1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ترید ارز دیجیتال
  4. روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال

روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال

روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال
ترید ارز دیجیتال

روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، مانند مارکت اوردر، لیمیت اوردر و استاپ لیمیت، به شما این قابلیت را می دهد که در مورد نحوه اجرای معاملات شما توسط کارگزار دقیق تر باشید. به عبارت ساده تر، می توان گفت که انواع سفارش باعث افزایش دقت و کیفیت معاملات شما می شود؛ اما این سه روش معامله و سفارش چیست؟ تفاوت آنها چیست؟ هر کدام برای چیست؟ در ادامه به معرفی روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

اوردرگذاری (ordering)

اوردرگذاری، یکی از روش های مختلف باز ردن معامله در ارز دیجیتال

قبل از بحث در مورد روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، بهتر است در مورد خود کلمه "اوردرگذاری" صحبت کنیم. اگر در زمینه معاملات فعال هستید، حتما این کلمه را شنیده اید. با بررسی خود کلمه اضافه بار یا حذف معنای آن مشخص می شود. این کلمه از دو بخش اوردر و گذاری تشکیل شده است که اوردر در زبان انگلیسی به معنای "سفارش" است. معنی ساده این کلمه ثبت سفارش است. یعنی کاربر قصد خرید یا فروش یک ارز دیجیتال خاص را به مقدار مشخصی دارد و نوع ارز دیجیتال، نرخ مبادله و میزان ارز دیجیتال قابل معامله در صرافی را تعیین و ثبت می کند.

برای آشنایی با اهرم معاملاتی در ارز دیجیتال بر روی لینک کلیک کنید.

مارکت اوردر یا سفارش با قیمت بازار(Market order)

یکی از ساده ترین روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، که در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود، ثبت سفارش بر اساس قیمت فعلی بازار یا سفارش بازار است. در این روش، معامله گر هیچ تاثیری در تعیین نرخ خرید و فروش ارز دیجیتال ندارد. با توجه به سهولت اجرا و عدم تحلیل دقیق نمودار قیمت، این روش به طور کلی برای کاربران تازه کار توصیه می شود. از آنجایی که معامله گر در این روش امکان تعیین نرخ ارز را ندارد، می توان معامله او را با اختلاف قیمت زیادی با قیمت مورد نظر خود انجام داد که این یکی از معایب روش زمان بندی قیمت در بازار است. مزیت این روش سرعت اجرای آن است. قیمت یک ارز دیجیتال در بازار توسط کاربران تعیین می شود. به همین دلیل بازار همیشه به سمت قیمت هایی می رود که بیشترین سفارش با این نرخ ها در آن ثبت شده است. در نتیجه قیمت لحظه ای بازار معمولاً بیشترین حجم و حرکت را دارد که نتیجه آن سرعت اجرای بالای سفارش ها با قیمت بازار است.

نحوه قرار دادن اوردر و استفاده از سفارش بازار

یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، اوردر گذاشتن است. در این روش کاربر پس از ورود به بستر صرافی ها، باید به قسمت معاملات یا خرید و فروش آنی مراجعه کند. در این قسمت معمولا چندین الگوی اضافه اشتراک وجود دارد که باید در قسمت قیمت بازار این الگوی سفارشی ثبت شود.

اطلاعاتی که کاربر باید وارد کند عبارتند از:

• نوع ارز دیجیتال قابل مبادله و مورد نظر کاربر را انتخاب کنید.

• مقدار ارز پایه ای که کاربر قصد معامله دارد.

پس از تنظیم این دو مقدار و انتخاب گزینه خرید یا فروش، معامله ثبت و به صورت آنی انجام می شود.

لیمیت اوردر یا سفارش با قیمت مشخص (limit order)

لیمیت اوردر یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال

اگر بخواهیم سطح دقیق تری نسبت به خرید و فروش به قیمت بازار داشته باشیم، می توانیم از روش لیمیت اوردر یا سفارش با قیمت مشخص که یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، استفاده کنیم. در این روش، معامله گر می تواند قیمت دقیق و مشخصی را که به عنوان نرخ معاملاتی دارایی خود می خواهد ثبت کند. این روش به تحلیل نمودار قیمت کمی بیشتر از روش قبلی نیاز دارد زیرا معامله گر باید پیش بینی خوبی از آینده نمودار قیمت داشته باشد تا بتواند ارز دیجیتال خود را با بهترین قیمت (بیشترین سود و کمترین ریسک ضرر) بخرد یا بفروشد. مزیت معامله در این روش افزایش کیفیت معامله است. طبیعتاً هیچ معامله‌گری به دنبال افزایش ریسک نیست. در نتیجه از طریق این روش کاربر می تواند معامله را با قیمت دقیقی که بر اساس تحلیل خود به دست آورده است نهایی کند.

نحوه ثبت و استفاده از سفارش با قیمت مشخص

در این روش کاربر پس از ورود به بستر صرافی باید به قسمت معاملات یا معاملات لحظه ای مراجعه کرده و اوراق بهادار خرید و فروش با قیمت مشخص (سفارش حد) را در این قسمت انتخاب کند. اطلاعاتی که کاربر باید وارد کند عبارتند از:

  • نوع ارز دیجیتال قابل مبادله و مورد نظر کاربر را انتخاب کنید.
  • مقدار ارز پایه ای که کاربر قصد معامله دارد.
  • قیمت دقیقی که معامله گر قصد خرید و فروش این ارز دیجیتال را دارد.

برای آشنایی با بهترین بازارهای معاملاتی در بازار ارز دیجیتال، این مقاله را در وب سایت مطالعه کنید. 

پس از تنظیم و تعیین این 3 گزینه و کلیک بر روی گزینه خرید یا فروش، سفارش در کنار سفارشات سایر کاربران ذخیره می شود. هر زمان که نرخ فعلی بازار به عدد مشخص شده توسط کاربر برسد و مطابقت داشته باشد، این سفارش توسط سایر کاربران فعال و تکمیل خواهد شد.

استاپ لیمیت یا سفارش با حد ضرر معین (Stop Limit)

استاپ لیمیت، یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال

یک تریدر حرفه ای می تواند از روش ثبت سفارش با حد ضرر معین که یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، استفاده کند تا ریسک خود را به حداقل برساند. همچنین می توان گفت که دقیق ترین روش در بین روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، دستور استاپ لیمیت است. در این روش کاربر برای ثبت سفارش خود علاوه بر تعیین قیمت هدف، فیلتر یا محدودیت دیگری اعمال می کند. به این ترتیب باید قیمتی به نام قیمت استاپ توسط کاربر مشخص شود تا پس از رسیدن قیمت بازار به این عدد، سفارش جدید و سفارش اصلی کاربر در سامانه ثبت شود.

به نوعی می توان گفت که در این روش پیش بینی دقیق تری برای نمودار از سوی معامله گر اتفاق می افتد. این مشکل و اضافه شدن یک محدودیت سفارش دیگر دقت و کیفیت تراکنش کاربر را به شدت افزایش می دهد. کم ریسک ترین روش در بین روش های ذکر شده حد توقف است اما به دلیل جزئیات مورد نیاز، این نوع ثبت سفارش برای کاربران مبتدی توصیه نمی شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معاملات بازار مالی، می توانید مقاله بهترین تایم فریم معاملاتی در ارز دیجیتال را در وب سایت مطالعه کنید. 

روش ثبت و استفاده از سفارش با حد ضرر معین

این روش که یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال بوده که برای کاربران معتبر در بستر صرافی نیز قابل استفاده است. با توجه به پیچیدگی این روش توضیح را با ذکر مثال کامل می کنیم اما این فرآیند مانند روش های قبلی با ورود به بورس و حساب کاربری و سپس ورود به قسمت معاملات شروع می شود.

اطلاعاتی که کاربر باید وارد کند عبارتند از:

انتخاب نوع ارز دیجیتال قابل معامله و درخواست کاربر

مقدار ارز پایه ای که کاربر می خواهد معامله کند

قیمت دقیقی که معامله گر قصد خرید و فروش این ارز دیجیتال را دارد 

قیمت مشخص و ثبت شده به عنوان شرط فعال سازی معامله اصلی

پس از تنظیم و تعیین این بخش ها، کاربر گزینه خرید یا فروش را انتخاب کرده و سفارش در لیست انتظار ثبت می شود. هنگامی که قیمت فعلی بازار به شرط اول یا قیمت توقف مشخص شده رسید، سفارش اصلی به قیمت درخواستی کاربر ارسال می شود. این بدان معناست که معامله گر باید منتظر بماند تا قیمت بازار دوباره به حد مجاز برسد تا سفارش او اجرا و تکمیل شود. 

سفارش استاپ (stop order) یا توقف

سفارش استاپ، یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال

این نوع سفارش ها مانند سفارش های limit هستند اما با کمی تفاوت. سفارش های limit در واقع در سفارشات بازار صرافی درج می شوند اما زمانی که قیمت به یک سطح از پیش تعیین شده می رسد، سفارش های لیمیت فهرست شده و سپس در دسته سفارش های حد یا بازار قرار می گیرند. تمایز بین این دو دسته بسیار کم است، اما تفاوت اصلی این است که سفارشات محدود در لیست سفارش هستند و برای همه قابل مشاهده است، در حالی که دستورهای توقف تا زمانی که شرایط برآورده نشده باشند، فهرست نمی شوند. این سفارشات را می توان بر اساس سفارشات بازار یا محدود تنظیم کرد که به معامله گران انعطاف بیشتری می دهد.

برای آشنایی با بهترین کشورها برای معاملات قانونی ارز دیجیتال، بر روی کلمه کلیک کنید. 

اساساً، دستور استاپ مارکت خرید یا فروش فوری است اگر قیمت به مقدار X برسد. البته این بدان معنا نیست که سفارش شما لزوماً با قیمت X اجرا می شود اما پس از رسیدن قیمت به آن سطح، دستور بازار بلافاصله برای خرید ارز با بهترین قیمت موجود اجرا می شود. از طرف دیگر، دستور استاپ لیمیت، اگر قیمت به سطح X رسید، سفارش خرید یا فروش را در سطح Y ارائه دهید.

توجه داشته باشید که X و Y ممکن است قیمت یکسانی داشته باشند اما معمولا اینطور نیست. بنابراین از نظر تئوری، به عنوان مثال، اگر قیمت بیت‌کوین به 10,000 دلار برسد، می‌توانید سفارش خرید 10,000 دلاری بدهید. از طرف دیگر، اگر قیمت بیت کوین به 10,000 دلار برسد، می توانید با قیمت 10,100 دلار سفارش خرید بدهید. با ترکیب این سفارشات، معامله گران می توانند استراتژی های پیچیده ای را برای مدیریت موثر ریسک خود اعمال کنند.

سفارش قابل تنظیم (scaled orders)

سفارشات قابل تنظیم که یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال، شامل چندین دستور محدود برای خرید یا فروش تدریجی است. این می تواند به جبران تأثیر نوسانات بازار در طول زمان و کاهش تأثیر یک سفارش بزرگ کمک کند. گاهی اوقات ممکن است یک معامله گر بخواهد چندین خرید کوچک با قیمت های مختلف انجام دهد زیرا روند قیمت ممکن است برعکس قیمت وارد شده برای یک سفارش بزرگ باشد. دلایل متعددی برای این کار وجود دارد. اول اینکه معامله گران معمولاً فقط می توانند حالت خرید یا فروش را انتخاب کنند و برای کسب درآمد باید منتظر بمانند تا قیمت به سطح مطلوب برسد اما چنین سفارشی به قرار گرفتن در جهت بازار کمک می کند و می تواند نتایج خوبی را به همراه داشته باشد زیرا معامله گر می تواند سفارش های دیگری را در جهت یا خلاف جهت موقعیت مورد نظر ثبت کند.

دلیل دیگر این است که موقعیت یک سفارش بزرگ در انتظار رسیدن به هدف آشکار نمی شود. این کار تأثیر سفارش یا موقعیت شما در بازار را به حداقل می رساند. سفارش های بزرگ نه تنها تاثیر قابل توجهی بر روند بازار دارند، بلکه می توانند با تاثیرگذاری بر سایر معامله گران، اثرات روانی نیز داشته باشند. برای جلوگیری از این امر، سفارشات خرید یا فروش را می توان در محدوده قیمتی گسترده ای قرار داد. به عنوان مثال، 10 سفارش کوچک را می توان با قیمت های مختلف ثبت کرد. به این ترتیب آنها فقط به عنوان سفارشات کاملاً عادی در لیست سفارشات ظاهر می شوند.

دستور العمل ها در زمان لازم (time-in-face)

دستور العمل ها در زمان لازم(time-in-face)

در صورت لزوم، می توان با قرار دادن محدودیت زمانی در سفارش محدود، اعمال یا لغو آن، سفارش را تغییر داد. این موضوع سطح کنترل معامله گر را افزایش می دهد و امکان فراموشی یک سفارش قدیمی را که دیگر قصد اجرای آن را ندارد از بین می برد. فرض کنید یک معامله گر سفارشی را هفته ها پیش در لیست سفارش داده است و در حال حاضر دیگر سفارش درخواستی وجود ندارد. در صورت عدم بررسی، سفارش در نهایت انجام می شود و ممکن است سفارشی نادرست و مضر برای کاربر باشد. چنین معامله‌گرانی می‌توانند یک دستور زمانی برای سفارش تعیین کنند که مشخص کنند که چه مدت قبل از اجرای سفارش منتظر می‌ماند.

انجام یک سفارش و لغو سفارش یا OCO

قرار دادن یک سفارش و لغو یک سفارش دیگر، یک نوع سفارش مشروط برای یک جفت سفارش است که در آن انجام یک سفارش به طور خودکار سفارش دیگر را لغو می کند و به یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال محسوب می شود. سفارش OCO معمولاً ترکیبی از یک سفارش توقف و یک سفارش محدود در یک پلتفرم معاملاتی خودکار است. اگر قیمت به حد توقف یا قیمت تعیین شده برسد و سفارش انجام شود، سفارش دیگر به طور خودکار لغو می شود. معامله گران با تجربه از دستورات OCO برای کاهش ریسک و ورود به بازار استفاده می کنند. با در نظر گرفتن قیمت بیت کوین 10000 دلار، معامله گر می تواند از سفارش OCO برای خرید زمانی که بیت کوین به 9900 دلار می رسد استفاده کند یا زمانی که قیمت به 11000 دلار می رسد بفروشد. حال اگر قیمت به سطح 9900 دلار برسد، دستور خرید اجرا شده و سفارش فروش لغو خواهد شد.

برای آشنایی با بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری و معاملات روزانه، این مقاله را در وب سایت مطالعه کنید. 

اجرا یا لغو (FOK)

لغو سفارش ها، سفارش هایی هستند که بلافاصله تکمیل یا لغو می شوند. اگر کل سفارش در زمان ثبت انجام نشود، لغو خواهد شد. این نوع سفارش برای خرید سهام یا ارز با قیمت های مختلف در چندین بلوک و همچنین برای جلوگیری از اجرای کامل سفارش با یک قیمت استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر سفارشی به یک صرافی برای خرید 10 بیت کوین به قیمت 10,000 دلار سفارش دهد، نمی توان تا حدی آن را انجام داد. اگر کل سفارش 10 بیت کوین بلافاصله با این قیمت در دسترس نباشد، سفارش لغو خواهد شد.

سفارشات post-only

سفارشات post-only

آخرین نوع سفارشی که می توان روی یک سفارش گذاشت، سفارش post-only است که یکی از روش های مختلف باز کردن معامله در ارز دیجیتال است که تضمین می کند در صورت عدم تکمیل سریع سفارش، لیست شود. اگر سفارش خرید (یا فروش) با سفارش فروش (یا خرید) به همان مقدار و در همان زمان مطابقت داشته باشد، معامله بلافاصله انجام می شود و کار انجام می شود. در بیشتر موارد، معامله گر نمی خواهد دستور بلافاصله اجرا شود. در واقع، او می خواهد از پرداخت هزینه تولید کننده هنگام قرار دادن سفارش محدود اجتناب کند.

این موضوع بستگی به ماهیت تهیه کنندگان و ضبط هایی دارد که قبلاً به آنها اشاره کردیم. به طور کلی، کارمزد سفارشات محدود در صرافی ها کمتر از سفارشات بازار است زیرا صرافی این نقدینگی را پرداخت می کند. به همین دلیل سفارشات پس از ارسال تنها در صورتی وارد لیست سفارش می شوند که به سرعت انجام نشده و در نتیجه از پرداخت هزینه کارمزد خودداری کنند.

به نظر می رسد با استفاده از این سفارش ها، معامله گران می توانند کنترل بیشتری بر نحوه و زمان انجام معاملات خود داشته باشند. به این ترتیب، این دستورات زمانی که با شاخص ها و ابزار ترکیب می شوند، به استراتژی های پیچیده تبدیل می شوند. توجه داشته باشید که همه صرافی‌ها از چنین سفارش‌ هایی پشتیبانی نمی‌کنند اما صرافی‌های اصلی و قابل اعتماد مانند Binance از همه این سفارش‌ها استفاده می‌کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com