1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. کیف پول
  4. کیف پول NFT چیست؟

کیف پول NFT چیست؟

کیف پول NFT چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
کیف پول NFT چیست؟
کیف پول

توکن های غیرقابل تعویض یا NFT، توکن هایی مبتنی بر بلاک چین اتریوم هستند که امنیت بسیار بالایی دارند. این توکن ها برخلاف ارزهای دیجیتال، قابل تقسیم نیستند و افراد نمی توانند تنها بخشی از آن را خریداری نمایند، همچنین این توکن ها غیر مثلی هستند و قابل خرید در فروشگاه Rarible می باشند. این توکن ها برای کلکسیونرها، خالقان هنرهای دیجیتالی، بازی های دیجیتالی و خرید و فروش دارایی های حقیقی و مجازی به کار گرفته می شود. Everydays، کریپتوپانک و Crossroad از جمله توکن های شناخته شده NFT هستند. در این مقاله راجع به کیف پول NFT، ویژگی ها و انواع کیف پول NFT صحبت خواهیم کرد.

مهم ترین ویژگی های کیف پول NFT

مهم ترین ویژگی های کیف پول NFT

1- داشتن یک رابط کاربر پسند

کیف پول NFT که رابط کاربری ساده و راحتی دارد برای کاربران به ویژه مبتدیان بسیار با اهمیت می باشد. در میان کیف پول های موجود، کیف پول های موبایلی، دارای رابط کاربری ساده‌ای می باشد.

2- پشتیبانی از دستگاه های مختلف

اکثر کیف پول های پشتیبانی کننده از توکن های NFT، به صورت اپلیکیشن های موبایلی و دسکتاپی و یا به صورت افزونه های وب در دسترس کاربران قرار می گیرند. بنابراین استفاده از کیف پول هایی که نسخه موبایلی یا دسکتاپی دارند، با توجه به این که به همگام سازی آنی معاملات می پردازند، گزینه مناسبی برای کاربرانی است که به دنبال مدیریت توکن های خود بر روی دستگاه های مختلف هستند.

3- داشتن سازگاری بین زنجیره ای

گسترده ترین و محبوب ترین شبکه بلاک چین برای توکن های NFT، شبکه بلاک چین اتریوم می باشد. بنابراین توکن های مبتنی بر اتریوم با استاندارد ERC-20، توسط اکثر کیف پول ها پشتیبانی می شوند. اگر کاربران بخواهند در شبکه بلاک چین دیگری اقدام به خرید و فروش NFT های خود کنند، به کیف پول های ارائه دهنده سازگاری بین زنجیره ای و یا پشتیبانی کننده از شبکه بلاک چین مورد نظر، نیاز دارند. بجز شبکه بلاک چین اتریوم، بلاک چین های تزوس، زیلیکا و شبکه هوشمند بایننس نیز از توکن های NFT پشتیبانی می کنند.

4- حضانتی یا غیر حضانتی بودن کیف پول

کیف پول های حضانتی به کاربران این اجازه را نمی دهند که کلیدهای خصوصی را به طور کامل کنترل کنند. دلیل عدم دسترسی کاربران به کلید خصوصی این است که دارایی های کاربران توسط یک شخص ثالث مانند صرافی ها ذخیره می شوند. در این کیف پول ها چنانچه کاربران رمز عبور خود را فراموش کنند، می توانند از طریق پشتیبانی سایت، رمز خود را بازیابی کنند.

کیف پول های غیر حضانتی به کاربران این اجازه را می دهند تا با داشتن کلید خصوصی، بر روی دارایی های خود کنترل کامل داشته باشند. بنابراین چون رمز کاربری کاربران توسط هیچ متصدی نگهداری نمی شود، در صورتی که گم شود، قابل بازیابی توسط سیستم پشتیبانی کننده، نیست. 

5 کیف پول برتر NFT  

برای نگهداری NFTها کیف پول های متنوعی وجود دارد، ما قصد داریم در اینجا 5 کیف پول NFT برتر را معرفی کنیم.

1- کیف پول متامسک (Metamask)

کیف پول متامسک (Metamask)

کیف پول متامسک، بهترین کیف پول NFT می باشد که با حمایت اتریوم و شرکت کانسن سیس توسعه یافته است. این کیف پول در ابتدای راه اندازی، تنها به عنوان یک افزونه مرورگری که قابلیت اتصال مستقیم به dApps را دارد، در بازار ارزهای دیجیتال عرضه شد اما شرکت کانسن سیس نسخه موبایلی این کیف پول را در سال 2020 راه اندازی کرد. نسخه موبایلی کیف پول متامسک برای مدیریت و جمع آوری توکن های NFT و همچنین ایجاد تعاملات با برنامه های غیرمتمرکز، رابط کاربری ساده تری را ارائه کرده است. متامسک به کاربران خود این قابلیت را می دهد که کیف پول NFT بسازند و به معامله و ضرب توکن های NFT بپردازند و همچنین با پلتفرم های مبتنی بر اتریوم به صورت کاملا مستقیم در ارتباط باشد. 

مزایای کیف پول متامسک

1- راه اندازی این کیف پول NFT و کاربرد آن بسیار آسان است.

2- در این کیف پول تراکنش ها در برنامه های موبایلی و افزونه وب به صورت آنی همگام سازی می شود.

3- کاربران کیف پول متامسک می توانند با ایجاد چند آدرس ETH بین آنها جا به جا شوند.

4- نسخه موبایلی کیف پول متامسک، برای جست و جو در برنامه های NFT و Defi، یک مرورگر داخلی دارد.

5- در نسخه موبایلی کیف پول متامسک، می توان از یک آدرس به آدرس دیگر، به صورت مستقیم توکن های ERC-721 را منتقل کرد.

6- کیف پول متامسک به عنوان یک پشتیبانی کننده از مبادلات مستقیم اتریوم و سایر توکن های ERC-20 محسوب می شود.

7- در کیف پول متامسک، قابلیت سفارشی سازی پیشرفته و بهینه ی کارمزدها وجود دارد که به کاربران برای تعیین کارمزد گس مطابق فعالیت شبکه کمک می کند.

معایب کیف پول متامسک

کیف پول متامسک فقط سازگار با اتریوم و EVM می باشد.

2- کیف پول انجین (Enjin)

 کیف پول انجین (Enjin) یک کیف پول NFT

در کیف پول انجین امکان خرید و فروش دارایی های دیجیتال به وسیله رمزارز اختصاصی در اختیار کاربران قرار می گیرد. این کیف پول NFT در مدل Galaxy S10 شرکت سامسونگ به عنوان یک کیف پول بلاک چینی داخلی ادغام شده است.

مزایای کیف پول انجین

1- ارائه یک رابط کاربری مناسب جهت مدیریت توکن های NFT

2- امکان خرید و فروش توکن های NFT، کلکسیون های دیجیتال و بازی ها

3- امکان تبدیل یک رمزارز به رمزارز دیگر از طریق صرافی انجین 

4- ارائه خدمات پشتیبانی به کاربران خود

5- امنیت بسیار بالا به دلیل وجود احراز هویت بیومتریک و قفل خودکار

معایب کیف پول انجین

1- این کیف پول NFT فقط نسخه ی موبایلی دارد.

2- کیف پول انجین فقط از دارایی های مبتنی بر اتریوم و توکن های غیر قابل تعویض پشتیبانی می کند.

کیف پول مث (Math Wallet)

کیف پول مث یک کیف پول به عنوان دروازه‌ای برای ورود به دنیای بلاک چین می باشد که توسط بایننس لبز و آلامدا ریسرچ که انکوباتورهای پیشرو صنعت کریپتو هستند، پشتیبانی می شود. هنرمندان و کلکسیونرها از کیف پول مث به عنوان جایگزینی برای کیف پول متامسک استفاده می کنند. کاربران در شبکه مث می توانند به مدیریت یکپارچه دارایی های خود بپردازند، زیرا این کیف پول می تواند از ۶۵ بلاک چین عمومی پشتیبانی کند. کیف پول مث به عنوان یکی از بهترین کیف پول های NFT قابلیت دسترسی به صورت یک افزونه مرورگر وب، یک برنامه موبایلی و یک کیف پول مبتنی بر وب در شبکه های بلاک چین را دارند.

مزایای کیف پول مث

1- پشتیبانی از چند شبکه بلاک چین

2- بین دستگاه های مختلف همگام سازی تراکنش ها را انجام می دهد.

3- کاربران کیف پول مث می توانند فقط با یک کلیک به دیفای و برنامه های NFT داخل فروشگاه برنامه های غیرمتمرکز این کیف پول، دسترسی پیدا کنند.

4- در این کیف پول می توان ارزهای دیجیتالی را نیز مبادله کرد.

5- این کیف پول برای ایجاد امنیت بیشتر، با کیف پول های سخت افزاری مانند لجر ادغام شده است.

معایب کیف پول مث

1- این کیف پول به دلیل در حال توسعه بودن، در نسخه‌های موبایلی هنوز اشکالاتی دارد.

2- این کیف پول مشکلاتی در رابطه با قابلیت استیکینگ برنامه‌های غیرمتمرکز برای کاربران دارای سیستم عامل iOS دارند.

 کیف پول تراست (Trust Wallet)

 کیف پول تراست (Trust Wallet)

کیف پول تراست با بیش از ۵ میلیون کاربر از جمله کیف پول های برتر NFT می باشد. کیف پول تراست ولت به کاربران خود این امکان را می دهد که بتوانند فقط با یک کلیک، از طریق یک لیست برنامه های غیرمتمرکز بازارهای هنری، به برخی سایت ها از جمله اکسی اینفینتی (Axie Infinty)، اوپن سی (OpenSea)، مای کریپتو هیروز (MyCrypto Heroes) دسترسی داشته باشند. کاربران می توانند توکن های NFT را در این کیف پول ذخیره و مدیریت کنند اما نمی توانند برای انتقال NFTها از آن استفاده کنند زیرا این قابلیت توسط کیف پول تراست پشتیبانی نمی شود. این کیف پول با برخی از شبکه های بلاک چین عمومی ادغام شده است که عبارتند از: شبکه بلاک چین اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، شبکه هوشمند بایننس، توموچین و... 

مزایای کیف پول تراست

1- رابط کاربری آسان

2- دسترسی راحت به برنامه‌های NFT

3- قابلیت پشتیبانی از چندین بلاک چین

4- دارای صرافی داخلی

5- کیف پولی برای ارز دیجیتال و دیفای

معایب کیف پول تراست

1- قابل نصب فقط بر روی تلفن همراه

2- وابستگی به صرافی بایننس

 کیف پول آلفا

کیف پول آلفا یک کیف پول مبتنی بر شبکه اتریوم و یک بلاک چین متن باز می باشد که از ایجاد و جمع آوری توکن های NFT و از برنامه های اوپن سی، دراگونریوم و کریپتو کیتیز پشتیبانی می کند. این کیف پول برتر NFT سازگار با دارایی های داخل بازی مبتنی بر اتریوم می باشند. این کیف پول فقط در تلفن همراه قابل دسترسی می باشد اما وب سایت این کیف پول برای این که توسعه دهندگان و هنرمندان بتوانند از اشکال توکن سازی مبتنی بر اتریوم بهره ببرند، ابزارهای متن باز را در اختیار این افراد قرار داده است. 

مزایای کیف پول آلفا

1- کیف پول آلفا دارای یک مرورگر وب داخلی جهت جست و جو در برنامه های غیرمتمرکز و همچنین دیفای دارد.

2- این کیف پول علاوه بر رابط کاربرپسندی که دارد از توکن های مبتنی بر شبکه اتریوم و همه ی بازی ها می تواند پشتیبانی کند.

3- قابلیت های این کیف پول به دلیل در حال توسعه بودن ممکن است توسط تیم توسعه آن، گسترش یابد.

معایب کیف پول آلفا

1- فقط به پشتیبانی از برنامه ها و سایدچین های مبتنی بر شبکه اتریوم می پردازد.

2- این کیف پول فقط در سیستم عامل های iOS و اندروید قابل نصب می باشد.

چگونه بهترین کیف پول NFT را می توان انتخاب کرد؟

چگونه بهترین کیف پول NFT را می توان انتخاب کرد؟

برای انتخاب کیف پول NFT باید به دو عامل توجه کرد: مورد اول این که کاربر به عنوان یک سازنده است یا یک کلکسیونر و مورد دوم اینکه چه دستگاه هایی در اختیار دارد. سازندگان نیازمند یک رایانه می باشند زیرا انجام عملیات توسط تلفن همراه بسیار سخت است. این عملیات شامل اتصال منظم به بازارهایی مانند راریبل (Rarible) و اوپن سی می باشد. همچین سازندگان باید فایل های خود را بارگذاری کنند و قابلیت های دیگر را به صورت فعال درآورند. همچین بهتر است سازندگان از کیف پول هایی که به عنوان یک افزونه مرورگر هستند، مانند مث یا متامسک استفاده کنند.

کیف پول برتر NFT برای کلکسیونرها، کیف پول های موبایلی مانند متامسک، آلفا، تراست ولت و کیف پول انجین هستند که از انتقال و ذخیره سازی NFTها پشتیبانی می کنند. این کیف پول ها برای افرادی که علاقه به جمع آوری توکن هایNFT و بازی های بلاک چینی دارند، بسیار مناسب است.

چگونه می توان یک کیف پول NFT ایجاد کرد؟

کاربران می توانند از طریق وب سایت های رسمی، کیف پول مورد نظر خود را دریافت و بر روی دستگاه خود نصب کنند.

کاربران چگونه می توانند با کیف پول خود، توکن NFT بخرند؟

پلتفرم‌های غیرمتمرکز (DEX)

کاربران برای این که بتوانند کنترل کاملی بر NFT های خود داشته باشند، می توانند از صرافی های غیرمتمرکز که نیازی به ایجاد حساب یا ثبت نام ندارند، استفاده کنند و همچنین می توانند معاملات خود را به صورت مستقیم و بدون وجود هیچ واسطه ای انجام دهند.

بازارهای NFT

کاربران می توانند از طریق یک بازار NFT که به عنوان متصدی عمل می کند، برای خرید توکن NFT اقدام کنند. به این صورت که باید مبلغ خود را برای مشارکت در مزایده ی خرید NFT برای پلتفرم ارسال کنند تا به صورت امانی نگهداری شود. پس از خرید NFT نیز می توانند آن را در کیف پول های حضانتی نگه دارند.

امنیت کیف پول NFT

  • برای این که کیف پول NFT از امنیت بالایی برخوردار باشد، بهتر است از وب سایت های رسمی دانلود و نصب شود. 
  • کاربران باید در یک مکان آفلاین از عبارت بازیابی خود، پشتیبانی بگیرند و آن را وارد هیچ وب سایتی نکنند.
  • کاربران باید با نشانه گذاری کردن برنامه های NFT خود از حملات فیشینگ جلوگیری کنند.
  • کاربران در صورتی که مجبور به استفاده از رایانه های عمومی شدند، باید حتما همه اطلاعات خود را قبل از خروج از سیستم پاک کنند.
  • کاربران پس از استفاده از مرورگر کیف پول NFT، باید برنامه های خود را قفل کنند و سپس سیستم را خاموش کنند.

نتیجه گیری

کیف پول های برتر NFT که در این مقاله به بررسی آنها پرداختیم از جمله کیف پول های غیرحضانتی هستند که کاربران می توانند از طریق کد بازیابی خود، در صورتی که دسترسی آنها به کیف پول و دارایی خود مسدود شود، آنها را بازیابی کنند. همچین کاربران باید بعد از نصب کیف پول NFT باید برای خرید ارز دیجیتال اتریوم به صرافی های معتبر مراجعه کنند و سپس دارایی خود را به کیف پول مورد نظر انتقال دهند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com