1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بازی
  4. متاورس آدرساید (Otherside) چیست؟

متاورس آدرساید (Otherside) چیست؟

متاورس آدرساید (Otherside) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
متاورس آدرساید (Otherside) چیست؟
بازی

متاورس آدرساید (Otherside) جدیدترین پروژه متاورس YugaLab است و به عنوان بزرگترین پروژه NFT در بلاک چین اتریوم شناخته می شود. Metaverse اصطلاحی است که هر روز بر محبوبیت آن افزوده می‌شود و پیشرفت‌هایی در وب 3، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) ایجاد و پذیرش آن در سراسر جهان افزایش می‌یابد. یکی از بزرگ‌ترین بازیگران NFT، یوگا لبز و مجموعه‌های Bored Ape NFT آن، اکنون بالاخره وارد میدان شده اند. یوگا لبز متاورسی را توسعه می‌دهد که هدف آن ترکیب NFT از چندین پلتفرم به منظور ایجاد یکی از بزرگترین متاورس‌های موجود است. در ادامه مطلب به طور مفصل در مورد ماهیت پروژه آدرساید و اجزای آن، همچنین مسائل و مشکلاتی که با آن روبرو بوده است صحبت می کنیم.

پشت پرده متاورس آدرساید (Otherside)

پشت پرده متاورس آدرساید

ظهور وب 3 پیشرفت متاورس (metaverse) را به عنوان دنیایی فراگیر و قابل تنظیم دنبال کرده است و این جهان به لطف علاقه زیاد شرکت‌های web2، افزایش تقاضا برای سخت‌افزار واقعیت مجازی و سرمایه‌گذاری مستمر در دنیای مجازی آنها در بین شرکت‌های web3، به طور مداوم شکل برجسته‌تری به خود می‌گیرد. اکنون، یک شرکت شناخته شده جهانی با ردپایی عمیق در فضای توکن غیرقابل تعویض (NFT) اخیراً متاورس خود را راه اندازی کرده است تا نگاهی اجمالی از آینده به جامعه پر جنب و جوش خود بیاورد.

YugaLabs خالق مجموعه پرطرفدار Bored Ape Yacht Club (BAYC) است که مدت ها پس از ضرب آن ها در آوریل 2021، یکی از ارزشمندترین NFT ها تا به امروز باقی مانده است. امسال، این شرکت تلاش کرده است یک پیشنهاد پرفروش دیگر را راه‌اندازی کند، که شامل یک متاورس کاملاً جدید بوده و فرصت‌های تازه را در اختیار دارندگان قرار می‌دهد. هدف این تیم از طریق این پروژه (آدرساید)، تعریف مجدد مفهوم متاورس با زنده کردن آن، پر از روایت و داستان و مسئول دانستن شهروندان برای اعمالشان است.

آدرساید (Otherside) چیست؟

Otherside جدیدترین پروژه متاورس YugaLab است و به عنوان بزرگترین پروژه NFT در بلاک چین اتریوم شناخته می شود. در طول رویداد ضرب، 55000 "Otherdeeds" NFT با قیمت هر کدام 7000 دلار عرضه شد و به عنوان توکن احراز هویت برای هر قطعه از زمین های مجازی خدمت کرد. سه ساعت پس از عرضه، تمام NFT ها بلافاصله فروخته شدند و بیش از 300 میلیون دلار فروش داشتند.

متاورس آدرساید (Otherside) چیست؟

هر قطعه زمین به دارندگان اجازه می‌دهد تا بازی‌های خود را بسازند، یک گالری هنری دیجیتال را برپا کنند، در دموها، مسابقات فردی، رقابت و غیره شرکت کنند. علاوه بر این، otherside به عنوان یک ضمیمه برای مجموعه BAYC عمل می‌کند که به طور بالقوه افزایش سود و سودآوری زمین را افزایش می‌دهد. پروژه Otherside از ApeCoin (APE) به عنوان حاکمیت و رمزنگار بومی خود استفاده می کند.

Otherside از چندین مؤلفه تشکیل شده است:

کاراکترهای NFT قابل پخش

با اجازه دادن به انواع مختلف NFT ها برای شرکت در متاورس آدرساید به عنوان شخصیت های قابل بازی، سازندگان می توانند اطمینان حاصل کنند که تنوع بیشتری در جهان وجود دارد و کسانی که توان خرید Ape NFTهای گران قیمت ندارند، همچنان می توانند بخشی از آن باشند.

این ادغام دارندگان NFT از سایر اکوسیستم ها، دامنه پروژه را افزایش می دهد و به نوبه خود به رشد آن کمک می کند.

جهت آشنایی با اولین هفته مد متاورس، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

Otherside Land NFTs

انواع مختلف زمین های موجود به عنوان Otherdeeds (قوانین مربوط به زمین مجازی در Otherside) به این معنی است که متاورس می تواند از همه نوع فضا تشکیل شود، از صخره های مرجانی گرفته تا قلعه های احاطه شده توسط گدازه های آتشفشانی، واقعیت و داستان های کاملاً تصوری و تخیلی و غیره. قطعات زمین از انواع مختلفی از رسوبات ایجاد می شوند: باتلاق بیوژنیک، گوی شیمیایی، اتمسفر رنگین کمان، رویای کیهانی و وسعت بی نهایت.

علاوه بر این، هر قطعه زمینی Otherdeed از ویژگی‌های مختلفی تشکیل شده است: محیط، ردیف محیط، رسوب، ردیف رسوب، منابع (شمال، شرقی، جنوبی، غربی)، مصنوعات، و کداس. در نتیجه یک جهان دیجیتال متنوع و هیجان‌انگیز ایجاد می‌کند که مطابق میل کاربران/سازندگان طراحی شده است.

Kodas

برای ایجاد سطح جدیدی از بازی، سازندگان دنیای آدرساید مجموعه‌ای کاملا مجزا از شخصیت‌های NFT را معرفی کردند که به نام Kodas شناخته می‌شوند، موجودات مرموز اولیه که ظاهراً در کل تجربه آدرساید نقش خواهند داشت.

در مجموع 10,000 کدا در 100,000 NFT زمین دیگر در دسترس (از مجموع 200,000) وجود دارد، یعنی شانس اولیه 1 در 10 برای دریافت کدا هنگام خرید زمین. نحوه تعامل بازیکنان با آنها و آنچه در خط داستانی آنها اتفاق می افتد یک راز باقی مانده است، با این حال، برخی معتقدند که کداس می تواند مجموعه بعدی NFT تراشه های آبی باشد.

موجودات اسرارآمیز معروف به Kodas که در متاورس آدرساید زندگی می کنند، بر اساس جهان یا سرزمین، NFT آنها متفاوت است.

برای آشنایی بیشتر با متاورس، می توانید مطلب متاورس، زنجیره اتصال همه چیز را بخوانید.

Otherdeeds و Kodas چیست؟

Otherdeeds و Kodas چیست؟

همانطور که گفتیم Otherdeeds و Kodas عناصر بازی متاورس آدرساید هستند. Otherdeeds مجموعه ای از 200,000 قطعه زمین پویا NFT با ترکیبی از محیط، رسوبات و گنجینه ها هستند. برخی از Otherdeedها از نظر منابع غنی هستند، در حالی که برخی از آنها خانه مصنوعات قدرتمندی هستند و در تعداد بسیار کمی از آنها، موجودی مرموز به نام «کودا» پرسه می‌زند.

Otherdeed کلید آدرساید و یک NFT پویا است که به عنوان مجموعه ای از عناصر(از منابع گرفته تا Kodas) ساخته شده است. این NFT های Otherdeed با پیشرفت در متاورس و جابجایی قطعات و اجزا به اطراف، تکامل خواهند یافت.

برای آشنایی با تاثیر متاورس در زندگی کودکان و آینده آنها، بر روی لینک کلیک کنید.

به عبارت ساده، به جای نمایش ایستا از یک قطعه زمین، Otherdeed شما طوری طراحی شده است که همراه با کاری که انتخاب می کنید در بازی انجام دهید، تکامل یابد. علاوه بر این، با پیشرفت پروژه، پتانسیل واقعی Otherdeed آشکار می‌شود و به رمز و راز پیرامون این بازی های دیجیتال می‌افزاید.

هنگامی که متاورس آدرساید راه اندازی شد، NFT های Otherdeed که به زمین گره خورده اند در نقشه متاورس نیز آشکار خواهند شد.

ملاقات با Kodas در متاورس آدرساید یک نمونه دشوار و نادر است، اما اگر آن را دیدید، هنگام ملاقات با Kodas چه کاری باید انجام دهید با احتیاط قدم بردارید! کوداها موجودات اولیه‌ای هستند که کاربران را به جهانی فراتر می‌برند و به این فراجهان عرفانی جان می‌بخشند.

میمون بی حوصله در متاورس آدرساید

Koda اولین بار در تریلر منتشر شده در ماه مارس 2022 ظاهر شد. این تریلر یک میمون بی حوصله را نشان می داد که از سیگار لذت می برد و به طور تصادفی معجون جدیدی را می بلعید که جهان اطرافش را می چرخاند. ناگهان، دنیای جدیدی در مقابل او ظاهر می شود و در آنجا یک کودا فرود می آید: یک موجود بیگانه کوچک که میمون را به یک دنیای جادویی خارق العاده "در آدرساید" می کشاند.

به عبارت ساده تر می توان گفت که Kodaها ویژگی‌های اضافی در Otherdeeds و در واقع نادرترین ویژگی‌ها هستند. کوداها دارای ویژگی‌های متمایز هستند که از ویژگی‌های مختلف مانند سلاح، لباس، چشم، سر و هسته اصلی متفاوت است.

فقط چند سرزمین Otherdeed این موجودات بیگانه بامزه را دارند که این موضوع دستیابی به آنها را سخت می کند. در میان آنها، دسته خاصی از کداس وجود دارد: مگا کداس (Mega Kodas)، نادرترین از همه.

توجه داشته باشید که کداها یک مجموعه NFT مستقل نیستند بلکه ویژگی یک NFT در Otherdeed هستند. از این رو، اگر می‌خواهید کداس بخرید، باید NFTهای Otherdeed حامل کدا را خریداری کنید. متأسفانه، شانس عموم مردم برای ضرب کردن سایر NFT ها از بین رفته است، زیرا فرآیند ضرب برای این NFT ها در 30 آوریل 2022 بوده است.

زمین های مجازی در دنیای متاورس ارزشمند هستند یا دنیای واقعی؟ برای مقایسه خرید زمین در متاورس و دنیای واقعی، مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

حتماً به این فکر می‌کنید که این سرزمین‌های Otherdeed چیست که همه برای بدست آوردن یکی از آن ها با هم رقابت می‌کردند؟ برای رسیدن به جواب اینطور فکر کنید: NFT های Otherdeed نه تنها زمین هستند بلکه به پنج جزیره رسوبی (island sediments) تقسیم می شوند:

وسعت بی نهایت (سطح 1)

رویای کیهانی (سطح 2)

اتم های رنگین کمان (سطح 3)

گوی شیمیایی (Tier 4)

باتلاق بیوژنیک (سطح 5)

این رسوبات دارای خواص خاصی هستند که کمیاب بودن آنها را تعیین و آنها را منحصر به فرد می کند. به این ترتیب، هر NFT دیگری از زمین ها مطلوب است و کلکسیونرها می خواهند آنهایی را که دارای بیشترین خواص مانند مصنوعات، کداها، ابزارها و گنجینه هستند، بگیرند.

ApeCoin

ApeCoin

ApeCoin (APE) یک رمزارز راهبری و ابزار ERC-20 است که در ابتدا برای مجموعه BAYC ایجاد شد. این رمزارز دارای ابزارهایی مانند مشارکت سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) و دسترسی به ویژگی های انحصاری مانند کالاها، بازی ها، خدمات و رویدادهاست. APE آنقدر موفق بوده است که توسعه دهندگان شخص ثالث شروع به استفاده از آن در خدمات، بازی ها و سایر پروژه های web3 خود کردند.

به عنوان مثال، «Benjie Bananas» از برندهای Animoca، اکنون ApeCoin را به عنوان مشوق در زمانی که بازیکنان توکن های خاص خود را با این سکه عوض می کنند، ارائه می دهد. همکاری "Banana" و "Ape" همچنین دارای یک نقطه تقاطع جالب است زیرا آنها تم های میمون مشابهی دارند اما بزرگترین جهش APE، ادغام آن با متاورس دیگر YugaLab است که می‌تواند کاربرد آن را بیشتر و آن را ارزشمندتر کند.

ApeCoin حداکثر یک میلیارد عرضه دارد که نه بالا می رود و نه کاهش می یابد، زیرا دارای یک رابط قراردادی است که ضربات اضافی را مسدود می کند و هیچ مکانیزم توکن سوزی ندارد که از کاهش مقدار آن جلوگیری کند. اما علیرغم افزایش سود و ارزش سکه، همچنان با نوسانات محدود می شود، یک نکته به عنوان یادآوری این است که سرمایه گذاران باید با وجود دستاوردهای خیره کننده ای که APE به دست آورده است محتاط باشند.

چه چیزی Otherside را به یک بازی RPG منحصر به فرد متاورس تبدیل می کند؟

بزرگترین برنامه گسترش BAYC NFTها، تلاشی برای افزودن ابزار به NFTها و تبدیل آنها به شخصیت های قابل بازی برای متاورس باز RPG (بازی نقش آفرینی) آن است. گیم پلی بازی دارای ویژگی های چند نفره از طریق فناوری Improbable’s M2 خواهد بود.

متاورس آدرساید قادر به انجام بیش از نیم میلیارد عملیات در ثانیه خواهد بود. حیرت انگیز نیست؟

تیم سازنده پروژه متاورس آدرساید همچنین ادعا می کند که بیش از 10,000 نفر می توانند به طور همزمان با هم بازی کنند و می توانند با سایر بازیکنان در یک چت صوتی تعامل داشته باشند. از این نظر، کلکسیونرهای NFT می توانند در این بازی جهانی باز صاحب زمین شوند، منابع را برداشت کنند و مصنوعات عتیقه و شخصیت های کمیاب را کشف کنند.

اگرچه زیرساخت و فناوری آن مشخص نیست اما بازی در یک اکوسیستم منحصربه‌فرد که شامل Otherdeeds با مجموعه‌ای از منابع و تعدادی کدا است، تعبیه شده است.

عناصر دیگر بازی

عناصر بازی متاورس آدرساید

چیزهای دیگری که با چنین ویژگی های متنوع، متاورس آدرساید را ارزشمند و کاوش پذیر می کند. شایان ذکر است که امکانات بی پایانی وجود دارد که می توانید در سرزمین های عجیب و غریب کداس انجام دهید. با این حال، عناصر سرگرم کننده بیشتری در متاورس وجود دارد که به مصنوعات و مواد طبیعی گسترش می یابد که به شما در ساختن آدرساید کمک می کند.

برای آشنایی با نحوه ورود به دنیای متاورس و نحوه کسب درآمد از آن، بر روی لینک کلیک کنید.

منابع (Resources)

هر قطعه زمین در آدرساید حاصلخیز است و تا چهار منبع طبیعی را پرورش می دهد که می توانید آنها را برداشت و استفاده کنید. این منابع عبارتند از Anima (برای تحقیق)، سنگ معدن (فلز)، Shard (سنگ) و ریشه (چوب). برخی از این مواد خام کمیاب هستند. این مواد طبیعی همان چیزی است که متاورس آدرساید را شکل خواهد داد.

مصنوعات (Artifacts)

مصنوعات گنجینه ها و ابزارهایی هستند که در وسعت سرزمین های Otherside پراکنده شده اند. اینها اشیاء کمیاب هستند و برخی از آنها را نمی توان با هیچ وسیله دیگری ایجاد کرد. مشابه Kodas، اینها را می توان در تعداد بسیار کمی از Otherdeeds یافت. بنابراین، اگر یکی از این مصنوعات را پیدا کردید، به یاد داشته باشید که رازهایی در آن وجود دارد که با گسترش متاورس آدرساید آشکار خواهند شد.

مکانیزم یک بازی همه جانبه

اگر شما یک دارنده Otherdeed هستید، ماجراجویی جالبی وجود دارد که شما وارد آن خواهید شد. شما همچنین می توانید ببینید که چگونه این دنیای جدید عجیب و غریب از طریق متاورس همه جانبه آدرساید متحول خواهد شد. بیایید سفر را آغاز کنیم.

اولین سفر

دارندگان Otherdeed بخشی از اولین نسخه نمایشی فناوری آدرساید خواهند بود که در آن کل جامعه گرد هم می آیند تا سفر پیش رو را بررسی و برنامه ریزی کنند.

کدکس (Codex)

در اینجا، بازیکنان یاد می‌گیرند که سرزمین‌های خود و موارد دیگر را پیوند دهند. Otherside Codex یک سند زنده است که با مشارکت شرکت کنندگان آدرساید نوشته شده است، که اکنون آن را ویجرز (Voyagers) می نامیم.

هر قدمی که بر روی طرف دیگر بردارید دری را برای احتمالات و خطرات آینده باز می کند، پس با احتیاط قدم بردارید.

Koda Origins و Decoupling

ویجرها در متاورس آدرساید

گیم‌پلی آدرساید داستانی را دنبال می‌کند که در آن یک زلزله کیهانی جهان را تکان می‌دهد و چشم‌اندازی از گذشته Kodas را به همراه دارد. اینجا نقطه‌ای است که ویجرها می‌توانند اجزای تشکیل‌دهنده Otherdeeds خود را جدا کنند.

پس از جداسازی، بازیکنان یا مسافران می‌توانند تصمیم بگیرند که کداها و مصنوعاتشان کجا باشد.

رشد (Growth)

خوب، متاورس Otherside به همان اندازه که پویا است خطرناک است. سرزمین‌های آدرساید منابعی را پرورش می‌دهند، اما گونه‌ای مخرب و مهاجم نیز با تکامل متاورس پدیدار می‌شوند. پس مراقب باشید و به Codex، Voyager توجه کنید.

آگورا (Agora)

اینجاست که جالب می شود. بازیکنان می توانند برای آنچه نیاز دارند خرید، فروش، مبادله و معامله کنند یا به سادگی می توانند اقلام جدیدی از مواد خام ایجاد کنند.

رویا (Dream)

یک ماشین بازی در مرکز باتلاق بیوژنیک راه اندازی شده است. مانند بسیاری چیزهای دیگر در متاورس آدرساید، کاربرد آن با گذشت زمان آشکار خواهد شد. با این حال، یک چیز مطمئن است، وویجرها پاداش خواهند گرفت.

جهت کسب اطلاعاتی در رابطه با متاورس شیبا اینو، مقاله مربوطه را مطالعه فرمایید.

انتخاب (Choice)

با افزودن یک بعد کاملاً جدید به متاورس آدرساید، سرزمین‌های جدیدی فعال می‌شوند و برای وویجرها در سفر در دسترس خواهند بود. آنچه فراتر از ادرساید است را نمی توان هنوز پیش بینی کرد.

آنچه موجودات آن را خانه می نامند یا دوست هستند یا دشمن، زمین پاسخ همه اینها را دارد اما هنگامی که بعد جدید خود را در فضای باز نشان داد، زمان آن است که یک طرف را انتخاب کنید.

حل و فصل (Settling)

این بستگی به Voyagers دارد که آنها از آدرساید چه خواهند ساخت. اکنون با Otherdeeds، کداس، منابع و هر چیزی که در این سرزمین عجیب و غریب نیاز دارید آشنا هستید. با این کار، می توانید شروع به ساخت اقلام و ایجاد ساختارهایی برای پر کردن زمین های Otherdeed خود کنید.

جعبه ابزار (Toolkit)

یک SDK (کیت توسعه نرم‌افزار) فرصت‌هایی را برای Voyagers به ارمغان می‌آورد تا آنچه را که می‌خواهند در آدرساید بسازند، جهان از همه نوع مشارکت استقبال می‌کند.

هوانوردان (Aeronauts)

متاورس آدرساید پر از شگفتی‌ها و رمز و راز است اما چه کسی می‌داند که ویجرزها چه چیزی را با دیدگاهی متفاوت کشف می‌کنند.

شکاف (Rift)

درست زمانی که فکر می‌کنید همه چیز را می‌دانید، شکافی بین‌بعدی آسمان را باز می‌کند و شما را وارد یک ماجراجویی جدید برای کاوش در بالا و فراتر می‌کند.

چگونه در متاورس آدرساید شرکت کنیم؟

شرکت در متاورس آدرساید

برای شرکت در متاورس آدرساید، ابتدا باید زمین های Otherdeeds NFT را خریداری یا ضرب کنید. اولین موج فرآیند ضرب در 30 آوریل 2022 اتفاق افتاد که در آن 100,000 زمین از 200,000 زمین Otherdeed NFT به مزایده گذاشته شد.

در این فروش عمومی زمین 55000 عدد Otherdeeds NFT، برای کیف پول های KYCed و 45000 برای دارندگان BAYC و MAYC در دسترس بود. سقف دریافت یک Otherdeed برای هر دارنده MAYC و BAYC NFT بود و دارندگان مجاز بودند ظرف 21 روز پس از پایان فروش آن را مطالبه کنند.

خب، موج اول به پایان رسیده است، بنابراین نمی‌توانید در حال حاضر دریافت یا ضرب کنید. شما باید منتظر موج های آینده باشید که در آن 100,000 زمین NFT باقی مانده Otherdeeds به حراج گذاشته می شود.

توجه داشته باشید که خرید یا ضرب Otherdeeds تنها راه شرکت در متاورس آدرساید نیست. می‌توانید مستقیماً به برنامه SDK ملحق شوید که ابزارهای مورد نیاز توسعه‌دهندگان را برای ساختن شخصیت‌ها، پوسته شخصیت‌ها، ساختارها، آیتم‌های درون بازی و مینی‌گیمی برای آدرساید ارائه می‌دهد.

جنجال های پروژه

Otherside و جامعه NFT: یک جاده صخره ای ناهموار

جنجال های پروژه آدرساید

با وجود هیاهوی پیش از انتشار پروژه در ماه آوریل، (APE تنها سکه ای در بین 20 سکه برتر بود که شاهد افزایش ارزش آن زمان بود) و همچنین یوگالبز 318 میلیون دلار از فروش اصلی Otherdeeds به دست آوردند و برخلاف انتظارها، شروع پروژه به آرامی پیش نرفت.

دو موضوع کلیدی در مورد NFTهای آدرساید

هزینه های گس

اگرچه این طرح برای هموارسازی فرآیند با تعیین یک قیمت تعیین شده بود، اما این واقعیت که به دلیل اجرا روی یک بلاک چین پر ازدحام اثبات کار (اتریوم) و به دلیل هجوم خریداران، به این معنی بود که هزینه های گس به زودی بالا می رود.

در عرض چند دقیقه از راه اندازی، بیش از 200 میلیون دلار NFT های زمین های آدرساید فروخته شد، هزینه های گس اتریوم به 5000 دلار در هر تراکنش افزایش یافت و Etherscan از کار افتاد. این امر باعث شد تا Otherside فروش را متوقف کند، به این معنی که تنها 55,000 مورد از 100,000 NFT زمین موجود در طول موج اول فروش فروخته شد.

بدتر از آن، بسیاری از خریداران متوجه شدند که خرید آنها انجام نشده است اما هزینه های گس گرفته شده است. 

ممنوعیت ها و قوانین

جنبه دیگری از متاورس آدرساید که بسیاری از کلکسیونرهای NFT و طرفداران Metaverse را گیج و نگران کرده است، قوانین تا حدودی پنهان و مشکوک آنها است.

به عنوان مثال، قرارداد مجوز Koda برای یک Koda NFT قابل فسخ است. این بدان معناست که آزمایشگاه‌های یوگا می‌توانند مجوز کلکسیونر را برای Koda NFT خود بگیرند.

بعلاوه، شرایط و ضوابط، انتقال کداس را به افراد مستقر در کشورهای مشمول تحریم ایالات متحده یا افرادی که از آنها حمایت می‌کنند، ممنوع می‌کند. این نوع رفتار برخلاف اخلاق تمرکززدایی است.

شکست های عظیم در راه اندازی

nftهای آدرساید

راه اندازی متاورس آدرساید یکی از موردانتظارترین رویدادهای استخراج رمزنگاری در سال بود اما مشکلات عظیمی نیز باعث موفقیت رکوردشکنی آن شد. با توجه به تقاضای انبوه ایجاد شده در شبکه اتریوم، هزینه‌های گس بسیار بالا رفته است و سرمایه‌گذاران تخمین می‌زنند بیش از 176 میلیون دلار هزینه کرده‌اند. علاوه بر این، چندین کاربر ادعا کردند که علاوه بر شکست در تکمیل تراکنش‌های خود، اتریوم (ETH) خود را نیز در طول این فرآیند از دست دادند.

این حادثه ناگوار همچنین محدودیت های قابل توجه اتریوم در مدیریت حجم زیادی از ترافیک را برجسته کرده است که بر همه افراد در شبکه آن تأثیر می گذارد. همچنین، شک و تردیدهایی در مورد قابلیت آن برای برنامه های غیرمتمرکز موجود و آینده (dApps) در اکوسیستم آن ظاهر شده است.

آیا شکست عمدی در کار است؟

برخی از اعضای انجمن ادعا می‌کنند که آزمایشگاه‌های یوگا عمداً به این بی‌نظمی اجازه روی دادن می‌دهند تا مشکلات تراکم اتریوم را مقصر جلوه دهند و بهانه‌ای برای ایجاد بلاک چین آن داشته باشد. این نظریه پس از آن مطرح شد که سازنده Otherside پس از این حادثه عذرخواهی کرد و پیشنهاد کرد که مهاجرت به زنجیره خودش ممکن است یک ایده عملی برای مشکلات باشد.

از آنجایی که آدرساید دارای یک جزء DAO است، آزمایشگاه‌های یوگا نمی‌توانند بلاک چین خود را بدون رضایت جامعه ایجاد کنند اما شرکت ممکن است با توجه به قدرت رای گیری گسترده ای که می تواند در پیشنهادات DAO اعمال کند، این مانع را برطرف کند.

آزمایشگاه های یوگا هزینه های گس را به کاربران برمی گرداند!

آزمایشگاه‌های یوگا به عنوان تعهدی به جامعه خود، هزینه‌های گس از دست رفته هر شرکت‌کننده‌ای را که موفق به تولید آدرساید NFT خود نشده‌اند، بازپرداخت کرده‌اند. این شرکت 90.57 ETH (163844 دلار) را برای بازپرداخت و 0.26 ETH اضافی برای پوشش هزینه های گس پرداخت کرده است. این شرکت حدود 640 بازپرداخت انجام داده است و بزرگترین انتقال فردی که انجام داده است 2.6 ETH هزینه داشته است.

آزمایشگاه‌های یوگا همچنین پیش‌بینی کرده بود که کلاهبرداری‌های فیشینگ قبل از بازپرداخت آن جریان داشته باشد، که منجر به شراکت با dApp به نام MulitSender شد که تراکنش‌های مالی را مدیریت می‌کرد. MultiSender سرویسی است که نیازی به تأیید یا تعامل با یک قرارداد قبل از دریافت پرداخت از کیف پول ها را بی نیاز می کند.

هزینه های سرسام آور اتریوم

«کارمزد گس» اتریوم یکی از نامطلوب‌ترین جنبه‌های شبکه است، زیرا می‌تواند به طور قابل توجهی افزایش یابد و تراکنش‌های درون شبکه را گران‌تر کند اما دقیقاً دلیل افزایش هزینه ها چیست؟

پاسخ در سیستم کارمزد اتریوم نهفته است که در صورت افزایش فعالیت در شبکه، پاداش استخراج‌کنندگان (هزینه گس) را افزایش می‌دهد. اما این بلاک چین نیست که مستقیماً قیمت را افزایش می دهد، بلکه «بازی» است که کاربران پلتفرم باید آن را دنبال کنند.

بیایید «Otherside» را به عنوان مثال در نظر بگیریم. با حجم بالایی از شرکت کنندگان که مایلند ضرابخانه آنها تایید شود، ماینرها برای انجام این وظیفه در طرف مقابل ایستاده اند. مشکل این است که هر «بلوک» تنها می‌تواند تعداد محدودی از تراکنش‌های معتبر را در خود جای دهد. به عبارت دیگر، ماینرها نمی توانند همه را به یکباره اولویت بندی کنند.

اما در یک صف طولانی، شرکت‌کنندگان مجازند «خط را قطع کنند» و هزینه‌های بالاتری بپردازند که آنها را به اعتبار نزدیک‌تر می‌کند. این سناریو که «جنگ گس» نامیده می‌شود، معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک پروژه محبوب روی اتریوم راه‌اندازی می‌شود و همه می‌خواهند در رویداد ضرب‌سازی شرکت کنند تا امتیازات انحصاری آن را به دست آورند.

آیا NFTها بر اساس اتریوم هستند؟ چرا اتریوم برای NFTها استفاده می شود؟ 

Otherside و BAYC Discord Groups، هک شدند!

تنها یک ماه پس از مشکلاتی که در بالا گفته شد، یوگا لبز با نقض اخیر در کانال های Otherside و BAYC Discord خود دوباره گرفتار دردسر دیگری شد. OKHotshot، یک تحلیلگر و پلتفرم امنیتی برتر NFT، زنگ خطر را در توییتر به صدا درآورد و بلافاصله به سرمایه گذاران در مورد به خطر افتادن کانال Discord دو مجموعه برتر هشدار داد.

این شرکت امنیتی به این نتیجه رسید که حساب Discord بوریس واگنر، مدیر اجتماعی شرکت، نقطه ورود هکرها به این کانال ها شده است. از طریق این حساب، هکرها توانستند برخی از لینک‌های فیشینگ را به کانال‌های Discord با یک ادعای «تقویت محدود» ارسال کنند که دارندگان ناآگاه روی آن کلیک کردند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com