1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کاربردهای ارز دیجیتال
  4. نکسو (Nexo) و نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟

نکسو (Nexo) و نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟

نکسو (Nexo) و نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
نکسو (Nexo) و نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟
کاربردهای ارز دیجیتال

نوسان‌ های شدید قیمت از جمله مشکلات اصلی بازار ارزهای دیجیتال می باشد. معامله گران و سرمایه گذاران این بازار، به احتمال زیاد با قرار گرفتن در دوره‌هایی از افت قیمت ‌ها و رکود، نگران کاهش ارزش دارایی های خود شدند و از طریق فروش دارایی ها، سعی کردند که از ضرر و زیان بیشتر جلوگیری کنند. البته تاکنون برای این مشکل راه ‌حل‌ های بهتری ایجاد شده است تا بدون از دست ‌رفتن دارایی ها، به افراد کمک کند که از ارزش دارایی های خود استفاده کنند و برای بهبود قیمت‌ها همچنان منتظر صعود بازار بمانند. پلتفرم نکسو یک پلتفرم‌ بلاک چینی می باشد که برای استفاده از دارایی‌ها، راهکارهای مؤثری را در اختیار افراد قرار می دهد.

این پلتفرم اقدام به ترکیب مزایای صرافی های رمز ارزها با خدمات مؤسسات مالی سنتی‌ کرده است و ضمن ارائه خدمات خرید و فروش توکن ها، این امکان را به افراد می دهد تا بتوانند وام هایی را در ازای دارایی‌های دیجیتال خود دریافت کنند و یا از طریق اعتبار حساب نکسو، خرید های روزمره‌ خود را انجام دهند. افراد می توانند بخشی از هزینه هر خرید خود را با استفاده از توکن حاکمیتی Nexo پس بگیرند. پلتفرم نکسو خود را گسترده ترین پلتفرم وام‌ دهی کریپتو معرفی می‌کند و در فهرست پشتیبانی خود تاکنون بیش از ۴۰ ارز فیات را قرار داده است. این پلتفرم در حال حاضر در سرتاسر جهان بیش از ۴ میلیون نفر کاربر دارد.

پلتفرم نکسو (Nexo) چیست؟

آشنایی با پلتفرم نکسو

پلتفرم نکسو (Nexo) در آوریل‌ سال 2018 به عنوان یک سیستم بلاک چینی راه اندازی شد و با پشتوانه ارزهای دیجیتال اقدام به ارائه وام‌ های فوری به کاربران کرد. این پلتفرم به دنبال تسهیل دریافت وام‌ ها بود. از جمله تسهیلات این پلتفرم می توان به ارائه وام ‌های مبتنی‌ بر فیات اشاره کرد که بدون بررسی اعتبار و سوابق افراد اعطا می شد. کاربران با واریز توکن ‌های دیجیتال مشخص شده به کیف پول Nexo، می توانند از امکانات این پلتفرم یعنی دریافت وام مبتنی ‌بر ارز دیجیتال برخوردار شوند. تأمین نقدینگی منعطف و خودکار که متکی بر دارایی کاربران می باشد، هدف نهایی این سیستم است.

این پلتفرم به کاربران خود امکان خرید و فروش بیش از ۳۰۰ جفت‌ ارز معاملاتی و همچنین توکن ها را ارائه می دهد. مبادله در پلتفرم نکسو، دارای مزایای متعددی می باشد که از جمله آن ها می توان به امکان بازگشت وجه تا 0.5% از کل مبلغ معامله اشاره کرد. Nexo قابلیت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال متعددی مانند بیت کوین، ریپل، اتریوم، کاردانو و همچنین مونرو را دارد. کاربران این پلتفرم می‌ توانند از طریق ارزهای مختلفی از جمله یورو، دلار، اتریوم، بیت کوین و رمز ارز بومی این پلتفرم، پرداخت‌های خود را انجام دهند.

ستون فقرات سیستم متمرکز بر شفافیت پلتفرم Nexo، فناوری بلاک چین می باشد. پلتفرم نکسو برای ذخیره داده‌های وام‌های خاص و همچنین پردازش قراردادهای هوشمند مبتنی ‌بر اتریوم، از اوراکل نکسو (Nexo Oracle) بهره می ‌برد. این پلتفرم یک توکن بومی هم دارد که نقش مهمی را در این پلتفرم ایفا می کند و در دسته توکن‌ های اوراق بهادار (Security Token) قرار دارد. از این توکن، در فرآیند های پرداخت استفاده می شود و همچنین می تواند سودهایی را نصیب دارندگان خود کند.

تاریخچه و سازندگان پلتفرم نکسو (Nexo)

شرکت کردیسیمو (Credissimo) فعالیت خود را در زمینه تجارت الکترونیک و فین‌ تک (FinTech) از سال 2007 در کشور بلغارستان آغاز کرد. پروژه Nexo از جمله دستاوردهای کردیسیمو بود که توسط اشخاصی به نام Kosta Kantche و Antoni Trenchev و تیمی متشکل از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و متخصصان امور مالی، در سال 2017 ارائه شد و اولین ثمره خود را در آوریل سال 2018، رسماً عرضه کردند. پلتفرم Nexo برای دست یافتن به هدف کاهش شکاف میان امور مالی دیجیتال و سنتی، در سال 2020 همکاری خود را با چین‌ لینک (Chainlink) آغاز کرد تا برای دست یافتن به کار آمدی و شفافیت بیشتر، از راهکارهای مبتنی ‌بر اوراکل چین‌ لینک استفاده کند. دفتر مرکزی Nexo در‌ حال‌ حاضر، در شهر لندن قرار دارد.

اهداف پلتفرم نکسو (Nexo)

اهداف پلتفرم نکسو

Nexo به کاربران این امکان را می دهد که از ارزش دارایی‌های بلا استفاده‌ خود، بدون نیاز به فروش آنها بهره ببرند. راه‌ حل اصلی نکسو برای رسیدن به این هدف این است که کاربران به جای فروش دارایی های دیجیتال خود، بتوانند وام‌ هایی دریافت کنند. از طریق این قابلیت، سود حاصل از تغییر قیمت‌ها نصیب کاربران می شود.

در کشورهایی با قوانین سخت مالیاتی، عدم نیاز به فروش دارایی‌های دیجیتال جهت استفاده از ارزش آن‌ها، مزیت بسیار چشمگیری برای کاربران محسوب می شود، زیرا افراد مجبور به پرداخت مالیات‌ های سنگین بر روی دارایی نقد خود نیستند و نیازهای مالی خود را می‌توانند از طریق اعتبار دارایی ‌های دیجیتال خود رفع کنند. ارائه وام یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نکسو می باشد زیرا بدون نیاز به بررسی سوابق و اعتبار کاربران این وام ها اعطا می شدند و در نتیجه کارآمدتر و کوتاه تر شدن فرآیند دریافت وام را به همراه داشت.

در حال حاضر دارایی ‌های دیجیتال قابلیت نقدشوندگی چندان زیادی ندارند. از این رو پلتفرم نکسو به دنبال رفع پیچیدگی و کندی فرآیند تبدیل رمز ارزها به ارزهای فیات و همچنین از بین بردن محدودیت‌ های برداشت دارایی می باشد. این پلتفرم در فرآیند تبدیل دارایی‌های دیجیتال به فیات، برای کاهش میزان کارمزد بانک‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی، اقدام به حذف واسطه‌ها کرده است و به کاربران این فرصت را می دهد که در کمترین زمان ممکن، دارایی های خود را نقد کنند. 

زیرساخت و معماری اصلی این پلتفرم مبتنی بر تغییر ناپذیری و شفافیت فناوری بلاک چین می باشد که در این زنجیره غیر متمرکز، قراردادهای مربوط به وام‌ها را نگهداری می ‌کند. همچنین فرآیند دریافت وام در این پلتفرم بسیار ایمن می باشد زیرا دارایی وثیقه ‌گذاری ‌شده افراد، در کیف پول‌ های آفلاین ذخیره می‌شوند.

نحوه کار پلتفرم نکسو (Nexo)

نحوه کار پلتفرم نکسو

وام‌های پلتفرم نکسو با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر در بازه 1 تا 5 روز کاری تایید می شوند و سپس به وسیله شبکه‌های انتقال بانکی از جمله SWIFT وارد حساب کاربر می‌شوند. اشخاص حقوقی و یا حقیقی که دریافت ‌کننده وام هستند، می‌توانند از نکسو کارت (Nexo Card) هم استفاده کنند. با توجه به ارزش دارایی‌های کریپتو در حساب نکسوی مشتریان، سقف ارائه وام تعیین می شود. بنابراین اگر با نوسان ‌های قیمت، بهای دارایی‌های افراد افزایش یابد، با افزایش سقف وام کاربر روبرو خواهیم بود.

برای برخی کاربران، نرخ بهره این وام‌ها با شرایط مشخص شده ای، نزدیک به صفر می باشد. همچنین به بررسی اعتبار، سوابق و یا پرداخت هزینه ماهانه، جهت دریافت وام‌های نکسو نیازی نیست. اوراکل نکسو که اکثر فرآیندهای اصلی این شبکه را مدیریت می کند، نقش قلب تپنده آن را ایفا می‌کند. این اوراکل وظلیف متعددی دارد که برخی از آنها عبارت ‌اند از:

  • حاکمیت شبکه را بر عهده دارد.
  • می تواند بر دارایی‌های موجود در این شبکه در کمترین زمان ممکن نظارت کند.
  • برای مدیریت توزیع وام‌ها و همچنین برنامه‌ های باز پرداخت، اقدام به تحلیل داده‌ها می کند. 
  • با توجه به میزان وثیقه کاربر، اقدام به تعیین میزان وام و دوره باز پرداخت آن می کند.

اوراکل Nexo برای ارزیابی میزان ریسک پلتفرم برای ارائه وام، از نرخ وام به ارزش (LTV) استفاده می ‌کند. بنابراین نیاز به بررسی حساب بانکی برای بررسی سوابق و سنجش اعتبار کاربر، توسط این اوراکل رفع می شود. فرآیند دریافت وام در پلتفرم Nexo، به این صورت است که کاربر ابتدا اقدام به واریز دارایی‌های دیجیتال خود به حساب نکسو می کند و سپس عملیات ارزیابی و تأیید توسط بلاک چین صورت می گیرد. در نهایت نیز اوراکل Nexo جزئیات مربوط به سقف وام را به ‌صورت خودکار محاسبه می کند و سپس برای کاربر در نظر می‌گیرد. در مرحله بعد، کاربر باید تعیین کند که در قالب کدام ارز فیات، مبلغ وام را دریافت خواهد کرد. علاوه بر این، برای کاربران امکان انتخاب کارت اعتباری نکسو وجود دارد. برای کاربرانی که از طریق توکن‌های NEXO، باز پرداخت را انجام می‌دهند، تخفیف ویژه‌ 50% روی نرخ بهره اعمال می شود.

توکن نکسو (NEXO) چیست؟

رمز ارز بومی پلتفرم Nexo، توکن NEXO می باشد که اولین‌ بار از طریق عرضه اولیه کوین (ICO) در سال 2018 ارائه شد و توانست برای این پروژه سرمایه ‌ای 52.5 ‌میلیون ‌دلاری در قالب اتریوم و بیت کوین جمع‌ آوری کند. همانطور که گفته شد این توکن جز توکن‌ های اوراق بهادار می باشد، بنابراین دارندگان این توکن به ‌نسبت دارایی حساب نکسوی خود، 30% از سود شرکت را دریافت می‌کنند. NEXO مبتنی بر شبکه 20-ERC است و می توان آن را در همه کیف‌ پول ‌های سازگار با این شبکه نگهداری کرد. عرضه کل این توکن معادل یک ‌میلیارد واحد می باشد.

نکسو کارت (Nexo Card) چیست؟

نکسو کارت

نکسو کارت (Nexo Card)، با همکاری نکسو و مسترکارت (Master Card) به عنوان یک کارت اعتباری ساده‌ با پشتوانه رمز ارزها ارائه شده است. کاربران می توانند برای خریدهای آنلاین و آفلاین خود از این کارت استفاده کنند. کاربران با استفاده از نکسو کارت می توانند بدون نیاز به فروش دارایی های دیجیتال خود، از ارزش دارایی‌ها استفاده کنند. این کارت توسط بیش از ۴۰ میلیون فروشگاه در جهان پشتیبانی می شود.

کاربران علاوه‌ بر دریافت کارت های مجازی که قابلیت اتصال به پلتفرم‌هایی مانند اپل‌پی یا گوگل‌پی را دارند، می توانند کارت فیزیکی نکسو را نیز دریافت کنند. کاربران با داشتن نکسو کارت، می‌توانند به تمام مزایای مسترکارت، بدون نیاز به انتقال بانکی دسترسی داشته باشند. از ویژگی‌های مهم و اصلی نکسو کارت می توان به اپلیکیشن نکسو، پاداش بازگشت وجه، امنیت فراوان، حساب پس‌انداز، امکان دریافت وام‌، توکن‌ های پشتیبانی‌شده متعدد، کارمزد کم و پشتیبانی 24 ساعته از مشتریان اشاره کرد.

نحوه کار نکسو کارت

هر جا که مستر کارت پذیرفته شود، می توان از کارت اعتباری نکسو نیز استفاده کرد. کاربران می توانند با استفاده از این کارت، دارایی ‌های خود را به‌ عنوان وثیقه نگه دارند و به عنوان پول فیات، از ارزش آن‌ها استفاده کنند؛ یعنی می توانند از اعتبار خود در هنگام استفاده از این کارت، بهره ببرند، در حالی که موجودی اصلی حساب آنها تغییری نکند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com