ضریب بتا چیست؟

ضریب بتا چیست؟

بتای یک اوراق بهادار (به عنوان مثال یک سهام)، اندازه گیری نوسانات بازده آن نسبت به کل بازار است. که این بتا به عنوان معیار سنجش ریسک مورد استفاده قرار می گیرد و جزئی جدایی ناپذیر از مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه است.

<< یک شرکت با بتا بالاتر ریسک بیشتری دارد و همچنین بازده مورد انتظار بیشتری را نیز دارد.>>

درک ضریب بتا

 • در اصطلاحات مالی / سرمایه گذاری، بتا اندازه گیری نوسانات یا ریسک است.
 • بتا ، که در درجه اول در مدل قیمت گذاریِ دارایی سرمایه استفاده می شود، معیاری از نوسانات یا ریسک سیستماتیک یک اوراق بهادار یا پرتفوی در مقایسه با کل بازار است.
 • برای معنی دار بودن بتا، سهام باید به معیاری مربوط شود که در محاسبه استفاده می شود.
 • بتا مفهومی است که حرکت مورد انتظار در یک سهام را نسبت به حرکت در بازار کلی اندازه گیری می کند.
 • بتا بیشتر از 1.0 نشان می دهد که سهام نوسان بیشتری نسبت به بازارهای گسترده تر دارد و بتا کمتر از 1.0 نیز سهام با نوسان کمتری را نشان می دهد.
 • بتا جز مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه است که هزینه بودجه سهام را محاسبه می کند و می تواند به تعیین نرخ بازده نسبت به ریسک ادراک شده کمک کند.
 • منتقدان معتقدند که بتا اطلاعات کافی در مورد اصول اولیه یک شرکت را ارائه نمی دهد و هنگام انتخاب سهام، ارزش کمی دارد.
 • بتا احتمالاً به جای خطرآفرینی طولانی مدت، شاخص بهتری برای کوتاه مدت است.

در حقیقت درک ضریب بتا در خواندن این محتوا یاری دهنده ی تمام و کمال نیست، بهتر است برای اطلاعات کامل و نحوه ی کار ضریب بتا در بازار بورس اصول تحلیل بنیادی را مطالعه نمایید.

درک ضریب بتا

ضریب بتا را می توان به شرح زیر تفسیر کرد:

 • β = 1 دقیقاً به اندازه بازار بی ثبات است
 • β> 1 فراتر از بازار است
 • β <1> 0 فراتر از بازار است
 • β = 0 بدون ارتباط با بازار است
 • β <0 با بازار ارتباط منفی دارد

در اینجا یک نمودار نشان داده شده است که نقاط داده را از ماشین حساب β  نشان می دهد:

انواع مقادیر بتا

در زیر به انواع مقادیر بتا اشاره می کنیم، به پاراگراف های زیر دقت کنید:

مقدار بتا برابر با 1.0

اگر سهامی بتا 1.0 داشته باشد، این نشان می دهد که فعالیت قیمتی آن با بازار ارتباط زیادی دارد. سهام با بتا 1.0 دارای خطر سیستماتیک است. با این حال، محاسبه بتا نمی تواند ریسک غیر سیستماتیک را تشخیص دهد. افزودن سهام به پرتفوی با بتا 1.0 هیچ خطری برای پرتفوی ایجاد نمی کند، اما همچنین احتمال بازدهی بیش از حد پرتفوی را نیز افزایش نمی دهد.

β بالا

شرکتی با β که بزرگتر از 1 باشد از نوسانات بیشتری در بازار برخوردار است. 

بتا که از 1.0 بیشتر باشد نشان می دهد که قیمت اوراق بهادار از نظر تئوری بی ثبات تر از بازار است. به عنوان مثال، اگر بتا سهام 1.2 باشد، فرض می شود که 20٪ بیش از بازار بی ثبات باشد. سهام فناوری و سهام کلاهبردار بتای بالاتری نسبت به معیار بازار دارند.

β کمتر

مقدار بتا کمتر از 1.0 به این معنی است که امنیت از نظر تئوری بی ثبات تر از بازار است. 

به عنوان مثال، سهام برنامه های کاربردی اغلب بتا کم دارند زیرا تمایل دارند با سرعت کمتری از میانگین بازار حرکت کنند.

اگر شرکتی با β که کمتر از 1 باشد از نوسانات کمتری نسبت به کل بازار برخوردار است. به عنوان مثال ، یک شرکت خدمات الکتریکی با β 0.45 در نظر بگیرید ، که فقط 45٪ از آنچه بازار در یک دوره معین پس داده است، بازده خواهد داشت.

β منفی 

شرکتی با β منفی با بازده بازار ارتباط منفی دارد. به عنوان مثال، یک شرکت طلا با   β -0.2که با رشد 10 درصدی بازار -2٪ بازده خواهد داشت.

این سهام می تواند به عنوان یک تصویر معکوس و آینه از روند معیار در نظر گرفته شود.

نحوه کار بتا

ضریب بتا می تواند نوسانات یک سهام منفرد را در مقایسه با ریسک سیستماتیک کل بازار اندازه گیری کند. از نظر آماری، بتا شیب خط را از طریق بازگشت به نقطه های داده نشان می دهد. در امور مالی، هر یک از این نقاط داده، بازدهی سهام فرد در برابر بازاریابی کل بازار را نشان می دهد، بتا در صورت پاسخ به نوسانات موجود در بازار، به طور موثر فعالیت بازده اوراق بهادار را توصیف می کند.

معایب بتا

اگرچه بتا هنگام ارزیابی سهام می تواند اطلاعات مفیدی را ارائه دهد، اما محدودیت هایی دارد. بتا در تعیین خطر کوتاه مدت یک اوراق بهادار و برای تجزیه و تحلیل نوسانات برای رسیدن به هزینه های سهام در هنگام استفاده از CAPM مفید است. با این حال، از آنجا که بتا با استفاده از نقاط داده های تاریخی محاسبه می شود، برای سرمایه گذارانی که می خواهند حرکت آینده سهام را پیش بینی کنند، معنادار نیست.

نتیجه گیری

حال که با ضریب بتا و تاثیرات آن در بازار آشنا شدید بهتر است برای اطلاعات بیشتر و محاسبه دقیق بتا، آن را به صورت کامل آموزش ببینید و برای این منظور همواره می توانید تحلیل بنیادی در بورس را در سایت ما رامطالعه کنید!

فروش ویژه دوره ارز دیجیتال 4,100,000 3,100,000 تومان
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram