1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. ریبیت (Rebate) چیست؟

ریبیت (Rebate) چیست؟

ریبیت (Rebate) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ریبیت (Rebate) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

اگر بخواهیم یک تعریف کامل و جامع برای ریبیت (Rebate) بیان کنیم اینگونه می توان گفت که ریبیت در بازار مالی فارکس به معنای دریافت تخفیف در اسپردهای پرداختی است؛ پس مفهوم ریبیت تخفیف است که می توان از اسپردهای پرداختی دریافت کرد. زمانی که یک معامله گر در بازار فارکس معامله می کند در ازای هر معامله که انجام می دهد مبلغی تحت عنوان کارمز یا اسپرد یا هر دو را به بروکر مورد نظر پرداخت می کند (در حساب‌های ECN, هم اسپرد و هم کارمزد پرداخت می ‌شود). این کارمزد‌ها تأمین ‌کننده درآمد و سود بروکرهای‌ بین ‌المللی هستند و این بروکرها از این مبالغ، درآمد خود را تامین می کنند. البته باید بدانید که مقدار کارمزد دریافتی بروکرها بستگی به نوع حساب معاملاتی و نماد مورد معامله دارد و میزان این مبلغ در نمادها متفاوت است. شما نیز در انجام معاملات در بازارهای مالی هر چقدر میزان معاملاتتان بیشتر باشد، به اندازه همان اندازه کارمزد پرداختی شما به بروکر افزایش می یابد.

مفهوم ریبیت در بازار مالی فارکس

مفهوم ریبیت در بازار مالی فارکس

در بازارهای مالی فارکس، معامله گران باید در مقابل انجام معاملات خود مبلغی به عنوان کارمزد به بروکر بپردازند. ریبیت (Rebate) یا تخفیف در فارکس بخشی از کارمزد دریافتی توسط آی ‌بی (Introducing Broker یا IB) یا افیلییت بروکر است که به معامله ‌گرانی که به کارگزار مراجعه کرده‌ اند، تعلق می ‌گیرد. معامله گران هنگام پرداخت کارمزد به بروکر از او تخفیف می گیرند که به این عمل ریبیت می گویند. Rebate مزایای بسیار زیادی برای معامله گر دارد؛ برای مثال ریبیت یا تخفیف فارکس به تریدرها این امکان را می ‌دهد که در ازای انجام معاملات خود، وجه نقد اضافی دریافت کنند و این یک مزیت است؛ بدون توجه به اینکه در معاملات خود سود یا ضرر کرده باشند. به بیان دیگر، Rebate یک نوع برنامه بازگشت وجه نقدی (Cashback) است که توسط نمایندگان بروکر، افیلییت بروکر و آی‌بی ها ارائه می ‌شود.

مفهوم آی بی در بازار مالی فارکس چیست؟ 

سیستم معاملات بازارهای بین الملل نیز شباهت هایی با بازار مالی فارکس دارد. در بازارهای مالی بین‌ المللی مانند فارکس شامل سه بخش اصلیِ کارگزار یا بروکر، IB (آی‌ بی) و مشتری می‌ باشند. در بازارهای مالی، بروکر نقش بسیار مهمی دارد؛ بروکر واسطه انجام معاملات است و به واسطه این عمل یک معامله انجام می شود. بروکرها از طریق معاملات مشتریان را به بازار وصل می‌کند و در ازای این کار از مشتریان کارمزد و اسپرد دریافت می‌کند. این مبالغ، منبع اصلی درآمد برای بروکرها است؛ به بیان دیگر این کارمزد سود بروکر واقعی و معتبر از کارمزد و اسپرد معاملاتِ تریدرها است. در این میان بروکرها معمولا نمایندگانی دارند که به معرفی بروکر می ‌پردازند (Introducing Broker یا IB) و برای او مشتری جذب می ‌کنند؛ این نمایندگان با جذب افراد برای بروکرها ایجاد اشتغال می کنند.

ریبیت (Rebate) چیست؟

البته نمایندگان تحت عنوان شرکت‌ ها و اشخاص ثالث به‌ عنوان Introducing Broker شناخته می ‌شوند؛ اما برخی نیز وجود دارند که به‌ عنوان یک Affiliate (افیلییت یا شریک) در سیستم بروکر حضور دارند. شغل این افراد پیدا کردن افراد برای بروکرها است، بروکر در ازای معرفی مشتریان جدید، درصد مشخصی از کارمزد را متناسب با حجم معاملات، نوع نماد و نوع حساب معاملاتی به آن‌ها می ‌دهد؛ این افراد تحت عنوان Introducing Broker فعالیت می کنند.

در این حالت ممکن است آن آی ‌بی یا شریک کارگزاری و یا نماینده آن مایل باشد که بخشی از سود دریافتی از بروکر را به خودِ تریدر بازگرداند که به آن مبلغ بازگردانده شده ریبیت گفته می‌ شود.

کارگزاری‌ ها برنامه دیگری هم تحت عنوان کش بک (Cashback) دارند که مشابه Rebate می‌ باشد با این تفاوت که مستقیماً از سمت کارگزاری پرداخت می ‌شود و برخی از آن‌ها شرایط خاصی برای برداشت دارد.

کش بک به‌ اشتباه به نام ریبیت هم شناخته می‌ شود ولی باید دقت کرد که این دو متفاوت هستند و مشتریان می‌ توانند برای به حداکثر رساندن سود خود در معاملات هردوی آنها یعنی کش بک و Rebate را دریافت کنند.

معرفی انواع روش‌های پرداخت ریبیت در بازار مالی فارکس

انواع روش‌های پرداخت ریبیت

روش های بسیار زیادی برای پرداخت ریبیت در بازار مالی فارکس وجود دارد که ممکن است معامله گران آنها را انتخاب کنند. روش‌ های پرداخت ممکن است در بین ارائه‌ دهندگان مختلف متفاوت باشد و همواره این روش ها یکسان نیست. در ادامه با یک مثال ساده این اختلاف روش را شرح می نماییم؛ توجه داشته باشید که به‌ عنوان مثال، در بازارهای مالی روش های بسیار مختلفی برای پرداخت Rebate وجود دارد. ممکن است برخی از روش‌ های پرداخت شامل حواله بانکی، پی‌ پال، اسکریل، پرفکت مانی، وبمانی، نتلر، ارزهای دیجیتال و تتر ‌باشد و معامله گران نیز از این روش ها استفاده کنند اما برخی دیگر از نمایندگان معتبر بروکر، مبلغ را مستقیماً به حساب تریدر در بروکر واریز می ‌کنند که این روش ارجحیت دارد. وجود این روش ها موجب تفاوت روش های پرداخت ریبیت در بازارهای مالی شده است.

البته باید توجه داشته باشید که علاوه بر روش پرداخت Rebate، زمان پرداخت آن نیز مختلف است. زمان پرداخت ریبیت می ‌تواند شامل پرداخت ‌های ماهانه، پرداخت ‌های هفتگی و یا پرداخت ‌های روزانه باشد و هیچ الزامی برای پرداخت در یک زمان مشخص وجود ندارد؛ همچنین، برخی از روش ‌های پرداخت مانند حواله‌ های بانکی ممکن است مشمول کارمزد باشند.

معرفی مهم ترین مزایای ریبیت فارکس 

مزایای ریبیت فارکس

باید بدانید که Rebate فارکس مزایای بسیار زیادی برای معامله گران دارد؛ ما در این بخش به معرفی و تحلیل این مزایا می پردازیم و هر کدام را به صورت جداگانه توضیح می دهیم.

1- دریافت سود اضافی

معامله گران بازار مالی فارکس در هنگام استفاده از ریبیت فارکس سود اضافی قابل توجهی دریافت می کنند که این سود برای معامله گران یکی از مهم ترین مزایای Rebate فارکس است. البته باید توجه داشته باشید که بخشی از کارمزد پرداختی به بروکر به ‌صورت تخفیف نقدی به معامله ‌گر بازگردانده می ‌شود.

2- کاهش هزینه ‌های معاملاتی

استفاده از ریبیت می ‌تواند هزینه‌ های واقعی تراکنش ‌های معامله‌گر را کاهش دهد و این کاهش هزینه ها می تواند برای معامله گر بسیار مفید باشد. با دریافت تخفیف نقدی، معامله ‌گران می ‌توانند اسپرد کمتری پرداخت کنند و حاشیه سود معاملات خود را افزایش دهند؛ پس استفاده از Rebate فارکس می تواند در کاهش هزینه های معاملاتی بسیار مفید و کارساز باشد.

3- افزایش اعتماد و تعامل 

استفاده از ریبیت در بازار فارکس موجب ایجاد حس اعتماد در بین افراد می شود؛ همچنین استفاده از Rebate می ‌تواند سبب ایجاد اعتماد و تعامل مثبت بین کارگزاری و نماینده آن یا آی ‌بی می شود و این حس اعتماد در شکل گیری معاملات بسیار مفید است. در واقع ریبیت فارکس باعث می‌ شود که تریدر شفافیت نحوه سود کارگزاری را متوجه شود. سود کارگزاری (واقعی و متصل به بازار) ناشی از کارمزد و اسپرد ناشی از معاملات است که در برنامه Rebate؛ چه تریدر سود کند و چه زیان کند؛ کارگزاری سود می ‌کند و این سود با تریدر هم به اشتراک گذاشته می‌ شود؛ پس معامله گر حتی اگر ضرر کند اندکی سود به دست می آورد. 

4- روش جدید کسب سود از معاملات فارکس

 کسب سود از معاملات فارکس

معامله گران بازارهای مالی با استفاده از Rebate روش های جدیدی را برای کسب سود یاد می گیرند. برخی از معامله گران با تشخیص روندهای رنج در بازار شروع به باز و بستن معاملات می ‌کنند. در این صورت این معاملات را در اکثر مواقع در سود صفر می ‌بندند ولی با توجه به اینکه هر معامله مبلغی از ریبیت به آن تعلق می ‌گیرد، برآیند معاملات آن ها سود ده خواهد بود. البته برخی بروکرها قوانینی برای این مورد دارند که لازم است معاملات در یک حداقل بازه زمانی باز بوده باشند تا به آن ها Rebate تعلق بگیرد، قبل از انجام این روش حتماً با پشتیبانی آرسی فارکس یا بروکر موردنظر هماهنگ کنید و پس از اطلاع از آن اقدام کنید.

5- ایجاد اتحاد و همکاری

وجود اتحاد و همکاری یکی از مزایای مهم ریبیت فارکس است که می ‌تواند اتحاد و همکاری بین کارگزار و معامله ‌گر را ایجاد کند. با ارائه تخفیف، کارگزاران تمایل دارند معامله ‌گران را در معاملاتشان حمایت کنند و ارتباط مستقیم و مثبتی با آنها برقرار کنند.

6- وفاداری مشتریان و نماینده کارگزاری

معامله گران بازارهای مالی با دریافت تخفیف، تشویق می‌ شوند تا معاملات خود را با همین روش ادامه دهند و همیشه کسب سود بیشتری بکنند زیرا در Rebate فارکس با یک محیط مطمئن آشنا شده اند و کسب سود را در این فضا یک امر حتمی می دانند و از آنجا که نمایندگان کارگزاری ارتباط نزدیکتری با کارگزاری دارند؛ در صورت احساس خطر برای منافع مشتری، در صورت اطلاع از قبل به مشتریان خود اطلاع رسانی می ‌کنند.

با استفاده از ریبیت فارکس، معامله ‌گران می ‌توانند به‌ طور هم‌ زمان سود بیشتری کسب کنند و هزینه‌ های معاملاتی خود را کاهش دهند. این به آنها امکان می ‌دهد معاملات خود را بهبود بخشند و در بازار فارکس موفقیت بیشتری داشته باشند. وجود یک فضایی سرشار از مزایا موجب می شود که معامله گران نهایت وفاداری را به آن داشته باشند و همواره از آن استفاده کنند.

معرفی معایب ریبیت فارکس

معایب ریبیت فارکس

البته باید توجه داشته باشید که استفاده از ریبیت فارکس علاوه بر مزایای بی شمار معایبی نیز دارد که در ادامه به معرفی این معایب می پردازیم:

تحریک به معامله بیش‌ از حد و افزایش حجم معاملات

در هنگام استفاده از ریبیت فارکس، بروکر اقدام به تحریک معامله گر برای افزایش میزان معاملات می کند. این امر ممکن است باعث شود تریدر اصول مدیریت سرمایه خود را فراموش کند و به ‌منظور کسب Rebate بیشتر، حجم و میزان معاملات خود را افزایش دهد. افزایش معاملات موجب می شود که در برخی مواقع ،معامله گر ضرر غیر قابل اجتنابی را متحمل شود به همین دلیل، در بازار فارکس همیشه تأکید بر داشتن استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک وجود دارد.

2- افزایش اسپرد جهت دریافت ریبیت – مارک آپ

به افزایش اسپرد و کارمزد معاملات توسط بروکر که معمولاً با درخواست آی ‌بی است، مارک آپ گفته می ‌شود. در برخی موارد، ممکن است برخی از آی ‌بی های نامعتبر بدون اطلاع به تریدر، مارک آپ را فعال کنند و از این طریق بتوانند با وعده‌ Rebate بیشتر مشتریان بیشتری را جذب کنند؛ این شکل از پرداخت ریبیت به‌ گونه ‌ای تقلب در بازار فارکس محسوب می ‌شود و باید مراقب اینطور اشخاص یا شرکت‌ ها باشید.

برای پیشگیری از این مورد، دقت کنید که از چه شرکت یا شخصی خدمات خود را دریافت می ‌کنید؛ چراکه ممکن است دریافت Rebate از افراد نامعتبر و تایید نشده، منجر به تغییر شرایط معاملاتی شما شود و باعث ضرر بالقوه‌ شما شود.

3- عدم پرداخت ریبیت در فارکس

عدم پرداخت rebate در فارکس

در برخی موارد، ممکن است به دلیل اشتباه در انتخاب یک بروکر معتبر یا باز کردن حساب توسط آی ‌بی نامعتبر، ریبیت پرداخت نشود یا به میزان کمتری نسبت به مقدار مورد انتظار پرداخت شود و مبلغ اصلی پرداخت نشود. همچنین، ممکن است پرداخت Rebate به تأخیر بیافتد و در زمان مشخص شده پرداخت نشود. این مشکل می‌تواند با انتخاب یک کارگزار معتبر و اعتمادسازی نماینده مناسب کاهش یابد و نگرانی در این مورد در مشتری به وجود نمی آید.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد استفاده از ریبیت فارکس صحبت کردیم و سعی کردیم به مفهوم ریبیت فارکس و مزایا و معایب استفاده از آن بپردازیم. Rebate فارکس به معنای دریافت تخفیف در کارمزد‌ها و اسپردهای پرداختی است. این تخفیف‌ها بر اساس حجم معاملات و با توجه به قرارداد Rebate بروکر به معامله‌ گران پرداخت می ‌شود. همچنین شما نیز باید توجه داشته باشید انتخاب یک بروکر قابل اعتماد و مطمئن برای دریافت Rebate و رعایت قوانین و شرایط مربوطه از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می توانید با استفاده درست از ریبیت فارکس، هزینه های معاملاتی خود را به طور چشمگیری کاهش دهید. 

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com