1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. ارزهای دیجیتال
  4. ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز
لوگو علیرضا محرابی
ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز
ارزهای دیجیتال

محبوبیت برنامه های غیرمتمرکز (DApps) از سال 2020 افزایش یافته است، با پروژه های web3 مانند Uniswap و Illuvium که باعث ایجاد موج های گسترده در بازارها شده است. بسیاری از این پروژه ها بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می شوند و از طریق DApps اجرا می شوند. در این مطلب، ما به برخی از ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز اشاره می کنیم. اما قبل از پرداختن به ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز بهتر است مروری بر مفهوم کریپتوکارنسی و Daap داشته باشیم. 

اصطلاح کریپتوکارنسی به چه معناست؟

ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

قبل از اینکه به معرفی ارزهای دیجیتال دیگری به غیر از بیت کوین در زمینه برنامه های غیرمتمرکز (DApp) بپردازیم، به تعریف اصطلاح کریپتوکارنسی می پردازیم که همان پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن و یا سکه در بازار وجود دارد و معاملات آنها در سیستم های غیرمتمرکز فراهم می شود. طراحی کریپتوکارنسی ها به گونه ای است که نیازی به نظارت دولت داشته باشد.

رمز ارزهایی که بعد از بیت کوین به وجود آمده اند، در اصطلاح به آنها آلت کوین و در برخی از موارد به آنها شت کوین گفته می شود. این ارزهای دیجیتال به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین هستند که در برخی از موارد دارای ویژگی های قابل توجهی هستند که بیت کوین از آن برخوردار نیست، اما هیچ یک از این ارزهای دیجیتال سطح امنیتی بیت کوین را ندارند.

در ادامه به بررسی مهمترین ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین می پردازیم که در برنامه غیرمتمرکز فعالیت دارند. اما غیرممکن است که فهرستی از این قبیل کاملاً جامع باشد. دلیل آن هم این واقعیت است که بیش از 4000 ارز دیجیتال وجود دارد و این در حالی است که تعداد زیادی از این ارزهای دیجیتال، حجم خرید و فروش زیادی ندارند، اما برخی از آنها از محبوبیت زیادی در بین حامیان و سرمایه گذاران برخوردار هستند.

فراتر از آن، حوزه ارزهای دیجیتال همواره در حال گسترش است و ممکن است فردا ارز دیجیتالی عالی بعدی منتشر شود. در حالی که بیت کوین به طور گسترده به عنوان پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال شناخته می شود، تحلیلگران رویکردهای زیادی را برای ارزیابی توکن های غیر از بیت کوین در نظر می گیرند. 

DApp چیست؟

برنامه غیرمتمرکز (DApp) یک برنامه نرم افزاری است که بر روی بلاک چین اجرا می شود. برخلاف برنامه های کاربردی مبتنی بر اینترنت، DApp ها برای عملکرد به یک پایگاه داده متمرکز نیاز ندارند. آنها بر روی اتریوم اجرا می شوند، اما روی بلاک چین های دیگری که قراردادهای هوشمند تولید می کنند، مانند EOSIO و TRON نیز کار می کنند. انواع مختلفی از DApp ها وجود دارد. برخی شامل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، GameFi و NFT هستند.

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

معرفی ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه های غیرمتمرکز

1. MakerDAO

MakerDAO در سال 2017 بر روی بلاک چین اتریوم راه اندازی شد. این یک پلتفرم وام دهی است که کاربران می توانند از طریق آن استیبل کوین دای را که به دلار آمریکا متصل است، قرض کنند. کلید موفقیت MakerDAO به عنوان یک پلتفرم وام دهی، تمرکززدایی آن بوده است.

مانند تمام DApp ها، MakerDAO هیچ مرزی ندارد. مردم در سراسر جهان می توانند از آن استفاده کنند. هیچ کس مشمول بررسی هویت یا اعتبار نمی شود، همانطور که اگر از خدمات وام دهی از طریق بانک استفاده می کرد، چنین می شد. دای (DAI) به عنوان واحد پول خود، از ارزهای رمزنگاری شده به عنوان وثیقه، از جمله ETH و سایر دارایی های مبتنی بر اتریوم که توسط دارندگان MKR تأیید شده است، استفاده می کند.

تا زمانی که کاربر وام و هرگونه کارمزد متحمل شده را بازپرداخت نکند، ارز دیجیتال قفل می شود. پس از انجام این کار، وثیقه، برای مثال ETH، آزاد می شود. با این حال، اگر قیمت ETH کمتر از قیمتی باشد که در آن به دست آمده است، برای پرداخت به Dai که قرض گرفته شده است، به اضافه هر جریمه فروخته می شود. این انحلال ها به تثبیت حاکمیت سیستم MakerDAO کمک می کند.

2. Uniswap

Uniswap

Uniswap، به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز (DEX)، به هر کسی اجازه می‌دهد تا در تراکنش‌های توکن‌های شبکه ERC-20 بدون مدیریت یک نهاد متمرکز یا واسطه شرکت کند. دسترسی بدون مجوز به خدمات مالی را می دهد، بنابراین به ایده آل های غیرمتمرکز بلاک چین اتریوم وفادار می ماند.

از آنجایی که Uniswap مبتنی بر بلاک چین اتریوم با استفاده از قراردادهای هوشمند است، جایگزین توابع مبادله سنتی می شود، به عنوان مثال، (دفتر سفارش با استخرهای نقدینگی خودکار و بدون مجوز خود که توسط الگوریتم ها اجرا می شوند). این استخرهای نقدینگی جفت توکن های ETH و ERC-20 هستند که توسط معامله گران مبادله می شوند. در Uniswap، کاربران تشویق می شوند تا با دریافت سهم کارمزد معامله، نقدینگی را به این استخرها ارائه کنند. به عبارت دیگر، هنگامی که کاربران نقدینگی عرضه می کنند، توکن های ارائه دهنده نقدینگی (LP) به آنها داده می شود که میزان نقدینگی آنها را بررسی می کند.

این روش تامین نقدینگی نیاز به اتکا به بازارسازان را بی نیاز می کند. یکی از مزایای استفاده از Uniswap یا سایر DEX ها، ارزان بودن آنهاست. آنها همچنین به حداقل تعمیر و نگهداری نیاز دارند زیرا روی یک بلاک چین میزبانی می شوند.

3. Compound

Compound، یکی دیگر از برنامه های وام گیرنده و وام دهی که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، به کاربران این امکان را می دهد که ارزهای دیجیتال را از یکدیگر قرض بگیرند و وام دهند. تمام تراکنش ها از طریق پروتکل قرارداد هوشمند انجام می شود. وام دهندگان می توانند با افزودن به استخر نقدینگی، از ارزهای دیجیتال سود کسب کنند. برای انجام این کار، کاربران ابتدا باید یک کیف پول اتریوم مانند MetaMask را متصل کنند.

توکن های ترکیبی cToken نامیده می شوند. اگر کاربر ETH را واریز کند، در ازای آن cETH به او داده می شود. به همین ترتیب، اگر کاربر USDT را واریز کند، در ازای آن cUSDT دریافت می کند. cTokens به کاربران اجازه می دهد تا ارزش دارایی هایی را که قرض داده اند و همچنین سود تعلق گرفته را ردیابی کنند.

در حالی که سود هر توکن بسته به عرضه و تقاضای ارز دیجیتال بومی آن نوسان خواهد داشت، اما همچنان بیشتر از سود ارائه شده توسط یک حساب پس انداز سنتی است و Compound، مانند سایر برنامه‌های کاربردی، نیازی به بررسی هویت ندارد. همچنین کارمزد تراکنش های کمتری را ارائه می دهد. علاوه بر این، خطرات در استقراض حداقل است، زیرا دارایی ها بیش از حد وثیقه می شوند (اقدامی امنیتی که در آن وام گیرندگان دارایی های بیشتری نسبت به نیاز به عنوان وثیقه ارائه می دهند).

4. Curve

Curve

Curve یک DEX است که به سرعت محبوب شد. مانند Uniswap، از استخرهای نقدینگی خودکار استفاده می کند. اما برخلاف Uniswap، صراحتاً برای مبادله استیبل کوین ها و توکن های ERC-20 با پشتوانه بیت کوین، مانند رپد بیت کوین (WBTC) طراحی شده است. بنابراین هزینه های نگهداری آن و همچنین هزینه های آن کمتر است.

رابط Curve برای کاربر اصلی طراحی نشده است، زیرا استفاده از آن بسیار خاص است. از این رو، سرمایه‌گذاران یا معامله‌گران زیادی نمی‌خواهند یا نیازی به تبادل استیبل کوین ندارند. مانند Uniswap، کاربران می توانند برای اضافه کردن به استخر نقدینگی پاداش دریافت کنند. Curve همچنین به دلیل استفاده زیاد از استیبل کوین در ییلد فارمینگ در بین فارمرها محبوب است.

اگرچه سازندگان Curve ادعا می‌کنند که کمبود دارایی‌های قابل مبادله باعث افزایش کارایی عملیاتی آن می‌شود، این واقعیت که شما فقط می‌توانید استیبل کوین‌ها (و توکن‌های ERC-20 با پشتوانه بیت‌کوین) را مبادله کنید نیز می‌تواند یک نقطه ضعف باشد، حداقل از دیدگاه یک کاربر.

5. dYdX

dYdX

برخلاف سایر DEX های مبتنی بر بلاک چین اتریوم، dYdX به شما امکان می دهد ارزهای رمزنگاری شده را با مارجین وام، قرض بگیرید و معامله کنید. دو نوع معامله مارجین عبارتند از: کراس مارجین و ایزوله مارجین.

علاوه بر معاملات مارجین، کاربران می‌توانند دارایی‌ها را برای کسب سود و انجام معاملات منظم دارایی قرض دهند. 

علاوه بر این، کاربران می توانند با وام دادن دارایی به سایر کاربران، سود کسب کنند. مانند سایر برنامه های وام دهی، به دلیل وثیقه گذاری بیش از حد، خطر برای وام دهنده کم است. برای استقراض، حداقل نسبت وثیقه در dYdX 125٪ است.

6. Aave

Aave یکی دیگر از برنامه های وام دهنده و وام دهنده است که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. کاربران آن می توانند دارایی های خود را قرض دهند و در این فرآیند سود کسب کنند. برای انجام این کار، آنها باید کیف پول اتریوم خود را در فرآیندی شبیه به Compound به DApp متصل کنند.

با این حال، Aave از طریق ویژگی وام فلش اضافی خود را از بقیه متمایز می کند. از نظر عملی، این وام ها برای یک تراکنش بلاک چین معتبر هستند و بدهی های بدون وثیقه را امکان پذیر می کنند. چه طور ممکن  است؟

اگر وام بازپرداخت نشود، معامله در هر زمانی قابل برگشت است. دارایی برای وام های فلش از استخرهای قرارداد هوشمند تامین می شود. نرخ بهره Aave برای وام های فوری فقط 0.30٪ است و وام های فوری راه را برای فرصت های آربیتراژ هموار می کند. روشی که کار می کند، معامله گران می توانند وام دریافت کنند، معامله آربیتراژ انجام دهند، سپس وام و هرگونه سود تعلق گرفته را پس دهند.

نتیجه گیری:

بازار ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای جدید است که ممکن است در سال های آینده حجم ارزهای دیجیتال افزایش یابد. در این مقاله با معرفی تعدادی از ارزهای دیجیتال برتر در زمینه برنامه غیرمتمرکز سعی کردیم انتخاب آگاهانه تری برای معاملات خود داشته باشید. در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتالی که در این مقاله معرفی کردیم، ممکن است در آینده تغییراتی داشته باشد که در سیستم کاری آنها نیز تاثیرگذار است.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

5 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com