حباب در بورس چیست؟

حباب در بورس چیست؟

اگر در بازار های مالی گذری کنید حتما با کلمه حباب برخورد خواهید کرد. حباب در بازار های مالی به معنی فاصله گرفتن قیمت از ارزش ذاتی اوراق یا کالای مورد نظر است. 

حباب زمانی شکل میگیرد که قیمت نسبت به ارزش ذاتی در زمان کوتاه فاصله کاذب بگیرد و سپس این فاصله با حرکت قیمت به سمت ارزش یا برعکس از بین میرود. اگر حباب برای بازاری تشکیل شود و از بین نرود، حباب نیست.

دو نوع حباب موجود است:

1-حباب مثبت: افزایش قیمت نسبت به پایه

2-حباب منفی: کاهش قیمت نسبت به پایه

برای مثال بازار بورس اوراق بهادار را در نظر بگیرید؛ با افزایش نرخ دلار ارزش ذاتی خیلی از سهم ها بالا میرود و میتوان شاهد همبستگی شاخص بورس اوراق بهادار با شاخص نرخ ارز بود.

زمانی که با ثابت بودن دلار بورس به یک باره شروع به رشد کرد و از شاخص دلار فاصله گرفت همه ی تحلیلگران صحبت از حباب در بورس میکردند و از ترکیدن این حباب صحبت میکردند. بعد از مدتی شاخص شروع به اصلاح کرد و نرخ دلار شروع به رشد کرد.....

این اتفاق در بازار های مالی همیشه در حال رخ دادن است. قیمت از ارزش ذاتی فاصله میگیرد، قیمت به سمت ارزش برمیگردد. ارزش ذاتی بالا می رود و...

دلایل رخ دادن حباب

رخ دادن حباب دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. یکی از دلایلی که باعث ایجاد حباب می شود، زیاد شدن نقدینگی در جامعه است. به این صورت که با افزایش نقدینگی در جامعه تقاضا برای خرید زیاد می شود و قیمت ها از ارزش واقعی خود فاصله می گیرند، از طرفی هم کاهش نقدینگی باعث حباب منفی می شود.

دست های پشت پرده

گاهی اوقات حباب به دلایلی دیگری رخ میدهد که عمدتا خواست افرادی است که هدف مشخصی دارند.

مثلا اخبار کاذب پیرامون یک موضوع می تواند باعث ایجاد حباب مثبت و منفی شود. تبلیغات منحرف کننده نیز میتواند باعث ایجاد حباب شود.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram