صندوق های جسورانه چیست؟

صندوق های جسورانه چیست؟

برای درک بهتر ساز و کار این صندوق ها به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید شما یک ایده، اختراع یا پروژه ای دارید که میخواهید به بهره وری برسانید و نیازمند سرمایه برای اجرای پروژه خود هستید. سرمایه گذاران معمولا در پروژه شما سرمایه گذاری نمیکنند؛ به این دلیل که بازده کار شما مشخص نیست و اصلا تضمینی برای به بهره وری رسیدن کار شما نیست.

از طرفی این امکان وجود دارد که کار شما به دلیل نوپا بودن به بازدهی خیلی خوبی برسد که در این صورت سرمایه گذاران شما به سود خیلی خوبی میرسند. اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد سرمایه گذاری روی کار شما را دارند میدانند که یا سرمایه انها کامل از بین میرود یا به سود خیلی خوبی می رسند.

این صندوق ها به این دلیل جسورانه نامیده می شوند که مناسب همه ی افراد نیستند. صندوق های جسورانه برای افراد جسور و ریسک پذیر طراحی شدند.  یکی از معروف ترین شرکت هایی که توسط نهاد های ریسک پذیر (سازو کاری مشابه صندوق های جسورانه دارند) تاسیس و به بهره وری رسید اپل است که خود نمایانگر میزان سودی است که ممکن است برای صندوق ها ایجاد کند

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه ممکن است به صورت ETF در بورس پذیرش شوند؛ ولیکن شما میتواند تمامی اطلاعات مربوط به صندوق و طریقه سرمایه گذاری در انها را در سایت صندوق ها مشاهده کنید.

تفاوت با بقیه صندوق ها

همه ی صندوق ها وظیفه تامین مالی دارند و کار انها سرمایه گذاری در زمینه های مختلف است. تفاوت عمده صندوق های جسورانه با صندوق های دیگر در ترکیب پرتفو و ریسک سرمایه گذاری انهاست.

صندوق های جسورانه به دلیل سبد خاصی که دارند ریسک بیشتری نیز به سرمایه گذار متحمل میکنند.

ترکیب سبد 

صندوق های سرمایه گذاری جسورانه معولا قسمت عمده سرمایه خود را در شرکت های نوپا و دانش بنیان ها سرمایه گذاری میکنند. البته لازم به ذکر است که این صندوق ها تیم ارزیابی پروژه دارند و بر روی پروژه هایی سرمایه گذاری میکنند که از هر نظر بررسی شده و احتمال موفقیت ان خیلی بیشتر است.

البته سرمایه کامل این صندوق ها معمولا وارد پروژه های نوپا و ریسکی نمیشود و اصولا یک مقداری (بین 20 تا30 درصد) را در زمینه های مطمین تر مثل صندوق های درامد ثابت سرمایه گذاری میکنند.

مزایا

خوبی این صندوق ها این است که اگر در پروژه های مناسب سرمایه گذاری کنند ممکن است بازدهی خیلی بیشتری از دیگر صندوق ها و حتی بازار ها به شما بدهند.

معایب

ریسک خیلی زیاد این صندوق ها باعث می شود هر کسی تمایل به سرمایه گذاری در صندوق های جسورانه نداشته باشد.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram