1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. بلاکچین
 4. استانداردهای بلاک چین چیست؟

استانداردهای بلاک چین چیست؟

استانداردهای بلاک چین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
استانداردهای بلاک چین چیست؟
بلاکچین

یکی از مسائلی که در مورد دنیای کریپتو از اهمیت بالایی برخوردار است، استانداردهای بلاک چین شمرده می‌شود. هر سیستمی دارای قوانین و مقررات به خصوصی است و بلاک چین هم شامل این قاعده می‌شود. استانداردهای بلاک چین بسیاری از مسائل را روشن کرده و خط و مشی مسیر را مشخص‌تر می‌کند. استانداردهای مذکور در دنیای رمزارزها از اهمیت بالایی برخوردار بوده و موضوعات زیادی به این مفهوم وابسته است. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل به ماهیت، کاربرد و جزئیات آن بپردازیم و شما را با اجزای مختلف آن آشنا کنیم.

ماهیت و دلیل شکل گیری استانداردهای بلاک چین

معرفی استانداردهای بلاک چین

هر چه فناوری بلاک چین به تکامل خود ادامه می‌دهد، درخواست‌ها برای شفافیت در مورد مدل‌های فنی، نظارتی و حاکمیتی بیشتر می‌شود. تصمیم‌گیری در مورد این عناصر اساسی، مسیر و پتانسیل فناوری را شکل خواهد داد. با این حال، علیرغم افزایش فعالیت در هر یک از این عرصه‌ها، فعالیت کمی برای فهرست‌بندی و ارزیابی بستر فعلی که اکوسیستم می‌تواند بر آن بنا شود، انجام شده است. از آنجایی که بازیگران و افراد تاثیرگذار در سرتاسر جهان راه‌حل‌های نوآورانه‌ای برای رسیدگی به سخت‌ترین چالش‌های جامعه می‌سازند، یک خط پایه برای تسهیل نوآوری تاثیرگذار و مسئولانه لازم است.

در طول چند سال گذشته، بلاک چین دوره‌های قابل توجهی از هیاهو و بدبینی را پشت سر گذاشته است. طی گذشت سال‌ها، در این بستر تغییرات و پیشرفت‌های امیدوارکننده‌ای پدیدار شده‌ و اکوسیستم با طراحی و ساخت مقیاس رو به جلو حرکت می‌کند. با این حال، چندین سوال حیاتی برای موفقیت یا شکست بلاک چین باقی مانده است. همچنین واضح بودن نظارت، یک چهارچوب و حتی مانع، از اهمیت زیادی برای بسیاری از سازمان‌ها برخوردار است.

علاوه بر این، جنبه‌های فنی و حاکمیتی مانند قابلیت همکاری، امنیت و مدل‌های همکاری اکوسیستم، تاثیرات قابل‌ توجهی بر فناوری خواهند داشت. با کاوش در برنامه‌هایی مانند ارزهای دیجیتال و مدیریت زنجیره تامین که به طور اساسی روش‌های تعامل ما را تغییر می‌دهد، متوجه می‌شویم که نیاز روزافزونی به زمینه‌های مشترک وجود دارد. ما شاهد ظهور ابتکاراتی هستیم که هدفشان ارائه جنبه‌های بیشتر به مدل‌های کسب‌وکار، پلتفرم‌ها و زیرساخت‌هایی است که بلاک چین می‌خواهد.

معرفی استانداردهای بلاک چین

نحوه‌ی عملکرد استانداردهای بلاک چین

بحث‌های زیادی در مورد فناوری و نحوه‌ی استانداردهای بلاک چین همچنان باقی است. همچنین، اگر حرکت به سمت استانداردسازی به قیمت ارزیابی دقیق مبادلات مربوط به معماری فنی و حاکمیت تمام نشود، فناوری‌های غیرمتمرکز نیز امکانات جدیدی را برای تنظیم استاندارد در سراسر اکوسیستم بلاک چین ارائه می‌کنند. همانطور که گفته شد روش‌های جدید، کار مدل‌های موجود را به چالش می‌کشد که ممکن است ویژگی‌ها یا انعطاف‌پذیری منحصربه‌فردی را ارائه دهند. هنوز دامنه کامل مزایا و معایب قابل مشاهده است، بنابراین مهم است که به ردیابی مناطقی که ممکن است کارایی‌ها و خطرات جدید وارد می‌شوند، ادامه دهیم.

در نهایت، استانداردها این پتانسیل را دارند که به یکسان کردن زمین بازی در توسعه بلاک چین کمک کنند؛ اما تنها در صورتی که با تفکر، طراحی و اجرا شوند. بدون توجه فعالانه به نحوه ایجاد استانداردهای بلاک چین و ایجاد آن‌ها، این امکان وجود دارد که آن‌ها بر اساس علایق و جهت گیری‌های خاص با سیستم‌های میراثی شکل بگیرند. از برخی جهات بلاک چین با توجه به غیرمتمرکز بودن، مدل‌های سنتی تنظیم استاندارد را تغییر می‌دهد. می‌توان گفت حاکمیت و توانایی تعبیه استانداردها در ساخت پروتکل با موفقیت قابل قبولی اتفاق افتاده است. از جمله ساختارهایی که برای ایجاد انسجام در سیستم‌های توزیع شده مانند اینترنت در آن استفاده می‌شوند.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

نحوه‌ی عملکرد استانداردهای بلاک چین

 • قابلیت همکاری: اطمینان از این که پروتکل‌ها و پلتفرم‌های مختلف بلاک چین و DLT می‌توانند داده‌ها را مبادله کنند و به طور یکپارچه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
 • حاکمیت: بهترین شیوه و استانداردها در اداره پروژه‌های بلاک چین و همچنین کنسرسیوم‌ های بلاک چین که بر روی پلتفرم‌های غیرمتمرکز کار می‌کنند.
 • هویت: ترویج یک چارچوب هویت مشترک و یا هویت متقابل در میان پروتکل‌ها و پلتفرم‌های مختلف بلاک چین.
 • امنیت: تضمین عملکرد ایمن گره‌ ها، شبکه‌ها و سرویس‌های مختلف.
 • قراردادهای هوشمند: پشتیبانی از بهترین روش‌ها و استانداردها برای اطمینان از ایمن بودن فناوری قراردادهای هوشمند.

استاندارد ERC-20

استاندارد ERC-20 اجازه‌ی پیاده سازی یک API استاندارد برای توکن‌ ها در قراردادهای هوشمند این استاندارد را فراهم می‌کند و عملکردی اساسی برای انتقال توکن‌ها هم به شمار می‌رود. همچنین، به توکن‌ها اجازه‌ی تایید می‌دهد و این امکان را به وجود می‌آورد تا آن‌ها توسط شخص ثالث در زنجیره‌ای دیگر خرج شود.

استاندارد ERC-721

این استاندارد، امکان اجرای یک برنامه‌ی منسجم با قاعده به رابط برنامه نویسی (API) برای توکن غیر قابل تعویض یا همان NFT در قراردادهای هوشمند را می‌دهد. استاندارد ERC-721 قابلیت‌های اساسی را برای ردیابی فراهم کرده و اجازه‌ی انتقال NFT ها را صادر می‌کند.

استاندارد TRC-20

TRC20 یک استاندارد توکن مبتنی بر پیاده سازی قرارداد هوشمند هنگام استفاده از شبکه TRON برای صدور توکن است. به منظور مبادله، انتقال، اشتراک گذاری توکن و پشتیبانی توسط کیف پول‌های دیجیتال، تمام توکن های TRC20 از یک سری مشخصات پیروی می‌کنند که شامل 6 مورد ضروری و 3 مورد اختیاری است.

پذیرش استانداردهای بلاک چین

پذیرش استانداردهای بلاک چین

بهترین روش‌ها برای انتشار و اجرای استانداردها قابل بحث هستند و برخی استدلال می‌کنند که دیوار پرداخت مرتبط با برخی استانداردهای بلاک چین با اخلاق فناوری بلاک چین در تضاد است. با این حال، پروژه‌های منبع باز با مجموعه‌ای از ملاحظات و محدودیت‌های خود مواجه هستند. تمرکززدایی و وضعیت فعلی بلاک چین همچنین به این معنی است که هیچ نهاد اختصاصی مسئول انتشار استانداردها و نظارت بر اجرای آن‌ها وجود ندارد؛ مانند ICANN برای اینترنت. بنابراین اجرای استانداردها تا حد زیادی به سطح سازمانی و اکوسیستمی واگذار شده است.

برای آشنایی با خالق بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

از آنجایی که بسیاری از طریق کنسرسیوم‌ها با بلاک چین درگیر می‌شوند، ممکن است این ساختارهای حاکمیتی، استراتژی استانداردهای سازمانی را آگاه کنند و در نتیجه بر استانداردهای بلاک چین تاثیرگذار باشند. علاوه بر این، نوپا بودن فناوری و انبوهی از بدنه‌ی استانداردهای بلاک چین به این معنی است که مشخص نیست نیروهایی که باعث پذیرش آن می‌شوند، کدام مورد کشش بازار، فشار بازار یا ترکیبی از هر دو خواهد بود. با استانداردهای سنتی، پیاده سازی تا حد زیادی اختیاری و به صلاحدید تیم توسعه اصلی است.

برای استانداردهایی که از طریق پیشنهادهای بهبود اجرا می‌شوند، این گزینه وجود دارد که در صورت بروز اختلافات اساسی، زنجیره را جدا کنید (اگرچه فرآیند بازخورد برای پاسخگویی فعالانه به این امر در نظر گرفته شده است). علاوه بر این، پروژه‌های فنی مانند Polkadot و Interledger وجود دارند که بر راه‌حل‌هایی تمرکز می‌کنند که برای تسهیل تعاملات بین پروتکلی طراحی شده‌اند. بنابراین، ممکن است راه حل‌های فنی نقش استانداردهای فنی را در تسهیل قابلیت همکاری تغییر دهند و نتیجه‌ی مثبتی برای سیستم و استانداردهای بلاک چین به وجود بیاید.

همپوشانی‌ها در استانداردهای بلاک چین

همپوشانی‌ها در استانداردهای بلاک چین

امنیت

 • مدیریت امنیت برای مشتری
 • دارایی‌ های رمزنگاری روی مبادلات ارز دیجیتال
 • حفاظت اولویت بندی شده از دارایی‌ های مشتری
 • چارچوب امنیتی برای دسترسی به داده‌ها و مدیریت اشتراک گذاری سیستم مبتنی بر دفتر توزیع شده فناوری

اینترنت اشیاء

 • قابلیت همکاری بین دستگاه‌های اینترنت اشیاء، سخت افزار و پروتکل‌های شبکه بلاک چین

هویت

الزامات DLT

 • الزامات سخت افزاری
 • الزامات نرم افزاری 
 • فرمت‌ های داده

تاکسونومی و کلمات فنی

 • تعاریف کاری برای بلاک چین
 • تعریف انواع، کارکرد، اجزاء، تعاملات کاربر و موارد استفاده از بلاک چین

شکاف‌ها در استانداردهای بلاک چین

شکاف‌ها در استانداردهای بلاک چین

زمان اعمال DLT

 • ارزیابی میزان کارایی DLT
 • انواع DLT- ویژگی‌ها، انتظارات از عملکرد
 • انواع ریسک در عملکرد
 • اکتشافی برای مقایسه کراس پلتفرم

عناصر اصلی فنی

 • شبکه‌های خارج از زنجیره
 • الگوریتم اجماع
 • ساختار تابعی (به عنوان مثال بلاک چین DAG)
 • قابلیت همکاری DLT

تست عملکرد DLT

 • آزمایشات عملکرد تاکسونومی (از لحاظ فنی، عملکردی، کاربری، استرس، تست‌های امنیتی) و این که چگونه ممکن است انجام شوند
 • الزامات آزمون عملکرد

ورتیکال‌های مرتبط

 • تحصیلات
 • توسعه پایدار
 • مدیریت ساخت و ساز
 • مدیریت حقوق
 • دفاتر ثبت اسناد و املاک

اصول استانداردهای بلاک چین

اصول استانداردهای بلاک چین

از بسیاری جهات می‌توان گفت بهترین شیوه‌ها برای ایجاد و اجرای استانداردهای بلاک چین، منعکس کننده مواردی است که در طول تاریخ ایجاد استانداردهای فنی، استفاده شده است. به عنوان مثال، در حال حاضر منابعی برای ارزیابی نیاز به استانداردهای بلاک چین (در مقابل استفاده یا تطبیق یک استاندارد موجود)، افزایش نقش کاربران و تکنیک‌های عمومی برای ایجاد استانداردهای فنی وجود دارد. بر اساس ارزیابی، توصیه‌های خاص DLT شامل موارد زیر می‌شود.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

اطمینان از هماهنگی و همکاری بیشتر بین سازمان‌های تنظیم کننده استاندارد. همانطور که در این مقاله مشخص شد، هم شکاف‌ها و هم همپوشانی‌ها در چشم انداز فعلی استانداردهای بلاک چین وجود دارد. این ممکن است از طریق افزایش همکاری‌های متقابل کاهش پیدا کند. به عنوان مثال، از طریق یک هیئت حاکمه یا گفتگو یا مشورت مکرر بین رهبران گروه کاری. همچنین این موضوع می‌تواند همسویی استانداردهای بلاک چین را تسهیل کند. از جمله: 1) اصطلاحات هماهنگ و تعاریف کاری. 2) توالی مناسب توسعه استانداردهای بلاک چین. 3) به حداقل رساندن افزونگی‌ها و به حداکثر رساندن پتانسیل برای پیشبرد قابلیت همکاری. جالب است بدانید تا به امروز، بسیاری از این همکاری‌ها بر مبنای دوجانبه بوده است. مانند مشارکت بین Hyperledger و اتحاد سازمانی اتریوم. یا از طریق عضویت مشترک در کمیته‌های تنظیم استاندارد یا گروه‌های کاری.

ویژگی‌های استانداردهای بلاک چین

حرکت به سمت یک رویکرد هماهنگ‌تر در شناسایی فعالانه اولویت‌های استراتژیک برای اکوسیستم و همچنین تعیین فرآیندهای ایجاد و بررسی مناسب. به عنوان مثال، یک طرح نگاشت استاندارد می‌تواند توسط چنین ارگانی انجام شده و به طور منظم بروز شود تا شفافیت و ارتباطات بین سازمان‌های تنظیم کننده استاندارد افزایش یابد. مشخص کنید که کدام بخش از آن مکالمات در مورد استانداردسازی ممکن است زودرس باشد و در کجا استانداردهای رسمی غیر ضروری هستند. همچنین ممکن است جنبه‌های فنی DLT وجود داشته باشد که هنوز به اندازه کافی برای استانداردسازی بالغ نشده باشد.

حرکت به سمت استانداردسازی خیلی زود ممکن است نوآوری را سرکوب کند یا منجر به انگیزه‌های منحرف یا نامطلوب شود. به این ترتیب، چارچوب زمانی که استانداردها در آن توسعه می‌یابند حیاتی است. مهم است که با دقت به این جنبه‌ها بپردازیم و یک جدول زمانی پیش‌بینی‌شده برای بررسی مجدد موضوعات را مشخص کنیم. در شناسایی یک نقشه راه آینده‌نگر، گفتگوها در مورد توسعه فناوری و توسعه استانداردهای بلاک چین می‌تواند به موازات آن ادامه یابد. همانطور که تکنولوژی تکامل می‌یابد، نهادهای تنظیم استانداردهای بلاک چین ممکن است تصمیم بگیرند که مبتنی بر چه اصولی باشند.

محدوده‌ استانداردهای بلاک چین نامشخص است

محدوده‌ استانداردهای بلاک چین

نوع رویکرد به تقسیم لایه‌های فنی (به عنوان مثال استانداردهای معطوف به شبکه بلاک چین در مقابل لایه کاربردی) بین سازمان‌ها متفاوت است. به این ترتیب، تفاوت‌های ظریف و وابستگی به استانداردهای دیگر ممکن است در ترکیب سیستم گم شوند. مثال مدیریت هویت دیجیتال را در نظر بگیرید. از آنجایی که هویت دیجیتال ماهیتی بنیادی دارد، به ناچار هر لایه بخشی از فناوری را لمس می‌کند. سوالاتی در این رابطه ممکن است پیش بیاید؛ هویت‌ها چگونه تأیید می‌شوند؟ چه سطحی از حریم خصوصی باید تضمین شود؟ چه فرمت‌های داده‌ای برای اطمینان از قابلیت همکاری و قابلیت حمل داده‌ها مورد نیاز است؟

ساخت استانداردهای بلاک چین به صورت موثر در این فضا مستلزم هم ترازی در سرتاسر شبکه و بیان شفاف لایه‌هایی است که استانداردهای خاصی برای آن‌ها اعمال می‌شود. سوال مرتبط این است که استانداردهای بلاک چین چگونه با صنعت تعامل دارند. به عنوان مثال، استانداردهای ارز دیجیتال باید علاوه بر استانداردهای لایه فنی، پرداخت‌ها و استانداردهای سیستم مالی مربوط به انطباق، شناسایی شخصی، نمایش داده‌ها، ارتباطات و غیره را در نظر بگیرند. در حالی که برخی از نهادهای تنظیم استاندارد ارتباطات رسمی با جریان‌های کاری مرتبط دارند، برخی دیگر ممکن است در انزوا فعالیت کنند.

این مسئله همچنین با توجه به همگرایی با سایر فناوری‌های انقلاب صنعتی چهارم مانند اینترنت اشیا (IoT) که در آن فعالیت تنظیم استاندارد نیز در حال ظهور است، می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. در نهایت، بلاک چین با سایر زمینه‌های بسیار فنی و استاندارد، مانند رمزنگاری، همپوشانی دارد. رمزنگاری با اثبات دانش صفر (ZKP) یک مثال است، زیرا دارای یک فرآیند استانداردسازی فعال جامعه محور است. در حالی که این موارد از نظر فنی "استانداردهای بلاک چین" نیستند، بلکه آن‌ها پیامدهای مهمی برای استانداردهای بلاک چین و خط سیر فناوری دارند.

معرفی برخی از استانداردهای بلاک چین

معرفی برخی از استانداردهای بلاک چین

همانطور که می‌دانید بلاک چین‌های مختلفی وجود دارند که هرکدام از استانداردهای مختلفی برای تنظیم قوانین و مقررات استفاده می‌کنند. از آنجایی که بلاک چین‌های بیت کوین، اتریوم و بایننس جزو مهم‌ترین شبکه‌های حال حاضر به حساب می‌آیند، به این سه مورد می‌پردازیم.

OMNI استانداردهای بلاک چین بیت کوین

سرعت و امنیت دو شرط اصلی استانداردهای بلاک چین به شمار می‌آیند. در بلاک چین بیت کوین که یکی از مهم‌ترین و معروف‌ترین شبکه‌ها به حساب می‌آید، این دو شرط رعایت شده و استاندارد حاکم بر آن نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند. استاندارد OMNI در شبکه‌ی بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی در انتقال ارز تتر هم کاربرد دارد. لازم به ذکر است که آدرس‌های کیف پول‌ های مبتنی بر این استاندارد تحت عنوان P2PKH ،P2SH و Beach32 شناخته می‌شوند.

ERC استانداردهای بلاک چین اتریوم

در ابتدا باید بدانید که ERC مخفف عبارت Ethereum request for comment است. مهم‌ترین استانداردی که در شبکه‌ی اتریوم از آن استفاده می‌شود، ERC-20 نام دارد. البته استانداردهای بلاک چین دیگری هم در شبکه اتریوم وجود دارد که معمولا همه‌ی آن‌ها با پسوند ERC شروع می‌شوند. ERC-884 ،ERC-621 ،ERC-165 ،ERC-223 ،ERC-827 ،ERC-725 ،ERC-1400 ،ECR-735 و ERC-865 تعدادی از استانداردهای بلاک چین اتریوم به حساب می‌آیند.

 BNB) Binance Chain) استانداردهای بلاک چین بایننس

استانداردهایی که روی شبکه‌ی بایننس مشغول هستند تحت عنوان BEP-2 ،BEP-20 و BEP-8 شناخته می‌شوند. این استانداردهای بلاک چین بایننس با شبکه‌ی مربوطه هماهنگ بوده و بر اساس این زنجیره ساخته شده‌اند. البته استانداردهای دیگری از جمله BCH ،Band ،Zcash ،Algorand، IRIS و EOS برای این زنجیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. بد نیست بدانید حروف اختصاری bnb در ابتدای آدرس‌های کیف پول‌های انتقال توکن بر روی استاندارد BEP-2 قرار می‌‎گیرد. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 009304891085
موبایل 009304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @09304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 009927779050
موبایل 009927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 009304891628
موبایل 009304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009304890686
موبایل 009304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 009927779030
موبایل 009927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 009304891297
موبایل 009304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com