1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال
 4. توکن های فعال در خدمات پرداخت (Currency Tokens)

توکن های فعال در خدمات پرداخت (Currency Tokens)

توکن های فعال در خدمات پرداخت (Currency Tokens)
لوگو علیرضا محرابی
توکن های فعال در خدمات پرداخت (Currency Tokens)
ارزهای دیجیتال

از دیگر ارزهای دیجیتال در این بازارها، توکن های فعال در خدمات پرداخت است که در راستای حل مشکلات مالی ارزهای دیجیتال ایجاد شده اند اما اینکه استفاده از این نوع توکن ها چه مزایایی به همراه دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد از جمله مباحثی است که ممکن است برای کاربران نامفهوم باشد. به همین خاطر می خواهیم در این مقاله به معرفی این نوع توکن ها و مزایای استفاده از آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال بیت کوین(BTC)

ارز دیجیتال بیت کوین(BTC)

اولین و بزرگترین توکن فعال در خدمات پرداخت، بیت کوین(BTC) است. ارز دیجیتال بیت کوین را می توان نوعی پول در نظر گرفت که به راحتی از طریق آن می توان خرید کرد. علاوه بر این، ارز دیجیتال بیت کوین را می توان نوعی سرمایه گذاری دانست که از طریق آن می توان ارزش اندوخته های خود را در بلندمدت حفظ کرد و می توان از آن به عنوان بستری برای برنامه های غیرمتمرکز در آینده استفاده کرد. 

بیت کوین را نوعی پول الکترونیک می دانند که می توان از طریق این پول، به هر نقطه ای از دنیا پول فرستاد و یا از آن برای خرید کالا و یا خدمات استفاده کرد. البته این ارز دیجیتال دو ویژگی خاص دارد که شامل غیرمتمرکز بودن و در امان ماندن از چاپ واحدهای پولی بیشتر است که دستاوردهای مهمی در مقابل پول های امروزی محسوب می شود. در واقع بیت کوین با هدف انتقال و یا ذخیره امن پول ایجاد شد و بدین خاطر است که از این ارز دیجیتال می توان به عنوان سیستم پرداخت و یا بانکداری دیجیتال امن استفاده کرد.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی پول های دیجیتالی با مشکل دوبار خرج کردن درگیر هستند، در صورتی که چنین مشکلی در پول های کاغذی وجود ندارد. بنابراین یکی از اهدافی که در مورد ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان یک توکن فعال در خدمات مالی وجود دارد، حل کردن مشکل دوبار خرج کردن است. 

مزایای استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین

 • غیرمتمرکز بودن

ویژگی اصلی ارز دیجیتال بیت کوین که آن را از دیگر ارزهای دیجیتال، متمایز می کند این است که برای انتقال بیت کوین نیازی به گرفتن اجازه از بانک ها و یا هر نهاد دیگری نیست. از این ویژگی به عنوان غیرمتمرکز بودن بیت کوین یاد می شود. در صورتی که در مورد غول های فیزیکی، نظارت بانک و در نهایت دولت لازم است که مشکلاتی همچون تورم و یا بی ارزش شدن پول را نیز به همراه دارد. در صورتی که بیت کوین با ویژگی غیرمتمرکز بودن می تواند از این مشکلات به دور باشد و قدرتی که برای کنترل آن مورد نیاز است در بین مردم تقسیم می شود. این بدان معناست که قدرت نظارت بین افرادی که می توانند بر روی تراکنش ها نظارت داشته باشند، تقسیم می شود. 

 • محدود بودن تعداد بیت کوین

ویژگی دیگری که در مورد بیت کوین وجود دارد این است که تعداد محدودی از این ارز دیجیتال وجود دارد، در صورتی که دولت و بانک های مرکزی این قدرت را دارند که تعداد بی شماری از این ارز دیجیتال را در بازار چاپ کرده و از این طریق ارزش پول را از بین ببرند. در صورتی که تعداد محدود بیت کوین، موجب شده که ارزش پولی آن افزایش یابد. 

 • ناشناس بودن تراکنش ها

در سیستم های پرداخت الکترونیکی و بانکی، برای شناسایی کاربران از افتتاح حساب استفاده می شود که تا حدی زمانبر است. در صورتی که در مورد بیت کوین برای ایجاد حساب، مدت زمان بسیار کمی نیاز است و کاربر می تواند به راحتی احراز هویت مشتری خود را انجام دهد. برای احراز هویت در حساب بیت کوین از شما اطلاعات هویتی همچون کد ملی و مشخصاتی از این قبیل مورد نیاز است. البته این نکته را در نظر داشته باشید سیستم بیت کوین جزو سیستم های ناشناس نبوده و فعالیت پنهان نخواهد بود. در واقع تراکنش های بیت کوین، نیمه شفاف است و می توان آدرس ها را به همراه دریافتی و ارسالی هایشان مشاهده کرد. این نکته را درنظر داشته باشید که خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی های معتبری که نیاز به احراز هویت دارد انجام می شود، بنابراین تمامی تراکنش های بیت کوین قابل پیگیری است. 

 • قابل جعل کردن نیست

تراکنش های ارز دیجیتال بیت کوین، توسط هیچ کس ساخته نمی شود و یا اینکه هیچ بیت کوینی نمی تواند خارج از قوانین، وارد شبکه شود. در واقع بیت کوین بدین دلیل غیر قابل جعل بودن است که توسط تکنیک های رمزنگاری ساخته شده است. چنانچه ساختار بیت کوین به گونه ای بود که تنها با کپی کردن آن می توانستید هر تعدادی که تمایل داشته باشید از آن واحد بسازید، این سیستم قابل جعل بود اما بیت کوین با استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی توانسته است از ایجاد بیت کوین تقلبی جلوگیری کند. 

ارز دیجیتال رپد بیت کوین (WBTC) 

معرفی توکن های فعال در خدمات پرداخت

از دیگر توکن های فعال در خدمات مالی، ارز دیجیتال رپد بیت کوین است که قابلیت برگرداندن نقدینگی را به سیستم دیفای دارد که در واقع هدف ارز دیجیتال رپد بیت کوین که یک نوآوری جدیدی محسوب می شود، این است که بیت کوین را بر بستر اتریوم اجرا کند. در واقع رپد بیت کوین، توکن اتریومی است که به صورت یک به یک با بیت کوین پشتیبانی می شود. بنابراین به ازای هر رپد بیت کوینی که وارد بازار معاملات می شوند، یک بیت کوین به عنوان پشتوانه ذخیره می شود تا در صورت تبدیل رپد بیت کوین، به فرد برگردد. بنابراین بیت کوین در اینجا خرج نمی شود و معادل آن رپد بیت کوین تولید می شود. در صورتی که رپدبیت کوین های صادر شده برگردانده شود، بیت کوین به فرد برمی گردد. 

مزایای ارز دیجیتال رپد بیت کوین چیست؟

مهم ترین استفاده ارز دیجیتال رپد بیت کوین، استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین در برنامه های مالی غیرمتمرکز دیفای است. در حال حاضر مهم ترین بستر برنامه های DApps و دیفای است. بنابراین برای ارتباط با این نوع شبکه ها باید بیت کوین خود را تبدیل کرد که این فرآیند بسیار زمان بر و دارای کارمزد است. مزیتی که این ارز دیجیتال دارد این است که می توانید به راحتی از طریق این ارز دیجیتال از بلاک چین اتریوم و کاربردهای آن به راحتی استفاده کنید. بنابراین ارز دیجیتال رپد بیت کوین به عنوان یکی از توکن های فعال در خدمات پرداخت، می تواند برای برنامه های مالی غیرمتمرکز دیفای موثر باشد. 

البته این نکته را در نظر داشته باشید که رپد بیت کوین به اندازه بیت کوین، قابل اطمینان و ایمن نیست چرا که این ارز نیاز به حمایت موسسات و کاربران دارد. در صورتی که در ارز دیجیتال بیت کوین، هیچ فردی قابلیت تغییر و دسترسی به آنها را نداشته و می تواند استفاده کند.

ارز دیجیتال لایت کوین (LTC)

ارز دیجیتال لایت کوین از توکن های فعال در خدمات پرداخت

از دیگر توکن های فعال در خدمات پرداخت، ارز دیجیتال لایت کوین است که امکان پرداخت های نسبتا فوری و کم هزینه را فراهم می کند. شبکه پرداخت لایت کوین، متن باز و مبتنی بر بلاک چین است، در صورتی که در این نوع پروتکل می توان دارایی های دیجیتالی به نام لایت کوین یا به اختصار LTC را بدون هیچ نظارت و نهاد مرکزی به صورت غیرمتمرکز در سراسر جهان منتقل کرد. امنیتی که در ارز دیجیتال لایت کوین وجود دارد، مشابه بیت کوین بوده و از طریق رمزنگاری و اثبات کار استخراج تضمین می شود.

تراکنش های لایت کوین تقریبا چهاربرابر سریع تر از بیت کوین است. دلیل سرعتی که لایت کوین نسبت به بیت کوین دارد، به دلیل استفاده از بلاک چین های مختلفی بوده که امکان انتقال سریع تر تراکنش ها را فراهم می کند. نرم افزار ایجاد و انتقال کوین های لایت کوین، متن باز بوده و پلتفرم آن به صورت کاملا غیرمتمرکز است. در حال حاضر لایت کوین به عنوان یکی از توکن های فعال در خدمات پرداخت محسوب می شود که بسیار محبوب است، البته باید این نکته را در نظر داشت که لایت کوین به دلیل تشابهی که با بیت کوین دارد، توانسته است جزو ارزهای محبوب در بازار ارز دیجیتال باشد.

چنانچه بخواهیم ارز دیجیتال لایت کوین را با بیت کوین مقایسه کنیم، بیت کوین را مشابه طلا در نظر می گیرند و لایت کوین را نقره در نظر می گیرند اما چه چیزی باعث ایجاد تفاوت بین این دو توکن فعال در خدمات پرداخت شده است. برای آشنایی بیشتر با آن ادامه مطلب را مطالعه کنید:

 • میزان سرمایه در بازار

میزان سرمایه ای که در بازار برای لایت کوین وجود دارد در مقایسه با بیت کوین بسیار ناچیز است اما با تمام این تفاسیر لایت کوین هنوز جزو 5 ارز دیجیتال برتر قرار دارد که این احتمال وجود دارد بر اساس قیمت و تعداد سکه های در گردش این جایگاه تغییر کند. 

 • الگوریتم ماینینگ

هر دو ارز دیجیتال بیت کوین و لایت کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده نمی کنند. ارز دیجیتال بیت کوین از الگوریتم SHA-256 استفاده می کند در صورتی که ارز دیجیتال لایت کوین از الگوریتم Skrypt.Skrypt استفاده می کند که از نظر محاسباتی از الگوریتم بیت کوین بسیار فشرده تر است. 

 • سرعت معامله

هر تراکنش لایت کوین در هر 2.5 دقیقه امکان پذیر است در صورتی که سرعت تراکنش در بیت کوین در هر 10 دقیقه یکبار اتفاق می افتد. در نتیجه سرعت تراکنش لایت کوین 4 برابر بیت کوین است.

 • هزینه معاملات

لایت کوین با استفاده از الگوریتم Skrypt.Skrypt، هزینه های معاملات را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است. 

ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین کش چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین کش یک توکن فعال در خدمات پرداخت مبتنی بر بلاک چین است که آن را انشعابی از بیت کوین می دانند که در سال 2017 راه اندازی شد. ایده ای که منجر به راه اندازی بیت کوین کش شد، اختلافی است که بین فعالان بیت کوین وجود داشت. بیت کوین کش نوعی ارز دیجیتال است که با عنوان پول نقد الکترونیکی همتا به همتا معرفی می شود. کش(cash) در زبان انگلیسی به معنای پول نقد است و در تلاش است به عنوان بیت کوینی باشد که از طریق افزایش سرعت تراکنش ها، از بیت کوین کش به عنوان پول استفاده کرد. برخلاف آن اختلاف نظرهایی که در بین فعالان بیت کوین وجود داشت و منجر به شکل گیری ارز دیجیتال بیت کوین کش شد، در هر دو نوع کریپتوکارنسی برای تایید تراکنش و تولید سکه های جدید از مکانیسم اجماع اثبات کار استفاده می کنند. با وجود تمام ویژگی هایی که برای بیت کوین کش ارائه شد اما همچنان ارزش بیت کوین از بیت کوین کش بالاتر است.

دلایل برتری بیت کوین کش نسبت به بیت کوین

 • ذخیره کننده ارزش 

بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نسبت به بیت کوین کش از اولویت بالاتری برخوردار است و به همین خاطر است کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کرده است. در صورتی که بخواهیم از نظر ارزش بازار این دو توکن را بررسی کنیم، بیت کوین برتری بالاتری به همراه دارد.

 • پشتیبانی

از آنجایی که لایت کوین تیم توسعه دهنده بسیار کوچکی دارد، بنابراین این امر موجب شده است که سرعت و توسعه بر روی بلاک چین محدود شود. 

 • تحت عنوان یک ارز دیجیتال

قابلیت های توکن های فعال در خدمات پرداخت، همانند دیگر ارزهای دیجیتال به خاطر نوسانات محدود است. در صورتی که چنین مشکلی برای استیبل کوین ها وجود ندارد چرا که استیبل کوین ها دارای پشتوانه هستند. 

به هر حال با مطالبی که در این مقاله بیان شد، با توکن های فعال در خدمات پرداخت آشنا شدید و متوجه شدید که هر یک از این نوع توکن های پرداخت، ویژگی های خاص را در سیستم های مالی دارد. همان طور که گفته شد ارز دیجیتال بیت کوین نسبت به تمامی توکن های فعال در خدمات پرداخت برتری دارد و به همین دلیل است که در بازار ارز دیجیتال از محبوبیت بالاتری برخوردار است. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com