1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. NFT تقسیم شده چیست؟

NFT تقسیم شده چیست؟

NFT تقسیم شده چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
NFT تقسیم شده چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) دارایی‌های دیجیتالی بی‌نظیری هستند که در یک بلاک چین وجود دارند. ماهیت منحصر به فرد NFT ها باعث می شود تقاضا برای آن ها بسیار بالا باشد و در نتیجه قیمت NFT ها افزایش می یابد و تنها برای سرمایه گذاران با ارزش خالص قابل دسترسی است. NFT تقسیم شده یا F-NFT راهی برای خرید NFT ها به حساب می آید و به سرمایه گذاران رده های کوچک و متوسط فرصتی برای مالکیت بخشی از NFT می دهند. NFT تقسیم شده یا F-NFT شبیه به مالکیت سهام در یک شرکت است. در این مطلب نگاهی به مفهوم NFT تقسیم شده، نحوه کار و مزایای آن برای سرمایه گذاران می اندازیم.

معرفی NFT تقسیم شده یا F-NFT

معرفی NFT تقسیم شده یا F-NFT

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، دوره جدید، شفاف و غیرمتمرکز مالکیت دارایی را نشان می‌دهند. مالکیت انحصاری تضمین شده NFT ها یکی از مشخصه های اصلی آن است. یک NFT اساسا یک توکن منحصر به فرد است که کپی یا جعل آن امکان پذیر نیست. با این حال، توانایی دارندگان NFT برای استفاده از دارایی های خود به دلیل این انحصار به شدت محدود شده است. به همین دلیل، مبتکران صنعت، محدودیت های قابل اجرا برای NFT ها را کاهش داده اند. اینجاست که NFT تقسیم شده یا F-NFT فرصت هایی برای مالکیت را باز می کند.

سرمایه‌گذاران رمزارزها می‌توانند بخشی از یک کیک بزرگ را به دلیل تقسیم‌ بندی مالکیت داشته باشند و ریسک های کمی هم در این رابطه وجود دارد. همچنین جالب است بدانید NFT تقسیم شده با داشتن سهام در یک شرکت قابل مقایسه است. سرمایه‌گذاران رده‌های کوچک و متوسط اکنون می‌توانند به جای موجودی بانکی بزرگ، NFT داشته باشند. چون زمانی که یک NFT به بخش های کوچکتر تقسیم می شود به عنوان NFT تقسیم شده شناخته می شود، این مفهوم بسیاری از طرف‌ها را قادر می‌سازد تا مالکیت بخش‌های مختلف یک NFT را ادعا کنند.

یک قرارداد هوشمند که تعداد از پیش تعیین شده ای از توکن های مرتبط با اصل غیرقابل تقسیم را ایجاد می کند، NFT را جزء به جزء می کند. این توکن‌های کسری که می‌توانند در بازارهای ثانویه فروخته یا مبادله شوند، به هر دارنده بخشی از مالکیت NFT را می‌دهند. NFT ها که به عنوان توکن های غیرقابل تعویض نیز شناخته می شوند، توکن های ERC-721 غیرقابل تقسیم هستند که توسط یک قرارداد هوشمند در شبکه اتریوم تولید می شوند. توکن‌ها رسانه‌ای، برای ردیابی مالکیت معنوی فردی ایده‌آل هستند و تکرار آن‌ها غیرممکن است. به لطف حراج های متعدد پروژه های NFT که رکوردها را شکست، ارزش دارایی های NFT در سال های اخیر افزایش یافته است. به همین ترتیب بازار NFT تقسیم شده هم رو به رشد است.

مفهوم NFT Fractionalization

مفهوم NFT Fractionalization

با افزایش توجه به NFT ها، شاهد افزایش تصاعدی قیمت توکن ها بودیم. گاهی اوقات، NFT هایی که آثار هنری را نشان می دهند میلیون ها دلار فروخته می شوند. علاوه بر این، آواتارهای مجموعه های معروفی مانند Bored Ape Yacht Club نسبتا گران می شوند. این افزایش تقاضا و افزایش قیمت، خرید NFT را بسیار گران می کند. برچسب‌های قیمت بالا منجر به موانع ورود قابل توجهی به بازار می‌شود زیرا همه نمی‌توانند NFT را خریداری کنند. یکی از راه های حل این مشکل از طریق فرآیند fractionalization است که در آن NFT تقسیم شده یا F-NFT وارد می شوند.

NFT های کسری یا F-NFT بخش های کوچکتر یک NFT کامل هستند و یک NFT به بخش های زیادی تقسیم می شود. این تقسیم به افراد بیشتری اجازه می دهد تا به جای یک فرد واحد، مالکیت را به دست آورند. خرید پیتزا با دوستان خود را در نظر بگیرید؛ جایی که هر یک از شما سهم برابری دارید. در اینجا کل پیتزا را می توان یک NFT کامل در نظر گرفت. در همان زمان، هر تکه از پیتزا نشان دهنده NFT تقسیم شده است. ممکن است درباره NFT های گران قیمت موجود در بازار بدانید. بنابراین، تنها برای چند نفر امکان پذیر است که یک NFT گران قیمت داشته باشند. در نتیجه NFT تقسیم شده برای حل این مشکل معرفی شدند. هر فردی، مالکیت قطعه NFT خود را دریافت می کند و ارزش یک قطعه NFT با تقسیم ارزش کل NFT کامل بر تعداد کل تقسیمات محاسبه می شود.

چرا NFT تقسیم شده ضروری هستند؟

سه دلیل اصلی برای نیاز به F-NFT وجود دارد:

  • دموکراتیک سازی: قیمت های گزاف برخی از NFT ها می تواند مانع از مشارکت سرمایه گذاران کوچکتر شود. تقسیم بندی یک NFT گران قیمت هزینه های مالکیت را کاهش می دهد و آن را برای طیف وسیع تری از سرمایه گذاران قابل دسترس تر می کند. همچنین توجه به این نکته مهم است که وقتی قیمت یک NFT افزایش می‌یابد، ارزش تمام کسری‌های آن به طور متناسب افزایش می‌یابد. اگر ارزش آن به طور غیرمنتظره ای کاهش یابد که در بازار ارز دیجیتال رایج است، ارزش تمام کسری ها نیز کاهش می یابد.
  • کشف قیمت: NFTهای تقسیم شده می توانند مکانیسم های کشف قیمت را ارائه دهند که تعیین می کند یک NFT خاص چقدر ارزش دارد. از آنجایی که توکن‌های کسری ERC-20 در بازار آزاد فروخته می‌شوند، قیمت آن‌ها می‌تواند به ارائه یک ارزیابی معقول از قیمت دارایی توکن‌شده کمک کند.
  • نقدینگی بیشتر: بزرگترین ویژگی تعیین کننده NFT ها این است که آن ها توکن های منحصر به فردی هستند که نمی توان آن ها را تکرار یا تقسیم کرد. این منحصربه‌فرد بودن دسترسی به NFTها، به‌ویژه موارد ارزشمند را فقط برای چند سرمایه‌گذار ثروتمند محدود می‌کند. F-NFT ها این کمبود نقدینگی را برطرف می کنند زیرا توکن های ERC-20 می توانند به راحتی در بازارهای ثانویه معامله شوند. به جای اینکه هفته ها یا ماه ها منتظر بمانند تا یک NFT به فروش برسد، بسیاری از سرمایه گذاران ممکن است تمایل بیشتری به خرید کسری از NFT به صورت فوری با قیمت کاهش یافته داشته باشند و در نتیجه به مسائل نقدینگی بازار بپردازند.

F-NFT ها چه تفاوتی با NFT های سنتی دارند؟

NFT تقسیم شده یا F NFT چیست؟

تفاوت اصلی بین NFT های سنتی و F-NFT در این است که NFT تقسیم شده می تواند در اختیار چندین نفر باشد. این مفهوم به سرمایه گذاری املاک و مستغلات (REIT) شباهت دارد که باعث می شود سرمایه گذاران بتوانند بخشی از یک ملک با ارزش بالا را در اختیار خود داشته باشند. NFT ها معمولا در بلاک چین اتریوم با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 یا ERC-1155 ایجاد می شوند. از سوی دیگر، استاندارد توکن ERC-20 برای ایجاد توکن های قابل تعویض استفاده می شود. از سوی دیگر برای ایجاد F-NFT از قراردادهای هوشمند برای تولید توکن های ERC-20 مرتبط با NFT استاندارد ERC-721 استفاده می شود. بد نیست بدانید تعداد توکن‌های ERC-20 که توسط مالک نگهداری می‌شود، مستقیما با درصد مالکیت آن ها در NFT ارتباط دارد.

NFT تقسیم شده که گاهی اوقات F-NFT نامیده می شوند، نشان دهنده درصد مالکیت یا کسری از یک NFT کامل هستند. تفاوت بین این دو واضح است: یک NFT یک کل است، در حالی که F-NFTها به سادگی بخش کوچکی از کل را تشکیل می دهند. باید به این نکته اشاره کنیم که فرآیند fractionalization را می توان معکوس کرد و F-NFT ها را می توان به یک NFT کامل تبدیل کرد. قرارداد هوشمندی که یک NFT را جزء به جزء می کند، معمولا یک گزینه خرید دارد که به سرمایه گذار F-NFT اجازه می دهد تا همه بخش ها را خریداری کند و NFT اصلی را باز کند.

دارنده F-NFT می‌تواند با انتقال تعداد مشخصی از توکن‌ های ERC-20 از مجموعه‌ای به قرارداد هوشمند، گزینه خرید را آغاز کند تا حراج بازخرید را راه‌اندازی کند که برای مدت زمان ثابتی اجرا می‌شود. این به دارندگان دیگر F-NFT زمان می دهد تا تصمیم بگیرند. اگر خرید در آن دوره انجام شود، کسری ها به طور خودکار به قرارداد هوشمند بازگردانده می شوند و خریدار مالکیت کامل NFT را به دست می آورد.

موارد استفاده از NFT تقسیم شده

استفاده از NFT تقسیم شده

F-NFT و بازی

اکثر بازی‌های کریپتو راهی برای کسب درآمد هستند و به شما امکان خرید، فروش و مالکیت آیتم‌های مختلف درون بازی را می‌دهند که برخی از آن ها NFT هستند. اینگونه بازی‌های چندنفره می‌توانند از F-NFT استفاده کنند تا به بازیکنان اجازه دهد با هم جمع شوند و با سرمایه‌گذاری در سهام کسری شده خود، دارایی‌های گران قیمت درون بازی را بخرند و بفروشند. Axie Infinity، یک بازی ویدئویی آنلاین مبتنی بر NFT است که در این مسیر موفق عمل کرده است. در حال حاضر تجارت در این بازی را با فروش NFT تقسیم شده Axies بسیار کمیاب، یکی از محبوب‌ترین دارایی‌های NFT درون بازی آن، مورد سنجش قرار می دهند.

F-NFT ها و متاورس

با ورود ایده متاورس به جریان اصلی، می‌توان انتظار هجوم عظیم سرمایه‌گذاری‌ ها به پروژه‌های مرتبط با متاورس را داشت. شرکت هایی مانند Decentraland و Sandbox قبلاً در این حوزه نفوذ کرده اند. از F-NFT ها می توان برای اجازه دادن به گروه های سرمایه گذار، شرکت ها و حتی افراد برای گرد هم آمدن و خرید زمین مجازی و سایر دارایی های دیجیتال مشابه در دنیای مجازی استفاده کرد. همچنین NFT تقسیم شده امکان به فروش رسیدن محتوای دیجیتالی از جمله موسیقی، ویدئو یا دیگر آثار را در قالب NFT برای هنرمندان و سازندگان ساده تر می کند. این ویژگی به سازندگان این امکان را می‌دهد تا با فروش بخش‌هایی از NFT‌های خود به چندین سرمایه‌گذار، از محتوای خود کسب درآمد کنند.

F-NFTها و املاک و مستغلات

NFT ها می توانند با جایگزینی قراردادهای هوشمند و واسطه ها، فرآیند خرید ملک را به میزان قابل توجهی سرعت بخشند و انتقال مالکیت را ساده تر و ایمن تر کنند. تبدیل ملک مستغلات به NFT همچنین مزایای مهم دیگری مانند تسویه فوری مالکیت و فرآیند معامله ساده را ارائه می دهد. علاوه بر این، از آنجایی که تاریخچه مالکیت و حقوق را می توان مستقیما در یک بلاک چین ثبت کرد، تأیید جزئیات تراکنش معمولاً سریع و بدون دردسر است.

F-NFT ها مشابه NFT ها هستند زیرا امکان خرید و فروش املاک را بدون دخالت یک واسطه فراهم می کنند. تنها تفاوت این است که F-NFT ها به چندین طرف و نه تنها یک شخص، اجازه می دهند تا مالکیت ملک را به اشتراک بگذارند. با وجود آن که NFT تقسیم شده هنوز بخشی جدایی ناپذیر از صنعت املاک و مستغلات شمرده نمی شوند، می توان انتظار داشت که استفاده از آن ها سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را در آینده به صورت ساده تر و مقرون به صرفه تر امکان پذیر می کند.

تنوع سرمایه گذاری

NFT تقسیم شده مسیری را برای سرمایه گذاران فراهم می کند تا سبد سرمایه گذاری خود را متنوع کنند. با خرید مقداری از NFT های مختلف، سرمایه گذاران می توانند ریسک خود را در چندین دارایی پخش کنند و در معرض طیف وسیع تری از بازارها قرار بگیرند. F-NFT ها مالکیت جزئی دارایی های با ارزش مانند آثار هنری کمیاب، کالاهای لوکس یا مجموعه های گران قیمت را ارائه می دهند. این به افراد اجازه می دهد تا از مزایای این دارایی ها بدون نیاز به پرداخت مبلغ بسیار زیاد از قبل داشته باشند. برای اقلام کلکسیونی و ارزشمند مثل یادگاری های ورزشی، وسایل فیلم یا وسابل تاریخی استفاده شده اند. با کمک NFT تقسیم شده طرفداران و کلکسیونرها قادر خواهند بود یک قطعه از تاریخ یا تیم ورزشی مورد علاقه خود را بدون نیاز به خرید کل آن در اختیار داشته باشند.

 NFT Fractionalization چگونه کار می کند؟

NFT تقسیم شده یا F-NFT چگونه کار می کند؟

از آنجایی که اکثر NFT ها از استاندارد ERC-721 اتریوم استفاده می کنند، سعی می کنیم با مثالی از ERC-721، مفهوم NFT تقسیم شده را درک کنیم. برای تقسیم NFT به کسری، ابتدا باید در یک قرارداد هوشمند قفل شود که طبق دستورالعمل‌هایی که مالک NFT داده است، توکن ERC-721 را به چندین توکن ERC-20 تقسیم می‌کند. مالک همه چیز را مشخص می‌کند؛ از تعداد توکن‌های ERC-20 که باید ایجاد شوند، قیمت‌های آن‌ها، ابرداده‌هایی که قرار است استفاده شوند و هر ویژگی دیگری که مهم می‌دانند. هر NFT تقسیم شده یا توکن ERC-20 ایجاد شده نشان دهنده مالکیت جزئی NFT است. سپس کسری ها را می توان با قیمتی ثابت برای یک زمان خاص یا تا زمانی که فروخته شود برای فروش قرار داد.

اجازه دهید برای درک عملکرد F-NFT به یک مثال نگاه کنیم. همه ما می دانیم که The Scream اثر هنرمند نروژی Edvard Munch یکی از نمادین ترین آثار هنری است که تاکنون خلق شده است. در واقع، زمانی که در سال 2011 در حراجی ساتبی برای فروش گذاشته شد، لئون بلک، سرمایه‌دار نیویورکی، آن را به قیمت 120 میلیون دلار خرید. یک NFT را تصور کنید که این اثر هنری را نشان می دهد. به راحتی می توان تصور کرد که قیمت آن به میلیون ها برسد و از این رو با بودجه تنها تعداد انگشت شماری از سرمایه گذاران ثروتمند تناسب داشته باشد. با این حال، اگر این NFT با قیمت گزاف را بتوان به عنوان مثال، 10,000 توکن ERC-20 تقسیم کرد، آنگاه می توان با پرداخت 12000 دلار به ازای هر کسری، روی این اثر هنری سرمایه گذاری کرد. بنابراین این تقسیم بندی، NFT های کمیاب و گران قیمت را حتی برای سرمایه گذاران کوچک و متوسط مقرون به صرفه و جذاب تر می کند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

جالب است بدانید قرارداد هوشمند تعداد کل توکن‌های ERC-20 تولیدی، قیمت پایه، ویژگی‌ها، ابرداده‌ها و سایر ویژگی‌های منحصر به‌فرد را مشخص می‌کند. هر توکن ERC-20 نشان دهنده سهمی جزئی در مالکیت کل NFT است. NFT تقسیم شده معمولا با قیمت ثابت برای یک دوره به فروش می رسند یا بلافاصله پس از ایجاد، فروخته می شوند. از سوی دیگر مهم است که به یاد داشته باشید که NFT تقسیم شده تنها بر روی بلاک چین اتریوم کار نمی کنند. تقسیم بندی در هر شبکه بلاک چینی که از قراردادهای هوشمند و NFT ها پشتیبانی می کند امکان پذیر است.

شبکه هایی مانند Polygon ،Solana و Cardano همگی می توانند انتقال مالکیت F-NFT را تسهیل کنند. اکثر NFT ها در حال حاضر با استفاده از استاندارد ERC-721 اتریوم در بلاک چین اتریوم وجود دارند. اولین گام در کسری کردن یک NFT، قفل کردن آن در یک قرارداد هوشمند است؛ یک اسکریپت روی بلاک چین که طوری برنامه‌ریزی شده است که در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعیین‌شده، به‌طور خودکار نتیجه خاصی تولید کند.

مزایای NFT تقسیم شده

مزایای NFT تقسیم شده

فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر: F-NFT دسترسی سرمایه‌گذاران به طیف وسیع‌ تری از بازارها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را فراهم می‌کنند و آن ها را قادر می‌سازد تا سبدهای خود را متنوع کنند.

ریسک کاهش یافته: مالکیت جزئی یک NFT ریسک مربوط به مالکیت کل دارایی را کاهش می دهد. اگر ارزش NFT کاهش یابد، تاثیر آن بر پرتفوی سرمایه گذار کمتر خواهد بود.

دسترسی بالاتر: بسیاری از NFT های محبوب که ارزش جمع آوری دارند، قیمت های گزافی دارند. به عنوان مثال، CryptoPunk #5822 از مجموعه پیشرفته CryptoPunks به قیمت 23 میلیون دلار در سال 2021 فروخته شد. این مانع ورود به بازار، مشارکت سرمایه‌گذاران کوچکتر در بازار NFT گران‌ قیمت را تقریباً غیرممکن می‌کند. کسری کردن، NFT تقسیم شده را برای طیف وسیع تری از سرمایه گذاران قابل دسترسی تر می کند.

افزایش نقدینگی: NFT های تکه تکه شده می توانند مشکلات نقدینگی پیرامون هنر رمزنگاری پیشرفته را کاهش دهند. سرمایه گذاران به احتمال زیاد بخش هایی از NFT را با قیمت مقرون به صرفه خریداری می کنند تا یک NFT کامل. علاوه بر این، فروشندگان نیازی به انتظار هفته ها یا ماه ها برای فروش NFT خود ندارند.

برای آشنایی با خالق بلاک چین بر روی لینک کلیک کنید.

کشف قیمت را آسان تر می کند: به سختی می توان قیمت واقعی یک NFT را بدون سابقه تراکنش پی برد. تعیین ارزش بازار یک NFT می تواند چالش برانگیز باشد زیرا این یک بازار نسبتاً غیر نقدینگی با سابقه معاملات محدود است. خوشبختانه، تقسیم بندی می تواند فرآیند کشف قیمت را بهبود بخشد و به تعیین ارزش گذاری دقیق یک NFT خاص کمک کند. از آنجایی که بسیاری از سرمایه گذاران مختلف برای هر کسری پیشنهاد می دهند، این امکان را برای درک بهتر کل ارزش NFT فراهم می کند.

ارزش کسری تحت تأثیر دیگران قرار نگرفته است: اگر دارنده NFT تقسیم شده تصمیم می گیرد NFT کسری شده خود را با قیمت کمتری بفروشد، این قیمت بر ارزش سایر بخش های کوچکتر تأثیری نخواهد داشت.

چالش های NFT تقسیم شده

چالش های NFT تقسیم شده

مانند هر چیز دیگری در جهان، F-NFTها بدون چالش های خاص خود به وجود نمی آیند. در اینجا دو مورد از مهم ترین خطراتی که باید در هنگام داشتن یک NFT تقسیم شده در نظر بگیرید آورده شده است.

بازسازی

هنگامی که یک NFT کسری ایجاد می شود، NFT به قطعات کوچکتر تقسیم می شود و هر قطعه متعلق به سرمایه گذار متفاوتی است. اگر یک سرمایه گذار بخواهد کل سهام مالکیت خود در NFT را بفروشد، بخش های NFT باید دوباره به یک NFT واحد تبدیل شوند تا بتوان آن را به طور کلی فروخت. این به این دلیل است که کسری ها به تنهایی ممکن است نتوانند هدف مورد نظر NFT را حل کنند. تنها راه ممکن، بازخرید از صاحبان آن ها است که اگر مالکان با فروش NFT موافقت نکنند، می تواند مشکل ساز شود.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

حراج های خرید

بسیاری از F-NFT ها قراردادهای هوشمندی دارند که می تواند توسط یکی از دارندگان NFT تقسیم شده یا یک خریدار بالقوه برای بازسازی NFT ها از طریق مزایده های خرید ایجاد شود. در حالی که این یک راه حل ممکن برای بازسازی است اما نکته منفی این است که شما می توانید کسری از NFT خود را حتی زمانی که نمی خواهید آن را بفروشید از دست بدهید. به عنوان مثال، فرض کنید یک اثر هنری دیجیتال کمیاب وجود دارد که با یک NFT کسری نشان داده می شود؛ با 5 سرمایه گذار مختلف که هر کدام 20٪ از NFT را در اختیار دارند.

یکی از سرمایه گذاران می خواهد کل سهام مالکیت خود را در NFT بفروشد و توکن های مورد نیاز ERC-20 را به قرارداد هوشمند منتقل کند. بنابراین، قرارداد هوشمند حراج خرید را آغاز می کند زیرا F-NFT ها باید دوباره به یک NFT واحد بازسازی شوند. برای حفظ کسری ها، چهار مالک دیگر باید از خریدار بالقوه پیشی بگیرند. این بدان معناست که برای حفظ همان NFT تقسیم شده، از NFT باید هزینه بیشتری بپردازید. در صورت برنده شدن خریدار، تمام کسری ها به طور خودکار به مالکیت واحد خریدار تبدیل می شوند و به سایر مالکان بسته به اندازه دارایی آن ها درصد مشخصی از قیمت فروش پرداخت می شود.

آیا F-NFT ها برای سرمایه گذاری مناسب هستند؟

F-NFT بدون شک مقصد خوبی برای سرمایه گذاری هستند. آن ها به نقدینگی برای NFTها کمک می کنند؛ در حالی که درگیری و مشارکت در فضای پر رونق NFT را نیز افزایش می دهند. F-NFT فرصت های جدید بازار NFT را با آوردن نقدینگی، کشف قیمت و دموکراسی سازی گسترش می دهند. همانطور که گفته شد، NFT های تکه تکه شده بدون خطر نیستند: آن ها با مسائل یکسانی روبرو هستند، مانند حقوق تبلیغات، قراردادها و حقوق مالکیت معنوی که به طور کلی به ضرر NFT ها است. علاوه بر این، در حالی که خرید و فروش کل NFT ها به عنوان کلکسیون های دیجیتال ممکن است مشکلاتی را در مورد قوانین اوراق بهادار ایجاد نکند، F-NFT ها بیشتر احتمال دارد که پرچم قرمز را نزد تنظیم کننده های مالی برافرازند، زیرا ایجاد آن ها می تواند به عنوان عرضه اولیه سکه های غیرمجاز یا ICO تلقی شود.

در خلال نشست توکن امنیتی در سال2021 میلادی، هیستر پیرس، کمیسیونر SEC هشدار داد که آژانس ممکن است NFT تقسیم شده را به عنوان اوراق بهادار در نظر بگیرد. با این حال، SEC (کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده) هنوز هیچ دستورالعمل قانونی و نظارتی رسمی در مورد NFT ها منتشر نکرده است. همانطور که بازار NFT و F-NFT همچنان در حال رشد است، قوانین حقوقی در مورد دارایی ها نیز تکامل خواهند یافت. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران و صاحبان سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با NFT باید از مسائل حقوقی که ممکن است پیش بیاید آگاه باشند.

از کجا می توانم NFT تقسیم شده بخرم؟

از کجا می توانم NFT تقسیم شده بخرم؟

پلتفرم‌های متعددی پدید آمده‌اند که در آن کاربران می‌توانند NFT تقسیم شده یا F-NFT را ایجاد و خریداری کنند، از جمله:

  • Otis :Otis یک پلتفرم سرمایه گذاری NFT است که در آن کاربران می توانند روی مجموعه های NFT و هنر سرمایه گذاری کنند، مجموعه NFT خود را مدیریت کنند و از طریق برنامه Otis در معاملات بی درنگ شرکت کنند. سرمایه گذاران می توانند از این پلتفرم برای به دست آوردن منافع جزئی در دارایی های کریپتو استفاده کنند.
  • Unicly :Unicly برای سرمایه گذارانی است که به دنبال تبدیل مجموعه NFT خود به دارایی قابل معامله با نقدینگی تضمین شده هستند. سرمایه‌گذاران می‌توانند از این پلتفرم برای توکن کردن NFTها و ایجاد مجموعه‌های قابل معامله با هر اندازه استفاده کنند.
  • Fractional.art :Fractional.art بستری است که در آن سرمایه گذاران می توانند بخش هایی از NFT ها را خریداری کرده، بفروشند و برش دهند. دارندگان NFT می‌توانند از این پلتفرم برای ایجاد NFT تقسیم شده یا مالک شدن مجموعه‌های F-NFT استفاده کنند که در غیر این صورت نمی‌توانستند از عهده آن برآیند.

تعدادی از بهترین پروژه های NFT تقسیم شده

Bored Ape Yacht Club

NFT تقسیم شده Bored Ape Yacht Club در حال افزایش محبوبیت هستند و هر کدام از طریق مالکیت مشترک به قیمت بیش از 400 هزار دلار به فروش می‌رسند. بیشتر کلکسیونرها به دنبال این هستند که برای مهمانی های منحصر به فرد و قایق های تفریحی، یکی از این توکن ها را به نمایش بگذارند.

Pudgy Penguins

این یکی دیگر از پروژهای موفق NFT تقسیم شده به حساب می آید. Pudgy Penguins از دیگر توکن‌های غیرقابل تعویض الهام گرفت و به طور متوسط بیش از 40 هزار دلار از طریق مالکیت مشترک فروخت.

Nftx

NFTX مانند سایر پروژه های NFT که قبلا ذکر شد از رویکرد صندوق شاخص استفاده می کند. این پروتکل غیرمتمرکز به شما این امکان را می دهد که مجموعه هایی از NFT ها را با ارزش مشابه با یک صندوق شاخص پیدا کنید. کاربران NFTX، یک توکن ERC-20 را زمانی دریافت می‌کنند که آثار هنری را در یک فهرست مشارکت می‌دهند یا قطعه‌ای از فهرست را خریداری می‌کنند. شما عمدتاً می توانید آثار هنری کم ارزش را در پلتفرم NFTX پیدا کنید. این یک پلتفرم برای fractionalization است که از NFT های ادغام شده با ارزش برابر استفاده می کند که آن را از تمام پروژه های فوق متمایز می کند.

CryptoPunks

کریپتوپانک ها جزو اولین توکن های غیرقابل تعویض موجود در بلاک چین و گران ترین آن ها هستند. هر کدام به طور متوسط بیش از 5 میلیون دلار از طریق مالکیت مشترک به فروش می رسند.

Mutant Ape Yacht Club

Mutant Ape Yacht Club، اسپین آف اصلی Bored Ape Yacht Club به شمار می آید. این مجموعه NFT تقسیم شده فقط برای کسانی قابل دسترسی است که قبلا یا در حال حاضر دارای توکن غیرقابل تعویض میمون های خسته بوده اند. اکنون از طریق مالکیت مشترک، می‌توانید مالک یکی از این NFT‌های تولید شده به صورت انحصاری باشید.

سخن آخر 

خرید NFT تقسیم شده

NFT تقسیم شده روشی نوآورانه برای سرمایه گذاری در توکن های غیرقابل تعویض هستند و NFT های سنتی را برای سرمایه گذاران مقرون به صرفه تر می کنند. سرمایه گذاران می توانند در معرض دارایی های با ارزش بالا قرار بگیرند و پرتفوی خود را در طیف وسیع تری از بازارها متنوع کنند. از سوی دیگر، سازندگان می توانند از NFT های خود بهتر کسب درآمد کنند زیرا F-NFT درها را به روی خریداران بیشتری باز می کند. اگرچه ایده کسری کردن NFT ها هنوز در مراحل اولیه خود است، به نظر می رسد که این موضوع قدم بعدی در صنعت رو به رشد بلاک چین خواهد بود. تقسیم‌ بندی NFT امکان نقدینگی بیشتری را فراهم کرده که بازار را به روی تنوع بسیار گسترده‌تری از سرمایه‌گذاران باز می‌کند و تقریبا تضمین می‌کند که F-NFT‌ها موج درآمدزایی دارایی دیجیتال بعدی را تقویت خواهند کرد. علاوه بر این، با ادامه رشد محبوبیت و تقاضای NFT، می‌توان انتظار داشت که شاهد پیشرفت‌های جالب‌تری در این حوزه باشیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com