1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. شبکه Ergo، بهترین ترکیب بیت کوین و اتریوم

شبکه Ergo، بهترین ترکیب بیت کوین و اتریوم

شبکه Ergo، بهترین ترکیب بیت کوین و اتریوم
لوگو علیرضا محرابی
شبکه Ergo، بهترین ترکیب بیت کوین و اتریوم
بلاکچین

وقتی صدها گزینه برای انتخاب وجود دارد، تصمیم‌گیری اینکه کدام ارز دیجیتال برای سبد شما مناسب است، می‌تواند چالش برانگیز باشد. یکی از پروژه هایی که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید شبکه Ergo است که به طور خاص برای پر کردن شکاف بین اتریوم و بیت کوین طراحی شده است. این مطلب را در خصوص شبکه Ergo از دست ندهید تا درک کاملی از شبکه Ergo و ویژگی های متعدد آن داشته باشید.

شبکه Ergo چیست؟

شبکه Ergo چیست؟

شبکه Ergo یک بلاک چین قابل برنامه ریزی است که از ویژگی های تکنولوژیکی پیشرفته برای طراحی برنامه های غیرمتمرکز (DApps) استفاده می کند. با توجه به وایت پیپر، هدف Ergo این است که قراردادهای مالی را کارآمدتر، ایمن تر و ساده تر اجرا کند.

بلاک چین به دلیل حفظ روش تراکنش ایمن با استفاده از فناوری دفتر کل توزیع شده بدون استفاده از موسسات مالی سنتی به عنوان واسطه شناخته شده است. رمزگذاری و عدم تمرکز، اجزای حیاتی اکوسیستم بلاک چین هستند. با این حال، این ویژگی‌ها برای اجرای یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین در مقیاس بزرگ و برای بلندمدت ثابت نشده است. هزینه منابع شبکه، قدرت محاسباتی و ذخیره سازی داده ها اغلب گزاف است. سپس هزینه به عنوان کارمزد معامله به مشتریان منتقل می شود. در نتیجه، فناوری بلاک چین هنوز هم عمدتاً به برنامه‌های مالی محدود می‌شود، جایی که مزایای امنیت بهبود یافته بر معایب هزینه‌های تراکنش‌های بالاتر بیشتر است.

شبکه Ergo مشابه با پروتکل اثبات کار (PoW) پروتکل اجماعی است که بیت کوین برای اطمینان از ایمن بودن شبکه خود و در دسترس بودن قراردادهای هوشمند برای تطبیق با DeFi از آن استفاده می کند. ویژگی های امنیتی از بیت کوین گرفته شده است، در حالی که قراردادهای هوشمند و ویژگی های غیرمتمرکز از اتریوم آمده است. اگر می‌خواهید توکن‌های Ergo را استخراج کنید، این پلتفرم از پروتکلی استفاده می‌کند که به آن «Autolykos» گفته می‌شود که نسخه‌ای از پروتکل استخراج بیت‌کوین به‌طور عمده تغییر یافته است.

تاریخچه Ergo

توسعه دهنده اصلی Alexander Chepurnoy این پروژه رمزنگاری را ایجاد کرد. Chepurnoy به عنوان یک کهنه‌کار بلاک چین که نرم‌افزارهای مرتبط با رمزارزها را توسعه می‌دهد، طی سال‌ها مقالات متعددی در مورد فناوری بلاک چین نوشته و منتشر کرده است. قبل از ایجاد شبکه Ergo، او به عنوان محقق در IOHK، (یک شرکت مهندسی و تحقیقاتی که بیشتر برای ایجاد Cardano شناخته شده است)، کار می کرد.

در سال 2019، او با دیمیتری مشکوف، محقق همکار در IOHK، برای توسعه Ergo که به طور رسمی در ابتدای جولای 2019 راه اندازی شد، شریک شد. هنگامی که این پروژه برای اولین بار شروع شد، Chepurnoy اظهار داشت که برای ارائه قراردادهای هوشمند گسترده و همچنین ویژگی های امنیتی فراوان ساخته شده است. 

Ergo چگونه کار می کند؟

شبکه Ergo با ترکیب ویژگی های برتر بیت کوین و اتریوم کار می کند. این پلتفرم به گونه‌ای طراحی شده است که یک پلتفرم قراردادهای مالی کارآمدتر و مطمئن‌تر باشد که قابلیت‌های جامع DeFi را ارائه می‌دهد. به خاطر داشته باشید که "مالی غیرمتمرکز" به برنامه هایی اطلاق می شود که بانک های متمرکز را از تراکنش های مالی حذف می کنند.

مدل ماینینگ

مدل استخراج این پلتفرم شبیه به بیت کوین است و امکان ایجاد و اعتبارسنجی سکه های جدید را فراهم می کند. با این حال، اندازه کامپیوتر برای عملیات استخراج محدود است، به این معنی که مزارع ماینینگ بزرگی که مقادیر زیادی کربن مصرف می‌کنند، توسعه نمی‌یابند.

بلاک چین قابل برنامه ریزی

پلتفرم Ergo همچنین به عنوان یک بلاک چین قابل برنامه ریزی مشابه با اتریوم وجود دارد. از آنجایی که بلاک چین قابل برنامه ریزی است، می تواند میزبان برنامه های غیرمتمرکز مختلف (DApps) باشد. شبکه Ergo این قابلیت را بدون دریافت هزینه تراکنش فراهم می کند.

توسعه DApp در اتریوم چالش برانگیز است زیرا هزینه تراکنش ها بسته به تراکم فعلی شبکه متفاوت است. این موضوع برآورد هزینه های توسعه را عملا غیرممکن می کند. در مقایسه، توسعه دهندگان مبلغ دقیقی را که باید برای توسعه یک برنامه در Ergo بپردازند، می دانند.

قراردادهای هوشمند

Ergo چگونه کار می کند؟

ویژگی‌های قرارداد هوشمند، و همچنین زبان قرارداد هوشمند ErgoScript، امکان ایجاد قراردادهای مالی پیچیده‌تر و مطمئن‌تر را فراهم می‌کند که تیم شبکه Ergo معتقد است برای پیشرفت صنعت DeFi در سال‌های آینده ضروری است.

هر توکنی که در یک قرارداد هوشمند میزبانی می‌شود، دارای یک لایه حفاظتی اضافه است که جزئیات زمان استفاده از توکن، چه کسی می‌تواند از توکن استفاده کند و چه شرایطی قبل از استفاده باید رعایت شود، ارائه می‌شود.

ErgoScript توسعه قراردادهای هوشمند را با پروتکل های سیگما و گره های نوری ساده می کند. گره های سبک نیازی به نگهداری نسخه کامل بلاک چین ندارند یا به صورت 24/7 اجرا می شوند که به پلتفرم اجازه می دهد از قدرت محاسباتی و فضای ذخیره سازی کمتری استفاده کند. به دلیل این ویژگی ها، این پلتفرم سازگار با موبایل است.

توجه داشته باشید که این پلتفرم از زبان های برنامه نویسی همه منظوره مانند پایتون یا جاوا اسکریپت استفاده نمی کند. در عوض، ErgoScript کدی را به طور خاص برای امور مالی غیرمتمرکز می‌سازد که تضمین می‌کند کد، ساده‌ شده و استفاده نسبتاً آسان است.

ویژگی های پلتفرم Ergo 

شبکه Ergo مجموعه ای از ویژگی ها را ارائه می دهد که پلتفرم را به یک سرمایه گذاری ارزشمند تبدیل می کند. همراه با مدل PoW، Ergo همچنین بدون کارمزد گس و یک سرویس تامین مالی جمعی به نام ErgoRaffle ارائه می‌شود. 

مدل اثبات کار

شبکه Ergo از مدل PoW برای استخراج کوین های جدید و اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. وقتی صحبت از این مکانیسم اجماع به میان می‌آید، هر کسی که ERG را استخراج می‌کند می‌تواند از چندین GPU در یک گره Ergo استفاده کند. در حالی که مدل PoW موثر است، همچنین انرژی زیادی مصرف می کند، (مسئله اصلی بیت کوین).

با این حال، Ergo با الگوریتم استخراج Autolykos خود این مشکل را تا حدودی کاهش داده است. این الگوریتم در برابر دستگاه های ASIC و استخرهای استخراج بزرگ مقاوم است که باعث کارآمدتر شدن مدل PoW می شود. در واقع، هرکسی که بخواهد Ergo را استخراج کند، می‌تواند با یک کامپیوتر و کارت گرافیک استاندارد این کار را انجام دهد.

Ergo Mining

قرار است Ergo کل عرضه خود را در 26 سال پس از راه اندازی اولیه شبکه اصلی خود در سال 2019 (به عبارت دیگر، تا سال 2045) تولید کند. توکن های استخراج Ergo ساده و سرراست هستند. تنها چیزی که لازم است این است که ماینینگ یک گره استاندارد را پیکربندی کند که اگر پردازنده گرافیکی شما حداقل 4 گیگابایت VRAM داشته باشد امکان پذیر است. با این حال، 8 گیگابایت VRAM توصیه می شود.

از آنجایی که Ergo بر اساس مکانیزم اجماع PoW است، ماینرها می توانند از چندین پردازنده گرافیکی تنها در یک گره استفاده کنند. همچنین امکان بهره مندی از استخرهای ماینینگ وجود دارد. با این حال، تیم Ergo توصیه می کند که ماینرها فقط استخرهای کوچک را انتخاب کنند.

در حال حاضر، چهار نوع کیف پول اصلی با پشتیبانی کامل وجود دارد. دو مورد از آنها یعنی ViaWallet و Yoroi، مبتنی بر وب هستند. فقط Yoroi از دارایی های بومی پشتیبانی می کند. کیف پول رسمی Ergo Mobile احتمالا بهترین است زیرا عملکرد چند علامتی و همچنین اسکریپت ها و پشتیبانی از دارایی های بومی را ارائه می دهد. نسخه موبایل کیف پول را می‌توانید در Google Play پیدا کنید.

بدون هزینه گس

اگرچه شبکه Ergo یک بلاک چین قابل برنامه ریزی است که امکان توسعه برنامه های غیرمتمرکز را فراهم می کند، پلتفرم آن کارمزد تراکنش ها را جمع آوری نمی کند. این ویژگی Ergo را در بین توسعه دهندگانی که DApps ایجاد می کنند محبوب کرده است.

DApps

همانطور که قبلاً بیان کردیم، Ergo از ایجاد DApps پشتیبانی می کند که عملکرد پلتفرم را گسترش می دهد. یکی از برنامه های کاربردی که بر روی پلتفرم Ergo ساخته شده است SigmaUSD است که با پروتکل AgeUSD توسعه یافته و به عنوان یک استیبل کوین غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود.

ErgoMixer یک میکسر رمزنگاری غیرتعاملی و غیر محرمانه است که به طور موثر حریم خصوصی هر کاربر را با ارسال و دریافت توکن ها در دسته های بزرگ قبل از ترکیب کردن آنها، ایمن می کند. با این رویکرد، ردیابی تراکنش ها عملا غیرممکن است. یکی دیگر از برنامه های کاربردی که با Ergo ساخته شده است، خانه حراج Ergo است، یک بازار NFT که صدها حراج را اجرا می کند.

Spectrum

ویژگی های پلتفرم Ergo

Spectrum که قبلاً به عنوان ErgoDEX شناخته می شد، صرافی غیرمتمرکز است که در پلتفرم Ergo وجود دارد. با این حال، این همه چیز نیست: Spectrum همچنین یک اکوسیستم زنجیره ای بومی با عرضه های جدید است. این DEX خاص به کاربران امکان می دهد نقدینگی خود را بین Cardano و Ergo انتقال دهند. به یاد داشته باشید که Spectrum از مدل EUTXO برای اطمینان از امکان اشتراک نقدینگی بین این پلتفرم ها استفاده می کند.

Spectrum با پروتکل سازنده بازار خودکار (AMM) و همچنین پروتکل دفتر سفارش ساخته شد. هنگامی که یک کاربر تراکنشی را در این صرافی انجام می دهد، مشوق هایی برای او ارائه می شود. کاربران مختلف اکوسیستم شامل ارائه دهندگان رابط کاربری (UI)، ارائه دهندگان نقدینگی، معامله گران، ماینرها و مجریان خارج از زنجیره هستند.

اجاره انبار Ergo

در طول سال‌ها، پلتفرم بیت‌کوین بیش از چهار میلیون سکه را در نتیجه آدرس‌ های کیف پول از دست داده است که یا به درستی جا افتاده یا به طور کلی گم شده‌اند. پروژه‌های دیگر با جریان توکن مشکل دارند زیرا توکن‌ها می‌توانند برای مدت طولانی بدون لمس در کیف پول‌ها باقی بمانند که به این معنی است که توکن‌های زیادی در بازار وجود ندارد.

Ergo قصد دارد این مشکل را با ویژگی معروف به اجاره انبار کاهش دهد. این ویژگی توکن های استفاده نشده و گم شده را بازیافت می کند تا بتوان آنها را دوباره در گردش قرار داد. هنگامی که توکن‌ها برای یک دوره چهار ساله دست نخورده باقی می‌مانند، ماینرها می‌توانند هزینه‌هایی را جمع‌آوری کنند که به عنوان مشوقی برای ایمن کردن مؤثر شبکه Ergo در زمانی که پاداش بلوک به صفر می‌رسد در نظر گرفته می‌شود.

با این شکل از جمع آوری اجاره، داده های استفاده نشده دیگر مشکلی ندارند. کاربران می توانند قبل از دریافت هزینه، توکن ها را حذف یا انتقال دهند. اگر این کار را نکنند، کاربران هر چهار سال یک بار هزینه ای را پرداخت می کنند تا توکن های استفاده نشده استخراج شوند.

ErgoRaffle

به طور خلاصه در بالا ذکر شد، ErgoRaffle نوعی از خدمات تامین مالی جمعی است که توسط Ergo ایجاد شده است که به کاربران امکان می دهد برای طیف گسترده ای از پروژه های مختلف پول جمع آوری کنند. نمونه هایی از این پروژه ها شامل کمک خیریه، مطالعه دانشگاهی یا طرح تجاری است. پس از انجام یک قرعه کشی، قرعه کشی انجام می شود که در نتیجه یکی از شرکت کنندگان برنده بخشی از قرعه کشی می شود.

EXLE

EXLE که قبلا با نام ErgoLend شناخته می‌شد، پلتفرمی است که برای وام‌دهی P2P و استقراض از طریق بلاک چین Ergo طراحی شده است. هنوز در حال توسعه بوده و تیم پشت EXLE در حال جمع آوری بودجه برای کمک به پیشرفت برنامه غیرمتمرکز است. وقتی این پلتفرم ایجاد شد، هر کسی که در توسعه EXLE مشارکت داشته باشد، می‌تواند وام را تأمین مالی کند و ورود به مجموعه‌ای از وام دهندگان و کسب بازده از سود وام را ممکن می‌سازد. وام دهندگان قرار است به ازای هر وامی که در تأمین مالی کمک می کنند، 5 درصد بازده دریافت کنند.

در حال حاضر، EXLE شروع به ارائه وام با وجوه از ErgoRaffle کرده است. دریافت کننده یک وام، مارگارت ماما گیبی، 2500 دلار دریافت کرد که در یک دوره 12 ماهه از سپتامبر 2022 بازپرداخت خواهد کرد.

اخیراً یک وام اضافی 3000 دلاری با وجوه باقی مانده از وام اولیه به این مقدار رسیده است. وام گیرنده، گریس لوتوم، در حال ایجاد یک کافه سایبری با سرمایه است و همچنین شروع به بازپرداخت وجوه در سپتامبر در یک دوره 12 ماهه خواهد کرد. تیم EXLE معتقد است که نزدیک به 20,000 وام گیرنده در سال آینده به دنبال وام خواهند بود.

موارد استفاده از Ergo

موارد استفاده از Ergo

Ergo موارد استفاده متمایز زیادی دارد که اصلی ترین آنها ایجاد DApps است. همانطور که قبلا ذکر شد، برنامه های کاربردی مانند SigmaUSD، Ergo Auction House و ErgoMixer همگی کاربردهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، SigmaUSD یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که به دلار آمریکا متصل شده است. از سوی دیگر، خانه حراج ارگو از حراج های NFT پشتیبانی می کند. با اجازه دادن به انواع مختلف DApps برای ایجاد، موارد استفاده Ergo در طول زمان گسترش خواهد یافت.

ERG Tokenomics

ERG توکن پلتفرم Ergo است و تورم‌ زدا در نظر گرفته می‌شود. حداکثر عرضه 97739925 توکن ERG دارد.

جوایز بلاک از سال 2021 (دو سال پس از راه اندازی توکن) به طور مداوم 3 ERG در هر بلوک کاهش یافته است. در راه اندازی این پلتفرم، پاداش بلوک 75 ERG بود. طبق برنامه اولیه انتشار، پس از گذشت هشت سال، این پاداش ها به صفر می رسد. پس از آن، ماینرها با هزینه های جمع آوری شده از تراکنش ها و اجاره ذخیره سازی جبران می شوند.

EIP-27 در 22 ژوئن 2022 با تغییراتی در منحنی انتشار اولیه معرفی شد. این طرح اجازه می دهد تا درصدی از پاداش های بلوک در یک قرارداد بهبودی قرار داده شود به طوری که برنامه را 17.38 سال تا سال 2045 تمدید کند. ماینرها تا زمانی که قرارداد بهبودی به پایان برسد، به همان میزان پاداش دریافت خواهند کرد.

نقشه راه شبکه Ergo

شبکه Ergo، یک پلتفرم ارزهای دیجیتال در حال تکامل، در حال حاضر در حال توسعه یک پلتفرم تامین مالی جمعی و همچنین یک صرافی غیرمتمرکز است. علاوه بر این، این پلتفرم می خواهد برای آینده قابل پیش بینی به رشد خود ادامه دهد. نقشه راه Ergo یک نقشه طولانی است، با اصلاحات احتمالی که شامل ICOهای قابل استرداد، مبادلات خصوصی و ویژگی ErgoPay می شود. به دلیل تعداد زیادی از ویژگی هایی که پلتفرم به طور منظم اضافه می کند، تیم Ergo معتقد است که کاربران جدیدی به پلتفرم جذب خواهند شد که می تواند منجر به افزایش ارزش ERG شود.

آیا Ergo سرمایه گذاری خوبی است؟

دلایل زیادی وجود دارد که Ergo را می توان یک سرمایه گذاری خوب در نظر گرفت. این پلتفرم قوی ترین ویژگی های خود را از بیت کوین و اتریوم گرفته است که به آن کمک می کند مشکلات احتمالی را به حداقل برساند. اگر هدف اصلی شما از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال استفاده از پلتفرمی است که حریم خصوصی معاملات را ارائه می دهد، Ergo می تواند یک سرمایه گذاری عالی باشد. این توسط سرمایه گذاران خطرپذیر، که شفافیت معاملات را ترجیح می دهند، پشتیبانی نمی شود، که نشان می دهد این پلتفرم حریم خصوصی زیادی را ارائه می دهد.

رشد توکن آن تا حد زیادی به مشارکت جامعه و حمایت توسعه دهندگان DApp بستگی دارد. اگر در مورد پتانسیل رشد آینده این توکن مطمئن نیستید، قیمت تا حدودی پایین ERG به این معنی است که می توانید بدون نیاز به سرمایه گذاری قابل توجه آن را به مجموعه خود اضافه کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com