1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست؟

میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست؟

میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

روش های متعددی برای سرمایه گذاری کردن در بازار ارزهای مختلف وجود دارد که یکی از آنها روش میانگین هزینه دلاری (DCA) می باشد. سرمایه گذاران از روش سرمایه گذاری میانگین هزینه دلار (DCA) برای کاهش تأثیر نوسانات بر خرید کلی، استفاده می کنند تا به این ترتیب بتوانند بین چندین خرید یک دارایی هدف، کل مبلغ سرمایه گذاری شده را تقسیم کنند. در این مقاله قصد داریم به بررسی روش میانگین هزینه دلاری (DCA) بپردازیم.

میانگین هزینه دلاری (DCA) چیست؟

میانگین هزینه دلاری چیست؟

یکی از استراتژیی که برای سرمایه گذاری دارایی ها مورد استفاده قرار می گیرد، میانگین گیری دلار-هزینه می باشد. افراد می توانند در بازار ارزهای دیجیتال نیز از این استراتژی به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری استفاده کنند. DCA سرمایه گذاری مقدار معینی پول در یک زمان ثابت و در یک دارایی از پیش تعریف شده می باشد که بلافاصله به افراد امکان نظارت بیشتری بر سرمایه گذاری را می دهد و به این ترتیب سرمایه گذاران می دانند که در چه موقعیتی قرار گرفته اند. این روش ضمانت می کند که احساسات سرمایه گذاران در بازارهای مالی کمتر تحت تأثیر قرار گرفته شود. با استراتژی DCA این انتظار می رود که در طول زمان، قیمت یک دارایی اساسی افزایش یابد. سرمایه گذاران با خرید دوره ای و زمانی که قیمت بالا یا پایین است، شروع به سرمایه گذاری می کنند. در نهایت تمام این خریدها، باید به یک میانگین قیمت خرید منجر شود که از ارزش یک دارایی کمتر است.

اهمیت استراتژی

ممکن است برخی از افراد علاقه مند به بازار ارزهای دیجیتال، بدون داشتن استراتژی شروع به سرمایه گذاری در این بازار کنند. در حالی که همه ی سرمایه گذاران باید پیش از ورود به این بازار استراتژی مدنظر خود را انتخاب کنند، در غیر این صورت دچار ضررهای احتمالی می شوند. این استراتژی ها برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. افراد معمولا به روشی سرمایه گذاری می کنند که مطابق با اهداف مالی آنها باشد. برخی از سرمایه گذاران روش میانگین هزینه دلار (DCA) را برای انجام سرمایه گذاری های خود انتخاب می کنند. به این دلیل که در این روش قراردادهای واضحی بسته می شود که برای افراد زیادی قابل مدیریت می باشد. سرمایه گذاران می توانند این روش را با نیازهای خود مطابقت دهند.

نحوه کار میانگین هزینه دلاری (DCA) در کریپتو

یکی از استراتژی های بسیار محبوب برای ارزهای دیجیتال، میانگین هزینه دلار (DCA) است. افرادی که به صورت دوره ای در سال های اخیر اقدام به خرید بیت کوین کرده اند، میانگین قیمت خرید بسیار پایینی دارند. سرمایه گذاران از بازار نوظهور کریپتو در آینده انتظارات زیادی خواهند داشت. با این حال، نمی توان تضمین کرد که میانگین هزینه دلاری در بیت کوین اکنون نیز همان بازده را ارائه دهد. بنابراین، سرمایه گذاران باید تحقیقات خود را قبل از شروع سرمایه گذاری به خوبی انجام دهند. ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین نوآوری‌های نسبتاً جدیدی هستند، بنابراین می‌توانند در نهایت ارزش زیادی داشته باشند. به همین دلیل مهم است که بازار به توسعه خود ادامه دهد و میزان پذیرش آن افزایش یابد.

نحوه آغاز سرمایه گذاری با میانگین هزینه دلاری

رایج ترین روش برای اعمال میانگین هزینه دلاری، سرمایه گذاری کردن مقدار مشخصی پول در دارایی ها به صورت ماهانه می باشد زیرا بیشتر سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری بخشی از حقوق خود می کنند و حقوق معمولا در یک روز ثابت واریز می شود. برای تبدیل روش DCA به یک برنامه شخصی، سرمایه گذاران باید چند چیز را برای خود تعیین کنند، یعنی برای روش DCA، سرمایه گذاران باید ارز دیجیتالی را انتخاب کنند که انتظار می رود در آینده نیز وجود داشته باشد و به ارزش آن افزوده شود.

از آن جایی که بیت کوین و اتریوم با ثبات ترین پروژه های رمزنگاری می باشند، در این روش معمولا انتخاب می شوند. علاوه بر میزان سرمایه گذاری و تعداد دفعات آن، تصمیم گیری در مورد نحوه انجام این کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. سرمایه گذاران می توانند به صورت خودکار و یا دستی سرمایه گذاری کنند. سرمایه گذاران در صورتی که پلتفرمی را انتخاب کنند که امکان سرمایه گذاری کردن به طور خودکار در آن وجود داشته باشد، می توانند از روش DCA بدون زحمت استفاده کنند. بنابراین می توانند سبد ارزهای دیجیتال خود را بدون نگاه کردن به گذشته، ایجاد کنند. البته کسب درآمد بیشتر رمزنگاری، به صورت خودکار به معنای سود بیشتر نمی باشد. زمان کاهش قیمت ها، ارزش ارزهای دیجیتال سرمایه گذاران نیز کاهش می یابد.

امکان ایجاد ثروت کریپتو با استفاده از میانگین هزینه دلاری

کسب سود با استراتژی میانگین هزینه دلاری

برخی افراد فکر می کنند که روش DCA مناسب کسب سودهای کلان نمی باشد، در حالی که این امر غیر ممکن نیست. زمانی که سرمایه گذاران به دنبال یک قیمت خرید متوسط هستند، معمولا به قیمت متوسط نرخ ارز فکر می کنند، در حالی که لازم نیست. در صورتی که سرمایه گذاران اقدام به سرمایه گذاری در یک زمان ثابت کنند و در همان زمان، قیمت اصلاح شود، میانگین قیمت خرید می تواند بسیار پایین باشد.

سرمایه گذاران با تجربه نیز برای ورود خوب به بازار کریپتو، از روش میانگین هزینه دلاری استفاده می کنند، زیرا می دانند که تخمین پایین یا بالا قیمت بسیار دشوار است و فقط بعد از آن می توان بیان کرد که بالا یا پایین چه بوده است. به همین دلیل است که تریدرهای با تجربه از روش میانگین هزینه دلاری استفاده می کنند. معامله‌گران با تجربه در حوزه ارزهای دیجیتال، مبلغ ثابتی را در روزهای خاصی از ماه سرمایه‌گذاری نمی‌کنند، بلکه از اصلاحات به عنوان سیگنال خرید استفاده می‌کنند. اگر چه روش میانگین ‌هزینه‌های دلاری بسیار انعطاف‌ پذیرتر هستند اما به شدت احساسات سرمایه گذاران را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین سرمایه گذارانی که قصد استفاده از این استراتژی را دارند نباید تحت تاثیر FOMO یا ترس از دست دادن، قرار بگیرند.

روش میانگین ‌هزینه‌های دلاری این فرصت را به سرمایه گذاران مبتدی می دهد تا سرمایه گذاری خود را به روشی مشابه سرمایه گذاران انجام دهند، البته تا زمانی که این روش به خوبی اجرا شود. این روش برای سرمایه گذارانی که اطلاعات کمی در این حوزه دارند یا وقت کافی ندارند، نیز می تواند بسیار مفید باشد. البته تا وقتی که با برنامه ریزی و تعهد به این روش پیش روند، می توانند به اهداف مالی خود دست پیدا کنند.

مزایای میانگین‌ هزینه دلاری برای سرمایه‌گذاران کریپتو

استفاده از این روش مزایای متعددی را برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال به همراه دارد. 

1- یکی از مهم ترین مزایای روش DCA این است که افراد بسیار کمتر تحت تأثیر احساسات خود قرار می گیرند. در این بازار به شدت بی ثبات، افراد احساسات سرخوشانه و غم انگیز بسیار زیادی را تجربه می کنند. در حالی که سرمایه گذاران می توانند با نگاه نکردن مکرر به قیمت و داشتن نگاه بلندمدت، از این چالش عبور کنند.

2- یک روش بسیار ساده برای سرمایه گذاران با تجربه و حتی سرمایه گذاران مبتدی است. 

3- سرمایه گذاران به دانش یا زمان زیادی برای اعمال DCA نیاز ندارند.

4- DCA از نظر فنی و ذهنی بسیار آسان است زیرا امکان اجرای خودکار این روش از طریق مبادلات مختلف وجود دارد.

چه زمانی باید میانگین هزینه دلاری را متوقف کرد؟

چه زمانی باید میانگین هزینه دلاری را متوقف کرد؟

شاید این نکته عجیب به نظر برسد اما باید گفت که میانگین هزینه دلاری را هرگز نباید متوقف کرد. DCA اغلب هنگام سرمایه گذاری در بازار کریپتو مورد استفاده قرار می گیرد، اما سرمایه گذاران می توانند از DCA در هنگام فروش دارایی های خود نیز استفاده کنند. در این صورت تا حد زیادی، استراتژی یکسان باقی می ماند، فقط کاربران باید دکمه فروش را به جای دکمه خرید فشار دهند. برای مثال، در صورتی که سرمایه گذاران برای ایجاد حقوق بازنشستگی بخواهند از روش DCA استفاده کنند، می‌تواند از این روش تا زمان بازنشستگی استفاده کنند. سرمایه گذاران هم برای بازنشستگی و هم برای مدت کوتاه‌ تر، همیشه قبل از شروع سرمایه‌گذاری باید از اجرا شدن برنامه‌ خود از قبل مطمئن شوند.

امنیت میانگین هزینه دلاری

این روش برای سرمایه گذاری نسبتاً مطمئن است اما همیشه جنبه هایی وجود دارد که باید مراقب آنها بود. به طور کلی برای سرمایه گذاران بلندمدت، این روش سرمایه گذاری مناسب است. با این حال، از آنجایی که بازار در زمان های مختلف تغییر می کند، ممکن است این استراتژی در بلندمدت مولد نباشد.

مزیت استراتژی DCA نسبت به سرمایه گذاری یکجا چیست؟

رویکرد DCA به سرمایه گذاران کمک می کند تا با خیال راحت وارد بازار سرمایه گذاری شوند، از افزایش بلندمدت قیمت بهره مند شوند و میانگین ریسک نزولی نوسانات کوتاه مدت قیمت را کاهش دهند. علاوه بر این، استراتژی DCA بازده قابل پیش بینی تری را نسبت به سرمایه گذاری، پول زیادی در یک زمان در موقعیت هایی مانند مثال زیر به ما ارائه می دهد:

برای آشنایی با سرمایه گذاری دو گانه بر روی لینک کلیک کنید.

• خرید دارایی که انتظار می رود ارزش آن در بلندمدت افزایش یابد

اگر سرمایه‌گذار معتقد باشد که قیمت‌ها در شرف کاهش است و احتمال بهبود و بازگشت به موقعیت خود در بلندمدت وجود دارد، می‌تواند از روش DCA برای سرمایه‌گذاری بازه‌ای در آن دارایی در طول دوره کاهش قیمت استفاده کند. اگر پیش بینی این افراد درست باشد، از خرید با قیمت پایین سود می برند و حتی اگر اشتباه کنند، پس از افزایش قیمت به سرمایه گذاری در بازار بزرگ ادامه می دهند.

• پیش بینی های پوشش ریسک نوسانات بازار

مزیت استراتژی DCA نسبت به سرمایه گذاری یکجا چیست؟

روش DCA سرمایه گذاران را در معرض قیمت های مختلف در دوره های زمانی مختلف قرار می دهد. زمانی که یک بازار مالی با نوسانات قیمت مواجه است، هدف این استراتژی جبران هرگونه افزایش یا کاهش قابل توجه قیمت در پرتفوی افراد است. با انجام این کار، سود کمی نیز از تمام حرکات بالا و پایین قیمت حاصل می شود.

آیا می توان با استفاده از استراتژی DCA در ارزهای دیجیتال ثروتمند شد؟

بسیاری از مردم فکر می کنند که میانگین هزینه های دلاری راه خوبی برای کسب سودهای کلان نیست اما هیچ چیز غیرممکن نیست. هنگامی که معامله گران به یک قیمت خرید متوسط فکر می کنند، در مواقعی که ضروری نیست، میانگین نرخ مبادله آن ارز را در نظر می گیرند. اگر در یک مقطع زمانی مشخص و ثابت سرمایه گذاری کنید و قیمت خرید شما در آن دوره معقول باشد، میانگین قیمت خرید شما بسیار پایین خواهد بود.

سخن پایانی

اگر چه روش میانگین هزینه دلاری، روشی نسبتا مطمئن برای سرمایه گذاری می باشد اما هنوز هم تضمینی برای بازده مثبت وجود ندارد. بنابراین سرمایه گذاران باید در همیشه در نظر داشته باشند که ممکن است سرمایه خود را از دست بدهند، پس فقط باید با پولی که به آن نیاز ندارند، سرمایه گذاری کنند.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
  موبایل 09927779050
  موبایل 09927779050
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com