1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. حساب اسلامی چیست؟

حساب اسلامی چیست؟

حساب اسلامی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
حساب اسلامی چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

برای فعالیت در بازارهای مالی نیازمند این هستید که تمامی اصطلاحات آن را فراگرفته باشید، یکی از این اصطلاحات حساب سواپ است که به نام حساب اسلامی نیز شناخته می شود، این نوع حساب ها در بازار مالی فارکس هستند که توجه به آن ها می تواند شما را یک گام در تحقق سود بیشتر کمک کند و راهنمای خوبی برای شما باشد؛ اما قبل از اینکه در مورد حساب سواپ یا به اسم دیگر حساب اسلامی اطلاعاتی را دریافت کنید نیازمند این است که در مورد بازار فارکس اطلاعاتی داشته باشید.

بازار مالی فارکس

بازار ارز که فارکس نیز نامیده می شود، یکی از بازارهای اصلی مالی بود که برای ایجاد ساختار در اقتصاد در حال رشد جهانی شکل گرفت. این بازار از نظر حجم معاملات، بزرگترین بازار مالی در جهان است. فارکس از ارائه محلی برای خرید، فروش، مبادله و سوداگری ارز سرپیچی نمی کند، همچنین امکان تبدیل ارز برای تسویه حساب های تجاری بین المللی و سرمایه گذاری ها را فراهم می کند.

آشنایی با حساب اسلامی

از معروف ترین حساب های اسلامی می توان به حساب سواپ اسلامی اشاره کرد. حساب فری سواپ متشکل از بروکرهایی است که در این حساب حضور دارند؛ حساب سواپ قوانین خاص خود را دارد در این حساب افراد از پرداخت سود شبانه، سواپ معاف هستند این معافیت موجب شده است تا حساب سواپ به حساب های اسلامی معروف شود، حساب های فری سواپ با حساب های استاندارد فارکس تفاوت های بسیار زیادی دارند از عمده تفاوت های این حساب ها می توان به حذف بهره شبانه و یا سواپ اشاره کرد.

برای درک این موضوع ابتدا به معرفی سواپ می پردازیم کلمه سواپ یا همان Swap به معنی نرخ بهره یا سود تعبیر می شود این حساب برای معاملاتی که بیش 24 ساعت در بازار فارکس فعال هستند اعمال می شود، در واقع سواپ برای معاملات بلندمدت اعمال می شود. سواپ کارمزدی است که برای افرادی که پوزیشن های طولانی مدت باز می کند شامل می شود.

حل مشکل پرداخت نرخ بهره در حساب های سواپ

حل مشکل پرداخت نرخ بهره در حساب اسلامی

البته حساب اسلامی این موضوع را به نحو احسن حل کرده است در این حساب راه‌ حل اکثر بروکرها این است که کارمزد یا کمیسیون ثابتی در حساب‌های اسلامی‌ که پوزیشن‌ های طولانی‌ مدت را باز نگه می ‌دارند، اعمال می ‌کنند و دیگر نیاز به پرداخت قسمت بزرگی از سود نیست. فارکس غیر شرعی است زیرا طبق قوانین شرع دریافت هرگونه وجه که به ربا شباهت دارد حرام است. در فارکس به دلیل اینکه سود شبانه وجود دارد پس این عمل ممنوعیت مسلمانان را در پی دارد، مسلمانان موظف هستند از حساب سواپ اسلامی استفاده کنند.

مسئله قابل توجه در این موضوع این است هر چقدر حجم معامله افراد زیاد باشد این اعمال سواپ نیز همان اندازه اعمال می شود یعنی نرخ بهره نیز افزایش می یابد این عمل در دیدن شریف اسلام با نام ربا شناخته می شود و در دین اسلام این موضوع بسیار نهی شده است و سود ناشی از این حساب حرام است؛ این موضوع باعث می شود مسلمانان و کسانی که به دستورات دین اسلام معتقد هستند نتوانند با این شرایط که در دین اسلام نهی شده است در بازار فارکس معامله کنند و یا کوچکترین فعالیتی انجام دهند.

این قوانین فارکس درست مانند سواپ با قوانین اسلامی مغایرت دارد و برای یک فرد مسلمان حرام است؛ همچنین باید گفت که در حسابهای عادی معاملاتی که افراد انجام می دهند برای انتقال پوزیشن ها بهره شبانه دریافت می شود برای مثال یک فرد از یک روز به روز آینده انتقال پوزیشن بدهد باید بهره شبانه پرداخت کند؛ که این مشکل توسط حساب های اسلامی حل شده است.

بررسی حساب فارکس اسلامی 

حساب اسلامی فارکس به افراد کمک می کند تا در صورت مسلمان بودن و اعتقاد داشتن به دین اسلام معاملات خود را طبق اصول اسلام انجام دهند و هیچ شکی نسبت به حلال یا حرام بودن آن نداشته باشند. این افراد می توانند از یک بروکر مناسب در معاملات خود استفاده کنند تا بتوانند به راحتی معاملات خود را در حساب فارکس انجام دهند. با این عمل تمامی اصول و قواعد نیز رعایت می شود حساب اسلامی فارکس هیچ تفاوتی به جز حذف سواپ ندارد در حساب های اسلامی چیزی به نام سواپ وجود ندارد به تعبیر دیگر وقتی فردی یک معامله طولانی مدت را باز می کند نرخ بهره شبانه شامل او نمی شود.

در حساب سواپ اسلامی دیگر نگرانی در مورد مشکل شرعی وجود ندارد و افراد به راحتی می توانند معامله های خود را انجام دهند. حساب اسلامی فارکس به گونه ای طراحی شده است که با عقاید مسلمانان سازگار است در این حساب مسلمانان به راحتی می توانند در معاملات بلندمدت مشارکت کنند؛ این معاملات انواع معاملات فیوچرز و اهرمی را شامل می شود، مهم ترین ویژگی های حساب های اسلامی فارکس این است که سودی پرداخت نمی شود و این معاملات با احکام و قوانین اسلامی انجام می شود.

به تعبیر دیگر، افرادی که در بازارهای مالی فعال هستند و اقدام به معامله می کنند شرایط مشابهی ندارند. برای مثال مسلمانان یکی از این افراد هستند؛ مسلمانان شرایط معاملاتی خاص خود را دارند و نیاز دارند از بروکرهای خاص خود استفاده کنند که پیرو دین اسلام باشد. حساب سواپ باعث می شود تا کاربران مسلمان از دریافت ربا در معاملات خود معاف شوند.

بررسی بروکرهایی که حساب اسلامی دارند

بروکرهایی که حساب اسلامی دارند

همه بروکرها را نمی توان پشتیبان حساب اسلامی دانست زیرا بعضی بروکر حساب ها اسلامی ندارند، در عین واحد بعضی از بروکرها هستند که حساب اسلامی دارند و برای عده کثیری از مسلمانان شرایط معامله در بازار فارکس را فراهم می کند ما قصد داریم به معرفی بروکرهایی حساب های که اسلامی را شامل می شوند را معرفی کنیم. 

بروکر آلپاری: این بروکر را می توان از پشتیبانان حساب اسلامی بدون سواپ در پلتفرم متاتریدر 4 شمرد؛ بروکر آلپاری از حساب اسلامی تبعیت می کند.

بروکر USGFX: این بروکر در اکانت میکرو خود از خدمات حساب اسلامی و بدون سواپ پیروی می کند و این خدمات را در اختیار کاربران مسلمان خود قرار داده است. 

بروکر HYCM: در این بروکر کاربران مسلمان می توانند برای بیشتر از 14 روز بدون درصدی سود معامله کنند پس این بروکر را می توان از حساب هایی که بروکر اسلامی دارند محسوب کرد. 

بروکر روبو فارکس: بروکر روبو فارکس این شرایط را فراهم کرده است که کاربران مسلمان بتوانند بدون پرداخت هزینه سواپ خدمات تجاری خود را انجام دهند این بروکر را نیز می توان از بروکرهایی که از بروکر اسلامی پشتیبانی می کنند شمرد.

بروکر ارانته: در این بروکر باید کاربران مسلمان شرایط لازم را برای انجام معاملات داشته باشند در این صورت می توانند بدون پرداخت سواپ در این بروکر به معامله بپردازند. 

بروکر FBS: این بروکر نیز مانند بروکرهایی که معرفی کردیم بدون اینکه هزینه سواپ را از مخاطبان مسلمان خود دریافت کند به آن ها امکان معامله می دهد و مسلمانان نیز می توانند به راحتی در این بروکر به معامله طولانی مدت بپردازند.

بروکر آمارکتس: بروکر آمارکتس نیز این امکان را برای کاربران مسلمان خود فراهم کرده است افرادی که از دین اسلام پیروی می کنند می توانند بدون پرداخت سواپ در این بروکر معامله کنند. 

بروکر آی اف سی: در این بروکر کاربران مسلمان هیچ هزینه ای مبنی بر پرداخت سواپ متحمل نمی شوند و هیچ سودی از آن ها گرفته نمی شود.

انتخاب یک حساب اسلامی

انتخاب یک حساب اسلامی

در این بخش قصد داریم مزایای انتخاب حساب اسلامی را شرح دهیم تا پایان همراه ما باشید. اگر انتخاب شما برای باز کردن حساب معاملاتی انتخاب یک حساب اسلامی است پس حتما این بخش را مطالعه کنید، رگولیشن ها مهم ترین نقش را در انتخاب بهترین و درست ترین بروکرها دارند؛ رگولیشن ها بروکرها را در مدیریت حساب ها هدایت می کنند و گاهی آن ها را محدود کرده و دستوراتی به آن ها می دهند این عوامل موجب می شود که بروکرها امکان تخلف نداشته باشند زیرا رگولیشن ها نظارت دقیقی بر روی آن ها دارند.

همچنین در این حوزه نهادهایی با عنوان نهادهای نظارتی معامله‌ گران وجود دارد که افراد را در برابر کلاهبرداری یا هرگونه تخلف از قانون محافظت می‌ کنند، بروکرهایی که با حساب اسلامی تحت نظارت یک نهاد نظارتی قرار دارد معمولا بسیار امن و قابل اعتماد هستند زیرا بانک‌ های اسلامی ضمانت‌ نامه‌ ای برای تأیید مسئولیت وضعیت مالی و اعتقاد دینی مشتری صادر می ‌کنند و همین امر موجب می شود تا کاربر به راحتی معاملات خود را انجام دهد؛ البته ناگفته نماند که گواهی نامه هایی نیز برای حساب اسلامی فارکس وجود دارد. 

نتیجه گیری:

برخی از بروکرهای Forex به مشتریان خود که معمولا مسلمانان هستند حساب های اسلامی ارائه می دهد در این حساب دارندگان حساب ها دیگر ملزم به پرداخت سواپ برای پوزیشن های شبانه نیستند. با این طریق مسلمانان به راحتی می توانند معاملات خود را انجام دهند. از جمله مزایای حساب اسلامی فارکس که می تواند برای کاربران مسلمان بسیار مفید باشد انجام معاملات در چهارچوب شریعت است امروز انجام ترید در بازارهای مالی یک کار متداول است اما به دلیل مشکلات شرعی که مسلمانان با آن مواجه هستند به راحتی نمی توانند معامله انجام دهند حساب اسلامی فارکس این مشکل را حل کرده است و مسلمانان می توانند بدون پرداخت سواپ که به ربا تعبیر می شود این کار را انجام دهند.

فقط برخی از بروکرهای فارکس که امکان معامله طبق قوانین اسلامی را دارند برای مسلمانان قابل قبول هستند و دیگر بروکرها نیستند زیرا در این معامله ها سواپ گرفته می شود و این نوعی ربا است دین اسلام هر نوع ربا را ممنوع کرده است. در کل می توان گفت که هر معامله مالی که در آن دریافت و پرداخت سود صورت گیرد نوعی ربا محسوب می شود و برای فردی که به دین اسلام معتقد است حرام محسوب می شود. یک اصل بسیار مهم و کلیدی در قوانین اسلامی وجود دارد که مانع کسب ربا می شود در این قوانین فرد مسلمان نباید درآمدی از طریق ربا داشته باشد همین امر موجب شد تا حساب اسلامی به وجود بیاید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  3 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com