1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. مدیریت سبد سرمایه
 4. اهمیت برنامه تعدیل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری

اهمیت برنامه تعدیل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری

اهمیت برنامه تعدیل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری
لوگو علیرضا محرابی
اهمیت برنامه تعدیل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری
مدیریت سبد سرمایه

برنامه تعدیل مجدد سالیانه سبد سرمایه گذاری یا پرتفوی چیست، چرا به آن نیاز دارید و چگونه یک برنامه تعدیل مجدد سالیانه قوی ایجاد کنیم؟ هنگامی که برای اولین بار یک پورتفولیو ایجاد می کنید، دارایی ها براساس اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و افق زمانی شما متعادل می شوند. با این حال، این تعدیل، که به عنوان "وزن دادن" شناخته می شود، احتمالاً در طول زمان و بسته به نحوه عملکرد هر بخش تغییر می کند. اگر یک بخش با سرعت بیشتری نسبت به سایرین رشد کند، در نهایت سبد شما در آن منطقه اصطلاحا دچار اضافه وزن می شود و ممکن است دیگر با اهداف شما مطابقت نداشته باشد.

برنامه تعدیل مجدد سالیانه سبد سرمایه گذاری از این اضافه وزن جلوگیری می کند و وزن مورد نظر شما را در طول زمان حفظ می کند. این کار، یک گام مهم است که سبد خود را به صورت سالانه مورد بررسی قرار دهید (توسط خودتان یا با کمک مشاور مالی خود) برای تعیین اینکه در سال آینده چه چیزی باید دوباره متعادل شود. بسته به نوسانات بازار، ممکن است بیشتر از یک بار در سال نیاز به تعدیل مجدد در سبد سرمایه گذاری خود داشته باشید.

برنامه تعدیل مجدد سالیانه پرتفوی چگونه کار می کند؟

اهمیت برنامه تعادل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری

در ساده ‌ترین شکل، یک استراتژی متعادل‌ سازی مجدد، تخصیص دارایی ‌های اولیه پرتفوی را با فروختن قسمتی از هر بخش که سریع‌ تر از بقیه رشد می‌ کند حفظ کرده و از درآمد حاصله، برای خرید بخش‌ های اضافی در سایر قسمت ‌های پرتفوی شما استفاده می‌ کند.

به عنوان مثال، فرض کنید که یک پورتفولیوی متشکل از 50٪ سهام، 40٪ اوراق قرضه و 10٪ پول نقد ایجاد می کنید. اگر سهام با نرخ 10 درصد در سال و اوراق قرضه با نرخ 5 درصد رشد کنند، به زودی سهام بیش از 50 درصد از پرتفوی را تشکیل خواهد داد و در این بخش شاهد اضافه وزن در سبد خود خواهید بود.

برنامه تعدیل مجدد سالیانه یا استراتژی متعادل‌ سازی مجدد مشخص می کند که رشد مازاد در پرتفوی سهام فروخته شود و عواید حاصل از آن به بخش اوراق قرضه و بخش نقد سبد هدایت شود تا نسبت دارایی های اصلی حفظ شود. این استراتژی همچنین از فروش بخش‌ هایی با عملکرد بهتر در زمانی که قیمت‌ های آنها بالاست و خرید سایر بخش‌ ها در زمانی که قیمت‌ هایشان پایین‌ تر است، استفاده می ‌کند، که این کار بازده کلی را در طول زمان بهبود می ‌بخشد.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید این است که هنگامی که بازارها نوسان دارند، برنامه تعدیل مجدد سالیانه می تواند مؤثرتر باشد، زیرا این سبد از سهام برنده سود می برد و دارایی های با ارزش اما کم قیمت را با تخفیف انتخاب می کند. برخی از استراتژی‌ های متعادل‌ سازی مجدد سخت ‌تر از سایرین هستند، اگر پورتفولیو در یک بخش 5 درصد اضافه وزن داشته باشد، ممکن است دوباره تعدیل ایجاد کند، در حالی که در دیگری ممکن است تا 10 درصد اضافه وزن ایجاد شود.

برنامه ریزی املاک و مالیات

برنامه ریزی برای برنامه تعادل مجدد سالیانه در سبد سرمایه گذاری

در عین حال، هنگامی که سبد سهام خود را مجدداً متعادل می کنید، ممکن است بخواهید از این کار به عنوان فرصتی برای انجام تنظیمات برنامه ریزی در حوزه املاک استفاده کنید. به عنوان مثال، قانون تنظیم جامعه برای افزایش بازنشستگی یاSetting Every Community Up for Retirement Enhancement (SECURE) تصریح می ‌کند که برخی از ذینفعان غیر از همسر از حساب‌ های بازنشستگی فردی (IRA) باید توزیع آن را تا پایان دهمین سال تقویمی پس از تاریخ فوت مالک، انجام دهند.( استثنائات برای ذینفعان واجد شرایط تعیین شده است). توجه داشته باشید که این در صورتی است که مالک اصلی در تاریخ 1 ژانویه 2020.1 یا پس از آن فوت کرده باشد.

اگر مالک اصلی در 31 دسامبر 2019 یا قبل از آن و قبل از 70.5 سالگی فوت کرده باشد، ذینفع می ‌تواند حداکثر تا 31 دسامبر سال بعد از مرگ، حداقل توزیع‌ های لازم (RMD) را شروع کند، ذینفع ممکن است زمانی که دارایی ها تا 31 دسامبر سال پنجم پس از مرگ مالک اصلی به طور کامل توزیع شود، بتواند از قانون پنج ساله استفاده کند.

اکنون، اگر مالک اصلی قبل از 31 دسامبر 2019 فوت کرده باشد و 70.5 سال یا بیشتر داشته باشد، ذینفع می ‌تواند RMD را با استفاده از سن خود یا سن مالک اصلی در تاریخ فوت (هر کدام طولانی ‌تر) محاسبه کند. اگر مالک اصلی جوان‌ تر از ذینفع باشد، سودمندی بیشتری دارد.

به ارث بردن IRA یا حساب های بازنشستگی فردی به این معنی است که ذینفعان شما ممکن است بسته به زمان توزیع و ارزش کلی IRA به ارث رسیده تحت تأثیر یک صورتحساب مالیاتی غیرمنتظره بالا قرار گیرند. اگر یکی از اهداف شما این است که دارایی های پورتفولیوی خود را به همسر، فرزندان یا سایر ذینفعان خود بسپارید تا در صورت مرگ، آنها را تامین کند، باید از عواقب مالیاتی که ممکن است براساس نحوه پورتفولیوی شما با آن مواجه شوند آگاه باشید و برای آن برنامه ریزی کنید چراکه دارایی های بازنشستگی ساختار یافته است.

هزینه ها را در نظر بگیرید

برنامه تعدیل مجدد سالیانه را نیز می توان در فواصل دوره ای مکرر انجام داد، مانند هر سه ماه یا شش ماه، بدون توجه به شرایط بازار. با این حال، هر چه یک سبد سهام بیشتر متعادل شود، کمیسیون یا هزینه تراکنش بالاتر است. همچنین، برخی از متولیان سرمایه گذاری ممکن است انتقال پول از یک صندوق یا طبقه دارایی به طبقه دیگر را به تعداد معینی در سال محدود کنند.

یکی از راه‌ های کاهش هزینه‌ ها، استفاده از خدمات یک روبو مشاور یا robo-advisor است که اخیراً ظهور کرده است. این خدمات خودکار، کارهای اساسی مدیریت پول، مانند تعدیل مجدد پورتفولیو، را کمتر از هزینه یک مشاور انسانی انجام می دهند. تاکنون چندین مورد در دسترس مصرف کنندگان قرار گرفته و پایگاه دارایی آنها به سرعت در حال رشد است.

نکته دیگر در مورد برنامه تعدیل مجدد سالیانه این است که برای حساب های مشمول مالیات، هر سرمایه گذاری که با سود فروخته می شود، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه است.

استراتژی برای تعدیل مجدد پرتفولیو

استراتژی برای تعادل مجدد پرتفولیو

چگونه یک برنامه تعدیل مجدد سالیانه قوی ایجاد کنیم؟ تعدیل مجدد پورتفولیو یک فعالیت مهم است که نیاز به تفکر و توجه زیادی دارد. در اینجا چند استراتژی وجود دارد که می توانید در حین ایجاد تعدیل مجدد در سبد سهام خود از آنها استفاده کنید. 

 1. با در نظر گرفتن اهداف مالی، اهداف و افق زمانی خود، تعدیل مجدد سبد خود را طراحی کنید. بسته به وضعیت بازار و تغییرات شرایط، هر یک از عوامل ذکر شده ممکن است تغییر کند. شما می توانید استراتژی را در کوتاه مدت تغییر دهید، اما بهتر است در افق زمانی بلندمدت دست نخورده باقی بماند.
 2. متعهد شوید که سبد سهام خود را به طور منظم متعادل کنید. دفعات تعدیل مجدد به اولویت های شما و وضعیت بازارها بستگی دارد. یکی از روش های تعدیل مجدد، انجام تغییرات براساس زمان است. بنابراین، می توانید هر سه ماهه یا هر ماه پورتفولیوی خود را مجددا متعادل کنید اما حداقل توصیه می شود یک بررسی سالانه انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که نمونه کارها در مسیر دستیابی به اهداف مورد نظر قرار می گیرند. در طول دوره های نوسان بازار، ممکن است بخواهید مرتبا سلامت سبد خود را بررسی کنید.
 3. هنگام متعادل کردن مجدد سبد خود، هزینه های مرتبط را در نظر داشته باشید. هر تراکنشی که به منظور تعدیل مجدد انجام می گیرد، مستلزم کارمزد است. در حالی که اپلیکیشن ‌ها و کارگزاری‌ هایی وجود دارند که خدمات خود را به صورت رایگان ارائه می ‌کنند، هنوز هزینه‌ های مرتبط با تراکنش‌ های مربوط به وجوه و شاخص‌ ها وجود دارد. روبو مشاوران، که وظایف مرتبط با تعدیل مجدد را خودکار می کنند، یکی از راه های کاهش هزینه های مرتبط با تعدیل مجدد هستند. راه‌ اندازی پورتفولیوی خود در یک حساب دارای مزیت مالیاتی، مانند IRA، یکی از راه‌ های کاهش پیامدهای مالیاتی برای پورتفولیوی شما است.

جمع بندی

یک برنامه تعدیل مجدد سالیانه پرتفوی، موقعیت های سبد سرمایه گذاری را براساس اهداف مالی، سایر اهداف و افق زمانی دارنده و همچنین شرایط بازار در آن نقطه از زمان پیکربندی مجدد می کند. برنامه تعدیل مجدد سالانه، ریسک را به حداقل می ‌رساند و همچنین تنوع را تضمین می ‌کند تا پرتفوی ‌ها در جهت اهداف اصلی خود باقی بمانند. توازن مجدد پرتفوی به معنای وزن دهی مجدد دارایی های موجود در سبد است تا نمایه ریسک فعلی را با دقت بیشتری منعکس کند.

وزن ‌دهی دارایی ‌ها می‌ تواند در طول زمان به دلیل عملکرد بهتر یا ضعیف ‌تر یک طبقه دارایی نسبت به سایرین تغییر کند که این امر منجر به اضافه وزن یا کم وزنی برخی دارایی ‌ها می ‌شود.

برنامه تعادل مجدد سالیانه چیست

در طول برنامه تعدیل مجدد سالیانه پرتفوی، دارایی ها براساس عملکردشان فروخته یا خریداری می شوند تا وزن هدف خود را حفظ یا بازیابی کنند. به عنوان مثال، اگر نسبت دارایی اولی از وزن اولیه آنها در طول یک بازار صعودی بیشتر شود، ممکن است بخشی از سهام خود را بفروشید و اوراق قرضه بخرید.

توصیه می شود حداقل سالی یک بار سبد سهام خود را مجددا متعادل کنید. بسته به مشخصات ریسک و وضعیت بازارها، می توانید هر سه ماهه یا به صورت ماهانه پرتفوی خود را مجدداً متعادل کنید. اما متداول است که سالی یک بار با فروختن بخشی از دارایی که عملکرد بهتری داشته است مجددا تعدیل ایجاد کنید.

هر تراکنش متعادل ‌سازی مجدد، خواه متشکل از خرید و یا فروش دارایی باشد، دارای کارمزد است. تراکنش‌ های متوازن مجدد نیز شامل مالیات بر عایدی سرمایه می‌ شوند.

چند استراتژی برای به حداقل رساندن هزینه های مرتبط با تعدیل مجدد پرتفوی وجود دارد. شما می توانید با به کارگیری یک روبو مشاور(در مقابل یک مشاور انسانی) هزینه ها را به حداقل برسانید تا پورتفولیوی خود را مجددا متعادل کنید. همچنین می توانید با قرار دادن سبد خود در یک حساب دارای مزیت مالیاتی، بار مالیاتی را کاهش دهید.

تعدیل مجدد اساسا مربوط به مدیریت ریسک است. به عنوان مثال، اگر پرتفوی اصلی شما از 60% سهام و 40% اوراق قرضه تشکیل شده بود، در یک بازار سهام قوی که سهام رشد می کند (و بدون تعدیل مجدد)، ممکن است به سمت سهام منحرف شود. چنین سبد سهام سنگینی فاقد تنوع بوده و بسیار ریسک پذیرتر است. این موضوع ممکن است برای کسانی که تحمل ریسک بالایی دارند و افق ریسک طولانی دارند خوب باشد اما برای افرادی که می خواهند در یکی دو سال آینده بازنشسته شده و از این بازار خارج شوند می تواند بد باشد.

برنامه تعدیل مجدد سالیانه پرتفولیو می تواند به شما کمک کند تخصیص اصلی دارایی خود را حفظ کرده و میزان ریسک خود را کاهش دهید. همچنین می تواند بازده کلی سبد شما را در طول زمان با نوسانات کمتر بهبود ببخشد. اکثر شرکت های خدمات مدیریت پول، شرکت‌ های صندوق سرمایه ‌گذاری متقابل و شرکت‌ های حقوق و مقرری سالیانه (variable annuity carriers) این خدمات را گاهی به صورت رایگان ارائه می ‌کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه تعدیل مجدد می تواند به پرتفوی شما کمک کند، با مشاور مالی خود مشورت کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com