1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
کریپتو موزیک چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

محبوبیت کریپتو موزیک، که با نام NFT های صوتی نیز شناخته می شود، موج های جدی را در صنعت خلاقیت ایجاد کرده است زیرا این نوع جدید موسیقی تنها در فوریه 2021 بیش از 20 میلیون دلار درآمد کسب کرد. کارشناسان صنعت پیش بینی می کنند که این روند نوظهور مبتنی بر بلاک چین به نفع سازندگان خواهد بود و مشکلات بومی صنعت موسیقی را حل می کند و شیوه استفاده از هنر را در همه جنبه ها تغییر می دهد. در این مقاله مطالبی برای درک شما از کریپتو موزیک و تأثیر آن بر صنعت موسیقی آورده شده است.

کریپتو موزیک چیست؟

کریپتو موزیک چیست

آلبوم "برادران تنسی" که در اوایل 2021 منتشر شد، علیرغم ناتوانی در جلب نظر منتقدان، از جنبه های دیگر پیشگام بود. در واقع، این اولین آلبوم از یک هنرمند واقعی بود که به عنوان یک توکن غیرقابل تعویض یا NFT، یک فناوری کلکسیونی دیجیتالی در حال ظهور، انقلابی در صنعت هنر و موسیقی ایجاد کرد. این اولین نمونه واقعی از چیزی بود که بسیاری در صنعت از آن به عنوان "موسیقی رمزنگاری شده" یا "کریپتو موزیک" یاد می کنند.

ویژگی بارز موسیقی رمزنگاری شده استفاده از NFT است. NFT موسیقی می تواند شامل هر چیزی مانند آلبوم، آهنگ، قطعه کالا (تی شرت، برچسب و غیره) یا آثار هنری آلبوم باشد. این به طور همزمان یک ژانر، رسانه و قالب رسانه ای است. به عنوان مثال، پادشاهان لئون کالاهایی را که توسط NFT تأیید شده اند، در کنار آخرین آلبوم خود منتشر کردند و موسیقیدان کانادایی، گریمز، محتوای منحصر به فردی (تصاویر دیجیتالی از کروب ها (فرشته هایی که به شکل کودکان هستند)) را با موسیقی خود منتشر کرد.

اصطلاح "NFT" در این اواخر در صنعت موسیقی و هنر تبدیل به یک کلمه پر سر و صدا شده است. بنابراین بهتر است کمی بیشتر درباره آن بدانیم.

NFT چیست؟

یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) یک توکن رمزنگاری شده است که ثبت می کند چه کسی دارای یک قطعه محتوای دیجیتالی در بلاک چین است. NFT ها معمولا در بلاک چین اتریوم ذخیره می شوند، اگرچه بلاک چین های دیگر مانند Flow و Tezos نیز از آنها پشتیبانی کرده اند. NFT ها دارایی های دیجیتالی منحصر به فردی هستند و همانطور که از نامشان پیداست غیرقابل تعویض هستند. این عدم قابلیت مبادله باعث می شود NFT برای محافظت از موارد منحصر به فرد مانند قراردادها، هنرهای دیجیتال و در این مورد موسیقی، سازگار باشند.

هنرمندان می توانند NFT های خود را بسازند و سپس آنها را در حراج به طرفداران خود که هزینه آنها را با ارزهای دیجیتال پرداخت می کنند، بفروشند. خریداران متعددی می توانند یک NFT را بخرند و هنرمندان همچنین می توانند هر بار که NFT دست خود را تغییر می دهد، حق امتیاز دریافت کنند که این امر قدرت زیادی را در اختیار هنرمندان قرار می دهد و تضمین می کند که آنها به طور مناسب برای کار خود پاداش دریافت می کنند.

در حالی که مجموعه داران هنری و طرفداران موسیقی ممکن است بخشی از NFT یا یک NFT کامل را با استفاده از ارز دیجیتال خریداری کنند اما عموما نمی توانند یک NFT را با دیگری عوض کنند. 

از آنجا که NFT از فناوری بلاک چین استفاده می کند، آنها به طور منحصر به فردی با فعال کردن ردیابی مالکیت، برای تأمین مالکیت معنوی مناسب هستند. هر معامله جداگانه ثبت می شود و مانند ضربه های قلم مو بر روی یک نقاشی، کار را به طور فزاینده ای منحصر به فرد و غیرقابل پخش می کند. داشتن یک NFT یا بخشی از NFT یک مالکیت واقعی برای یک کالا ایجاد می کند. یک قطعه ی کریپتو موزیک یا NFT صوتی را می توان با حراج یا با خرید مستقیم، با استفاده از ارز دیجیتال، خریداری کرد. این تصمیم معمولا توسط هنرمند گرفته می شود.

بازار موسیقی NFT چیست؟

بازار موسیقی NFT یک dApp (برنامه غیر متمرکز) است که هنرمندان و طرفداران می‌توانند در آن اقدام به خرید و فروش NFTهای موسیقی کنند. هنرمندان می‌توانند ضمن آپلود آهنگ‌ها در پلتفرم‌های موسیقی NFT، آن‌ها را در بلاک چین توزیع کنند. همچنین، امکان دسترسی به موارد انحصاری و کمیاب برای طرفداران وجود دارد. گاهی اوقات نسخه‌های محدود NFT می‌ توانند همراه با تجربیات واقعی از جمله ملاقات و احوالپرسی هنرمند باشند.

یک بازار موسیقی NFT، برای کلکسیون‌های کمیاب و سایر محصولات موسیقی NFT، بازاری ثانویه فراهم می‌کند. اسنوپ داگ، هنرمند محبوب، برای پلتفرم بازی The Sandbox metaverse مجموعه‌ای از NFTهای موسیقی مانند ۱۰.۰۰۰ آواتار منحصر به فرد و آثار هنری کمیاب را منتشر کرده است. طرفداران می‌توانند از یک بازار خرید و فروش NFT، این NFTها را برای فروش مجدد یا برای استفاده در بازی خریداری کنند. بنابراین این بازارها در توزیع موسیقی NFT نقش اساسی دارند.

NFT های صوتی چگونه صنعت موسیقی را متحول می کنند؟

ارتباط بین کریپتو موزیک و NFT

1. توقف دزدی هنری یا سوء استفاده از موسیقی

فناوری NFT، همانطور که در بالا ذکر شد، به اطمینان از اصالت کمک می کند. به این معنی که برای هنرمندان سخت تر خواهد بود که به عنوان مثال از آثار یکدیگر تقلید کنند و در نتیجه از نبردهای حقوقی پرهزینه اجتناب کنند. همچنین برای مردم "سرقت" موسیقی از طریق روشهای سنتی مانند سرقت ادبی یا هنری دشوارتر خواهد بود.

2. بازگشت کنترل به دست هنرمندان

فناوری NFT می تواند صنعت موسیقی را که از بالا به پایین کنترل می شود، عوض کند. این صنعت 11 میلیارد دلاری تحت سلطه سه شرکت بزرگ سونی، گروه یونیورسال موزیک و گروه موسیقی وارنر است که به نوبه خود درآمد هنرمندان را کنترل می کنند. این درآمد بین واحدهای بیشماری (مانند مروج، توزیع کننده، تولید کننده و غیره) تقسیم می شود و اغلب برای دریافت حداقل حق امتیاز به هنرمندان اصلی زمان زیادی نیاز است. رسیدن حداقل دستمزدها به هنرمندان اصلی و همچنین وقفه ای که در تورهای جهانی آنها به خاطر همه گیری جهانی اتفاق افتاده است، نارضایتی بسیاری از آنها را افزایش داده است.

از آنجایی که 75 درصد درآمد برخی از هنرمندان را تورها بر عهده دارند، بسیاری از آنها به دنبال منابع درآمد جایگزین در قالب کریپتو موزیک هستند. بسیاری از نوازندگان از جمله Kings of Leon، Steve Aoki و Shawn Mendes در حال حاضر برای افزایش درآمد خود، هنرهای دیجیتال و NFT صوتی را با ارزهای دیجیتال مبادله می کنند. به همین ترتیب، در مدت 20 دقیقه، گریمز، 5.8 میلیون دلار از فروش هنرهای دیجیتالی به دست آورد.

3. افزودن حق امتیاز از طریق فروش مجدد

هنرمندان ضبط کننده می توانند پس از فروش اولیه، درآمد اضافی یا حق امتیاز دریافت کنند. به عنوان مثال، می توان تنظیم کرد که هر بار که یک NFT در بازارهای NFT تغییر مالکیت می دهد، تراکنش می تواند 10 درصد درآمد بیشتری برای هنرمندان ایجاد کند.

4. اتصال مستقیم هنرمندان و علاقه مندان به موسیقی

NFT به طور همزمان طرفداران را قادر می سازد تا بخشی از موسیقی مورد علاقه خود را در اختیار داشته باشند، در حالی که راهی برای تأمین مالکیت معنوی خود برای هنرمندان فراهم می کنند.

5. پایان دادن به جرم های مرتبط با فروش دوباره ی بلیط های کنسرت

استفاده از NFT و قراردادهای هوشمند می تواند خدمات ارائه شده توسط اسکالپرها (کسانی که بلیت های اصلی را می خرند و آنها را به قیمتی بالاتر در جای دیگر به فروش می رسانند) را در دنیای کنسرت، پس از همه گیری منسوخ کند. Yellowheart که در سال 2018 تأسیس شد، یک پلتفرم فروش بلیط بلاک چین است که اصالت بلیط های دیجیتال را تضمین می کند. از طریق Yellowheart، هویت شرکت کنندگان در کنسرت ثبت می شود. هنرمندان همچنین کنترل کاملی بر نحوه خرید و فروش مجدد هر بلیط دارند و در نتیجه کار برای اسکالپرها بسیار سخت می شود.

مشکلات مرتبط با کریپتو موزیک

فناوری بلاک چین، ارزهای دیجیتال و NFT به عنوان راهی برای دموکراتیزه کردن موسیقی معرفی می شوند. از نظر تئوری، هر هنرمندی باید بتواند NFT تولید کرده و آن را بفروشد اما با وجود این، اکثر هنرمندانی که از این فناوری استفاده می کنند از قبل نامهای بزرگی هستند. به طور مشابه، NFT های صوتی و کالاهای مربوط به آنها معمولا توسط افراد ثروتمند خریداری می شود. در مجموع، استفاده کنونی از NFT ها باعث می شود که صنعت کمتر دموکراتیک و بیشتر در اختیار خواص باشد.

به طور مشابه، تولید NFT ها اغلب به عنوان یک فرآیند مصرف کننده زیاد انرژی و در نتیجه یک روند مخرب از نظر زیست محیطی ذکر می شوند. در سال 2018 تخمین زده شد که استخراج اتریوم نسبت به کل کشور ایسلند از انرژی بیشتری استفاده کرده است. اگرچه بلاک چین های اثبات سهام به تدریج جایگزین اثبات کار شده اند و این امر بهبود یافته است اما اینها مسائلی است که همچنان باید به آنها توجه شود.

پروژه‌های برتر NFT موسیقی

پروژه‌های برتر NFT موسیقی

در برخی از برجسته‌ترین بازارهای NFT، مانند راریبل (Rarible) و اوپن‌سی (OpenSea) می‌توان NFTهای موسیقی را پیدا کرد. در ادامه به بررسی بزرگترین پروژه‌های کریپتو موزیک بر اساس گزارشات CoinGecko می پردازیم.

۱. آدیوس (Audius)

آدیوس (Audius) یک سرویس پخش موسیقی غیرمتمرکز است که اداره کردن آن بر عهده جامعه‌ای از طرفداران و هنرمندان صورت می گیرد. این پلتفرم دارای یک توکن بومی به نام AUDIO می باشد که به عنوان توکن رایج مبادله در سراسر پلتفرم به کار می رود. توکن AUDIO این امکان را به طرفداران می‌دهد که مستقیماً موسیقی را از هنرمندان خریداری کنند. همچنین هنرمندان می توانند حق امتیاز خود را در آدیوس تقریبا بدون هزینه‌ی اضافه‌ی واسطه‌ها دریافت می‌کنند. استفاده از این توکن، به دارندگان این امکان را می دهد تا نقش مهمی در توسعه آینده این پلتفرم داشته باشند. ضمنا دارندگان می توانند دسترسی انحصاری به محتوای برتر داشته باشند.

کاربران می‌توانند درآمد غیرفعالی از توکن‌های AUDIO را به سادگی از طریق تعامل با پلتفرم کسب کنند. آدیوس دارای توکن‌های طرفداری، استیبل کوین‌ های شخص ثالث و همچنین طیف وسیعی از ویژگی‌های رایج می باشد که در پلتفرم‌های استریم سنتی ممکن است انتظار مشاهده آن ها را نداشته باشید. اگرچه در طیف محصولات اولیه آدیوس، NFTها وجود نداشتند اما در حال حاضر این پلتفرم مجموعه‌ای از کلکسیون‌های NFT را دارد و از این توکن‌ها قرار است استفاده‌های بیشتری در مسیر راه خود کند. همچنین Audius را می توان به عنوان برجسته‌ترین پلتفرم توزیع موسیقی مبتنی بر بلاک چین معرفی کرد.

۲. اوپولوس (Opulous)

اوپولوس (Opulous) یک پلتفرم توزیع NFT موسیقی است که برای ایجاد اولین NFTهای موسیقی تحت حمایت حق کپی رایت، اقدام به ترکیب عناصر مالی غیرمتمرکز (DeFi) و جذب سرمایه غیرمتمرکز کرده است. این پروژه با استفاده از NFTهای دارای حق کپی رایت، یک جریان درآمد پرسود را تسهیل می‌کند. اوپولوس دارای صرافی NFT می باشد که باعث تسهیل سرمایه‌گذاری در استعدادهای نوظهور می شود. Opulous یک پلتفرم توزیع NFT موسیقی است که عناصر مالی غیرمتمرکز (DeFi) و جذب سرمایه غیرمتمرکز را برای ایجاد اولین NFT های موسیقی تحت حمایت حق کپی رایت ترکیب می‌کند.

همچنین در بلاک چین تمام حق امتیازها قابل ردیابی می باشند. به این ترتیب، سرمایه‌ گذاران و طرفداران در رابطه با این که منابع مالی آن‌ها به طور موثر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطمینان کامل دارند. اوپولوس برای هنرمندان آینده دار، وام‌های دیفای منصفانه و شفاف را نیز فراهم می‌کند.

۳. بیت‌ سانگ (BitSong)

بیت ‌سانگ (BitSong) یک بازار و شبکه توزیع کریپتو موزیک بدون نیاز به اعتماد است که این امکان را به هنرمندان می دهد تا بتوانند حق‌ امتیاز خود را کسب کنند. کاربران ضمن مینت و مبادله کردن توکن‌های طرفداری، می توانند کریپتو موزیک را با استفاده از توکن اصلی BTSG، خرید و فروش کنند. بیت ‌سانگ بر این اساس قصد دارد علاوه بر متحد کردن هنرمندان، صنعت موسیقی را از قبل قدرتمندتر کند. همچنین این پلتفرم ارائه کننده یک جایگزین مناسب مبتنی بر بلاک چین برای خدمات توزیع موسیقی سنتی می باشد.

۴. ریتم (Rhythm)

سرویس پخش موسیقی مبتنی بر بلاک چین ریتم (Rhythm)، یک پروتکل متمرکز است و می‌توان انتظار داشت که در آینده برای بهبود تجربه کاربر، یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) با طیف وسیع‌تری از ابزارها و ویژگی‌ها را پیاده ‌سازی کند. این سرویس میزبان بیش از ۱۰۰ میلیون آهنگ، پادکست و ویدیو می باشد.

Rhythm از NFT برای لیست‌های پخش، آلبوم‌ها و پین‌ها ( Pin) استفاده می‌کند. هنرمندان و سازندگان تأیید شده در بازار Rhythm NFT می‌توانند پین‌های خود را بفروشند. همچنین در سراسر جامعه، آلبوم‌های کمیاب و محدود و NFTهای خاص قابل معامله خواهند بود.

۵. هالس (HUSL)

شرکت HUSL فعالیت خود را در حوزه پخش و تهیه‌کنندگی موسیقی Web 3 مستقر در متاورس انجام می دهد. این پلتفرم برای تقویت رابطه بین هنرمند و مخاطب اقدام به ترکیب تجربیات تعامل طرفداران، بازی های رمزنگاری شده و NFTها کرده است. همچنین افراد قادر به انتشار موسیقی خود به صورت NFT هستند. هالس دارای استخراج نقدینگی و سهامداری است و کاربران قادر به خریداری زمین‌های مجازی در HUSLverse می باشند. HUSL همچنین دارای مکانیسم‌های نوآورانه تئوری بازی و مشارکت‌های استراتژیک عمده است.

استانداردهای کریپتو موزیک

استانداردهای کریپتو موزیک

استانداردهای کریپتو موزیک با دستور العمل‌ ایجاد دارایی‌هایی که در سراسر اکوسیستم یک بلاک چین خاص سازگار هستند، مشابه است. یعنی ارائه کننده مجموعه‌ای از قوانین است که توسط توسعه ‌دهندگان باید پیروی شوند. به طور کلی این استانداردها باعث آسان تر شدن یکپارچگی و استفاده از NFTها می شود. توانایی استاندارد سازی این دارایی‌های منحصر به فرد یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف بین کاربران در مراحل اولیه توسعه NFT است. معرفی استاندارد اتریوم ERC-721، برای یک آدرس قرارداد، امکان مینت چندین توکن منحصر به فرد را فراهم کرد. این موضوع این امکان را به چندین NFT می‌دهد تا ضمن داشتن بسیاری از ویژگی‌های یکسان، بتوانند ویژگی‌های منحصربه‌فرد یا کمیاب خود را حفظ کنند که باعث تمایز آن‌ها از بقیه می شود.

برای تولید دارایی‌های منحصر به فرد، استاندارد ERC-721 مفید است. استاندارد ERC-1155 امکان فروش چندین دارایی منحصر به فرد را برای NFTها به صورت دسته‌ای فراهم می‌کند. بازی‌های بلاک چین نمونه‌ای از این مفهوم است که یک NFT می‌تواند در آن مجموعه کاملی از زره‌ها را که شامل چندین آیتم سازگار در بازی است، نشان دهد.

تعداد زیادی از توسعه‌ها و نوآوری‌ها در فضای NFT در شبکه اتریوم تحت عنوان بلاک چین اصلی مبتنی بر قراردادهای هوشمند صورت گرفته است. همچنین برای مثال استاندارد ERC-721 در شبکه هوشمند بایننس (BSC) به عنوان استاندارد BEP-721 تکرار شده است.

نتیجه گیری

استفاده از NFT ها در صنعت موسیقی به طور خلاقانه در حال تغییر شکل مصرف موسیقی است. با وجود این، چالش های زیست محیطی و اجتماعی هنوز وجود دارد. اگر موسیقی رمزنگاری شده یا کریپتو موزیک از طریق ترکیبی از دموکراتیزه شدن و گسترش بیشتر، این چالش ها را برطرف کند، ممکن است صنعت موسیقی را سریعتر از اختراع ضبط وینیل یا دیسک فشرده متحول کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com