1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. امور مالی متمرکز (CeFi) چیست؟

امور مالی متمرکز (CeFi) چیست؟

امور مالی متمرکز (CeFi) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
امور مالی متمرکز (CeFi) چیست؟
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

امور مالی متمرکز یا (CeFi) Centralized Finance یک فعالیت مالی به شمار می‌آید که در آن افراد قادر هستند از طریق صرافی‌ های متمرکز بر روی ارز دیجیتال خود سود کسب کرده و وام دریافت کنند. کلیدهای خصوصی دارایی‌ های رمزنگاری به شرکت شخص ثالث مورد علاقه شما منتقل می‌شود تا پرداخت‌های دلخواه شما و سفارشات کوین انجام شود. هدف CeFi بهینه سازی عملکرد و کارایی هزینه خدمات تراکنش در عین حصول اطمینان از مبادلات منصفانه است.

معرفی امور مالی متمرکز (CeFi)

معرفی امور مالی متمرکز

به گفته کارشناسان بلاک چین، امور مالی متمرکز یکی از معدود فناوری‌ های متحول کننده‌ای شمرده می‌شود که برخی از مزایای بازدهی DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز را با سادگی و قابلیت اطمینان بودن محصولات خدمات مالی ترکیب می‌کند. CeFi به شما امکان می‌دهد سود پس انداز به دست آورید، وجوه دریافت کنید و با کارت نقدی خود ارز دیجیتال خرج کنید.

یکی از عناصر مهم ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز آن است که امکان مبادلات بین افراد در هر نقطه از جهان را بدون دخالت هیچ واسطه‌ای فراهم می‌کند. DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز این ایده را به طیف گسترده‌تری ارائه می‌دهد. این یک شبکه کامل از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر قرارداد هوشمند است که به شما کمک می کند تا همه چیز را بدون نیاز به بانک یا کنترل کننده تراکنش مبادله کنید، وام دهید، پس انداز کنید و فعالیت‌های دیگر داشته باشید. با این حال، از آنجا که دیفای یک فناوری جدید است، مجموعه‌ای از نگرانی‌ های خود را دارد. پیمایش پروتکل‌ های دیفای مستلزم درجه بالایی از تخصص فنی و همچنین تمایل به خطر از دست دادن بخشی یا تمام سرمایه خود به دلیل کد معیوب، بازیگران سودجو یا حتی شکست ساده انسانی است.

این در حالی است که مفهوم اصلی در مورد امور مالی متمرکز، ایجاد گزینه‌های سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید که برخی از مزایای بازدهی دیفای را با سادگی استفاده و امنیت ابزارهای سرمایه‌گذاری معمولی که گاهی به نام TradFi شناخته می‌شود، ترکیب می‌کند. CeFi امکان قرض گرفتن پول، خرید و فروش ارز دیجیتال، خرج کردن و کسب درآمد با استفاده از کارت نقدی ارز دیجیتال و موارد دیگر را فراهم می‌کند.

ویژگی‌های امور مالی متمرکز

صرافی متمرکز (CEX)

شرکت ‌کنندگان پرداخت‌ ها را به یک پلتفرم ارزهای دیجیتال استاندارد مانند بایننس، کراکن یا کوین‌بیس انتقال می‌دهند تا آنها را در یک حساب داخلی کنترل کنند. اگرچه دارایی در صرافی رمزنگاری نگهداری می‌شود اما در خارج از حضانت افراد نگهداری شده و در صورت از بین رفتن پروتکل‌های امنیتی، صرافی در معرض حملات قرار می‌گیرد. بنابراین، تبادل متمرکز منجر به موضوع تنوع نقض امنیت می‌شود. با این حال، کاربران در صرافی متمرکز نسبت به افشای اعتبار خصوصی یا سپردن امور مالی به این سازمان‌ها ترس ندارند زیرا معتقدند صرافی‌های مرکزی معتبر و امن هستند.

علاوه بر موارد ذکر شده، صرافی‌های بزرگ دارای بخش‌های کاملا متفاوتی با خدمات مراقبت از مصرف ‌کننده برای کمک به کاربران خود هستند. سطح بالای خدمات مصرف ‌کننده، کاربر را متقاعد می‌کند و این احساس را به او می‌دهد که دارایی‌هایش در بستری قابل اعتماد قرار دارد.

نرخ بهره بالاتر

ویژگی های امور مالی متمرکز

شبکه‌های امور مالی متمرکز نرخ‌ بهره خود را تعیین کرده و آن‌ها را پایدارتر می‌کنند زیرا فشار بازار بر آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد. با این حال، نرخ بهره نیز به طور قابل توجهی بالاتر از شبکه‌های دیفای است.

انعطاف پذیری تبدیل فیات

هنگام تغییر پول به ارز دیجیتال و بالعکس، موسسات متمرکز نسبت به جایگزین‌های غیرمتمرکز سازگاری بیشتری را ارائه می‌دهند. به طور معمول مبادله کریپتوها با پول، نیازمند مشارکت یک سازمان متمرکز است. با این حال راه حل‌های دیفای، فیات را به این شیوه ارائه نمی‌کند. بنابراین، ورود مصرف کنندگان به پلتفرم امور مالی متمرکز ساده است و در نتیجه می‌تواند رضایت مشتری را بهبود بخشد.

خدمات زنجیره‌ای متقابل

امکانات امور مالی متمرکز به شما امکان تبادل LTC، XRP، BTC و همچنین سایر ارزهای مبتنی بر بلاک چین خودگردان را می‌دهد. با توجه به زمان و دشواری انجام معاملات زنجیره‌ای، امکانات امور مالی غیرمتمرکز ممکن است این ارزها را نپذیرند.

امور مالی متمرکز می‌تواند با به دست آوردن حضانت پول نقد از چندین زنجیره از این مشکل جلوگیری کند. CeFi یک مزیت قوی نسبت به این موضوع دارد؛ زیرا بسیاری از کوین‌های متداول و دارای بالاترین ارزش بازار در سیستم‌های بلاک چین مجزا هستند و به پروتکل‌های تعاملی پایبند نیستند.

در دسترس بودن خدمات مشتری

مزایای امور مالی متمرکز

فناوری بلاک چین موضوعی است که دائما در حال تحول بوده و سرمایه گذاران ممکن است برای همگام شدن با این روند مشکل پیدا کنند. برای کمک به دوره‌های عدم اطمینان، موسسات معتبر دارای بخش‌های پشتیبانی مشتری هستند. علاوه بر این، آن‌ها ترجیح می‌دهند به منظور آموزش مصرف کنندگان خود، دسترسی ساده به اطلاعات عظیم در مورد ارزهای دیجیتال را فراهم کنند. برای مثال، Hodlnaut Resources، کل اکوسیستم دیفای از حساب‌های درآمد گرفته تا وام‌ها و وام‌ دهی و کمک به ارزهای دیجیتال را پوشش می‌دهد.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

نمونه‌هایی از امور مالی متمرکز

به منظور نام بردن از نمونه‌هایی از شرکت‌ های حوزه‌ی CeFi می‌توان به بایننس، کوین بیس، جوزا، کراکن و Nexo اشاره کرد. لازم به ذکر است که هر کدام از این نام‌ها دارای مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود هستند و کاربر نسبت به نیاز و انتظار خود می‌تواند یکی از آن‌ها را انتخاب کند. البته گزینه‌های دیگری هم وجود دارد.

چگونه می‌توانیم با استفاده از امور مالی متمرکز درآمد کسب کنیم؟

به گفته کوین بیس، CeFi امکان ایجاد درآمد از طریق حساب‌های مبتنی بر بلاک چین را ارائه می‌کند که عملا با حساب‌های پس‌انداز بانکی معمولی قابل مقایسه هستند اما ممکن است سودهای قابل توجهی را به همراه داشته باشند. سپرده‌هایی که در قالب رمزارز هستند، برخلاف حساب‌های پس‌انداز سنتی، هنوز تحت پوشش بیمه FDIC یا SIPC دولت نیستند. بنابراین باید از خطرات آن آگاه بود. ایده اصلی بر مبنای این است که بخشی از ارز دیجیتال را در یکی از سایت‌های مختلفی که این سرویس را ارائه می‌دهند، نگه دارید.

مشتریان در چندین ایالت در ایالات متحده قادر هستند برای یک لیست انتظار در Coinbase ثبت نام کرده تا شروع به دریافت سالانه ۴٪ بازدهی برای داشتن کوین کنند. این دارایی‌های ارز دیجیتال به کار گرفته شده و به دیگران قرض داده می‌شوند. وام گیرندگان به یک ارائه دهنده متمرکز نرخ بهره برای استقراض می‌پردازند و تامین کننده متمرکز بخشی از این سود را به مشتریان منتقل می‌کند.

کاربردهای امور مالی متمرکز چیست؟

امور مالی متمرکز یا Centralized Finance دارای ویژگی‌های مختلفی است که به واسطه‌ی آن‌ها جمع زیادی از سرمایه‌گذارها و تریدرها از این نوع بستر استفاده می‌کنند و نسبت به آن علاقه نشان می‌دهند. در ادامه به تعدادی از کاربردهای اصلی آن اشاره خواهیم کرد.

Fairlay: بازار و مبادله پیش بینی بیت کوین بر اساس مفهوم CeFi.

BlockFi: یک پلتفرم وام دهی و استقراض بیت کوین و فیات است.

سلسیوس: بستری برای استقراض، پرداخت و وام بیت کوین.

Ledn: بستری برای استقراض و وام دادن بیت کوین به DAI.

لیبرا: یک پلتفرم زیرساخت مالی در سراسر جهان با پوشش ارز دیجیتال.

تفاوت امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز 

تفاوت امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز

روش مبادله دو فایننس تفاوت اصلی به حساب می‌آید. این سیستم از طریق مبادلات مالی متمرکز تنظیم می‌شود. از سوی دیگر، امور مالی غیرمتمرکز وابسته به فناوری است. بایننس، کوین‌بیس، لیبرا و برخی از صرافی‌های معروف CeFi مدت‌ زیادی است که خدمات ارزی و مالی ارائه می‌کنند. صرافی دیفای بر روی یک پلتفرم بلاک چین مانند اتریوم میزبانی می‌شود. در نتیجه، مشارکت صرافی‌ها در CeFi باعث می‌شود تا کاربران ریسک خود را به صرافی‌ها منتقل می‌کنند. در نتیجه، صرافی‌ها مسئول حفاظت از پول کاربران هستند. این واسطه‌ها در دیفای حذف می شوند. تراکنش‌ها با این فرض انجام می‌شوند که پروتکل‌های قرارداد هوشمند موفق هستند.

در صورت لزوم، تامین مالی متمرکز می‌تواند وجوه را برای کمک به مشتریان تغییر دهد یا در صورت وقوع یک اتفاق غیرقابل پیش‌بینی منفی مانند هک، تجارت را متوقف کند. از سوی دیگر، دیفای شفاف‌تر و غیر مداخله جویانه‌تر دیده می‌شود زیرا به اطلاعات شخصی مشتری نیاز ندارد و به نوعی، غیرقانونی به شمار می‌رود. از طرف دیگر CeFi ممکن است از تجارت جلوگیری کند و محدودیت‌هایی را برای کاربران ایجاد کند اما DeFi نمی‌تواند.

مزایا و معایب امور مالی متمرکز

مزایا و معایب cefi

موارد زیر برخی از مزایای CeFi نسبت به DeFi به شمار می‌رود:

صرافی‌های متمرکز (CEX): کاربران وجوه را به یک صرافی معمولی ارزهای دیجیتال مانند Binance، Kraken یا Coinbase انتقال می‌دهند تا آن‌ها را در یک حساب داخلی مدیریت کنند. اگرچه پول در صرافی نگهداری می‌شود اما خارج از کنترل کاربران نگهداری شده و در صورت شکست لایه‌های امنیتی، صرافی در معرض تهدید قرار می‌گیرد. نتیجه‌ی این موضوع آن است که مبادلات متمرکز موضوع انواع تهدیدات امنیتی به حساب می‌آید. مشتریان در صرافی متمرکز از افشای اطلاعات شخصی یا سپردن پول نقد به این شرکت‌ها بدشان نمی‌آید زیرا معتقدند صرافی‌های مرکزی قابل اعتماد هستند.

برای شناخت مفهوم تجمیع کننده دیفای روی لینک کلیک کنید.

علاوه بر موردی که ذکر شد، صرافی‌های بزرگ دارای بخش‌هایی شامل کارکنان مراقبت از مشتری هستند تا به مصرف ‌کنندگان کمک کنند. درجه بالای کمک مشتری به مصرف کننده اطمینان خاطر می‌دهد و این باور را تقویت می‌کند که دارایی آن‌ها در جای امنی قرار گرفته است.

امور مالی متمرکز چیست؟

انعطاف پذیری فیات تبدیل: هنگام تبدیل پول نقد به بیت کوین و بالعکس، خدمات متمرکز انعطاف پذیری بیشتری نسبت به خدمات غیرمتمرکز نشان می‌دهند. به طور کلی، تبدیل بیت کوین به پول نیاز به استفاده از یک سازمان متمرکز دارد. با این حال، خدمات امور مالی غیرمتمرکز پول نقد را به شیوه‌ای انعطاف پذیر ارائه نمی‌کند. از طرفی دیگر، ورود مشتریان به اکوسیستم مالی متمرکز ساده است و می‌تواند تجربه‌ی مناسبی به مشتری ارائه کند.

خدمات CeFi به شما این امکان را می‌دهد که LTC، XRP، BTC و سایر رمزارزهای تولید شده توسط پلتفرم‌ های بلاک چین را معامله کنید. سرویس‌های DeFi به دلیل تاخیر و پیچیدگی صرافی‌های زنجیره‌ای، از این سکه‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. CeFi می‌تواند این مشکل را با به دست آوردن نگهبانی دارایی‌ها از زنجیره‌های مختلف دور بزند. این یک مزیت بزرگ برای CeFi به حساب می‌آید زیرا بسیاری از ارزهایی که اغلب معامله می‌شوند و دارای بالاترین ارزش بازار هستند، روی بلاک چین‌ های جداگانه‌ای قرار دارند که استانداردهای قابلیت همکاری را اجرا نمی‌کنند.

برای شناخت سود واقعی دیفای و نحوه‌ی محاسبه‌ی آن روی لینک کلیک کنید.

مشکلات مربوط به CeFi

مشکلات cefi

هزینه تراکنش بالا: از آنجایی که تعدادی واسطه در یک CeFi وجود دارد، کارمزد تراکنش به طور خودکار افزایش پیدا می‌کند. این یکی از دلایل عمده‌ای است که مردم در سراسر جهان به سمت شبکه‌های غیرمتمرکز حرکت می‌کنند.

حملات مخرب هکرها: نقطه ضعف اصلی این بستر آن است که سیستم‌های متمرکز همیشه برای هکرها جذاب هستند. یکی از دلایل این موضوع، میزان نقدینگی بالای این پلتفرم‌ها است. در نتیجه، آنها از تکنیک‌ های رایانه‌ای غیرقانونی برای هک کردن داده‌ها استفاده می‌کنند و به خود اجازه می‌دهند تا از مشتریان پول نقد بگیرند. این در حالی است که مشتریان در امور مالی متمرکز نگهداری دارایی خود را به صرافی‌ها واگذار می‌کنند. آنها همچنین اطلاعات شخصی را در این تعاملات فاش می‌ کنند. اگر صرافی هک شود یا مورد حمله سایبری قرار گیرد، خطر واقعی از دست دادن پول نقد وجود دارد. حتی اگر پول امن باشد، این خطر وجود دارد که حریم خصوصی کاربر به خطر بیفتد.

شفافیت کمتر: به دلیل ماهیت سیستم‌های CeFi، متاسفانه عدم شفافیت وجود دارد. پلتفرم‌ها در منطقه DeFi توسط فناوری، به ویژه قراردادهای هوشمند که شفافیت را فراهم می‌کنند، تنظیم می‌شوند. از طرفی دیگر، CeFi امنیت صندوق و تجارت منصفانه را در چنین وجوهی تضمین می‌کند. سرمایه گذاران ارزهای سنتی نیز می‌توانند در معاملات کریپتو شرکت کنند. علاوه بر این، صرافی‌های CeFi خدمات پشتیبانی مشتری را ارائه کرده که خدمات DeFi ارائه نمی‌دهند. CeFi با ایجاد اعتماد در طول مسیر عمل کرده و امنیت صندوق و تجارت منصفانه با چنین پولی را تضمین می‌کند. 

در نهایت لازم به ذکر است که هر دوی این مدل‌ها مزایا و معایبی دارند. انتخاب هر کدام از بسترها به سرمایه گذار و نیازهای کاربر بستگی دارد.

برخی از خطرات CeFi چیست؟

خطرات امور مالی متمرکز

هر سرویس و ارائه دهنده امور مالی متمرکز با دیگری فرق دارد و ارز دیجیتال سرمایه گذاری شده‌ شما ممکن است به روش‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین، انجام تحقیقات و دانش خود در مورد نحوه‌ی استفاده از ارز دیجیتال، نحوه بازدهی که به دست می‌آورید و همچنین تهدیداتی که در آن وجود دارد، بسیار مهم است.

از آنجایی که چندین واسطه در CeFi وجود دارد، کارمزد تراکنش‌ها به طور اجتناب ناپذیری افزایش پیدا می‌کند. این مورد یکی دیگر از دلایلی است که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان به سمت یک پلتفرم غیرمتمرکز جذب می‌شوند.

برای آشنایی با دلیل نزول دیفای بر روی لینک کلیک کنید.

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با خطرات امور مالی غیرمتمرکز این است که سیستم‌های متمرکز همیشه برای هکرها جذاب هستند. آنها معمولا قصد دارند از نقدینگی قابل توجه شبکه‌ها استفاده کنند. به عبارتی دیگر، آنها از فناوری‌های رایانه‌ای غیرقانونی برای نفوذ به اطلاعات استفاده می‌کنند و سعی دارند پول مشتریان را بدزدند.

کاربران در CeFi مالکیت وسایل خود را به مبدل‌ها واگذار کرده و در این راستا، مشخصات شخصی خود را نیز فاش می‌کنند. اگر انتقال دچار مشکل شود یا در معرض یک حمله سایبری قرار گیرد، احتمال از دست دادن دارایی به صورت قابل توجهی وجود دارد. از طرفی دیگر، برخی از اپراتورهای CeFi ممکن است به طور موقت حساب شما را مسدود کنند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com