1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. تحلیل بنیادی
 4. انباشت سرمایه چیست؟

انباشت سرمایه چیست؟

انباشت سرمایه چیست؟

انباشت سرمایه به افزایش دارایی های ناشی از سرمایه گذاری یا سود کسب و کار اشاره دارد و یکی از اجزای سازنده اقتصاد سرمایه داری است. درحقیقت هدف، افزایش ارزش سرمایه گذاری اولیه به عنوان بازگشت سرمایه است که می تواند از طریق افزایش ارزش، اجاره، سود سرمایه یا بهره باشد.

درک بیشتر انباشت سرمایه

انباشت سرمایه

انباشت سرمایه در درجه اول بر رشد ثروت موجود از طریق سرمایه گذاری مجدد سود به دست آمده و پس انداز تمرکز می کند. این سرمایه گذاری به طرق مختلف در سراسر اقتصاد تمرکز دارد. یکی از روش های رشد سرمایه از طریق خرید کالاهای ملموسی است که تولید را هدایت می کند. این می تواند شامل دارایی های فیزیکی مانند ماشین آلات باشد. تحقیق و توسعه همچنین می تواند تولید را هدایت کند و به عنوان سرمایه انسانی شناخته می شود. سرمایه گذاری در دارایی های مالی، مانند سهام و اوراق قرضه، یکی دیگر از ابزارهای انباشت سرمایه در صورت افزایش ارزش آن دارایی ها است. یکی دیگر از عوامل مهم انباشت سرمایه، سرمایه گذاری در دارایی های فیزیکی است که ارزش آنها در طول زمان به طور مداوم افزایش می یابد، مانند املاک و مستغلات. 

یکی از ایده های مهمی که باید به آن توجه کرد این است که انباشت سرمایه لزوماً نباید از طریق خرج کردن پول حاصل شود. از طریق روش های ساده ای مانند سازماندهی بهتر نیز می توان این کار را انجام داد. به عنوان مثال، یک شرکت می تواند با سازماندهی بهتر کارخانه خود برای کارآمدتر شدن بدون نیاز به خرید ماشین آلات اضافی یا استخدام کارگران بیشتر، تولید خود را افزایش دهد. پس از آن افزایش تولید باعث افزایش سود نیز خواهد شد.

انباشت سرمایه چگونه اتفاق می افتد؟

 • سود حاصل از کسب و کار را می توان دوباره سرمایه گذاری کرد.
 • سرمایه گذاری مستقیم خارجی (که برای اقتصادهای در حال توسعه با سرمایه کم مهم می باشد)
 • نوآوری فناوری که بهره وری سرمایه را افزایش می دهد.
 • افزایش سرمایه انسانی - به عنوان مثال، نیروی کار با تحصیلات بهتر، سرحد امکان تولید را افزایش می دهد.
 • کشف منابع جدید مواد خام، به عنوان مثال، ذخایر نفتی
 • افزایش سطح پس انداز. در مدل رشد اقتصادی هارود-دومار، هرچه نسبت بالاتری از درآمد پس‌انداز می‌شود، سرمایه‌گذاری بیشتر و نرخ رشد اقتصادی بالاتری را ممکن می‌سازد. (اگرچه کینزی ها می گویند که پس اندازهای بالاتر همیشه سرمایه گذاری نمی شوند بلکه می توان بدون سرمایه گذاری آنها را پس انداز کرد)

اندازه گیری انباشت سرمایه

انباشت سرمایه

روش اصلی اندازه گیری انباشت سرمایه، اندازه گیری تغییر در ارزش دارایی ها است. در مورد یک شرکت، این موضوع به سرمایه گذاری مجدد سود در کسب و کار نگاه می کند که بسته به نوع کسب و کار، می تواند سرمایه گذاری مجدد در کالا های ملموس یا سرمایه انسانی و سپس تعیین ارزش افزوده سرمایه گذاری مجدد باشد. ساختار سرمایه و سلامت سرمایه یک شرکت را می توان از طریق تجزیه و تحلیل صورت های مالی آن شناسایی کرد.

صورت سود و زیان گزارشی جامع از سود ارائه می دهد که همانطور که در بالا ذکر شد، به انباشت سرمایه کمک می کند. صورت جریان نقدی به سه بخش تقسیم می‌شود: جریان‌های نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی، فعالیت‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های تامین مالی. معمولا جریان نقدی ناشی از فعالیت های عملیاتی مثبت است در حالی که جریان های نقدی ناشی از فعالیت های سرمایه گذاری و تامین مالی منفی است. خالص جریان های نقدی منفی لزوماً نشانه ای از یک کسب و کار ضعیف نیست، بلکه می تواند نشان دهنده سرمایه گذاری بلندمدت برای سلامت آینده یک شرکت باشد. این به این دلیل است که ضروری است تا انباشت سرمایه از استهلاک پیشی بگیرد.

انباشت سرمایه و نابرابری

انباشت سرمایه اغلب از سود افزایش قیمت یا سود تقسیمی سهام اتفاق می افتد. بنابراین، انباشت سرمایه می‌تواند به چرخه‌ای خودتقویت‌کننده تبدیل شود - با ثروتمندانی که دارایی‌های سرمایه‌ای خود را افزایش می دهند و با سود کسب وکار، اجاره یا سود سهام، اقدام به انباشت سرمایه بیشتر می کنند.

نکات: 

سرمایه شامل تجهیزات ساخت بشر است که برای ساخت سایر کالاها مانند ماشین آلات و کارخانه ها استفاده می شود. 

انباشت سرمایه باید از مقدار سرمایه لازم برای غلبه بر استهلاک بیشتر باشد. به این معنا که مقداری از سرمایه فرسوده می شود و بنابراین سرمایه گذاریِ سرمایه موجود برای غلبه بر این امر ضروری است. انباشت سرمایه شامل خرید اضافی سرمایه می باشد.

انباشت سرمایه از مالکیت دارایی ها

انباشت سرمایه از مالکیت دارایی ها

فرض کنید یک سرمایه گذار دارای ملکی به ارزش 4 میلیون پوند است و مالک می تواند ملک را به ازای 6 درصد ارزش آن در سال اجاره دهد و این درآمد اجاره را سرمایه گذار برای خرید ملک های بیشتر سرمایه گذاری مجدد می کند. اگر رشد قیمت مسکن 5 درصد سالانه نیز وجود داشته باشد، سرمایه گذار به سرعت می تواند شاهد افزایش ثروت خود باشد. به شکل بالا دقت کنید.

با بازده اجاره 6% و رشد دارایی 5% در عرض دو سال، سرمایه گذار نزدیک به 1 میلیون پوند افزایش در ثروت خود مشاهده می کند (از ثروت اولیه 4 میلیون پوند).

دیدگاه های مارکسیستی از انباشت سرمایه

دیدگاه مارکسیستی

دیدگاه مارکسیستی از انباشت سرمایه بر چگونگی سرمایه گذاری مجدد سود حاصل از کسب و کار در سرمایه بیشتر متمرکز است. این امر سرمایه داران را قادر می سازد تا ثروت و سلطه خود را بر جامعه افزایش دهند. با این حال، مارکس همچنین معتقد بود که سرمایه داری مستعد بحران است زیرا زمان هایی وجود دارد که سود، بیشتر از پروژه هایی است که سرمایه داران می توانند در آنها سرمایه گذاری کنند.

توماس پیکتی، اقتصاددان امروزی، استدلال می‌کند که بدون کنترل، فرآیند انباشت سرمایه می‌تواند به افزایش نابرابری در جامعه منجر شود. پیکتی خاطرنشان می کند که سرمایه لازم نیست در تجارت و کسب و کار سرمایه گذاری شود، بلکه می توان آن را در دارایی های دیگر مانند مسکن، سهام و اوراق قرضه سرمایه گذاری کرد.

به عنوان یک قاعده کلی، پیکتی استدلال می کند که ثروت سریعتر از تولید اقتصادی رشد می کند. او از عبارت r > g استفاده می‌کند که در آن r نرخ بازده ثروت و g نرخ رشد اقتصادی است. این عمدتاً به دلیل فرآیند انباشت سرمایه است و این واقعیت که دارایی‌ها نرخ بازدهی را ارائه می‌دهند که می‌تواند مجدداً سرمایه‌گذاری شود.

انباشت سرمایه و ریکاردو

مدل رشد اقتصادی ریکاردو ارزش بالایی برای انباشت سرمایه قائل بود. از نظر ریکاردو، انباشت سرمایه از سود و تمایل و توانایی مالکان برای سرمایه گذاری در سرمایه بیشتر ناشی می شود.

انباشت سرمایه و کاهش بازده

مدل‌های رشد مبتنی بر مدل‌های سولو استدلال می‌کنند که انباشت سرمایه می‌تواند خیلی زود به کاهش بازده منجر شود. آنها استدلال می کنند که رشد اقتصادی اساساً توسط رشد جمعیت و نوآوری های تکنولوژیکی تعیین می شود.

مدل های انباشت سرمایه و رشد درون زا

مدل‌های رشد درون‌زا معتقدند که انباشت سرمایه می‌تواند نرخ روند بلندمدت رشد اقتصادی را افزایش دهد. با این حال، برای مجاز کردن انباشت سرمایه لازم است نسبت های پس انداز افزایش یابد.

طرح های انباشت سرمایه

انباشت سرمایه اغلب به عنوان وسیله ای برای کشورهای در حال توسعه برای افزایش نرخ رشد بلندمدت خود پیشنهاد می شود. برای افزایش انباشت سرمایه لازم است تا:

 • نسبت های پس اندازها افزایش یابد.
 • سیستم بانکی و سیستم وام دهیِ خوب حفظ شود.
 • از فساد جلوگیری شود.
 • زیرساخت های خوب برای جذاب تر کردن سرمایه گذاری ایجاد شود.

جمع بندی

در این مطلب با مفهوم انباشت سرمایه آشنا شدیم. به طور خلاصه و برای جمع بندی می توان گفت که:

 • انباشت سرمایه عبارت است از رشد ثروت از طریق سرمایه گذاری یا سود کسب و کار.
 • ابزارهای رشد ثروت می تواند شامل افزایش ارزش، اجاره، سود سرمایه یا بهره باشد. 
 • اندازه گیری انباشت سرمایه را می توان با افزایش ارزش دارایی ها از طریق سرمایه گذاری و پس انداز مشاهده کرد.
 • نابرابری اغلب به عنوان نتیجه منفی انباشت سرمایه در نظر گرفته می شود.

 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر