1. صفحه اصلی
 2. مقالات ارز دیجیتال
 3. ارزهای دیجیتال
 4. ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟

ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟

ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ارز دیجیتال سلو (CELO) چیست؟
ارزهای دیجیتال

دنیای کریپتوکارنسی هر روز شاهد ظهور نمونه‌ های جدیدی از ارزهای دیجیتال است. یکی از این ارزهای دیجیتال که با ادعای ساده‌ سازی روند پرداخت برای همه ایجاد شد، ارز دیجیتال سلو (CELO ) است. ارز دیجیتال سلو یک پروژه در سیستم بلاک‌چین است و کاربران آن به جای استفاده از رشته های طولانی از رمزعبورهای چند کلمه ای و مراحل پیچیده به عنوان آدرس بلاک‌ چین خود، فقط از طریق شماره تلفن همراه اقدام به ارسال و دریافت ارز‌های دیجیتال می‌ کنند. درواقع Celo یک بلاک چین است که قصد دارد رمز ارز را با تجربه کاربر پسند خود به گوشی شما آورده و همه مزایای ارزهای رمزنگاری شده را برای کاربران معمولی تلفن های هوشمند به ارمغان آورد. به همین سادگی. 

تاریخچه و هدف از ایجاد سلو

تاریخچه ارز دیجیتال سلو

سلو در آوریل 2020 راه‌اندازی شد. خالقان و ایجاد کنندگان این رمز ارز از MIT، Stanford، Google، Square، Circle، Visa، GoDaddy، World Bank، Federal Reserve Bank و دانشگاه هاروارد بودند. 

از میان کسانی که در ایجاد و توسعه سلو نقش داشتند می توان به سه بنیان گذار اصلی آن اشاره کرد یعنی سپ کاموار، رنه رینزبرگ و مارک اولشسکی. 

 هدف از ایجاد سلو به گفته خالقان آن، دسترس ‌پذیری استفاده از ارزهای دیجیتال برای همه بود و از آنجا که تلفن همراه تقریبا در دسترس همه است، این پلتفرم بر افزایش استفاده از رمزارزها در میان کاربران گوشی‌های هوشمند متمرکز شد. 

اگر بخواهیم سلو را به صورت ساده بیان کنیم باید گفت سلو پلتفرمی است که از زیرساخت تلفن همراه در موضوع پرداخت های جهانی برای رمزارزها استفاده می کند و هدف آن کاربران موبایل است. تعداد کاربرانی که از تلفن همراه استفاده می کنند بیش از 6 میلیارد نفر است و همین موضوع هدف Celo است. یعنی فعالیت‌های مالی در بازار کریپتوکارنسی ها، به سادگی و با استفاده از تلفن همراه در دسترس همه مردم جهان قرار گیرد.

تقریبا اگر در نقطه ای از دنیا تلفن ثابت هم وجود نداشته باشد، مردم به تلفن همراه دسترسی دارند و شاید به همین دلیل بود که جای این ارز دیجیتال را خالی دیدند و اقدام به ایجاد آن کردند. پروتکل‌های سلو کاملاً سبک و سریع ایجاد شده‌ اند تا برای استفاده با تلفن همراه مشکلی ایجاد نشود و استفاده از از آن نیز بسیار آسان و کاربرپسند است.

علاوه بر پرداخت های اولیه، Celo می تواند از توسعه برنامه های غیرمتمرکز (DApp) در بلاک چین خود پشتیبانی کند. به عنوان مثال یکی از این برنامه ها در این پلتفرم به هر کسی اجازه می دهد در طرح درآمد عمومی یک جامعه مشارکت کرده و همچنین یک بستر سرمایه گذاری جمعی برای اهداف اجتماعی باشد. 

چراکه بلاک چین سلو همانند اتریوم، متن‌باز است و به کاربران اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز عمومی را بر روی آن ایجاد کنند.

توکن های سلو (CELO)

Celo برای اجرای عملیات روی سیستم بلاک چین خود، از دو دارایی بومی خود استفاده می کند. یکی از آن ها ارز دیجیتال CELO است که برای رای دادن به تغییرات پروتکل استفاده می شود و دیگری یک استیبل کوین است که ارزش دلار آمریکا را منعکس می کند (CUSD). 

دلار سلو جهت انتقال ثابت پول بین کاربران ایجاد شده‌ است. قیمت این استیبل کوین برابر با قیمت دلار امریکا است. قیمت توکن بومی سلو با CUSD یا استیبل کوین آن ارتباط مستقیم دارد. قیمت CUSD با قیمت سلو متعادل است تا این سکه پایدار در قیمت 1 دلار آمریکا نگه داشته شود. تعادل به این معنی است که با شروع استفاده بیشتر از این پلتفرم توسط تعداد کاربران و انجام معاملات بیشتر، باعث افزایش قیمت توکن سلو می شود.

تیم توسعه دهنده سلو در ادامه برنامه های آینده خود اعلام کرده است که برای گسترش سلو دو استیبل کوین CEUR و CGBP را به دارایی خود اضافه خواهد کرد. 

البته دارایی سومی نیز برای سلو وجود دارد که در کوین بیس و تعداد محدودی از مراکز فروش استفاده می‌ شود که Celo Gold نام دارد و از CGLD استفاده می ‌کند. این‌ها توکن‌های ERC-20 هستند که در ۲۰۲۰ به فروش رسیدند.

رمز ارز سلو چگونه کار می کند؟

نحوه کار راز دیجیتال سلو

شبکه سلو برای کمک به اجرا و توسعه پلتفرم خود به سه مشارکت کننده متکی است:

Light Clients: برنامه های شبکه Celo که بر روی دستگاه های تلفن همراه کاربر اجرا می شوند، مانند کیف پول تلفن همراه سلو. در حال حاضر این کیف پول فقط برای دارندگان اندروید در دسترس است.

اعتبارسنجی نودها یا گره ها (Validator Nodes): رایانه هایی که در مکانیسم اجماع Celo شرکت می کنند، تراکنش ها را تأیید می کنند و بلوک های جدیدی تولید می کنند.

گره های کامل (Full Nodes): رایانه های واسطه ای که به عنوان پل ارتباطی بین نودهای اعتبارسنجی و کیف پول موبایل عمل می کنند، درخواست های مشتری ها را دریافت کرده و تراکنش ها را به گره های اعتبارسنج ارسال می کنند.

نکته: سیستم Celo باید به واسطه نودهای اعتبارسنج و توسط دارندگان توکن CELO به رای گذاشته شود. دارندگان سلو می توانند با رای دادن به گروه های اعتبارسنج، از دارایی خود به عنوان وسیله ای برای شرکت در انتخابات استفاده کنند.

کاربردهای ارز دیجیتال سلو

 • ساده سازی انتقالات و معاملات در حوزه رمزارزها: در پلتفرم سلو، این کار به واسطه حذف کردن و خلاص شدن از رمز‌های کلمه‌ ای و رشته‌ های طولانی و جایگزینی آن با شماره موبایل انجام شده است. استفاده از شماره تلفن های همراه به عنوان آدرس و کلید پرداخت، به جای استفاده از کلیدهای عمومی برای کاربر باعث می شود که تجربه وی در کار با ارزهای دیجیتال ساده شود.
 • مصرف منابع کمتر
 • امکان توسعه برنامه و استفاده از فناوری بلاک چین در مناطق محروم دنیا
 • Celo یک بلاک چین است که قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز را میزبانی می کند و به کاربران اجازه می دهد به امکانات مالی غیرمتمرکز (DeFi) و معاملات دسترسی داشته باشند.
 • اضافه شدن الگوریتم غیرمتمرکز EigenTrust به عنوان آخرین ویژگی پلتفرم سلو. با استفاده از این الگوریتم شما قادر خواهید بود تا اعتبار حساب خود را ببینید. مثل زمانی که اعتبار کارت بانکی خود را چک می کنید.

نحوه استفاده از سلو

شاید به نظر برسد که بهترین روش برای ارسال در برنامه سلو، دلار سلو یا (CUSD) است اما باید بدانید نیازی به آن نیست. چرا که کاربران این رمز ارز می‌توانند دلار سلو را از طریق WhatsApp ارسال کنند اما برای دریافت CUSD گیرنده باید کیف پول Celo را بارگیری و نصب کند که در حال حاضر تنها برای اندروید در دسترس است.

زمانی که کیف پول را ایجاد کردید شماره تلفن شما که در نظر دارید از آن برای سلو استفاده کنید به آدرس کیف پول متصل می شود. در مرحله بعد و با اتصال کیف پول و شماره تلفن، پیامکی به شماره موبایل شما ارسال خواهد شد. محتوای این پیامک شامل یک کد است که شما باید آن را در کیف پول خودتان وارد کنید. بعد از آن سیستم همگام سازی کیف پول و دستگاه تلفن همراه را آغاز می‌ کند. 

در ادامه یک هش رمزنگاری از شماره تلفن در زنجیره بلوک ذخیره می‌ شود. فرآیند پیش روی شما یک فرآیند ساده است که حتی می‌ توانید با استفاده از کیف پول Celo developers و Alfajores Testnet آن را امتحان کنید.

برای تأیید شماره تلفن شما هزینه کمی به عنوان کارمزد پرداخت می ‌شود که به حساب شما وارد می‌شود اما این مسئله بزرگی نخواهد بود. درنظر داشته باشید که کیف پول شما با پیش پرداخت 10 سلودلار ارائه می‌ شود. یعنی حساب شما با 10 دلار پیش پرداخت فعال شده است که می توانید در صورتی که استفاده از کیف پول را ادامه دهید، آن را از حساب Celo برداشت کنید.

برای آگاهی از نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال و انجام تراکنش ها با انواع کیف پول ها می توانید مقالات آموزشی کار با کیف پول ها را مطالعه کنید.

برای کسانی که چند شماره تلفن دارند و می‌ خواهند با آن شماره‌ ها به یک آدرس متصل شوند، نیز راه حلی درنظر گرفته شده است، به این صورت که شماره‌ های تلفن را می‌ توان در هر زمان در کیف پول اضافه یا حذف کرد. این ویژگی به خصوص برای زمانی که شماره خود را تغییر می‌ دهید یا قصد تغییر آن را دارید ولی نگران ارز خود هستید، بسیار کاربردی است.

نحوه خرید ارز دیجیتال سلو

نحوه خرید سلو

برای خرید این رمز ارز که کم کم درحال رشد و توسعه است و توانسته کم و بیش محبوبیت خوبی را به دست آورد (با توجه به نوظهور بودن آن)، می توانید آن را در بسیاری از صرافی های بزرگ پیدا کنید. Coinbase و Binance دو صرافی محبوب تر هستند که به شما امکان می دهند CELO را نگه دارید، معامله کنید و به طور کلی دارنده آن باشید.

دلایل ارشمندی ارز دیجیتال سلو

 • ارز رمزنگاری شده CELO نقش کلیدی در حفظ و عملکرد پلتفرم سلو ایفا کرده و می تواند برای ارسال، دریافت و نگهداری ارز دیجیتال بر بستر تلفن همراه استفاده شود.
 • با در اختیار داشتن و قرار دادن توکن های CELO، کاربران توانایی رای دهی در مورد ارتقاء شبکه را به دست می آورند، به طوری که هر رأی متناسب با میزان ارز رمزنگاری شده سلوی آنها بوده و شرکت کنندگان برای این کار از شبکه پاداش دریافت می کنند. 
 • یکی دیگر از دلایل ارزشمندی سلو، محدود بودن عرضه آن است. مانند بسیاری از ارزهای رمزنگاری شده دیگر، عرضه توکن های سلو محدود است، به این معنی که طبق قوانین نرم افزار، تنها 1 میلیارد CELO وجود خواهد داشت.
 • بلاک چین سلو که با هدف افزایش استفاده از رمزارزها در میان کاربران گوشی‌های هوشمند ایجاد شد، کارمزد تراکنش ها را به طور خودکار محاسبه می کند.
 • این پلتفرم به کاربران اجازه پرداخت کارمزد معاملات و یا تراکنش ها را با هر ارزی می دهد.

چرا از سلو استفاده کنیم؟

کاربران ممکن است CELO را بر اساس قابلیت شبکه آن و دسترسی بیشتر از طریق فناوری فراگیر مانند تلفن های هوشمند، جذاب بدانند و بخواهند آن را داشته باشند. از سوی دیگر اگر سرمایه گذاران به آینده زیرساخت های پرداخت با تلفن های همراه اعتقاد داشته باشند، ممکن است به دنبال خرید CELO و افزودن آن به مجموعه خود باشند.

 امنیت شبکه سلو چگونه تامین می شود؟

امنیت شبکه ارز دیجیتال سلو

پلتفرم سلو برای حفظ امنیت خود از الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می کند. سیستم اثبات سهام برای اینکه معاملات را تایید کرده و از حفظ امنیت شبکه اطمینان حاصل کند از هر دو اعتبارسنج و نود (گره) استفاده می کند. در واقع سلو برای تعیین گروه های اعتبارسنج بلاک چین خود، یک فرآیند پیچیده انتخاباتی دارد. دارندگان سلو می توانند با رای دادن به گروه های اعتبارسنج، از دارایی خود به عنوان وسیله ای برای شرکت در انتخابات استفاده کنند.

آینده رمزارز سلو

با اینکه سلو مورد پذیرش عمومی قرار نگرفته است اما بسیاری از تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال در ارتباط با این رمزارز نظری مثبت دارند چرا که جامعه هدف برای این پلتفرم، دارندگان تلفن همراه در سراسر جهان هستند و اگر ارز دیجیتال سلو بتواند چالشهای پیش رو را پشت سر گذاشته و به اهدافی که در نظر دارد برسد قطعا آینده خوبی در دنیای کریپتوکارنسی ها خواهد داشت. به یاد داشته باشید که این رمزارز در ابتدای راه خود است و هنوز نسبت به اهداف بلندپروازانه خود راه درازی در پیش دارد.

نتیجه گیری

در این مقاله در مورد ارز دیجیتال نوظهور سلو صحبت کردیم. سلو رمزارزی است که کاربران تلفن همراه در سراسر دنیا را هدف قرار داده و حدود 100 شرکت به نوعی از این پروژه حمایت مالی یا پشتیبانی می‌ کنند. همانطور که گفتیم هدف از ایجاد این ارز دیجیتال این است که فعالیت‌های مالی در بازار کریپتوکارنسی ها، به سادگی و با استفاده از تلفن همراه در دسترس همه مردم جهان قرار گیرد. اگر قصد دارید رمزارز سلو را خریداری کنید می توانید از طریق صرافی های پشتیبان کننده این رمز به خصوص دو صرافی مهم و مشهور بایننس و کوین بیس (Coinbase و Binance) اقدام به خرید کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com