1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. روانشناسی بازار
  4. تاثیر نوسانات بازار ارز بر بورس اوراق بهادار

تاثیر نوسانات بازار ارز بر بورس اوراق بهادار

تاثیر نوسانات بازار ارز بر بورس اوراق بهادار

رابطه نرخ ارز و شاخص بورس

بورس اوراق بهادار متشکل از شرکت های مختلف است. طبیعتاً نرخ ارز بر این شرکت ها تأثیر گذار است، در نتیجه روی شاخص بورس نیز تاثیر می گذارد. اگر شاخص بورس و دلار را با هم مقایسه کنیم متوجه همبستگی این دو مارکت با هم می شویم. همانطور که در تصویر زیر می بینید، با رشد دلار شاخص بورس هم رشد می کند و تقریباً همیشه این رابطه برقرار است. پس بهتر است با  روانشناسی بازار بورس  شرایط استرسی بازار را کنترل کرد. 

نوسانات بازار

رشد شاخص بورس در پی رشد دلار دو عامل مهم دارد 

افزایش سود اوری شرکت با رشد شاخص دلار

در ادامه به این موضوع میپردازیم که با افزایش نرخ دلار سود دهی برخی شرکت ها افزایش می یابد.

انتقال پول های عظیم با از بورس به دلار برای کسب سود

حجم زیادی از پول هوشمند در بازار ها جا به جا میشود و دائما در حال انتقال از بازاری به بازار دیگر است. با ورود این حجم از پول هوشمند با بازار ها، قیمت رشد میکند و همین موضوع باعث جلب توجه افراد به این بازار ها میشود. با ورود عموم به بازار ها پول هوشمند کم کم از بازار خارج میشود و به بازار دیگری وارد میشود. این سیکل همیشه وجود دارد و باعث همبستگی تقریبی بازار ها می شود.

تاثیر دلار نیمایی یا آزاد بر بورس

اگر بخواهیم خیلی خلاصه این موضوع را بیان کنیم باید بگوییم که نرخ دلار فردایی یا بازاری، تاثیر کوتاه مدت و هیجانی بر بازار بورس اوراق بهادار دارد و نرخ دلار نیمایی تاثیر بلند مدت تری روی سهم های بورسی دارد.

دلیل این موضوع بر می گردد به اینکه نهایتا نرخ دلار نیمایی بر روند سود دهی شرکت تاثیر می گذارد. زمانی که اختلاف نرخ دلار نیمایی و نرخ دلار ازاد زیاد میشود معمولا رفتار های هیجانی تری را در بازار بورس شاهد هستیم.

با رشد نرخ دلار نیمایی، قدرت سود دهی شرکت های بورسی بیشتر می شود ولیکن این تاثیر مقداری زمانبر است. و افراد کم ریسک تر با رشد نرخ دلار نیمایی شروع به سرمایه گذاری می کنند.

نوسان گیر ها معمولا با رشد نرخ دلار بازار وارد سهم ها میشوند و با کسب سود نوسانی از سهم ها خارج میشوند.

البته نکته مهم در این قسمت مقاله این است که همیشه با رشد دلار بازار بورس هم در پی ان رشد خواهد کرد، این نکته برای سرمایه گذاران به شدت مهم است. در ادامه به شما میگوییم که با رشد دلار در چه سهم هایی سرمایه گذاری کنید.

تاثیر دلار نیمایی یا ازاد بر بورس

نوسان نرخ دلار بر بورس در کوتاه مدت و بلند مدت

همانطور که در قسمت های بالا گفته شد برای کوتاه مدت میتوانید با تغییر نرخ دلار فردایی سهام را معامله کنید و از نوسان هایی که هیجانی ایجاد میشود استفاده کنید. اگر قصد سرمایه گذاری در میانمدت و بلند را دارید، با افزایش و کاهش نرخ دلار نیمایی معامله کنید. 

تا اینجای مطلب حتما این سوال برای شما ایجاد شده است که سهام مناسب برای سرمایه گذاری در این شرایط چیست؟ برای پاسخ به این سوال به مطلب زیر توجه کنید:

سهم هایی که تأثیر مستقیم از نرخ ارز می گیرند

شرکت ها با توجه با تداخلی که با ارز و صادرات و واردات دارند، از تغییر نرخ ارز تاثیر میگیرند. شرکت هایی که مواد اولیه خود را از خارج ایران وارد میکنند عموما نیاز به خرید دلار (یا هر ارز دیگری) دارند و همین موضوع باعث میشود که افزایش نرخ دلار برای این شرکت ها مناسب نباشد. چرا که باعث افزایش بهای تمام شده انها می شود و هزینه های شرکت را افزایش میدهد.

شرکت هایی که صادرات محور هستند و بیشتر تولیدات خود را در بازار های خارجی به فروش میرسانند، با افزایش نرخ دلار بهای فروش انها بیشتر می شود و باعث سود سازی بیشتر شرکت میشود؛ همچنین شرکت ترغیب به تولید بیشتر برای صادرات میشود. 

برای بررسی بازار فروش شرکت ها باید به سایت کدال مراجعه کنید و گزارش فعالیت یک ماهه شرکت را بررسی کنید. در واقع 

سهم هایی که تاثیر مستقیم از نرخ ارز می گیرند

سهم هایی که نرخ ارز به صورت غیر مستقیم بر انها تأثیر می گذارد

سهم هایی که تاثیر غیر مستقیم از تغییر نرخ ارز می گیرند، سهم هایی هستند که خرید و فروش مواد و کالا آنها کاملاً داخلی می باشد. 

برای مثال شرکتی که مواد اولیه خود را از داخل کشور تهیه می کند و فروش محصولاتش کاملاً داخلی است، بعد از افزایش نرخ دلار تغییری در صورت های مالی شرکت مشاهده نمی شود. اما این نکته را در نظر بگیرید که بعد از افزایش در بلند مدت تأثیر خود را می گذارد ولی به صورت غیر مستقیم.

معتبر ترین سایت قیمت ارز

نرخ دلار را سایت های مختلفی به شما ارائه می دهند. اکثر این سایت ها نرخ دقیقی دارند که با سرچ کردن در گوگل، سایت ها را می توانید مشاهده کنید. 

تاثیر نوسانات بازار ارز بر بورس اوراق بهادار، می تواند یکی از شرایط استرس زا در بازار بورس باشد. در این راستا می توانید مقالات مرتبط با آموزش روانشناسی در بورس وب سایت را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سبد گردانی (آقای کمالی)
موبایل 09933656387
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_11
داخلی 206
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
موبایل 09192353887
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر