاد افزایش سرمایه دهند و در یک مجمع فوق العاده با حضور سهامداران شرکت این افزایش سرمایه و هدف از آن را اعلام کند.

تأمین مالی غیرمستقیم

گاهی نیز برای تأمین مالی، منابع درونی شرکت کافی نیست یا این که شرکت اهداف بزرگی دارد و برای اجرایی کردن آن ها نیاز به سرمایه عظیمی دارد. در این شرایط ممکن است در کنار تأمین مالی مستقیم، همزمان از تأمین مالی غیر مستقیم نیز استفاده کند.

تأمین مالی غیرمستقیم نیز انواعی دارد که شامل موارد زیر است:

1.دریافت وام و تسهیلات

تأمین مالی به کمک دریافت وام برای بسیاری از شرکت ها می تواند گزینه جذابی باشد. چرا که شرکت ها با ارائه طرح و اهداف خود از دریافت وام می توانند وام و تسهیلات بسیار مناسبی را دریافت کنند.

2.صدور سهام عادی ( پذیره نویسی اولیه و افزایش سرمایه)

یکی از نخستین دلایلی که شرکت ها سهام خود را در بورس عرضه می کنند، تأمین مالی است. با ورود شرکت ها به بورس سرمایه قابل توجهی به شرکت ها تزریق شده و موجب رشد آن ها می شود.

گاهی نیز شرکت ها می توانند با پیشنهاد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی بخشی از نیاز مالی خود را از محل صدور سهام حق تقدم به سهامداران دریافت کنند.

3.صدور اوراق مشارکت

4.صدور اوراق بدهی

5.صدور سهام ممتاز

مورد 3 تا 5 نیز از جمله مواردی است که شرکت ها می توانند در صورت لزوم به آن ها رجوع کنند. البته در حال حاضر در بورس تهران سهام ممتاز عرضه نمی شود.

صدور سهام عادی ( پذیره نویسی اولیه و افزایش سرمایه)

معیار ها برای انتخاب روش تأمین مالی

حال باید توجه کرد شرکت ها با چه معیار هایی تصمیم به انتخاب یکی از روش های تأمین مالی می گیرند. این معیار ها کمک می کنند تا بهترین روش تأمین مالی را انتخاب و از آن جهت رشد شرکت استفاده کرد.

این معیار ها عبارتند از:

•هزینه تأمین مالی

•ریسک کسب و کار

•حد بهینه استفاده از هر روش

•در دسترس بودن

•دوره بازگشت سرمایه

جمع بندی

شرکت ها با اهداف متفاوت دست به تأمین مالی می زنند. این تأمین مالی می تواند به دو شکل مستقیم و غیرمستقیم انجام شود. برای انتخاب بهترین روش تأمین مالی شرکت ها نیاز به بررسی معیارهای مهمی دارند تا بتوانند از این تأمین مالی به بهترین شکل استفاده کنند. تأمین مالی مستقیم و غیر مستقیم یکی از مباحث اصلی آموزش کامل تحلیل بنیادی بورس است که در وب سایت ما قرار دارد. 

 

×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram