1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. صرافی
  4. نحوه کار با صرافی کوییک سواپ (Quick Swap)

نحوه کار با صرافی کوییک سواپ (Quick Swap)

نحوه کار با صرافی کوییک سواپ (Quick Swap)
لوگو علیرضا محرابی
نحوه کار با صرافی کوییک سواپ (Quick Swap)
صرافی

صرافی QuickSwap یک صرافی غیرمتمرکز و یک بازارساز خودکار است که یک فورک از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ محسوب می شود، با این تفاوت که در شبکه Polygon (شبکه Matic سابق) اجرا می شود. اجرای Polygon روی لایه دوم اتریوم، باعث می شود تا این صرافی با کارمزدهای کم، معاملات را در زمانی بسیار کوتاه انجام دهد حتی اگر شبکه ی اصلی اتریوم شلوغ باشد. 

Uniswap راهی سریع و راحت برای مبادله توکن های ERC20 ارائه می دهد زیرا می توانید از کیف پول هایی مانند متامسک یا کیف پول تراست ولت استفاده کنید و در نتیجه مجبور نباشید قبل از شروع معامله، توکن های خود را به یک صرافی متمرکز واریز کنید اما سرعت آن در زمان ازدحام به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. راه حل های مقیاس بندی لایه دوم، به عنوان روشی مناسب برای کاهش زمان تأیید و هزینه گس اتریوم می باشند و صرافی کوییک سواپ در یک شبکه ی لایه دوم اجرا می شود. 

کارمزد تراکنش ها

در زمان نگارش این مقاله، برای انجام یک تراکنش سریع در شبکه اتریوم، باید حدود 4.5 دلار پرداخت کنید. انجام این تراکنش روی یونی سواپ حدود 40 دلار هزینه دارد اما همین تراکنش روی صرافی کوییک سواپ و با استفاده از شبکه قدرتمند پالیگان، بسیار سریعتر و با کارمزدی بسیار ناچیز انجام می شود. این امر به خاطر به کارگیری راه حل های لایه 2 می باشد که با کاهش زمان و کارمزد تراکنش ها، امکان دسترسی همگان را به محصولات DeFi برقرار می کند.

توکن QUICK

آشنایی با صرافی کوییک سواپ

توکن کوییک، توکن بومی و زیربنای پلتفرم کوییک سواپ می باشد که در فوریه 2021 راه اندازی شد و قیمت آن در اولین روز راه اندازی 90 درصد رشد کرد. همچنین تعداد کل توکن های عرضه شده کوییک، حدود 1 میلیون واحد است. مدل توزیع توکن کوییک، عادلانه بوده و یک اکوسیستم پایدار و مقاوم ایجاد می کند که جامعه حاکمیتی را در اولویت قرار می دهد و هیچ گونه عرضه عمومی، خصوصی و پیش استخراجی، برای این توکن وجود ندارد. علاوه بر این 90 درصد از توزیع تمام توکن های کوییک به معادن نقدینگی تا چهار سال آتی، اختصاص یافته است. همچنین پروتکل کوییک سواپ، توسط انجمن دارندگان توکن کوییک اداره می شود که به آنها اجازه می دهد درباره پیشنهادهای تغییر پروتکل بر اساس تعداد توکن هایشان، رای بدهند.

پیش نیازهای کار با صرافی کوییک سواپ

برای استفاده از امکانات صرافی کوییک سواپ باید با کیف پول خود به این صرافی متصل شوید. شکل زیر لیست کیف پول هایی که این صرافی از آنها پشتیبانی می کند، نشان می دهد. در این آموزش ما از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد.

کیف پول های صرافی کوییک سواپ

بعد از نصب و راه اندازی افزونه کیف پول متامسک روی مرورگر خود، باید شبکه پالیگان را به کیف پول خود اضافه کنید. بدین منظور، به بخش Network کیف پول بروید و Custom RPC را انتخاب کنید و تنظیمات زیر را وارد نمایید:

Network Name: Matic Mainnet

New RPC URL: https://rpc-mainnet.matic.network

Chain ID: 137

Symbol: MATIC

Block Explorer URL: https://polygonscan.com/

سپس تنظیمات وارد شده را ذخیره کنید و به سایت صرافی (https://quickswap.exchange) بروید و روی Connect to a Wallet کلیک کرده و کیف پول متامسک را انتخاب نمایید و در کیف پول نیز اتصال به سایت را تایید کنید. سپس توکن هایی که میخواهید با یکدیگر معاوضه کنید، انتخاب کرده و مقدار آنرا نیز وارد نمایید. 

نحوه کار با صرافی quickswap

کسب درآمد با ارائه نقدینگی در QuickSwap 

اگر می خواهید درآمد غیرفعال ایجاد کنید، می توانید با ارائه نقدینگی به معامله گران QuickSwap این کار را انجام دهید. شما می توانید نقدینگی جفت های معاملاتی را با واریز یک جفت به استخر نقدینگی تامین کنید. برای این کار در تب Pool روی Add Liquidity کلیک کرده و جفت ارزی که می خواهید اضافه کنید را انتخاب نمایید. همچنین در صورت موجود نبودن یک جفت ارز آنرا با کلیک روی Create a Pair روی پلتفرم لیست کنید.

تامین نقدینگی در صرافی quickswap

لازم به ذکر است که برای تامین نقدینگی در یک جفت ارز، باید هر دوی آنها به مقدار معادل در کیف پول شما موجود باشد. مثلا برای تامین نقدینگی برای جفت Matic/USDC و به مقدار 1000 عدد Matic، باید این مقدار از این رمزارز و مقدار معادل آن یعنی حدود 1500عدد از ارز USDC نیز در کیف پول خود داشته باشید. بعد از وارد کردن جفت ارز و مقادیر مورد نظر، فرآیند را در سایت و در داخل متاماسک تایید نمایید.

با این کار حدود 0.25 درصد کارمزد هر تراکنش در این جفت ارز را متناسب با درصدی که در این جفت ارز تامین نقدینگی کرده اید، دریافت خواهید کرد. البته لازم به ذکر است که این مقدار برای تامین کنندگان نقدینگی در صرافی یونی سواپ و صرافی سوشی سواپ به ترتیب 0.3 و 0.25 درصد است و با توجه به اینکه حجم معاملات یونی سواپ نیز در حال حاضر بسیار بیشتر از سوشی سواپ و کوییک سواپ است، می توان گفت که این صرافی گزینه بهتری برای تامین نقدینگی می باشد.

همچنین هنگامی که کاربران برای تامین نقدینگی مشارکت می کنند، توکن های تامین نقدینگی یا LP این صرافی را دریافت می کنند که با ارسال این توکن به استخرهای استخراج نقدینگی، می توانند توکن کوییک را دریافت کنند. این کار باعث رشد و افزایش نقدینگی استخرهای معاملاتی شده و به تامین کنندگان نقدینگی قدرت رای دادن در تصمیمات تغییر در پلتفرم را می دهد.

امکانات صرافی کوییک سواپ چیست؟

صرافی کوییک سواپ علاوه بر این که متداول‌ترین و محبوب‌ترین خدمات ارائه شده توسط صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرو از جمله سوشی سواپ و یونی سواپ را به کاربران خود ارائه می‌دهد، برخی از جنبه‌های اکوسیستم غیرمتمرکز مانند افزایش سرعت تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش بسیار ناچیز را که نادیده گرفته‌ شده‌اند را هم در نظر گرفته است. این صرافی غیرمتمرکز، خدمات و ویژگی‌های متعددی دارد که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فهرست‌ کردن دارایی بدون نیاز به مجوز

Listing به فرآیندی که طی آن یک ارز دیجیتال به لیست معاملاتی یک صرافی ارز دیجیتال اضافه می شود، گفته می شود. هر کاربری می‌تواند مانند سایر صرافی‌های غیرمتمرکز معروف، هر توکن با استاندارد erc20 را روی صرافی کوییک سواپ برای فراهم کردن نقدینگی لیست کند. برای فهرست کردن دارایی، هیچ نیازی به اجازه گرفتن از نهاد و شخص ثالثی نیست که به فهرست کردن دارایی بدون نیاز به مجوز (Permissionless Listings) معروف است.

تراکنش‌های لایه ۲

امکانات صرافی کوییک سواپ

تراکنش‌های روی صرافی کوییک سواپ قدرت خود را از پروتکل پالیگان می گیرند. پروتکل پالیگان برای شبکه اتریوم یک روش مقیاس‌ پذیری است که ارائه دهنده راه‌ حل‌های لایه ۲ مبتنی بر پلاسما می باشد. پالیگان با هزینه بسیار ناچیزی و تنها در ۲ ثانیه امکان سواپ کردن دارایی را روی شبکه اصلی اتریوم فراهم می‌کند.

معاملات غیرحضانتی

برای استفاده از صرافی کوییک سواپ کاربران می‌توانند معاملات خود را مستقیما از طریق کیف پول‌های موبایلی مانند ولت کانکت (Wallet Connect) انجام دهند و یا این که به کیف پول شخصی خود (متامسک یا کوین بیس ولت) متصل شوند. از این رو به سپرده‌ گذاری توکن‌ها پیش از انجام معامله در صرافی (برخلاف پلتفرم‌های متمرکز) نیازی نیست. این امر امکان تسلط کامل و حضانت بر دارایی‌ها در طول فرآیند معامله را به کاربران می‌دهد. به این معاملات، معاملات غیرحضانتی یا Non-Custodial گفته می شود.

استخراج نقدینگی

کاربران وقتی که اقدام به مشارکت در تامین نقدینگی جفت ارزهای معاملاتی صرافی می‌کنند، می توانند ضمن دریافت توکن تامین نقدینگی (LP Token) این پلتفرم، می‌توانند توکن حاکمیتی کوییک را با ارسال این توکن به استخرهای استخراج نقدینگی ( Liquidity Mining) دریافت کنند. در نتیجه ضمن این که باعث افزایش و رشد نقدینگی استخرهای معاملاتی می‌شود، بلکه می تواند قدرت تصمیم ‌گیری درباره پلتفرم را به تامین ‌کنندگان نقدینگی بدهد.

ییلد فارمینگ

کاربرانی که تامین کننده نقدینگی جفت ارزهای پلتفرم می باشند، متناسب با سهم خود، درصدی از فی تراکنش‌ها را از استخر نقدینگی دریافت می‌کنند. کارمزد تراکنش‌ها بین کاربران مختلف به شیوه زیر تقسیم می‌شود:

۰.۲۵% متعلق به تامین‌ کنندگان نقدینگی

 ۰.۰۴% متعلق به سپرده‌ گذاران توکن کوییک در استخر لانه اژدها

 ۰.۰۱% متعلق به بنیاد کوییک سواپ

جامعه حاکمیتی

تحت نظارت جامعه حاکمیت، سیاست‌های تصمیم‌ گیری کوییک سواپ انجام خواهد شد. هولدرهای توکن کوییک می‌توانند مشارکت موثری در این تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی داشته باشند. تا به حال در این پلتفرم یک رای‌گیری حاکمیتی که نحوه سپرده ‌گذاری توکن کوییک را مشخص کرده، برگزار شده است. هولدرهای رمزارز کوییک در آینده می‌توانند برای تغییر فاکتورهایی از جمله نحوه توزیع بودجه و شیوه اداره پلتفرم، پروپوزال‌های خود را ثبت کرده و اقدام به برگزاری رای‌ گیری کنند.

مراحل سواپ توکن در صرافی کوییک سواپ چیست؟

توکن سواپ (Token Swap) به مبادله فوری دو ارز دیجیتال با یکدیگر بدون نیاز به پول فیات (یورو، یوان، دلار و غیره) در صرافی ها گفته می شود. در صرافی کوییک سواپ کاربران برای مبادله ارز دیجیتال باید مطابق تصویر زیر بر روی گزینه Swap کلیک کنند. سپس رمزارز‌هایی که قصد مبادله آنها با یکدیگر را دارند و همچنین مقدار توکن مورد معامله را انتخاب کنند. علاوه بر این می توان حد مجاز اسلیپیج (Slippage tolerance) که به معنای تغییرات قیمت به دلیل کمبود نقدینگی توکن مدنظر و یا نوسان بازار است را از طریق تنطیمات (فلش شماره ۳ در تصویر زیر) انتخاب کنند. از طریق گزینه محدوده زمانی (Transaction deadline) نیز می توان مشخص کرد که در صورت انجام نشدن تراکنش، در چه مدت زمانی به صورت اتوماتیک لغو شود.

سواپ توکن در صرافی کوییک سواپ

بعد از تعیین این موارد، در صورت موجود بودن مقدار توکن مدنظر برای سواپ کردن در کیف پول و همچنین تامین بودن نقدینگی رمزارز مدنظر برای خرید در استخرهای کوییک سواپ، با انتخاب گزینه Swap، تراکنش انجام می شود.

بعد از انتخاب جفت‌ ارزهای مورد معامله، اطلاعات زیر نمایش داده می‌شود:

Minimum received: مقدار توکن دریافتی پس از کم شدن کارمزد 

Price Impact (تاثیر قیمت): اختلاف بین قیمت بازار و قیمت تخمین زده شده با توجه به حجم معامله می باشد. صرافی‌های غیرمتمرکز از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند (مانند صرافی کوییک سواپ)، بنابراین در صورت برداشت مقدار زیادی توکن از استخرهای نقدینگی، صرافی اجازه ترید نمی‌دهد و تاثیر قیمت اعمال شده بسیار زیاد خواهد بود. از این رو در صرافی ها با افزایش حجم معاملات، شاهد افزایش تاثیر قیمت خواهیم بود.

Liquidity Provider Fee (کارمزد ارائه دهنده نقدینگی): به میزان کارمزدی اشاره دارد که از مقدار دریافتی کاربران کاسته و به ارائه دهندگان نقدینگی داده می‌شود.

در صورت کلیک بر روی گزینه View pair analytics، امکان مشاهده اطلاعاتی در رابطه با قیمت، آدرس رمزارزها، میزان نقدینگی، آخرین تراکنش‌های انجام شده جفت ارز انتخابی خود و همچنین حجم معاملات در ۲۴ ساعت گذشته وجود دارد.

آموزش سپرده‌گذاری توکن کوییک در Dragon’s Lair 

منظور از استیکینگ یا سپرده‌ گذاری، قفل کردن ارزهای دیجیتال با هدف دریافت پاداش می باشد. امکان سپرده ‌گذاری کردن LP توکن (توکنی که متعلق به تامین‌ کنندگان نقدینگی می باشد) این پلتفرم در استخر لانه اژدها (Dragon’s Lair) یکی از امکانات صرافی کوییک سواپ می باشد که کاربران می توانند dQUICK را از طریق آن دریافت کنند. با کلیک بر روی گزینه Rewards و انتخاب گزینه Manage در باکس Dragon’s Lair یا لانه اژدها، این کار انجام می شود. در ادامه نیز در صورت داشتن موجودی رمزارز Quick، می‌توان توکن‌های خود را با کلیک روی Deposit سپرده ‌گذاری کرد.

بخش Analytics کوییک سواپ

با انتخاب Charts در صفحه اصلی صرافی، می توان وارد این بخش شد. در این قسمت می توان بر روی نمودار، حجم معاملات و وضعیت نقدینگی را در زمان‌های مختلف مشاهده کرد و همچنین درباره ارزهای دیجیتال موجود در استخرها و صرافی اطلاعاتی را کسب کرد.

آموزش استفاده از IDO

یکی از راه های موثر برای جذب سرمایه از طریق پلتفرم‌های دیفای، عرضه اولیه صرافی‌های غیرمتمرکز یا Initial Dex Offering می باشد. IDO برای پروژه‌های جدید و استارتاپ‌ها یک روش خوب برای تامین سرمایه برای راه‌ اندازی پروژه‌ها می باشد. با کلیک بر روی بخش IDO، امکان مشارکت در عرضه اولیه توکن‌ها وجود دارد.

خرید توکن از طریق کارت بانکی و ویزا کارت

Buy از جمله سرویس‌های صرافی غیرمتمرکز کوییک سواپ می باشد که امکان تبدیل پول‌های فیات به ارز دیجیتال را از طریق ویزا کارت یا کارت‌های بانکی، برای کاربران فراهم کرده است. ایرانیان به دلیل تحریم‌ها، نمی‌توانند از این گزینه به‌ راحتی استفاده کنند.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی صرافی کوییک سواپ و نحوه کار با آن پرداختیم. صرافی کوییک سواپ یک فورک از صرافی یونی سواپ است که با استفاده از شبکه پالیگان، تراکنش ها را در زمانی کم و با کارمزدی اندک انجام می دهد. این صرافی همچنین امکان شرکت در عرضه های اولیه یا IDO را نیز به کاربران خود می دهد که با ورود به تب IDO در سایت صرافی، می توان در این عرضه اولیه ها نیز شرکت کرد. همچنین مانند سایر صرافی های غیرمتمرکز، کاربران ایرانی نیز محدودیتی برای کار با این صرافی نداشته و می توانند از خدمات آن استفاده کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

4 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com