1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. آموزش ارز دیجیتال
  4. مقایسه کاردانو و ترون

مقایسه کاردانو و ترون

مقایسه کاردانو و ترون
لوگو علیرضا محرابی
مقایسه کاردانو و ترون
آموزش ارز دیجیتال

کاردانو و ترون هر دو پلتفرم ‌های بلاک چین برای ایجادکنندگان، سازندگان و توسعه دهندگان ارزهای دیجیتال هستند. از این رو، از آنجایی که هر دوی این پلتفرم ‌ها نقش بزرگی در ایجاد تغییر مثبت در بازارهای جهانی داشته و به یک دسته تعلق دارند، بسیاری از مردم، آنها را برای انجام کارهای مشابه اشتباه می ‌گیرند اما باید بدانید نقاط تفاوت خاصی بین آنها وجود دارد. در این مطلب با موضوع مقایسه کاردانو و ترون با ما همراه باشید.

کاردانو چیست؟

کاردانو چیست؟

Cardano یک پلتفرم مبتکرانه و بصری است که ابزارهایی را برای تغییر دهندگان و تماشاگران فراهم می کند، همچنین تکنیک های مورد نیاز برای فعال کردن و امکان پذیر ساختن تعداد زیادی تغییرات مثبت جهانی ارائه می دهد. چارلز هاسکینسون، یکی از بنیانگذاران اتریوم، کاردانو را در سال 2015 راه اندازی کرد. بنیاد کاردانو، واقع در زوگ، سوئیس، بر پیشرفت پروژه نظارت دارد. کاردانو وایت پیپر ندارد که غیرعادی است. در عوض، از اصول طراحی با هدف رسیدگی به چالش‌ هایی مانند مقیاس ‌پذیری، قابلیت همکاری و انطباق با مقرراتی که ارزهای دیجیتال موجود را آزار می ‌دهند، استفاده می‌ کند. مانند اتریوم، کاردانو یک پلتفرم هوشمند است اما دارای مقیاس پذیری و طراحی لایه ای ایمن است. تکنیک کاردانو در فضا منحصر به‌ فرد است زیرا بر پایه فلسفه علمی و مطالعات آکادمیک مورد بررسی قرار گرفته است.

کاردانو موفقیت های زیادی کسب کرده است. با کمک و پشتوانه سرمایه بازار، اکنون ششمین ارز دیجیتال بزرگ است. کاردانو یک جامعه برنامه نویسی پر جنب و جوش دارد و این پروژه در سال 2021 توجهات را به خود جلب کرده است زیرا موضوع تأثیر زیست محیطی ارزهای دیجیتال در کانون توجه قرار گرفته است. یک تیم توسعه عالی، پتانسیل مقیاس پذیری بسیار زیاد، تراکنش های سریع و ارزان با کوین ADA، یک فرآیند اجماع منصفانه و توانایی ایجاد برنامه های غیرمتمرکز تنها تعدادی از مزایای قابل توجه کاردانو هستند. کاردانو اولین ارز دیجیتالی است که از کد منبع باز مورد بازبینی آکادمیک استفاده می کند که این پروژه را کاملاً منحصر به فرد می کند. الگوریتم اجماع کاردانو Proof-of-Stake است. Cardano معمولاً به دلیل سطح بالای امنیت و تراکنش های سریع مورد ستایش قرار می گیرد. ارز کاردانو به سرعت ارزش پیدا کرد و به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار تبدیل شد.

کاردانو براساس گونه ‌ای از پروتکل Delegated Proof of Stake به نام Ouroboros است که به عنوان تنها پروتکل PoS با امنیت ریاضی ثابت شده معرفی می ‌شود. اوروبوروس توسط محققان دانشگاه ادینبورگ، دانشگاه کانکتیکات، IOHK و موسسه فناوری توکیو توسعه داده شد. ذینفعان ADA همچنین می‌توانند نمایندگانی را که وظیفه اجرای تأییدیه‌های بلوک را بر عهده دارند، «رای دهند و انتخاب کنند». کاردانو با پروژه های متعددی از جمله چین لینک (Chainlink)، کوینفرم (Coinfirm)، دی‌سی اسپارک (dcSpark) و Orion همکاری داشته است.

برنامه‌های غیر‌متمرکز بسیاری پس از انجام هارد فورک آلونزو و همچنین امکان ایجاد قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو، بر بستر این شبکه راه ‌اندازی شد. توسعه ‌دهندگان و کاربران می‌توانند از خدمات شبکه کاردانو در موارد زیر استفاده کنند:

- ایجاد قرارداد‌های هوشمند

- ایجاد توکن‌های NFT در شبکه کاردانو

- مشارکت در فرایندهای حاکمیتی از جمله ایجاد پروپوزال (CIP)، رای‌ دهی برای توسعه شبکه، دریافت کمک هزینه برای ایجاد پروژه‌های جدید

- استیک توکن ADA و کسب درآمد از طریق واگذاری حق رای به نودهای شبکه

- ایجاد استخرهای استیکینگ برای تبدیل شدن به یکی از نودهای شبکه

ترون چیست؟

ترون چیست؟

ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که قصد دارد با استفاده از فناوری ذخیره سازی توزیع شده، یک سیستم سرگرمی رایگان و جهانی برای محتوای دیجیتال ایجاد کند که امکان توزیع آسان و مقرون به صرفه محتوای دیجیتال را فراهم می کند. ترون در سپتامبر 2017 توسط بنیاد ترون، (یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سنگاپور) راه اندازی شد. این شرکت توسط مدیر عاملش جاستین سان رهبری می شود و دارای یک تیم توسعه داخلی است که از کهنه سربازان مشهور فناوری تشکیل شده است. ترون را می توان یک تلاش بالقوه در زمینه بلاک چین نامید زیرا استراتژی بلندمدت آن با نقاط عطف برچسب گذاری شده همراه با تاریخ و همچنین محبوبیت روزافزون محتوای دیجیتال با وعده کاهش قیمت‌ها به خوبی تعریف شده است و اقبال نسبت به آن با حمایت سرمایه گذاران ثروتمند و با سابقه چینی بیشتر می شود.

ترون یک پروژه در مقیاس بزرگ با چندین نقطه عطف بالقوه در سال های آینده است. به زبان جاوا نوشته شده و از الگوریتم Lamport استفاده می کند و همچنین پشتیبانی آنلاین دارد. قیمت Tron بسیار پایین است زیرا عرضه در گردش آن بسیار بالا است. قیمت توسط عرضه در گردش تعیین می شود و هر چه عرضه بیشتر باشد قیمت کمتر می شود. TRON، به گفته اکثر کارشناسان رمزارز، ممکن است یک سرمایه گذاری قوی باشد. اگرچه قیمت هنوز بسیار پایین است، اما معمولاً اعتقاد بر این است که قیمت در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت، به خصوص با افزایش تقاضا برای dApps. به عبارت دیگر ترون یک پلتفرم سرگرمی مبتنی بر بلاک چین با توکن اصلی خود TRX است که شبکه اصلی آن در سال 2018 راه اندازی شد. این پلتفرم قرار است راهی ارزان برای مصرف محتوای سرگرمی و به اشتراک گذاری آسان آن باشد. TRON قادر به میزبانی محتوای سرگرمی و DApps است.

در بلاک چین Tron در هر ۳ ثانیه بلاک‌ها تولید می‌شوند. پاداش تولید کنندگان به ازای هر بلاک، ۳۲ TRX می باشد و فعالان شبکه یا همان نودها ۱۶ TRX دریافت می‌کنند. از این رو تقریبا ۱.۳۸ میلیون TRX به صورت روزانه و تقریبا ۵۰۰ میلیون کوین TRX به صورت سالیانه تولید می‌شود. کوین TRX را می توان در کیف پول های TronLink، imToken، Vision، لجر، Klever، Huobi، Exodus، Math Wallet، تراست ولت، Cobo Wallet و همچنین Bitpie Wallet می توان نگه داری کرد.

زنجیره ترون دارای معماری ۳ لایه می باشد که عبارتند از:

لایه ذخیره: ذخیره سازی اطلاعات از طریق یک پروتکل توزیع شده

لایه هسته: از دیتابیس گراف برای مدیریت ذخیره اطلاعات استفاده می‌کند؛ به نحوی که ترون علاوه بر نگهداری دیتاهای نودها، ارتباطات بین نودهای داخلی را نیز برقرار کند.

لایه اپلیکیشن: برای مدیریت اکانت، ترکیب ماژول‌های قراردادهای هوشمند، اجماع و غیره به کار می‌رود.

مقایسه کاردانو و ترون

مقایسه کاردانو و ترون

بلاک چین TVM ترون ماشین مجازی ترون را اجرا می کند که اساساً نسخه ترون از ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. TVM یک ماشین سبک وزن مبتنی بر Turing full است که مفهوم پهنای باند را برای جلوگیری از اضافه بار شبکه پیاده ‌سازی می ‌کند. TRON از مکانیزم اجماع اثبات سهام نمایندگی یا DPoS استفاده می‌ کند.

DPoS یک مکانیسم اجماع غیرمتمرکز است که نیازی به استخراج ندارند و در آن دارندگان صاحبان TRX برای استیک و رای دادن به یک "Super Representative" که تولیدکنندگان بلوک در بلاک چین TRON هستند و نمایندگانی که کار خود را انجام نمی دهند موقعیت خود را از دست می دهند.

در حالی که از بیرون، به نظر می رسد کاردانو و ترون هر دو روی یک اجماع DPoS کار می کنند، کاردانو تلاش بیشتری برای ایجاد اجماع منحصر به فرد خود انجام داده است. این باعث می شود ADA در مقایسه پروتکل Cardano در مقابل Tron برنده شود.

اولین مورد در مقایسه کاردانو و ترون این است که کاردانو دارای کارکنان قوی و نقشه راه کاملاً سنجیده ای است. پلتفرم Tron نیز پلتفرمی است که می ‌توان توکن‌ های دیگری را روی آن ساخت. در حالی که ترون پشتیبانی آنلاین دارد، کاردانو پشتیبانی آنلاین ندارد. TRON از الگوریتم Lamport استفاده می کند، در حالی که کاردانو از Ouroboros به عنوان یک الگوریتم استفاده می کند.

ترون به دلیل توانایی اش در تسهیل اشتراک گذاری محتوا در دامنه های اصلی مانند فیس بوک و یوتیوب در حال تبدیل شدن به رقیبی برای پردازشگرهای پرداخت مانند Paypal است. برای سرمایه‌ گذاری در ارزهای دیجیتال هدفمند، Tron با مقابله با Google Play و Apple که همان خدمات را با قیمت بالاتری ارائه می ‌کنند، خبرهای جدیدتری را در بازار به راه می اندازد.

هدف کاردانو این است که به سادگی با برخی از رایج ترین نگرانی های شبکه بلاک چین، (از جمله مقیاس پذیری، پایداری و قابلیت همکاری) مقابله کند. قیمت آن در سال گذشته به شدت افزایش یافته است. توسعه دهندگان در حال کار بر روی یک ویژگی برای پشتیبانی از قراردادهای هوشمند هستند که همچنین منجر به افزایش قیمت اضافی می شود.

خلاصه ای از مهم ترین تفاوت های کاردانو و ترون

به تفصیل در مورد مقایسه کاردانو و ترون صحبت کردیم. اما تفاوت بین این دو را می توان به صورت خلاصه در موارد زیر بیان کرد:

حداکثر عرضه کاردانو (ADA) 45,000,000,000.0 است، در حالی که حداکثر عرضه ترون (TRX) 99,281,283,754.0 می باشد.

ترون از الگوریتم Lamport استفاده می کند، در حالی که کاردانو از اوروبوروس به عنوان یک الگوریتم استفاده می کند.

ترون پشتیبانی آنلاین دارد، در حالی که کاردانو پشتیبانی آنلاین ندارد.

نقشه راه ترون هنوز در مراحل اولیه است. نامگذاری فازها به نام Star Trek باعث نمی شود آنها باورپذیرتر شوند، در حالی که کاردانو دارای کارکنان قوی و نقشه راه کاملاً سنجیده ای است.

برای TRON، اجماع اثبات سهام (DPoS) و برای کاردانو، اجماع اثبات سهام (PoS) است.

کاربران محتوا می توانند از Tronix برای پرداخت هزینه محتوایی که می خواهند به آن دسترسی داشته باشند استفاده کنند. از سوی دیگر، مدیریت هویت و قابلیت ردیابی دو مورد از کاربردهای کلیدی Cardano هستند. مورد اول می ‌تواند برای ساده‌ سازی عملیاتی که شامل منابع متعدد جمع‌ آوری داده‌ ها است، استفاده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

جمع بندی

TRON و Cardano هر دو پروژه های فوق العاده ای با پشتیبانی عالی هستند. با این حال، Tron نسبتاً ارزان است. کاردانو در مقایسه با ترون رشد قابل توجهی داشته است و ترون هنوز راه زیادی در پیش دارد.

بلاک چین TRON در حال حاضر به خصوص برای بازی در حال استفاده است. حاکمیت TRON از این جهت که غیرمتمرکز است و به نظر می رسد در حال پیشرفت است، شبیه به EOS است.

کاردانو تیمی عالی و استراتژی سنجیده ای دارد. در حالی که Tron یک پلتفرم نیست، می توان از آن برای ساخت سکه های دیگر استفاده کرد. نقشه راه ترون هنوز در مراحل اولیه است. نامگذاری فازها به نام StarTrek باعث نمی شود آنها باورپذیرتر شوند.

بسیاری از شرکت های MLM در آسیا به Tron فشار می آورند که به توسعه بلندمدت آن کمک می کند.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

2 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com