ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین چیست؟

ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ارز دیجیتال باثبات یا استیبل کوین چیست؟
آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال استیبل کوین با ساختاری متفاوت طراحی شده است که از آن برای کنترل نوسانات بازاراستفاده می شود. به دلیل ثبات قیمتی که استیبل کوین دارد، می توان از آن برای مبادلات، صورت حساب و خرید ارز مناسب در فروشگاه ها استفاده کرد. استیبل کوین به یک دارایی ثابت وابسته است. این دارایی ثابت می تواند شامل هر چیزی باشد، از طلا گرفته تا ارز فیزیکی و یا دارایی که میتوان بر روی آن قیمت گذاری کرد. 

تاریخچه پیدایش استیبل کوین 

هر یک از استیبل کوین های منشا پیدایش مخصوص به خود را دارد. اما نکته مشترک هر یک از آنها، طول عمر کوتاه آن هاست که به قرن جدید محدود می شود. به عنوان مثال تتر به عنوان بزگترین استیبل کوین با عنوان ریل کوین در سال 2014 راه اندازی شد که بعدها با نام تتر تبدیل به یک ارز رمز مشهور شد. 

در حال حاضر ارز تتر، از نظر ارزش، به عنوان چهارمین ارز با ارزش جهانی محسوب می شود. البته تاریخ اصلی ایجاد تتر را مربوط به سال 2017 و 2018 می دانند. البته تعداد بسیاری از استیبل کوین ها در سال های اخیر ایجاد شده اند. این نکته را می توان عنوان کرد که هنوز بزرگترین و بهترین استیبل کوین جهان معرفی نشده است. 

اغلب استیبل کوین ها سازنده فردی ندارند و بیشتر توسط شرکت های بزرگ پشتیبانی و ساخته می شود. البته می توان مراجع بزرگ و نهادهایی که وابسته به دولت هستند را نیز از جمله مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتالی دانست. 

تاریخچه پیدایش استیبل کوین

انواع ارزهای دیجیتال استیبل کوین

ارزهای دیجیتال استیبل کوین به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شود.

1.استیبل کوین متمرکز: معمولا ارز دیجیتال متمرکز توسط یک نهاد متمرکز مدیریت می شود که پشتوانه آن یک ارز فیات و یا کالا است. به دلیل اینکه این نهاد متمرکز، یک دارایی و یا یک کالا را به عنوان وثیقه در صندوقی نگه می دارد، به  این نوع ارز دیجیتال، متمرکز گفته می شود.

ارز دیجیتال تتر به عنوان یک نمونه شاخص از ارز ارزهای با ثبات است که توسط دلار پشتیبانی می شود. پترو نیز ارز دیگری است که توسط کالا پشتیبانی می شود. پترو توسط کشور ونزوئلا برای مقابله با ابرتورم راه اندازی شده است. 

2.استیبل کوین غیر متمرکز: به دلیل اینکه این نوع ارز توسط هیچ نهادی کنترل نمی شود، به آن غیر متمرکز گفته می شود. البته برخلاف تصور عموم صد در صد بدون پشتوانه نیستند و توسط یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز پشتیبانی می شود. معمولا استیبل کوین غیرمتمرکز با ارزهای اتر و بیت پشتیبانی می شود.

کاربردهای مختلف استیبل کوین در بازار

با وجود اینکه استیبل کوین ها در مراحل اولیه پیشرفت خود هستند، اما کاربردهای مختلفی دارند که در اینجا به ذکر چند مورد از این کاربردها می پردازیم.

قابل استفاده در داد وستدهای روزمره

استیبل کوین ها همانند ارزهای فیات، در داد و ستدهای روزمره استفاده می شود، تنها با این اختلاف که مزیت استیبل کوین ها مشابه با ارزهای دیجیتال است. از استیبل کوین ها می توان برای پرداخت های برون مرزی نیزاستفاده کرد. چرا که برای پرداخت نیازی نیست که ارزهای فیات را مرتب به یکدیگر تبدیل کرد و مبلغی را به عنوان کارمزد کسر کرد.

پرداخت های سریعتر قراردادهای هوشمند

 با استفاده از استیبل کوین می توان حقوق کارمندان را راحت تر پرداخت کرد. می توان به راحتی قراردادهای هوشمند را به صورت خودکار و بدون اینکه نیازی به تایید نهاد ثالثی باشد، در بلاکچین اجرا نمود. تمامی تراکنش هایی که در بلاکچین انجام می شود، به صورت خودکار قابل ردیابی، شفاف و برگشت ناپذیر هستند.بنابراین این ویژگی استیبل کوین باعث می شود که از قراردادهای هوشمند برای پرداخت حقوق، وام، اجاره و شراکت استفاده شود.

پرداخت حواله های سریع و مقرون به صرفه

 با استفاده از استیبل کوین می توان راحت تر و سریع تر مبالغی را از کشوری به کشور دیگر جابه جا کرد. کارگران به راحتی می توانند از کیف پول های دیجیتالی با حداقل هزینه، حقوق خود را برای خانواده های خود بفرستند. 

حفظ سرمایه در برابر سقوط ارزش ملی

در صورتی که ارزش پول ملی یک کشور افت شدیدید داشته باشد، مردم می توانند با تبدیل ارز ملی به یک ارز دیجیتال از ارزش دارایی خود محافظت کنند. در حال حاضر تنها ارز دیجیتالی که تحت نوسانات قرار ندارد، استیبل کوین است.

در حال حاضر کشور ونزوئلا تحت شرایطی قرار دارد که ابرتوم در سال 2018 به بیش از یک میلیون درصد برسد و قیمت مواد غذایی در این کشور طی دو هقته چند برابر شود. به همین خاطر است که پس انداز شهروندان ونزوئلایی به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

افزایش کارایی صرافی های ارز دیجیتال

به دلیل سخت گیری هایی که در زمینه قانونگذاری صرافی های دیجیتالی اعمال می شود، تعداد محدودی از صرافی های دیجتال هستند که ار ارزهای فیات پشتیبانی می کنند. استفاده از ارزهای دیجیتال این امکان را برای صرافی ها فراهم می کند که توانایی پشتیبانی از جفت ارزهای دیجیتال و فیات را برای کاربران فراهم کند. برای این کار صرافی ها باید از استیبل کوین هایی استفاده شود که با دلار پشتیبانی می شود.  

روشی مناسب برای سرمایه گذاری

 استیبل کوین ها روش مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. چنانچه می خواهید بر روی طلا یا دلار سرمایه گذاری کنید، می توان به راحتی استیبل کوین طلا و یا دلار خرید. با خرید استیبل کوین می توان بدون هنیچ استرس و نگرانی به ذخیره سازی استیبل کوین ها بپردازید. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل متمرکز بودن استیبل کوین ها، باید قبل از خرید از اعتبار استیبل کوین ها اطمینان یافت.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر