1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. بیت لایسنس( BitLicense) چیست؟

بیت لایسنس( BitLicense) چیست؟

بیت لایسنس( BitLicense) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
بیت لایسنس( BitLicense) چیست؟
ارزهای دیجیتال

بیت لایسنس (BitLicense) گواهینامه ای‌ برای قانون گذاری در رابطه با ارزهای دیجیتال، با هدف کاهش خطرات و ریسک های جا به جایی و استیک کردن ارزهای دیجیتال می باشد. بیت لایسنس توانسته است میزان کلاهبرداری در صرافی های بازار ارزهای دیجیتال را کاهش دهد. همچنین با تمرکز زدایی که ایجاد می کند مانع از دخالت دولت ها و خدشه دار شدن امنیت سرمایه های سرمایه گذاران می شود. بیت لایسنس در واقع بخش مهمی از تلاش عمومی قانونگذاران جهانی برای تنظیم رمزنگاری است. BitLicense یک مجوز تجاری برای فعالیت های ارزهای دیجیتال می باشد که توسط اداره خدمات مالی نیویورک، تحت مقررات ویژه ای که برای شرکت ها طراحی شده است، صادر شد.

بیت لایسنس طیف گسترده ای از عملکردهای تنظیم کننده رمزنگاری را در نیویورک انجام می دهد، از جمله انتقال ارزهای دیجیتال، ارائه خدمات مبادله و مدیریت دارایی های دیجیتال. سرمایه گذارانی که مایل هستند معاملات مربوط به ارزهای رمزنگاری شده را در ایالت نیویورک یا با احزاب داخل نیویورک انجام دهند، باید دارای BitLicense باشند. با این حال افرادی که پرداخت می کنند یا دریافت می کنند معاف هستند. پس از BitLicense چندین چارچوب قانونی دیگر از جمله مجوز FINMA سوئیس و FCA انگلستان ایجاد شده است.

تاریخچه بیت لایسنس(BitLicense)

تاریخچه بیت لایسنس

NYDFS اولین بار در نوامبر 2013 جلسات عمومی را با موضوع مقررات ارزهای مجازی برگزار کرد. در آن زمان برای اولین بار BitLicense ارائه شد. در جولای 2014، NYDFS جزئیات BitLicense را منتشر کرد که شامل فهرستی از قوانین و مقررات پیشنهادی در مورد معاملات بیت کوین در نیویورک بود.

فرآیند برنامه بیت لایسنس(BitLicense)

 فرآیند دستیابی به BitLicense می تواند برای متقاضیان جدید دلهره آور باشد زیرا این فرآیند بسیار سخت و پر هزینه است. هزینه اولیه آن 5000 دلار بوده که البته میزان هزینه های قانونی آن بسته به میزان ارز دیجیتال، می تواند تا 100,000 دلار افزایش یابد.

لزوم قانون گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

با توجه به این که بازار ارزهای دیجیتال یک بازار ناشناس و بدون ساختار متمرکز بانکی می باشد و همچنین تمامی نقل و انتقالات در این بازار اعم از نقل و انتقالات برون مرزی و بین ایالتی به سادگی انجام می شوند، فضا برای افرادی که دنبال پولشویی، فرارهای مالیاتی، کلاهبرداری و سایر فعالیت های غیر قانونی هستند، آماده می باشد و شناسایی و به دام انداختن آنها کار دشواری می باشد. در نتیجه لازم است قانون گذاری های دقیق و سخت گیرانه ای اعمال شود. بیت لایسنس برای کسب و کارهای کوچک و حتی استارت آپ ها این زمینه را فراهم کرده است تا بتوانند با پرداخت کمترین میزان مالیات، وارد چارچوب قانون گذاری شوند و از شبکه خود در مقابل سودجویان محافظت کنند.

شرایط لازم برای متقاضیان 

آشنایی با بیت لایسنس

1) انطباق

قوانین بیت لایسنس کسب و کارها را ملزم می کند که تمامی اطلاعات تراکنش های رمز ارزها را تا مدت 7 سال نزد خود حفظ کنند و همچنین لازم است تمامی اطلاعات محرمانه و حساس از جمله آدرس های فیزیکی، حسابهای بانکی و حتی نام طرف تراکنش ها حفظ و در صورت نیاز به دپارتمان مربوطه ارسال و تحویل داده شود. BitLicense یک شرکت را ملزم به رعایت کلیه سیاستهای مالی فدرال و ایالتی و سیاستهای انطباق مستند می کند.

2) ملزومات سرمایه

افرادی که خواهان دریافت بیت لایسنس هستند، باید مبلغ مشخصی که میزان آن به عواملی مثل نوع محصول و خدمات ارائه شده و ترکیب منابع بیت لایسنس و کل دارایی ها بستگی دارد را حفظ کند تا از ثبات مالی و ادامه فعالیت آنها اطمینان حاصل شود. سرپرست NYDFS که سوابق و شرایط شرکت را در نظر می گیرد، این مقدار را تعیین می کند.

3) محافظت از دارایی های کاربران

BitLicense از تمامی اطلاعات از جمله نوع و مبلغ ارزهایی که دارندگان بیت لایسنس نگهداری و ذخیره می کنند، اطلاع دارد. بنابراین دارندگان بیت لایسنس هیچ گاه نمی توانند ارزهای مجازی مشتریان را به صورت غیر قانونی و بدون اطلاع و کسب اجازه از مشتری ها بفروشند و یا حتی جا به جا کنند. یک حساب مورد اطمینان که با مبلغ مشخص شده از طرف دپارتمان و بر پایه دلار آمریکا می باشد برای حفاظت از دارایی های کاربران توسط گیرنده بیت لایسنس، ایجاد می شود.

4) دفاتر و ردیف های ثبت

همه دارندگان بیت لایسنس برای اینکه بتوانند تمامی اطلاعات تراکنش های خود را به مدت 7 سال نگهداری کنند به دفاتری نیاز دارند که بتوانند بر روی آن همه اطلاعات را ثبت و نگهداری کنند.

5) بررسی 

از آنجایی که تامین امنیت، رعایت قوانین وضع شده و در نهایت سالم بودن نظام مالی برای بیت لایسنس امری بسیار مهم می باشد، برای رعایت تمامی این موارد بازرسان دپارتمان در فواصل زمانی هر دوسال یک بار به بررسی صحت عملکردها می پردازند.

6) گزارشات مالی

این گزارشات که در قالب محاسبات مالی سالانه و اظهارنامه های مالی فصلی هستند جهت بررسی قانونی بودن عملکردها و سالم بودن فرآیندهای مالی باید به بازرسان دپارتمان جهت بررسی و تایید ارائه شود.

7) برنامه امنیت فضای سایبری

دارندگان BitLicense موظف به تعیین یک فردی به عنوان مسئول نگهبانی از امنیت یا همان (CISO) هستند که علاوه بر نظارت و اجرای قوانین و ضوابط، باید گزارش سالانه ای را برای دپارتمان جهت توضیح دادن به اینکه چطور به بررسی ضوابط پرداخته است، آماده و ارسال کنند. همچنین دارندگان بیت لایسنس باید برای ایجاد امنیت و محافظت کردن از محرمانه بودن، یکپارچگی و دسترسی راحت به داده ها برنامه امنیت فضای سایبری را ایجاد کنند.

8) فعالیت بدون توقف و بازیابی اطلاعات در صورت بروز مشکل

بروز مشکلات ناگهانی در سیستم گاهی غیر قابل کنترل است اما بیت لایسنس با ملزم کردن دارندگان برای داشتن برنامه های بازیابی فاجعه (DR) و برنامه فعالیت مداوم کسب و کار (BCP) این امکان را به وجود آورده که در صورت بروز مشکل دسترسی و کاربردی بودن سیستم دچار مشکل نشود.

9) تبلیغات و بازاریابی

دارندگان بیت لایسنس باید موارد تبلیغاتی و بازاریابی را به مدت 7 سال نزد خود نگهدارند.

10) محافظت کاربر

دارنده BitLicense باید پیش از انجام هر نوع تراکنشی، ریسک های احتمالی در رابطه با خدمات و محصولات را با مشتریان در میان بگذارند، از جمله این ریسک ها می توان به ریسک های ارز دیجیتال اشاره کرد که شامل: پشتیبانی نشدن ارز دیجیتال توسط برخی دولت ها به دلیل رسمی شناخته نشدن، نوسانات و ریزش های شدیدی که در کوتاه مدت منجر به ضرر کردن مشتری می شود و همچنین احتمال کلاهبرداری یا حملات سایبری که امنیت ارزهای دیجیتال را به خطر می اندازند، می باشد. 

11) شکایات

وظیفه تنظیم کردن روند حل شکایات و ضوابط مکتوب که شامل آدرس ایمیل، آدرس پستی و شماره تلفن جهت پیگیری شکایات مشتریان می باشد، بر عهده دارندگان BitLicense می باشد که باید به صورت کاملا منصفانه تنظیم شود.

12) قانونی بودن

در صورتی که یکی از روش های بیت لایسنس یا قسمتی از قانون گذاری آن توسط دادگاهی محکوم شود و زیر سوال برود این امر منجر به از بین رفتن اعتبار کل سند قانون گذاری نمی شود.

مزایای BitLicense

با وجود این که فرآیند بیت لایسنس زمان بر و هزینه بر است اما مزایای بسیاری برای شرکت هایی که این گواهی نامه را دارند به ارمغان می آورد از جمله اینکه آنها را از دعاوی غیر ضروری و تهدیدات کلاهبرداران مصون می کند. علاوه بر این به شرکت هایی که در زمینه انتقال، ذخیره یا نگهداری ارزهای دیجیتال، راه اندازی صرافی معاملاتی ارزهای دیجیتال، صدور ارز مجازی و خرید و فروش ارز مجازی مثل مبادله ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات، مشارکت دارند، مزایای ویژه ای اعطا می کند.

سخن آخر

با ورود بیت لایسنس، بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، چارچوب قانونی را خفه کننده و خلاف قانون اساسی می دانستند. با این حال نمی توان اثر بیت لایسنس را در حفاظت از منافع سرمایه گذار انکار کرد. این چارچوب، شرکت هایی را که دارای مدل های تجاری ضعیف، منابع مالی نامناسب و سیستم عامل های مملو از کلاهبرداران هستند، کنار گذاشته است.

NYDFS به بازبینی چارچوب BitLicense جهت آسان تر کردن فرآیند های آن می پردازد. NYDFS در حال حاضر اجازه مجوز مشروط را می دهد که روند درخواست را برای مشاغل کوچکتر بسیار آسان می کند. علاوه بر این، تلاش برای بدست آوردن موجودیت های رمزنگاری بیشتر با چارچوب مقررات ادامه دارد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
تخفیف ویژه جمعه سیاه فروش ویژه دوره ارزدیجیتال و شروع قدرتمند بورس
×
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
سبد گردانی (خانم عظیمی)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 202
سبد گردانی (آقای محمدی)
موبایل 09933751765
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_35
داخلی 204
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر