1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. توکن نقدینگی چیست؟

توکن نقدینگی چیست؟

توکن نقدینگی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
توکن نقدینگی چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

توکن نقدینگی یا LP، توکن های خاصی هستند که توسط صرافی های غیرمتمرکز ایجاد می شوند. صرافی های غیرمتمرکز یا به اختصار DEX، پلتفرم های معاملاتی هستند که از طریق آنها می توانید دارایی های خود را نگهداری یا مدیریت کنید و به خدمات واسطه گری نیاز ندارید. وقتی یک استخر نقدینگی را تامین مالی می کنید، قرارداد هوشمند با توجه به میزان توکن هایی که سپرده گذاری می کنید به شما پاداش می دهد. اینجاست که نقش توکن‌های نقدینگی مشخص می‌شود زیرا این توکن‌ها پاداش شما هستند. به همین دلیل، توکن های LP به عضوی بسیار مفید در بازار تبدیل شده اند. این دقیقاً روشی است که زیربنای عملکرد بازارسازان خودکار (AMM)، مانند Uniswap، سوشی سواپ (Sushi Swap)، پنکیک سواپ و Compound است. 

هنگامی که توکن ها در یک استخر نقدینگی سپرده می شوند، پلتفرم به طور خودکار یک توکن جدید تولید می کند که نشان دهنده سهم سپرده گذار از آن استخر است. این توکن ها Liquidity Provision Tokens یا به اختصار LP نامیده می شوند و برای بسیاری از سرویس ها در پلتفرم اصلی و حتی دیگر پلتفرم های DeFi قابل استفاده هستند.

بازارسازان خودکار و توکن نقدینگی

بازارسازان خودکار و توکن نقدینگی

توکن نقدینگی یکی از ویژگی های کلیدی سازندگان بازار خودکار هستند. این توکن‌ها کمک می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که این پلتفرم‌ها غیرحضانتی نیستند. این بدان معناست که به جای اینکه توکن های شما را با دو دست نگه دارند، از طریق فعالیت های خودکار، تمرکززدایی و عدالت را تشویق می کنند. توکن‌های نقدینگی درهای جدیدی از معاملات توکن را برای کاربران باز می‌کنند و دسترسی به اکوسیستم DeFi را آسان‌تر می‌کنند. 

عملکرد غیرحضانتی بازارسازان خودکار برای مشارکت در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز بسیار مهم است. با بازارسازان خودکار، با دریافت توکن های ارائه دهنده نقدینگی (LP) در ازای ارائه نقدینگی به استخر و ارائه توکن هایی مانند اتریوم مالک دارایی های خود هستید. این توکن ها توسط کدهای کامپیوتری تولید می شوند و انسان در تولید آنها دخالتی ندارد. توکن‌های نقدینگی اساساً سهم تأمین‌کننده نقدینگی از مجموعه را نشان داده و به آنها کنترل کامل بر دارایی‌هایشان را می‌دهند.

بیایید یک مثال بزنیم. تصور کنید که ده دلار از یک توکن را به یکی از استخرهای متعادل کننده صد دلاری واریز کرده اید. این ده درصد از توکن نقدینگی آن استخر را به شما می دهد زیرا شما صاحب ده درصد از سهام این استخر هستید. توکن های LP در واقع نشان دهنده سهام شما هستند و با این توکن ها می توانید سپرده خود را در هر زمان و بدون نیاز به دخالت کسی برداشت کنید. از آنجایی که این توکن ها ERC-20 هستند، می توان آنها را به راحتی معامله کرد و در پروتکل های دیگر جاسازی کرد.

نقدینگی چیست؟

نقدینگی یک مفهوم اساسی در فضای DeFi است. این اصطلاح به تبدیل ساده یک دارایی به دارایی دیگر اشاره دارد. در امور مالی سنتی، نقدینگی نقدشونده ترین دارایی در نظر گرفته می شود زیرا به راحتی می توان آن را به طلا، سهام، اوراق قرضه و سایر دارایی ها تبدیل کرد. با این حال، پول نقد را نمی توان به راحتی به ارز دیجیتال تبدیل کرد. در فضای ارزهای دیجیتال، بیت کوین نقدشونده ترین دارایی است زیرا تقریباً در هر بورس مرکزی پذیرفته شده و قابل معامله است. در اکوسیستم DeFi که عمدتاً در بالای شبکه اتریوم ساخته شده است، اتریوم نقدشونده ترین دارایی است و در هر صرافی غیرمتمرکز تسویه می شود.

قبل از ایجاد توکن نقدینگی، دارایی های مورد استفاده در اکوسیستم اتریوم در طول عمر مفید قابل دسترسی نبودند. در واقع، توکن ها زمانی که به عنوان بخشی از یک مکانیسم حاکمیتی به کار گرفته می شوند، به سیستم متصل می گردند. به عنوان مثال، در مکانیزم اجماع اثبات سهام اتریوم، اعتبارسنجی و افزودن بلاک‌های جدید به افراد نیاز دارد که اتر خود را در شبکه واریز کرده و قفل کنند. هنگامی که یک رمزارز مسدود می شود، دیگر نمی توان از آن استفاده کرد و بنابراین نقدینگی کمتری در سیستم وجود خواهد داشت.

ایجاد دارایی های قابل تبدیل در بازارسازان خودکار به نام توکن های Liquidity Provision (LP) مشکل نقدینگی ارز دیجیتال را حداقل در اکوسیستم DeFi حل کرده است. با توکن نقدینگی، یک توکن داده شده را می توان چندین بار استفاده کرد. حتی اگر آن توکن در یک محصول DeFi سرمایه‌گذاری شود یا در اختیار مکانیسم حاکمیت شبکه قرار گیرد. LP ها به حل مشکل نقدینگی در فضای ارز دیجیتال از طریق یک شکل غیرمستقیم سهام کمک می کنند.

دیفای با توکن نقدینگی

دیفای با توکن نقدینگی

از آنجایی که DeFi یک اکوسیستم با سرعت توسعه بسیار بالا است، خدمات این اکوسیستم نیز به سرعت در حال توسعه است. آنچه در این مقاله تحت عنوان توکن تامین نقدینگی ذکر شده است بسته به پلتفرم ممکن است نام متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، در پلتفرم بلنسر، این توکن ها با نام Balancer Pool Tokens (BPT) یا Pool Tokens شناخته می شوند.

در صرافی UniSwap به این توکن ها، توکن های استخر یا نقدینگی می گویند. پلتفرم Crow از این توکن ها با همان نام LP یا Liquidity Provision Token استفاده می کند. اگرچه کلمات متفاوت هستند اما تعریف دقیقاً یکسان است. توکن‌های نقدینگی در واقع اثبات ریاضی هستند که نشان می‌دهد شما توکن‌های خود را در یک استخر قرار داده‌اید و می‌توانید از آنها برای برداشت ثروت خود استفاده کنید.

یکی دیگر از مفاهیم اخیر اکوسیستم DeFi، ییلدفارمینگ است. فرآیندی که در نیمه اول سال 2020 وجود نداشت اما با ظهور خود به یکی از محبوب ترین سرویس های DeFi تبدیل شد. ایده ییلدفارمینگ بازده این است که توکن ها را در طرح های مختلف DeFi سپرده گذاری کنید تا حداکثر درآمد را به دست آورید. این سود را می توان با انتقال توکن ها در پروتکل های مختلف به حداکثر رساند.

ییلدفارمینگ و توکن نقدینگی

اگرچه هر دو توکن ییلدفارمینگ و نقدینگی ایده های نسبتا جدیدی در اکوسیستم هستند اما در کنار هم استفاده می شوند. برای درک نحوه عملکرد آن، بیایید به مراحل تشکیل توکن CRV در پروتکل Crow با استفاده از توکن DAI نگاه کنیم:

  • توکن های DAI را به استخر نقدی Kroo سپرده گذاری کنید.
  • به این ترتیب شما توکن های LP را دریافت می کنید.
  • رمز نقدینگی دریافتی را در استخر Stakingcro سپرده گذاری کنید.
  • توکن CRV را دریافت کنید.

در این سناریو، با تامین نقدینگی توکن DAI در کرو، کارمزد و سود کسب می‌کنید. در عین حال می توانید به راحتی توکن های CRV را با توکن LP کسب شده به دست آورید. در واقع استفاده از توکن نقدینگی، نقدینگی شما دو برابر می شود و با کسب کارمزد و بازدهی در ییلدفارمینگ می توانید سود زیادی به دست آورید. بسیاری از اصطلاحات، فناوری‌ها و ویژگی‌های جدید که می‌توانند به شما کمک کنند هر روز در اکوسیستم DeFi ظاهر شوند، سود می‌برند و توکن‌های نقدینگی یکی از آنهاست.

ویژگی های توکن نقدینگی

ویژگی های توکن نقدینگی

امیدواریم مثال و توضیحات قسمت قبل مفهوم توکن UNI را برای شما روشن کرده باشد. با این حال، این سوال مطرح می شود که سایر توکن نقدینگی چه ویژگی هایی دارند. در پاسخ، قوانین یکسان است و به شرح زیر خواهد بود:

هر توکن نقدینگی تحت یک بلاک چین و استاندارد منحصر به فرد عمل می کند. برای مثال UNI و Sushi روی اتریوم اجرا می‌شوند و از استاندارد ERC-20 استفاده می‌کنند. با این حال، کیک روی زنجیره هوشمند بایننس کار می کند و از نوع BEP-20 است. این بدان معنی است که هر توکن در شبکه خود عمل می کند و نمی توان آن را به طور مستقیم مبادله کرد.

ارزش توکن نقدینگی به ارزش کل پلتفرم هایی که روی آن معامله می شود بستگی دارد، اعم از DEX یا CEX، تقسیم بر تعداد کل توکن های در گردش.

اگر توکن های LP به هر دلیلی سوزانده شوند، این امر بر ارزش توکن تأثیر مثبت می گذارد و آن را کمیاب تر و در نتیجه ارزشمندتر می کند.

برای آشنایی با دنیای رمزارزها، آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مطالعه کنید. 

حال باید یک جنبه بسیار مهم را در نظر گرفت و آن این است که هر پلتفرم DEX قوانین استقرار خود را دارد که کم و بیش بر ارزش توکن تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، پلتفرم‌های پیشنهاد مستقیم مانند UniSwap با افزایش پذیرش و جذب سرمایه‌گذاری، به ارزش UNI اضافه می‌کنند.

در حالی که پلتفرم هایی مانند Land انتظار دارند ارزش توکن های آنها با پیروی از مدل های الگوریتمی افزایش یابد که عرضه و ارزش توکن را با نیازهای آنها تطبیق می دهد. به این معنی است که برای استفاده حداکثری از یک توکن LP، باید ساختار و عملکرد پروژه ای را که آن را صادر کرده است، درک کنید. با دانستن این موضوع، می توانید بدانید که ارزش توکن چگونه می تواند افزایش یابد و این افزایش تا کجا پیش خواهد رفت. 

دریافت پاداش 

در حال حاضر، هدف اصلی توکن نقدینگی، پاداش دادن به ارائه دهندگان نقدینگی است و در حال حاضر هر پلتفرمی روشی برای انجام این کار دارد. رایج ترین سیستم توزیع عادلانه جوایز بین شرکت کنندگان در استخر است که بر اساس کمیسیون های دریافتی از DEX دارای درصد مشخصی است. بسته به درصد متعهد به آن هدف، پاداش ها کم و بیش خواهد بود.

به عنوان مثال، ارائه دهندگان نقدینگی در Bit2Me Earn می توانند در هنگام استفاده از توکن B2M برای کسب پاداش، APY بیست و پنج درصدی کسب کنند. این بدان معناست که به ازای هر 1000 یورو در استخر، ارائه‌دهنده 250 یورو در سال برای مشارکت خود دریافت می‌کند که در توکن‌های B2M پرداخت می‌شود.

دریافت پاداش و توکن نقدینگی

با این حال، توجه داشته باشید که APR نهایی با کاهش مشارکت شما در استخر کاهش می یابد. (زیرا افراد بیشتری برای شرکت ثبت نام می کنند و بنابراین پاداش بین افراد بیشتری تقسیم می شود) اگر APY در ژانویه 2022، 30 درصد و در دسامبر 20 درصد باشد، در نهایت مقدار توکن های دریافتی اندکی کاهش می یابد که به طور کلی با تجمیع توکن ها و تجدید ارزیابی جبران می شود.

ممکن است فکر کنید این غیرمنصفانه است اما واقعیت این است که این سیستم به گونه ای طراحی شده است که از برداشت توکن هایی که دیگر تحت کنترل نیستند جلوگیری کند و اجازه ندهد ارزش نهایی آنها تضعیف شود. به طور خلاصه، این یک استراتژی برای متعادل کردن اقتصاد رمزی در اکوسیستم است. این طرح در اکثر پروتکل‌ها تکرار می‌شود، بنابراین یافتن مخازن جدیدی از APY های انفجاری، طبیعی است.

نتیجه گیری 

توکن های نقدینگی مختلف می توانند برای عرضه محصولات جدید، به ویژه مربوط به DeFi، بسیار مفید باشند اما به دلیل سودمندی و امکانات زیاد، توکن های نقدی در پلتفرم های مختلفی مانند بازی های بلاک چین یا متاورس استفاده می شوند. همه آنها این کار را با یک هدف روشن انجام می دهند. افراد را به این فضاها جذب کنید و پذیرش آنها را افزایش دهید. در هر صورت موفقیت توکن نقدی به محصول ارائه شده، مزایای آن و علاقه ای که در جامعه برمی انگیزد بستگی دارد. اگر یک توکن نقدینگی همه این کارها را انجام دهد، احتمالاً با موفقیت قطعی طرف هستیم.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com