توزیع توکن چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
توزیع توکن چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

زمانی که شما تصمیم گرفتید یک پروژه رمزنگاری را راه اندازی کنید، سوال این است که چقدر موفق خواهد بود؟ پاسخ این است که آینده پروژه شما تا حد زیادی به این بستگی دارد که چگونه توکنومیک را توسعه دهید و کدام روش توزیع توکن را انتخاب کنید. کاربران فعال هستند که باعث می شوند یک سیستم مبتنی بر بلاک چین کار کند. دارندگان توکن راه‌ حل‌ هایی را درباره بهبود پلتفرم، پرداخت‌ها، سرمایه‌گذاری و کسب جوایز پیشنهاد می‌کنند و موافق یا مخالف هستند. آنها همه این کارها را با کمک توکن های بومی انجام می دهند.

اگر کاربران علاقه خود را به شرکت در پروژه شما از دست بدهند فکر می کنند که خرید، نگهداری یا سهام کردن توکن های شما ایده خوبی نیست و شبکه به سادگی متوقف می شود. به همین دلیل است که یک مدل تخصیص توکن صحیح و سنجیده در هر پروژه مرتبط با رمزنگاری ضروری است. برای یافتن مکانیسم‌های توزیع توکن، نحوه استفاده از آنها توسط پروژه‌های موفق و موثرترین مکانیسم‌ها، ادامه مطلب را بخوانید.

انوع مدل های توزیع توکن

انوع مدل های توزیع توکن

توزیع توکن روشی است که در آن توکن ها را بین گروه های مختلف ذینفع تخصیص می دهید. این افراد معمولاً زیرگروه تیم پروژه، جامعه و عموم مردم بوده و اینسایدرها بنیانگذاران و مشاوران پلتفرم هستند. جامعه متشکل از حامیان پرشور پروژه است و عموم مردم نیز سرمایه گذار هستند. این گروه‌ها توکن‌ها را از طریق مکانیسم‌های توزیع توکن مختلف، یعنی سرمایه‌گذاری خطرپذیر، ایردراپ، قفل، پاداش و فروش عمومی دریافت می‌کنند. بیایید نگاهی دقیق‌تر به هر یک از این مدل‌های توزیع توکن بیندازیم.

سرمایه گذاری خطرپذیر

صنعت کریپتو هنوز بسیار جوان است و تقریباً هر شرکتی در این زمینه یک استارت آپ محسوب می شود. با این وجود، این حوزه با سرعت نور در حال رشد است و استارت آپ ها به سرعت به شرکت های قوی تبدیل می شوند. به همین دلیل است که شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر به طور فعال در پروژه های رمزنگاری سرمایه گذاری می کنند. با این حال، مدل سرمایه‌گذاری با جمع‌آوری سرمایه و سرمایه‌گذاری خطرپذیر یا استاندارد، متفاوت است. شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر به جای به دست آوردن سهام، توکن ها را خریداری می کنند.

به عنوان مثال، در سال 2021، آزمایشگاه سولانا، خالق بلاک چین و اکوسیستم سولانا، فروش توکن خصوصی 314.15 میلیون دلاری را به رهبری آندرسن هوروویتز و پلی‌چین کپیتال تکمیل کرد. شرکت‌ها توکن‌ ها را خریداری کردند و آزمایشگاه‌های سولانا از این بودجه برای راه‌اندازی مکانی برای تسریع توسعه dApps و پلتفرم‌های مبتنی بر سولانا استفاده کردند.

Airdrops

Airdrop به این معنی است که بخش کوچکی از توکن‌ها به صورت رایگان یا در ازای انجام برخی اقدامات کوچک، مانند بازتوییت یا اشتراک در یک کانال رسانه اجتماعی، به آدرس کیف پول کاربران فعال ارسال می‌شوند. سازندگان پروژه انتخاب می‌کنند که توکن‌های خود را به منظور جلب توجه عمومی به پلتفرم‌های تازه راه اندازی شده خود، از طریق ایردراپ انجام دهند. این روش معمولا بخشی از استراتژی بازاریابی است. همچنین به ایجاد یک جامعه قوی کمک می کند که بعداً پلتفرم را فعال و سرپا نگه می دارد. به این ترتیب، کاربران در پروژه سهم خواهند داشت و شما به عنوان سازنده پلتفرم، آگاهی از پروژه را افزایش داده و استفاده از توکن جدید خود را تشویق خواهید کرد.

lockdrop

lockdrop، نوعی توزیع توکن

یک lockdrop متفاوت از یک ایرداپ کار می کند. قبل از انتشار توکن‌های جدید، کاربران شبکه دیگری، مثلاً اتریوم، ETH خود را برای مدت زمان مشخصی قفل می‌کنند. پس از پایان این دوره، کاربران توکن‌هایی را از شبکه جدید دریافت می‌کنند و همچنین توکن‌های قفل‌ شده قبلی را پس می‌گیرند. هرچه بیشتر قفل کنند و دوره قفل بیشتر شود، توکن های جدید بیشتری دریافت خواهند کرد.

Lockdrops برای کسانی است که واقعاً به این پروژه علاقه مند هستند زیرا آنها باید متعهد شوند که فوراً از توکن های خود استفاده نکنند.

پاداش

سازندگان پلتفرم بخش بزرگی از توکن‌های بومی را برای رشد اکوسیستم رزرو می‌کنند. جوایز رمزی نیز در آن بخش گنجانده شده است. برای تعهد بلندمدت خود به این پروژه، کاربران می‌توانند پاداش‌های سهام و نقدینگی و همچنین برخی جوایز پلتفرم را دریافت کنند، به خصوص اگر این پروژه، یک بازی رمزنگاری باشد. دسته دیگری از افرادی که می توانند توکن دریافت کنند، مشاوران پروژه هستند. سازندگان پلتفرم اغلب به آنها برای زمان، تلاش و تجربه ای که در پروژه کمک می کنند، توکن هایی پاداش می دهند.

فروش عمومی

عرضه اولیه کوین(ICO)، پیشنهاد مبادله اولیه(IEO) و پیشنهاد اولیه DEX ،(IDO) سه نوع رایج فروش توکن هستند. در حالی که محبوبیت ICO ها به دلیل افزایش کلاهبرداری ها کاهش یافته است، IEO ها و IDO ها هنوز در حال افزایش هستند که به بودجه پروژه های کریپتو می رسد.

IEO چندین پروژه قابل توجه مانند Polygon و Elrond را ایجاد کرده است. پروتکل ریون، به نوبه خود، اولین پروژه بلاک چین بود که با موفقیت یک IDO را تکمیل کرد. شایان ذکر است که پلتفرم ها همچنین درصدی از توکن ها را برای تیم اصلی و توسعه دهندگان خود نگه می دارند. توکن ها می توانند توسط شرکت نگهداری شوند تا هزینه های عملیاتی بیشتر را نیز پوشش دهند.

توزیع توکن موثر: معرفی پنج نمونه

توزیع توکن موثر: معرفی پنج نمونه

بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه پنج پلتفرم بلاک چین محبوب و موفق اتریوم، سولانا، فلو، پولکادات و کاردانو، توکن‌های خود را در طول توزیع اولیه توکن تخصیص دادند.

1. اتریوم

اتر(ETH)، توکن اتریوم، برای پرداخت هزینه گس استفاده می شود و همچنین یک ارز دیجیتال است. با انتقال به مکانیسم اجماع اثبات سهام، اکنون می توان یک توکن را به منظور شرکت در تولید بلوک و دریافت جوایز استیکینگ انجام داد.

پیش از این، اتریوم با مکانیزم Proof of Work اجرا می‌شد که به معنای استخراج بود: در آن زمان ماینرها بلاک‌ها را اعتبارسنجی می‌کردند و در اتریوم پاداش دریافت می‌کردند.

عرضه اولیه اتریوم بیش از 72 میلیون توکن بود که 83.47٪ آن توسط سرمایه گذاران خریداری شد و 16.53٪ بین بنیانگذاران و سازندگان پروژه توزیع شد. فروش اولیه متوقف شده در سال 2014 به بنیاد اتریوم کمک کرد تا بیش از 31000 بیت کوین، معادل 18.3 میلیون دلار در آن زمان، جمع آوری کند.

2. سولانا

بلاک چین سولانا توکن سولانا خود را در سال 2020 راه اندازی کرد. SOL دارای دو مورد استفاده اصلی است: هزینه سهام و تراکنش. اولین 500 میلیون توکن SOL از طریق مزایده ها و فروش های خصوصی توزیع شد و از طریق پنج دور تأمین مالی که در مجموع بیش از 25 میلیون دلار جمع آوری شد. 38 درصد از عرضه اولیه توکن به صورت ایردراپ و پاداش اختصاص یافت، سرمایه گذاران 37 درصد و 25 درصد در اختیار بنیانگذاران پروژه بود. SOL که چندی پیش راه اندازی شد، به سرعت وارد 10 توکن رمزنگاری برتر شد و تا به امروز در آنجا باقی مانده است. تا 12 اکتبر 2022، عرضه در گردش آن بیش از 357 میلیون توکن است.

برای آشنایی با ارزهای دیجیتال می توانید آموزش ارز دیجیتال را از وب سایت مشاهده کنید. 

3. فلو

فلو، نوعی روش توزیع توکن

در مقایسه با اتریوم کهنه کار، Flow نیز یک تازه وارد در دنیای بلاک چین است. بلوک پیدایش فلو در ژوئن 2020 با عرضه اولیه 1.25 میلیارد توکن فلو ایجاد شد. توکن فلو جدا از اینکه یک ارز دیجیتال است، برای سرمایه گذاری در شبکه و پرداخت هزینه تراکنش نیز استفاده می شود. توکن ها در ابتدا به روش زیر تخصیص می یافتند: 29٪ از طریق پاداش، airdrops 33٪ به سرمایه گذاران و 38٪ توسط بنیانگذاران و تیم نگهداری می شد. در این میان، ما می دانیم که 20٪ به Dapper Labs، شرکت پشت بلاک چین Flow و 18٪ به توسعه دهندگان اختصاص یافت.

4. پولکادات

درست مانند سولانا، فلو و پولکادات در سال 2020 راه اندازی شد. این سه کودک نوپای بلاک چین، قبلاً نشان خود را در تاریخ بلاک چین گذاشته اند. پولکادات توکن DOT بومی خود را دارد که چندین هدف را دنبال می کند: پرداخت، مشارکت در حاکمیت شبکه و ایجاد پیوند برای ایجاد پاراچین ساده. عرضه اولیه توکن‌های DOT یک میلیارد بود و از چهار دور تأمین مالی گذشت یکی خصوصی و سه دوره عمومی. اولین ICO در سال 2017 انجام شد و 80 میلیون دلار جمع آوری کرد. آخرین آن در سال 2020 برگزار شد و 4276 میلیون دلار درآمد داشت. در نتیجه، سرمایه گذاران 58.4 درصد از عرضه اولیه توکن را دریافت کردند، بنیانگذاران 30 درصد را در اختیار داشتند و بقیه، 11.6 درصد، از طریق پاداش و ایردراپ تخصیص یافت.

5. کاردانو

توزیع اولیه توکن کاردانو در پنج دور مالی بین سال‌های 2015 و 2017 انجام شد. در طی این پنج فروش عمومی، کاردانو توانست تقریباً 80 میلیون دلار جمع‌آوری کند. عرضه اولیه 31.1 میلیارد توکن ADA بود که 83.33 درصد آن توسط سرمایه گذاران خریداری شد و 16.67 درصد در اختیار پروژه و بنیانگذاران آن بود. این روزها، توکن ADA در بین 10 ارز دیجیتال برتر رتبه بندی شده است و عرضه در گردش آن 34.28 میلیارد است. با نگاهی به این پنج نمونه از پروژه های بلاک چین قابل توجه که به رشد و توسعه ادامه می دهند، می توانیم روند توزیع توکن زیر را مشاهده کنیم:

کاردانو، نوعی توزیع توکن

دو پروژه که یکی پس از دیگری در سال های 2015 و 2017 راه اندازی شدند: اتریوم و کاردانو. توکن های خود را به نسبت های بسیار مشابهی تخصیص دادند. این نسبت 83:17 بود که 83 درصد به سرمایه گذاران و 17 درصد به سازندگان پلتفرم تعلق گرفت. هر دوی این بلاک چین ها زیرساختی را برای اپلیکیشن های مبتنی بر بلاک چین فراهم می کنند. جالب اینجاست که کاردانو توسط چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، تاسیس شد.

سه بلاک چین سولانا، فلو و پولکادات حدود 30 درصد از عرضه اولیه توکن خود را به بنیانگذاران پلتفرم و پروژه ها اختصاص دادند. سولانا و فلو بخش مشابهی از توکن های خود را به ترتیب 38 و 33 درصد بین سرمایه گذاران توزیع کردند.

روند توزیع توکن، آشکارا در حال تغییر است. رقابت در صنعت بلاک چین در حال افزایش است و پروژه های جدید باید تلاش کنند تا توجه عمومی را به خود جلب کنند. به همین دلیل است که پروژه های رمزنگاری تازه ایجاد شده اکنون بین 12 تا 40 درصد از عرضه اولیه توکن خود را از طریق ایردراپ و پاداش توزیع می کنند.

کلام پایانی

سازندگان پروژه کریپتو نباید اهمیت یک مدل توزیع توکن به خوبی طراحی شده را دست کم بگیرند. هنگام ایجاد یک مدل، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود، از جمله صنعت پروژه، اهداف تجاری و مخاطبان هدف. علاوه بر این، باید یک برنامه بلندمدت برای نحوه صدور توکن‌های جدید، دریافت آن‌ها، نحوه توزیع دقیق آن‌ها و آنچه به شما کمک می‌کند تا کاربران فعال را حفظ کنید و پلتفرم خود را فعال نگه دارید، ایجاد کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com