1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. پروژه های برتر شبکه کاردانو

پروژه های برتر شبکه کاردانو

پروژه های برتر شبکه کاردانو
لوگو علیرضا محرابی
پروژه های برتر شبکه کاردانو
کاربردهای ارز دیجیتال

در سال 2017، شبکه اصلی کاردانو اجرا شد. توسعه های این پروژه کاملا آکادمیک و علمی صورت گرفته است. از جمله پیشرفت های چشمگیر پروژه کاردانو می توان به استفاده از قابلیت قراردادهای هوشمند اشاره کرد و از این جهت به رقیبی برای ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، سولانا و پولکادات تبدیل شد. در این مقاله ضمن معرفی کوتاه از ارز دیجیتال کاردانو، به بررسی پروژه های برتر شبکه کاردانو و همچنین برخی نگرانی ها و مشکلات در حوزه شبکه کاردانو می پردازیم.

معرفی پروژه های برتر شبکه کاردانو

ارز دیجیتال کاردانو

در سال 2015، ارز دیجیتال کاردانو توسط چارلز هاسکینسون از موسسان اتریوم، تاسیس شد. موسسه ی کاردانو، توسعه های پلتفرم کاردانو را تحت کنترل خود دارد. موسسه ی غیر انتفاعی کاردانو که در سوئیس واقع شده، همراه چندین شرکت دیگر به توسعه و کدنویسی کاردانو می پردازد. شرکت IOHK از جمله شرکت هایی ست که متمرکز بر توسعه و تحقیق ارز دیجیتال کاردانو می باشد. شرکت Emurgo نیز مدیریت بخش همکاری های کاردانو را بر عهده دارد. شبکه کاردانو یک توکن بومی و اختصاصی با نماد ADA دارد. کاربرد اصلی توکن آدا، استیکینگ، پرداخت کارمزد تراکنش ها و حاکمیت در شبکه کاردانو می باشد. حداکثر عرضه توکن آدا 45 میلیارد واحد می باشد.

اوروبروس نیز پروتکل اثبات سهام منحصر به فرد در بلاک چین کاردانو می باشد که قابلیت پردازش صدها تراکنش در ثانیه را در این بلاک چین فراهم کرده است. البته پس از اجرای راهکار مقیاس پذیر هایدرا، به صورت تصاعدی تعداد تراکنش های کاردانو رشد می کند، به طوری که هر استخر سهامداری هزار تراکنش را می تواند در ثانیه پردازش کند. کاردانو یکی از غیرمتمرکزترین رمزارزها در بازار کریپتوکارنسی می باشد زیرا طراحی مکانیزم استیکینگ آن به صورتی می باشد که زمانی که تعداد توکن های استیک شده در استخر افزایش می یابد، پاداش های مربوط به آن کم می شود.

پروژه‌های برتر شبکه کاردانو

1- ساندی سواپ (SundaeSwap)

ساندی سواپ (SundaeSwap) از پروژه های برتر شبکه کاردانو

ساندی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز AMM و یکی از پروژه های برتر شبکه کاردانو می باشد. این صرافی برای پروژه‌های کاردانو به عنوان یک هاب برای IDO یا عرضه های اولیه صرافی غیرمتمرکز عمل می کند. صرافی ساندی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز می باشد زیرا در مقایسه با سایر صرافی ها، IPFS (سیستم توزیع فایل غیرمتمرکز و همتا به همتا) از فرانت اند، آن میزبانی می کند. صرافی ساندی سواپ یک توکن بومی به نام ساندی (SUNDAE) می باشد که توزیع آن از طریق ISO (عرضه اولیه استخر استیکینگ) صورت می گیرد. صرافی ساندی سواپ، توکن های SUNDAE را به همه افرادی که اقدام به استیکینگ توکن های ADA خود در استخر استیک صرافی ساندی سواپ کرده اند، به عنوان پاداش اهدا می کند.

توزیع توکن SUNDAE، به صورت کاملا عادلانه انجام می شود. 55 درصد حجم عرضه توکن ساندی، با اجرا شدن صرافی غیرمتمرکز آن به کاربران و اعضای انجمن تعلق می گیرد.

2- آردانا (Ardana)

آشنایی با پروژه های برتر شبکه کاردانو

یکی دیگر از پروژه های برتر شبکه کاردانو، پروژه ی آردانا به عنوان میکردائوی کاردانو می باشد. آردانا این امکان را ایجاد می کند تا یک استیبل کوین دلار تحت عنوان SUSD، با استفاده از توکن آدا به عنوان وثیقه ساخته شود. آردانا در مقایسه با سایر پروژه های استیبل کوین، یک ویژگی متمایز کننده دارد. این ویژگی همان توانایی ساخت استیبل کوین SUSD از طریق توکن های ادای استیک شده می باشد که در نتیجه تعداد زیادی کاربر جدید و حجم بسیار بالایی از نقدشوندگی را ایجاد می کند.

آردانا همچنین قصد دارد به معرفی استیبل کوین هایی بپردازد که با دیگر ارزها در نسبت یک به یک قرار می گیرند. سپس در صرافی غیرمتمرکز دانا سواپ، تمامی این استیبل کوین ها قابل ترید می باشد. همه ی هولدرهای توکن DANA، از لحاظ اقتصاد توکنی، بر روی پروتکل های آردانا، می توانند حاکمیت داشته باشند. همچنین به هولدرهای توکن DANA، توکن های دانا و آدا به عنوان سهمی از کارمزدهای پروتکل اهدا می شود.

3- ملد (Meld)

ملد از پروژه های برتر شبکه کاردانو

ملد نیز یکی دیگر از پروژه های برتر شبکه کاردانو می باشد که در سال 2021 راه اندازی شده است. ملد یک پروتکل دیفای می باشد که قابلیت وام دهی توکن را در کاردانو فراهم می کند( مشابه آوه در اتریوم). پروتکل ملد در مقایسه با سایر پروتکل های وام دهی یک ویژگی منحصر به فرد دارد که این ویژگی همان قابلیت پشتیبانی از وام دهی ارز فیات می باشد. همچنین پروتکل ملد قصد دارد میان خود و پالیگان یک پلی را ایجاد کند. کاربران می توانند از طریق اپلیکیشن های موبایلی به قابلیت های پروتکل ملد دسترسی داشته باشند. در آینده نیز پروتکل ملد یک کارت اعتباری خواهد ساخت که می تواند هم از ارزهای فیات و هم از رمز ارزها پشتیبانی کند.

پروتکل ملد یک توکن اختصاصی به نام MELD دارد. حداکثر عرضه توکن ملد، 4 میلیارد واحد می باشد. 20 درصد از این عرضه اولیه اختصاص به شرکت کنندگان عرضه اولیه ملد دارد. از جمله کاربردهای این توکن می توان به بیمه دارایی ها، حاکمیت پروتکل و تخفیف کارمزدها اشاره کرد. در سال 2022 این اپلیکیشن غیرمتمرکز وام دهی، اجرا خواهد شد. البته کیف پول چند کوینی آن زودتر معرفی می شود.

4- درانکن دراگون گیمز (Drunken Dragon Games)

 درانکن دراگون گیمز (Drunken Dragon Games)

یکی دیگر از پروژه های برتر شبکه کاردانو، درانکن دراگون گیمز می باشد که در سال 2021 راه اندازی شده است و توکن های غیر قابل تعویض آن بین سهامداران کاردانو در استخر استیکینگ در حال توزیع شدن می باشد. درانکن دراگون گیمز مانند اکسی اینفینتی در اتریوم، نوعی بازی NFT مبتنی بر پایه کاردانو می باشد. در بازی درانکن دراگون گیمز، خانه هایی (Inns) با وسایل و تجهیزات مختلف و در قالب NFT وجود دارد و کاربران می توانند برای کسب توکن های بیشتر، از قابلیت جست و جو (Quest) خانه استفاده کنند. NFTهای درانکن دراگون گیمز با وجود اینکه هنوز این بازی اجرا نشده، با قیمتی بسیار بالا در بازار اختصاصی در حال خرید و فروش می باشد. این بازی تا سال 2024 منتشر خواهد شد. البته دسترسی به قابلیت های جست و جو و خانه ها زودتر از این زمان برای کاربران ایجاد می شود.

5- امپاوا (Empowa)

امپاوا یکی از پروژه های برتر شبکه کاردانو

یکی دیگر از پروژه های برتر شبکه کاردانو، امپاوا می باشد. اولین پلتفرم ریلفای (RealFi) در جهان با نام امپاوا در سال 2021 ایجاد شد و فعالیت خود را با پشتیبانی مالی پروژه کاتالیست آغاز کرد. این پلتفرم با هدف افزایش تعداد مسکن در آفریقا ایجاد شده است. کشور موزامبیک اولین کشوری می باشد که هدف امپاوا قرار گرفت. امپاوا با تلاش برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده غیرمتمرکز مسکن، سعی دارد این هدف بزرگ را عملی کند. بنابراین با استفاده از توکن های EMPOWA، در آفریقا 50 میلیون خانه ساخته می شود. در این پلتفرم سهمی از درآمد حاصل از اجاره بهای مسکن، متعلق به افرادیست که با خرید توکن های EMPOWA، کمک بزرگی به توسعه این پلتفرم کرده اند.

نگرانی هایی بابت پروژه های کاردانو

تعداد کاربران کاردانو بیش از 1.6 میلیون نفر می باشد که به جذابیت های این پلتفرم افزوده است، اما به کابوسی برای توسعه دهندگان آن تبدیل شده است. زیرا با این حجم کاربر، کنترل حجم از ترافیک توسط dApp ها به سختی انجام می شود. حتی وب سایت فرانت اند نیز نمی تواند به راحتی بارگذاری شود. بنابراین اگر کاردانو مشکل همزمانی هم نداشت، مینی سواپ از کار خواهد افتاد.

موضوع دیگر عدم افشای اطلاعات راهکارهای کاردانو می باشد. البته این کار منطقی می باشد، زیرا اگر یکی از پروژه های کاردانو پس از رفع مشکل همزمانی، راهکار خود را به صورت متن باز در اختیار همه قرار دهد، تیم دیگری با اسم خود این راهکار را معرفی خواهد کرد؛ مانند کاری که سوشی سواپ با یونی سواپ انجام داد. البته به مرور زمان چندین پروژه کاردانو در حال افشای اطلاعات راهکار خود می باشند که پس از آن باید منتظر ظاهر شدن تعداد بسیار زیادی اپلیکیشن های غیرمتمرکز بود.

منظور از مشکل همزمانی پروژه کاردانو چیست؟

در پروژه کاردانو قابلیت های مثبتی وجود دارد، اما مشکل همزمانی کاردانو در رابطه با مدل eUTxO باعث شده که این پلتفرم مخالفانی داشته باشد و کاربران و توسعه دهندگان مشکلاتی را در زمان فرآیند تست نت قراردادهای هوشمند کاردانو داشته باشند.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال کاردانو یک ارز محبوب برای سرمایه گذاران و تریدرهای حوزه ارزهای دیجیتال می باشد. پروژه هایی که به تازگی در شبکه کاردانو ایجاد شده اند نه تنها باعث افزایش محبوبیت این پلتفرم شده، بلکه به تعداد کاران آن نیز افزوده است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تعدادی از پروژه های برتر شبکه کاردانو آشنا کنیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(مریم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_17
داخلی 101
پشتیبان فروش(الهام فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_44
داخلی 116
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 118
پشتیبان فروش(سعید کاویانی)
موبایل 09303960494
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبان فروش(پوریا خضری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 113
پشتیبان فروش(مجید نوری)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 114
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(پریسا مولودی)
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_20
داخلی 117
پشتیبان فروش(داوود فخری)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_27
داخلی 109
پشتیبان فروش(علی صفری)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 103
سبد گردانی(احمد یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبدگردانی(فاطمه باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com