1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. بلاک چین بیس (Base)

بلاک چین بیس (Base)

بلاک چین بیس (Base)
لوگو علیرضا محرابی
بلاک چین بیس (Base)
بلاکچین

بلاک چین بیس (Base)، جدیدترین و محبوب ترین محصول صرافی آمریکایی Coinbase، اخیراً سر و صدای زیادی به پا کرده است. این زنجیره، پیاده سازی و توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز را تسهیل می کند. علاوه بر این، بلاک چین بیس در ترکیب با سایر محصولات صرافی Coinbase، دسترسی به شبکه عظیمی از 110 میلیون کاربر تایید شده و مجموعه ای از دارایی ها به ارزش 80 میلیارد دلار را فراهم کرده است. این مزایا به پروژه بیس اجازه داد تا تنها یک ماه پس از راه اندازی به بیش از 870,000 آدرس فعال و 1.5 میلیون تراکنش روزانه دست یابد.

اهمیت پایه بلاک چین ما را بر آن داشت تا در این مقاله در مورد این پروژه جالب، توضیحاتی ارائه دهیم. ابتدا نگاهی دقیق تر به بلاک چین پایه و فناوری استفاده شده در این شبکه خواهیم داشت. در ادامه، ویژگی ها و اهداف بلاک چین پایه را بررسی خواهیم کرد. مزایا و معایب بلاک چین Base و همچنین پیش بینی آینده احتمالی این پروژه از دیگر موضوعاتی است که در ادامه خواهید خواند.

آشنایی با بلاک چین بیس در ارز دیجیتال

آشنایی با بلاک چین بیس در ارز دیجیتال

شبکه Base دومین لایه از بلاک چین اتریوم است که به طور رسمی در 9 آگوست 2023 (18 مرداد 1402) توسط صرافی دیجیتال آمریکایی Coinbase راه اندازی شد. این صرافی ادعا می کند که در پروژه Base، چشم انداز ایجاد نوعی ابر زنجیره (Superchain) را با حمایت آپتیمیزم و جامعه بزرگی از توسعه دهندگان دارد.

بلاک چین پایه، راه ساده و مقرون به صرفه ای را برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز به توسعه دهندگان ارائه می دهد. علاوه بر این، کاربران اصلی می توانند دسترسی ایمن و آسان به اتریوم داشته باشند. Base با مشارکت فنی از Optimism، راه حل لایه دوم اتریوم طراحی و پیاده سازی شده است. 

اهداف بلاک چین بیس چیست؟

پروژه Base چندین هدف مختلف را دنبال می کند. هدف اصلی این پروژه، تسهیل دسترسی به برنامه های غیرمتمرکز شبکه اتریوم در راه حل لایه دوم است. علاوه بر این، توسعه دهندگان شبکه لایه دوم کوین بیس امیدوارند که بلاک چین پایه به یک پل ارتباطی کم هزینه برای زنجیره اتریوم تبدیل شود و هزینه و بار ترافیکی آن را کاهش دهد. علاوه بر این، Blockchain Base تلاش می‌کند تا با ارائه راه‌ حل لایه دوم Optimism که منبع باز و در دسترس عموم است، ایجاد محصولات مختلف بلاک چین را برای کاربران خود آسانتر کند. فناوری زیربنایی بلاک چین پایه، ابزارهایی را برای توسعه شبکه‌ها و زنجیره‌های تعاملی به شیوه‌ای کارآمد و کاربرپسند در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

شایان ذکر است که برخلاف بسیاری از زنجیره‌ های لایه دوم اتریوم، بلاک چین Base ارتباط مستقیمی با سایر محصولات موجود در صرافی Coinbase دارد. به عنوان مثال، اگر توسعه‌دهنده‌ای یک بازی بر اساس بلاک چین بسازد، می‌تواند به کاربران بازی کمک کند تا با داشتن خدمات Coinbase، توکن‌های خود را در آن صرافی نقد کنند. به این ترتیب محبوبیت کوین بیس در دراز مدت حفظ می شود و این صرافی می تواند جایگاه خود را در بین طرفداران وب 3 تقویت کند.

معرفی توکن بلاک چین بیس

معرفی توکن بلاک چین بیس

نکته مهم در مورد بلاک چین Base عدم وجود توکن اصلی Base است. شبکه اصلی کوین بیس به طور عمومی اعلام کرده است که در حال حاضر برنامه ای برای راه اندازی توکن بومی برای شبکه خود ندارد. علاوه بر این، بر اساس اطلاعات موجود در پروفایل رسمی پایگاه توییتر و نقشه راه پروژه، در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای انتشار توکن‌ های Base در آینده نزدیک وجود ندارد. بنابراین، کاربران این شبکه باید مراقب کلاهبردارانی باشند که قول ارائه توکن های پایه جعلی را می دهند. با این حال، باید توجه داشته باشیم که این امکان حذف توکن اصلی پایه را کاهش نمی دهد. در برخی موارد، پروژه ها ممکن است در ابتدا ادعا کنند که قصد رها کردن ندارند اما در آینده افت غیرمنتظره ای را اعلام خواهند کرد. این معمولاً برای پاداش دادن به حامیان اولیه و تشویق مشارکت در شبکه انجام می شود. البته لازم به ذکر است که در صورت انتشار ایردراپ، خبر این رویداد باید مستقیماً توسط صرافی کوین بیس تایید شود.

تاریخچه پایه بلاک چین

Coinbase چندین سال بود که ایده یک بلاک چین پایه لایه 2 را توسعه داده بود اما اولین خبر در مورد عرضه این محصول در 23 فوریه 2023 منتشر شد و راه اندازی شبکه اصلی برای عموم تا آگوست 2023 به طول انجامید. نقشه راه این پروژه برای آینده 2023 و 2024 شامل چندین بروزرسانی و بهبود برای تمرکززدایی شبکه است. شایان ذکر است که کوین بیس یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال در ایالات متحده و سراسر جهان است. این شرکت در سال 1391 به منظور تسهیل خرید، فروش، مبادله و ذخیره ارزهای دیجیتال تاسیس شد. برخی از محصولات دیگر کوین بیس شامل استیبل کوین ها، کارت های اعتباری ارزهای دیجیتال و API برای صاحبان کسب و کار است. 

با اعلام راه اندازی Base، تیم پشتیبانی پروژه Base توضیح داد که این بلاک چین به عنوان یک راه حل کارآمد و مقرون به صرفه برای توسعه دهندگان برنامه های کاربردی غیرمتمرکز ارائه شده است. علاوه بر این، کوین بیس تشویق توسعه دهندگان به توسعه محصولات ارز دیجیتال و بهبود دسترسی کاربران به خدمات کوین بیس را از دیگر مزایای ارائه این بلاک چین ذکر کرد.

بلاک چین بیس چگونه کار می کند؟

بلاک چین بیس چگونه کار می کند؟

شبکه اصلی Coinbase از راه‌حل‌های لایه ۲، به‌ ویژه مجموعه‌های Optimism برای صرفه‌ جویی در هزینه توسعه‌دهندگان استفاده می‌کند. این راه حل در واقع یک بلاک چین ثانویه در اتریوم است که به موازات زنجیره اصلی اجرا می شود اما تمام عملکردهای اتریوم را ارائه می دهد. فناوری لایه دوم Optimism برای افزایش مقیاس پذیری و کارایی تراکنش بدون به خطر انداختن امنیت شبکه طراحی شده است. مانند سایر راه حل های لایه دوم، Optimism با هدف بهبود مقیاس پذیری و کاهش هزینه های شبکه طراحی شده است. این فناوری تراکنش‌های اتریوم را خارج از زنجیره، جمع‌آوری و پردازش می‌کند. سپس داده های لازم به اولین لایه منتقل می شود تا در صورت تایید داده ها، روی بلاک چین اصلی ثبت شود.

مکانیسم Optimism به گونه ای است که در صورت مشاهده هرگونه خطا یا هر مورد مشکوکی در تراکنش ها، بازه زمانی مشخصی را در اختیار کاربران قرار می دهد تا آنها را به چالش بکشند. بنابراین، اگر تراکنش متقلبانه تایید شود، گره پردازنده جریمه شده و تراکنش تقلبی لغو می شود.

مزایا و معایب بلاک چین بیس

اکنون که با بلاک چین بیس و مکانیسم آن آشنا شدیم، بد نیست نگاهی به مزایا و معایب این بلاک چین لایه دوم داشته باشیم.

مزایای بلاک چین بیس

کاهش هزینه ها: یکی از اهداف بیس، کاهش هزینه های شبکه و هزینه گس است. این بلاک چین با پردازش تراکنش های خارج از زنجیره، عملیات را برای کاربران سودآور می کند.

تعامل و دسترسی بهبود یافته: بلاک چین پایه با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. بنابراین، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا ابزارها و قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم را پیاده سازی کنند و با استفاده از قابلیت همکاری اولیه، آنها را بر روی پلتفرم های متعدد اجرا کنند. این امر دسترسی به ابزارها و فرآیند توسعه را آسانتر می کند.

افزایش مقیاس پذیری: مهم ترین ویژگی پایه بلاک چین، اطمینان از مقیاس پذیری لایه دوم است. این موضوع ظرفیت پردازش تراکنش های شبکه را افزایش می دهد و بار ترافیک شبکه را کاهش می دهد. راه حل های سریعتر و مقرون به صرفه تر برای استفاده از برنامه های غیرمتمرکز یکی از نقاط قوت مهم این شبکه محسوب می شود.

جامعه محور: رویکرد متن باز، همکاری با آپتیمیزم، امکان ایجاد زیرساخت با کمترین پیچیدگی، تقویت جامعه توسعه دهندگان، امکان انتقال و به اشتراک گذاری داده ها و همچنین ارتقای نوآوری، Base را به بستری ایده آل برای کاربران تبدیل کرده و هر روز افراد بیشتری را به شبکه جذب می کند.

امنیت پیشرفته: اکوسیستم اصلی از یک طرف از امنیت اتریوم بهره می برد و از طرف دیگر توسط اقدامات امنیتی Coinbase محافظت می شود.

دسترسی به سایر محصولات Coinbase: توسعه دهندگان Blockchainbase می توانند پروژه های خود را با محصولات Coinbase ادغام کنند و به پایگاه کاربر گسترده تر و نقدینگی قابل توجهی دسترسی داشته باشند. این ویژگی می تواند برای رشد و پذیرش برنامه های غیرمتمرکز بسیار ارزشمند باشد.

برای کسب اطلاعاتی در رابطه با آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

معایب بلاک چین بیس 

معایب بلاک چین base

  • تمرکز: برخی نگرانی‌ها در مورد توسعه‌ دهنده و گره واحد (coinbase) برای پایه بلاک چین مطرح شده است. این نگرانی‌ ها در مورد متمرکز کردن ایجاد شده است که با اهداف اساسی فناوری بلاک چین در تضاد است.
  • دوره‌های برداشت طولانی: طراحی ضد کلاهبرداری پایگاه، کاربران را ملزم می‌کند تا قبل از برداشت دارایی‌ ها، حدود ۷ روز منتظر بمانند. این تاخیر ممکن است تاثیر منفی بر تجربه کاربر داشته باشد.
  • جدید بودن پروژه: پایگاه بلاک چین در میان بسیاری از پروژه های ایجاد شده در بلاک چین اتریوم، نسبتاً جدید در نظر گرفته می شود و سابقه طولانی مدتی برای اثبات اثربخشی آن ندارد. این مشکل می تواند پذیرش و اعتماد کاربر را دشوار کند.
  • عدم ارائه توکن: در بیشتر موارد، ارائه توکن می تواند به طور فزاینده ای به مشارکت کنندگان شبکه و اعضای جامعه انگیزه دهد. با این حال، در حال حاضر، بلاک چین پایه توکن بومی خاصی را منتشر نکرده است.
  • خطر فشار نظارتی: از آنجایی که کوین بیس تابع الزامات قانونی و نظارتی ایالات متحده است، بلاک چین پایه ممکن است در توسعه عملیات با چالش‌ها و محدودیت‌های نظارتی نیز مواجه شود.

مشخصات بلاک چین بیس چیست؟

علاوه بر فناوری لایه دوم Optimism، mainnet اصلی ویژگی های موثر دیگری را برای توسعه دهندگان و کاربران فراهم می کند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

بریج

بریج یک ابزار ضروری برای توسعه دهندگان است. بریج ها به انتقال داده ها و دارایی ها از یک بلاک چین به بلاک چین دیگر کمک می کنند. بریج های شبکه فعلی لایه 2 کوین بیس به کاربران امکان می دهد اتر را از لایه 1 به لایه 2 ارسال کنند. این امر ایجاد یک اکوسیستم یا انتقال سود برای پروژه های مرحله اولیه را بسیار آسان می کند. 

اوراکل

یکی دیگر از مشخصات بسیار مفید پروژه لایه دو پایه، اوراکل‌های بلاک چین است که به کاربران اجازه می‌دهد داده‌های دنیای واقعی را با عملکردهای زنجیره‌ای ترکیب کنند. فناوری خوش بینی در حال حاضر از اوراکل های قیمت گذاری پشتیبانی می کند. به عنوان مثال، نمونه هایی مانند پیت نتورک و چین لینک اوراکل هایی برای دریافت قیمت ارزهای دیجیتال محبوب و ارسال داده ها به شبکه اصلی هستند.

توسعه دهندگان می توانند از Oracle برای پیاده سازی قراردادهای هوشمند استفاده کنند. بنابراین این قراردادها پس از رسیدن به قیمت های از پیش تعیین شده بر اساس قاعده خاصی به صورت خودکار اجرا می شوند. عملکرد اوراکل ها به شبکه اصلی اجازه می دهد تا به سمت خودکارسازی عملیات تکامل یابد.

اجرایی کردن نود

مشخصات بلاک چین بیس چیست؟

توسعه دهندگان بلاک چین اصلی می توانند گره های اصلی خود را پیاده سازی و اجرا کنند. با این حال، برای کسانی که ترجیح می‌دهند با هزینه‌ها و چالش‌های اجرای یک گره مقابله نکنند، بلاک چین بیس دسترسی به ارائه‌دهندگان گره شخص ثالث را فراهم می‌کند. سرویس‌های معروفی مانند Ankr، Blast، QuickNode و Unifra شبکه‌های گره‌ای را در بلاک چین پایه ارائه می‌کنند.

زنجیره ابزار

برای اینکه بلاک چین لایه ۲ کوین بیس کاملاً مناسب و مطلوب برای توسعه دهندگان پلتفرم باشد، این شبکه با مفهوم زنجیره ابزار نیز کار می کند. Toolchain سیستمی است که ایجاد پروژه ها را از مراحل اولیه بسیار آسان می کند. با استفاده از زنجیره‌های ابزار، توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌جای کدگذاری هر مرحله، وظایف پیچیده را به‌طور پیش‌فرض اجرا کنند. چیزهایی مانند Foundry، Hardhat، CLI و Truffle بخشی از زنجیره ابزار اصلی بلاک چین هستند. توسعه دهندگان می توانند از این زنجیره های ابزار برای انواع عملیات، از ایجاد و پیکربندی قراردادهای هوشمند گرفته تا اشکال زدایی کد قرارداد و رفع اشکالات در برنامه های غیرمتمرکز استفاده کنند.

مرورگر بلاک چین

با استفاده از مرورگرهای بلاک چین می توان حجم زیادی از داده ها را در بلاک چین Base فیلتر کرد. به جای خواندن هزاران داده خام، توسعه دهندگان می توانند از یک رابط کاربری ساده و راحت برای جستجوی اطلاعات مربوط به تراکنش ها، کد منبع قرارداد هوشمند و موارد دیگر استفاده کنند. لازم به ذکر است که فناوری مورد استفاده در بلاک چین پایه با مرورگرهای بلاک چین مانند Blockscout، Etherscan و DexGuru سازگار است.

فاست

در دنیای ارزهای دیجیتال، فاست به منابعی اطلاق می شود که مقادیر کمی ارز دیجیتال را برای انجام فعالیت های مختلف در اختیار کاربران قرار می دهند. بلاک چین پایه خدمات سریعی را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. افراد می توانند اتر را از این روزه ها صرفاً برای انجام فعالیت های روی بلاک چین پایه خارج کنند. برخی از فاست های شخص ثالث در این شبکه عبارتند از Bware Labs و QuickNode.

انواع کاربردهای بلاک چین بیس

انواع کاربردهای بلاک چین بیس

مانند دیگر شبکه های لایه 2، بیس را می توان برای طیف گسترده ای از توابع استفاده کرد. در این بخش به برخی از اپلیکیشن های ساخته شده در بالای آن اشاره می کنیم.

اپلیکیشن های پرداخت

Beam یک برنامه پرداخت است که به کاربران امکان می دهد با استفاده از USDCoin (کوین پایدار صرافی Coinbase) یا توکن بومی Beam به نام Eco تراکنش انجام دهند. کاربران می‌توانند با استفاده از حساب‌های توییتر خود وارد این برنامه شده و از طریق ارزهای USDCoin یا Echo هزینه تراکنش‌های Gas Ethereum را بپردازند. علاوه بر این، بیم یک دروازه پرداخت برای تبدیل ارزهای فیات به ارزهای دیجیتال و بالعکس دارد.

معامله توکن

امکان معامله توکن ها در صرافی های غیرمتمرکز به کاربران اصلی امکان دادوستد ارزهای دیجیتال مختلف را می دهد. در حال حاضر، چندین صرافی غیرمتمرکز از جمله Uniswap، Maverick و Dackieswap بر اساس بلاک چین فعالیت می کنند.

تامین نقدینگی

در بلاک چین بیس، کاربران می‌توانند نقدینگی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های DeFi را با استفاده از برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف مانند UniSwap، BaseSwap و DekiSwap فراهم کنند. این برنامه های غیرمتمرکز به ارائه دهندگان نقدینگی اجازه می دهد تا از معاملات در استخرهای نقدینگی سود ببرند.

پل زدن(Bridge)

بیس یک پل رسمی به نام Base Bridge منتشر کرده است که با اکثر کیف پول های اتریوم مانند Metamsk یا Coin Basewallet سازگار است. از طریق این پل، کاربران می توانند توکن های ERC20 خود را بین بلاک چین پایه و اتریوم انتقال دهند. البته لازم به ذکر است که انتقال دارایی ها از اتریوم به بیس معمولا تنها چند دقیقه طول می کشد اما انتقال بیس به اتریوم حدود 7 روز طول می کشد.

راه اندازی دائو

یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) یک سازمان مبتنی بر بلاک چین است که با تصمیمات جامعه تعریف شده و از طریق قراردادهای هوشمند عمل می کند. BASE در تلاش است تا به یک شبکه راه اندازی DAO تبدیل شود. به عنوان مثال، پروتکل آراگون که برای ایجاد سازمان های غیرمتمرکز مستقل استفاده می شود، کاربرد غیرمتمرکز خود را در شبکه اصلی دارد. این اپلیکیشن می تواند فرآیند ایجاد یک سازمان مستقل غیرمتمرکز را ساده کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com