1. صفحه اصلی
  2. مقالات بورس
  3. سرمایه گذاری در بورس
  4. معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری

معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری

معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری
لوگو علیرضا محرابی
معرفی گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری
سرمایه گذاری در بورس

گسترش تکنولوژی و کامپیوتر بر کسی پوشیده نیست و استفاده از تجهیزات مرتبط با کامپیوتر، اینترنت، چاپگر، تجهیزات دیجیتالی و...زندگی بخش بزرگی از مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است. در این میان کشورهایی همچون: آمریکا، ژاپن، چین، آلمان و... نیز هستند که اصطلاحا به آن ها صاحب تکنولوژی گفته می شود و اکثر محصولات دیجیتالی توسط آن ها تولید می شود. از طرف دیگر در ایران نیز تلاش هایی برای تولید و یا مونتاژ این کالاها صورت گرفته است و چند شرکت محدود در این حوزه تاسیس شده اند که این موضوع باعث به وجود آمدن گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری در بازار سرمایه شده است که در حال حاضر فقط شرکت مادیران در آن فعالیت می کند. بنابراین بررسی تاریخچه و خدمات گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، بدون اشاره به تاریخچه و ویژگی های شرکت مادیران امکان پذیر نخواهد بود.

شرکت مادیران

شرکت مادیران تنها شرکت فعال در گروه تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری

با وجود تاسیس شرکت های متعدد در این حوزه و فراهم بودن بسترهای مناسب برای پذیرش شرکت های مختلف در گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، فقط شرکت مادیران در این گروه فعالیت می کند و در حال حاضر دو شرکت دیگر تنها درج نماد شده اند و عرضه سهام آن ها هنوز انجام نشده است؛ به طور کلی شرکت های پذیرفته شده در این گروه عبارت اند از:

  • صنايع ماديران (ماديرا) - بازار دوم فرابورس
  • ايران نارا (منارا) – شرکت های کوچک و متوسط فرابورس
  • نيمه هادی عماد (عماد) - بازار سوم فرابورس

تاریخچه شرکت مادیران

شرکت مادیران در سال 1343 تحت عنوان «شرکت امیری و شرکا»، توسط آقای محمود امیری تاسیس شد. این شرکت یک سال پس از تاسیس آن موفق به اخذ نمایندگی انحصاری برند اولیوتی و ماشین حساب‌های الکترونیکی شارپ شد و فعالیت های خود را در حوزه نمایندگی و خدمات پس از فروش تجهیزات و ماشین های اداری گسترش داد. شرکت مادیران در ابتدا فقط در حوزه نمایندگی برندهای خارجی معتبر و خدمات پس از فروش محصولات آن ها فعال بود؛ اما با گذشت چند سال و با مذاکراتی که با شرکت های خارجی انجام داد توانست خطوط مونتاژ برخی از محصولات الکترونیکی مانند مانیتور، چاپگر و...را راه اندازی کند.

در سال های بعد نیز علاوه بر مونتاژ محصولات سایر برندها، خود شرکت وارد عرصه تولید شد و کارخانه تزریق پلاستیک را در هشتگرد احداث کرد و در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های بزرگ تولید محصولات دیجیتالی در ایران فعالیت می کند. 

خدمات و محصولات شرکت مادیران

خدمات و محصولات شرکت مادیران

به طور کلی خدمات ارائه شده توسط این شرکت شامل واردات، ساخت، تولید و فروش انواع ماشین های اداری، الکترونیکی، لوازم خانگی و تجهیزات جانبی آن ها می باشد؛ اما به صورت جزیی تر محصولات این شرکت را می توان در 6 دسته تقسیم بندی کرد:

1) محصولات صوتی و تصویری

شامل: تلویزیون، سامانه های نظارت هوشمند، مانیتور صنعتی و دیتا پروژکتور

2) لوازم خانگی

شامل: یخچال و فریزر، ماشین لباس شویی، سیستم تهویه مطبوع و پارچ تصفیه آب

3) رایانه و موبایل

شامل: مانیتور، موبایل، نمایشگر لمسی هوشمند و تین کلاینت

4) ماشین های اداری

شامل: دستگاه فتوکپی، چاپگر، اسکنر، اسکنر بایگانی اسناد و ماشین حساب

5) دستگاه های بانکی و فروشگاهی

شامل: چاپگر بانکی، چاپگر فروشگاهی، چک اسکنر، پد امضای الکترونیکی، پوز فروشگاهی و بارکد اسکنر

6) دستگاه های امنیتی:

شامل: اسکنر اثر انگشت

نکته: برخی از محصولات گفته شده از طریق واردات تامین می شوند و برخی دیگر نیز در خطوط تولید و مونتاژ این شرکت، ساخته می شوند.

شرکت ها و کارخانه های تابعه مادیران

شرکت مادیران که تنها شرکت فعال در گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری است، در حال حاضر دو کارخانه صنایع پلاستیک و صنایع الکترونیک در شهرک صنعتی هشتگرد و یک کارخانه لوازم خانگی در منطقه ویژه اقتصادی پیام را در اختیار دارد. از طرف دیگر این شرکت دارای چند زیرمجموعه مانند شرکت مدیریت ساختمانی (ماد بی ام اس)، شرکت سرمایه گذاری ساختمانی مادیران، شرکت فروشگاه های زنجیره ای مادیران و...نیز می باشد. لازم به ذکر است که گروه صنعتی مادیران، چند شرکت تابعه در چین و امارات نیز دارد.

سهام شرکت مادیران

سهام شرکت مادیران در سال 1397 به عنوان اولین شرکت گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری در فرابورس ایران پذیرفته شد و در حال حاضر معاملات این شرکت با نماد «مادیرا» در بازار دوم فرابورس انجام می شود. ارزش بازار این شرکت بالغ بر 4300 میلیارد تومان است و یک شخص حقیقی با در اختیار داشتن بیش از 20 درصد سهام شرکت مادیران به عنوان بزرگترین سهامدار آن شناخته می شود.

عوامل موثر بر سودآوری شرکت مادیران

عوامل موثر بر سودآوری شرکت مادیران در گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری

همانطور که اشاره شد، تنها شرکت فعال در گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، شرکت مادیران است و عوامل متعددی بر سودآوری این شرکت تاثیر دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

تحریم های اقتصادی

شرکت مادیران قبل از اعمال تحریم های اقتصادی، به عنوان نمایندگی انحصاری برخی از شرکت ها (LG و...) در ایران فعالیت می کرد؛ اما با آغاز تحریم ها و خروج شرکت های خارجی از بازار ایران، شرکت مادیران نیز با مشکلاتی مواجه شد و بخشی از سود این شرکت که به واسطه فروش کالاهای انحصاری شرکت های خارجی در ایران به وجود آمده بود، به شدت کاهش یافت. اگر چه شرکت مادیران واردات تجهیزات دیجیتالی را پس از یک وقفه دوباره آغاز کرد، اما سودآوری این شرکت نتوانست به اندازه سال های قبل از تحریم رشد کند.

نرخ دلار

نرخ دلار از عوامل موثر بر سودآوری شرکت های فعال در گروه تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری

محصولات این شرکت را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دسته اول محصولاتی است که مستقیما از طریق واردات تامین می شود و همانطور که می دانید برای واردات کالا به داخل ایران به ارز (دلار، یورو و...) نیاز است و قطعا با بالا رفتن قیمت دلار در ایران، قیمت تمام شده کالاهای وارداتی افزایش می یابد و با توجه به پایین آمدن درآمد سرانه، شهروندان قدرت خرید لازم برای استفاده از این کالاها را نخواهند داشت و این موضوع باعث کاهش حاشیه سود شرکت مادیران می شود.

دسته دوم محصولاتی است که توسط این شرکت مونتاژ یا تولید می شود و شرکت مادیران برای تولید این محصولات، نیاز به مواد اولیه دارد و این مواد اولیه نیز اکثرا بر اساس نرخ های جهانی هستند. به عنوان مثال شرکت مادیران مواد اولیه مورد نیاز برای کارخانه تزریق پلاستیک خود را از شرکت های پتروشیمی تامین می کند و نرخ های شرکت های پتروشیمی نیز کاملا تحت تاثیر قیمت های جهانی و دلار هستند. به همین دلیل افزایش قیمت دلار در ایران باعث بالا رفتن قیمت تمام شده محصولات شرکت مادیران می شود و از آنجایی که نرخ های فروش این شرکت با دلار هماهنگ نیست، در بلندمدت موجب کاهش حاشیه سود آن می شود.

نرخ های فروش 

گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، به عنوان یک صنعت ریالی در بازار سرمایه شناخته می شود و در بازه های زمانی مختلف، شرکت های فعال در این گروه افزایش نرخ برای فروش محصولات خود می گیرند.

طرح های توسعه و چشم انداز روشن شرکت مادیران

گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری که یک گروه تازه نفس و مدرن در بازار سرمایه محسوب می شود، از حیث طرح های توسعه و نوآورانه می تواند بستری مناسب باشد و شرکت مادیران نیز به همین شکل عمل کرده است. در سال های گذشته طرح های توسعه این شرکت مانند: خط تولید لباس شویی و یخچال افتتاح شد و سودآوری این خطوط تولید در صورت های مالی شرکت مادیران، قابل مشاهده بود و با توجه به پیشرفت تکنولوژی در سالیان اخیر و نیاز بازار مصرف به محصولات تولید شده در این حوزه، می توانیم چشم انداز خوبی را برای آینده این صنعت متصور شویم و سرمایه گذاران بلند مدت که به دنبال سهم هایی برای طرح های توسعه خوب هستند، می توانند شرکت مادیران را مورد بررسی قرار دهند.

ممنوعیت واردات لوازم خانگی

ممنوعیت واردات لوزام خانگی از عوامل موثر بر سودآوری شرکت های فعال در گروه محصولات کامپیوتری الکترونیکی و نوری

طبق دستورالعملی که به نهادهای مرتبط ابلاغ شده است، برای حمایت از تولیدات داخلی، واردات لوازم خانگی ممنوع شده است و این موضوع اگرچه باعث انحصار در این زمینه می شود؛ اما فرصت خوبی را برای شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی فراهم می کند و می تواند سود خوبی را برای این شرکت ها به همراه بیاورد.

جمع بندی

گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری که یک گروه کوچک در بازار سرمایه محسوب می شود، تنها شرکت مادیران در آن فعالیت می کند و با وجود زمینه های لازم برای پذیرش شرکت های تولید محصولات کامپیوتری و... در حال حاضر فقط سهام مادیران در آن معامله می شود و با توجه به تقاضای خوبی که برای محصولات شرکت مادیران در بازار مصرف وجود دارد، برای سهامدارانی که دیدگاه بلندمدت دارند، فرصت خوبی برای سرمایه گذاری است. با توجه به پیشرو بودن گروه تولید محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری در عرصه محصولات دیجیتالی و جدید، با پذیرش شرکت های فناورانه در آن، این گروه می تواند جایگاهی شایسته تر در بازار سرمایه بدست آورد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com