1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ژورنال معاملاتی چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

داشتن یک ژورنال معاملاتی یک استراتژی هوشمند برای افزایش عملکرد و کسب اطمینان در معاملات بازارهای مالی است. موفقیت در معاملات بازارهای مالی نیاز به برنامه ریزی و تمرین زیادی دارد. معامله گران بازارهای مالی باید یک فرآیند یادگیری گسترده را توسعه داده و پیاده سازی کنند تا بتوانند معامله را با موفقیت ادامه دهند. بهترین ابزار برای اجرا و بهینه سازی سیستم معامله گران بازارهای مالی، استفاده از ژورنال یا ژورنال نویسی است. اگر قصد دارید از طریق بازار مالی به یک معامله گر موفق تبدیل شوید، یک ژورنال بازارهای مالی می تواند به سرعت شما را به یک حرفه سودآور برساند. در این مقاله می خواهیم در مورد ژورنال و روش ایجاد آن صحبت کنیم. برای آشنایی با این عنوان تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال معاملاتی چیست؟

ژورنال از جمله ابزارهای کاربردی برای مدیریت عملکرد است. ژورنال جایی است که شما معاملات روزانه خود را برای خروجی بهتر و مرجع آینده ثبت و بررسی می کنید. یک ژورنال معاملاتی می تواند به شما در پیگیری پیشرفت و ورود و خروج های نادرست در معاملات کمک کند. این گزارش ها و سوابق به شما در طولانی مدت به عنوان زیربنایی برای کسب و کار بهتر کمک می کند. به طور کلی، یک ژورنال معاملاتی مانند آینه ای است که عملکرد معاملاتی شما را ارزیابی می کند و واقعیت ها را به شما نشان می دهد.

مزایای یک ژورنال معاملاتی

یک ژورنال مزایای بی شماری دارد. معامله گران بازار مالی می توانند یک استراتژی سودآور بر اساس تجربه معاملاتی خود با کتاب بازار مالی ایجاد کنند. در این بخش سعی می کنیم برخی از مهمترین این مزایا را شرح دهیم.

1- چارچوب محکمی برای استراتژی شماست

برای معاملات موفقیت آمیز، به یک چارچوب سودآور نیاز دارید که بر اساس آن استراتژی های خود را بسازید و توسعه دهید. با ثبت دقیق جزئیات این تراکنش ها، می توان تمامی محاسبات و حرکاتی که در طول معاملات روزانه خود انجام می دهید به درستی از این طریق مورد آزمایش قرار گیرد. این چارچوب به شما کمک می کند تا معاملات موفق خود را بشناسید و از معاملات ناموفق آینده جلوگیری کنید. یک ژورنال معاملاتی مزایای بی شماری دارد. معامله گران بازار مالی می توانند یک استراتژی سودآور بر اساس تجربه معاملاتی خود با کتاب معاملات بازار مالی ایجاد کنند. در این بخش سعی می کنیم برخی از مهمترین این مزایا را شرح دهیم.

2. از معاملات احساسی شما جلوگیری می کند

یکی از مهمترین اصول و قوانین معاملات بازار مالی، به زیرساخت فکری و روانی شما بستگی دارد. اگر از بیشتر معامله گران بپرسید، به شما خواهند گفت که اغلب نتوانسته اند احساسات خود را کنترل کرده و معاملات هیجانی انجام داده اند. نتیجه چنین معاملاتی همیشه شکست در آن معامله خاص بوده است. با یادداشت برداری و نوشتن تمامی نکات مهم در ژورنال معاملاتی می توانید از بروز چنین رفتارهای احساسی جلوگیری کنید. این تمرین به شما کمک می کند تا از رفتار خود در چنین معامله ای آگاه باشید تا در معاملات بعدی خود نسبت به آن واکنش نشان ندهید.

3- نقاط قوت و ضعف شما را به شما نشان می دهد

مزایای یک ژورنال معاملاتی

به‌عنوان یک معامله‌گر در بازارهای مالی، ثبت تمام معاملات یا نگه‌داشتن یک ژورنال معاملاتی به شما کمک می‌کند نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و از آن آگاه شوید. فقط با ثبت تراکنش ها می توانید مشاور و مربی خود باشید و مهارت های جدیدی بیاموزید. یکی دیگر از مزایای یادداشت های معامله گر این است که می توانید مسئولیت بیشتری در قبال اشتباهات خود بپذیرید. با دانستن اینکه برای بهبود معاملات خود باید چه کاری انجام دهید، می توانید مهارت های معاملاتی خود را بهینه کنید و آنها را در سیستم معاملاتی خود ادغام کنید.

4- شما را از معاملات مشکوک دور می کند

با یک ژورنال، می توانید یک طرح، برنامه یا استراتژی معاملاتی داشته باشید. اکثر افرادی که سرمایه خود را در بازارهای مالی به خصوص بازار فارکس از دست می دهند، به دلیل نداشتن استراتژی معاملاتی و اقدام از روی وسوسه است. یادداشت برداری و داشتن یک ژورنال می تواند احساسات و تصمیمات شما را کنترل کند و به شما کمک کند تا از پیامدهای بالقوه آنها آگاه شوید. پس از ایجاد یک برنامه معاملاتی مناسب، از یک ژورنال استفاده کنید تا شما را از معاملات نامطمئن و پرخطر دور نگه دارد.

5. داشتن یک ژورنال معاملاتی باعث تشویق رشد مبتنی بر دستاورد می شود

هرچه بیشتر بتوانید معاملات خود را تجزیه و تحلیل کنید، بهتر می توانید معاملات بهینه ای انجام دهید و عملکرد خود را بهبود ببخشید. زیبایی آن این است که بعد از هر تحلیل می توانید عملکرد خود را بررسی کنید و برنامه ریزی کنید که چگونه بهتر عمل کنید و در معاملات بعدی سود بیشتری کسب کنید. فقط با کمک یک ژورنال می توانید تصویر واضحی از عملکرد کلی خود داشته باشید. این امر رشد شما را به عنوان یک معامله گر حرفه ای فارکس در مقایسه با معامله گرانی که خود را ارزیابی نمی کنند، تشویق می کند.

چگونه یک ژورنال معاملاتی ایجاد کنم؟

چگونه یک ژورنال معاملاتی ایجاد کنم؟

ایجاد یک ژورنال بسیار آسان است و می توانید آن را مطابق با اهداف و سبک معاملاتی خود ایجاد کنید. گذشته از اینکه در اینجا روش ایجاد یک ژورنال معاملاتی را در چهار مرحله آسان به شما می گوییم، در ادامه مقاله نیز عمیق تر به این مساله خواهیم پرداخت.

مرحله 1: بین یک دفتر کل ساده و یک ژورنال آماده، یکی را انتخاب کنید (فایل اکسل نیز موجود است). توصیه ما یک ژورنال معاملاتی یا فایل اکسل آماده است.

مرحله 2: مشخص کنید که چه اطلاعاتی را می خواهید یادداشت کنید. (سابقه معاملات، امتیازات پایه، اندازه موقعیت و غیره)

مرحله 3: پس از تعیین حد سود و حد ضرر، معاملات خود را ثبت کنید.

مرحله 4: پس از یک دوره تعیین شده (روزانه / ماهانه / هفتگی) داده ها را جمع آوری کنید و تراکنش های خود را بررسی کنید.

در قسمت بعدی به جزئیات بیشتری در مورد نکات ذکر شده خواهیم پرداخت.

یک ژورنال معاملاتی از چه چیزی تشکیل شده است؟

ژورنال معاملاتی یا ثبت معاملات فارکس از بخش های مختلفی تشکیل شده است. آنچه می توانید به این مجله اضافه کنید کاملاً به نوع شخصیت و استراتژی معاملاتی شما بستگی دارد اما معمولا، ژورنال در فارکس شامل موارد زیر است:

1- یک ژورنال معاملاتی را انتخاب کنید

ما یک ژورنال آماده یا فایل اکسل را توصیه می کنیم زیرا حاوی همه چیزهایی است که شما نیاز دارید. همانطور که در مرحله 4 توضیح خواهیم داد، انجام این کارها شما را مجبور می کند که در مورد معاملات خود فکر کنید.

2- مشخص کنید که کدام نقاط را می خواهید در آن ثبت کنید

یک فایل استاندارد آن نمونه ای از فرم ساده یک ژورنال است که این می تواند به شما کمک کند تا در معاملات خود تجدید نظر کنید اما می توانید با افزودن برخی معیارهای اضافی برای ارائه اطلاعات مفیدتر و جامع تر، مجله را بهبود ببخشید. برخی از معیارهای دیگر که می توانید به ژورنال خود اضافه کنید عبارتند از:

قسمت های مختلف ژورنال معاملاتی

دلیل معامله

دلیل شما می تواند تکنیکال، فاندامنتال یا ترکیبی از هر دو باشد. هنگامی که چندین معامله انجام دادید، می توانید در مورد این اطلاعات فکر کنید تا ببینید آیا دلایل شما برای معامله نتایج ملموسی به همراه داشته است یا خیر. این مشکل همچنین می تواند به شما کمک کند تا ببینید آیا استراتژی شما کار می کند یا خیر.

درجه اطمینان در معامله

اینکه چگونه در مورد معامله خود فکر می کنید نیز مهم است. اگر بر اساس الگوهای تکنیکال معامله می کنید و الگوها با معیارهای مختلف شما مطابقت دارند، می توانید سطح اطمینان بالا (به معنی کم، متوسط و زیاد) را در این قسمت بررسی کنید. اگر الگوها یا فاندامنتال ها آنطور که باید نباشند، بر اساس عواملی که معامله می کنید، اطمینان معاملاتی شما متوسط یا پایین است. نوشتن درجه قطعیت معامله به شما کمک می کند تا تعداد معاملات موفق را بر اساس درجه محاسبه کنید. نکته مهم در اینجا این است که با زدن یا ثبت این قسمت فقط در صورتی معامله می کنید که از معامله خود کاملاً مطمئن باشید.

موارد دیگر

شما می توانید هر آنچه را که نیاز دارید در ژورنال معاملاتی خود ثبت کنید. برخی از معامله گران نیز به محض باز کردن یک معامله، احساس خود را اضافه می کنند. شما می توانید آنچه را که فکر می کنید نیاز دارید بنویسید. برخی موارد مهم دیگر عبارتند از: مدت زمان معامله، شرایط بازار در روز معامله، دلایل معامله و غیره.

3- بلافاصله پس از شروع معامله آن را ثبت کنید

سعی کنید به محض باز کردن موقعیت خرید یا فروش، این عادت را در خود ایجاد کنید تا تازه شود. این به شما کمک می کند تا به خاطر بیاورید که چرا آن معامله را انجام داده اید. حتماً بلافاصله پس از تعیین حد سود و ضرر این کار را انجام دهید.

4- داده های خود را جمع آوری کرده و تراکنش ها را تأیید کنید

داده های خود را پس از یک دوره زمانی مشخص جمع آوری کنید، به عنوان مثال هفتگی، ماهانه یا فصلی، زیرا به اطلاعات ارزشمندی در مورد معاملات خود نیاز دارید. اگر معیار سطح اطمینان تراکنش را نیز در ژورنال خود دارید، تعداد تراکنش های موفق را زمانی که سطح اطمینان تراکنش کم، متوسط و زیاد است محاسبه کنید. پس از جمع آوری این داده های ارزشمند، می توانید تصمیم بگیرید که اگر بالا و پایین یا متوسط مهم نیستند، چقدر ارزش معامله را دارد!

به عنوان مثال، اگر به ده مورد از معاملات خود اعتماد به نفس بالایی داده اید و هشت مورد از آنها موفق بوده اند، به این معنی است که 80 درصد معاملات شما موفق بوده اند. اگر به ده معامله خود اطمینان پایینی داده اید و تنها دو مورد از آنها موفق هستند، این به معنای 20٪ معاملات موفق است. در مجموع، این بدان معناست که شما فقط در صورتی باید معامله را شروع کنید که به یک معامله اعتماد دارید. شما می توانید این کار را برای همه معیارهای موجود در گزارش معاملاتی خود انجام دهید.

نرم افزار ژورنال چیست؟

نرم افزار ژورنال چیست؟

نرم افزار مجلات معاملاتی معاملات دارایی های مالی مانند سهام، آتی، اختیار معامله و ارزهای بین المللی را آسان می کند. بسته های نرم افزاری مختلفی برای ژورنال وجود دارد که برای معامله گران در تمام سطوح و دارایی های مختلف مناسب است. به عنوان مثال، اگر شما یک معامله گر بازار فارکس یا معامله گر سهام هستید، می توانید به نرم افزار تخصصی فارکس یا بازار بورس مراجعه کنید. این نرم افزار در دو فرمت رایگان و پولی در دسترس معامله گران است. به عنوان مثال نرم افزار مجله تجاری مایکروسافت اکسل یکی از مواردی است که معامله گران از آن استفاده می کنند. گاهی اوقات برای دریافت آنها باید هزینه پرداخت کنید و گاهی اوقات می توانید آنها را به صورت رایگان دانلود کنید.

کلام آخر 

یک معامله گر موفق نه تنها هر معامله را بررسی می کند، بلکه به طور منظم پیشرفت و عملکرد فرآیند اجرا را نیز زیر نظر دارد. معامله گران بازار مالی می توانند با داشتن سابقه معاملاتی در بازار مالی سریعتر به سمت معاملات سودآور و منظم حرکت کنند. با ابزار ساده و بسیار کارآمد معاملات روزانه می توانید روند معاملات خود را ارزیابی و کنترل کنید و کیفیت معاملات خود را ارتقا دهید. در طول معاملات خود می توانید توانایی ها، احساسات غیرقابل کنترل و سایر جنبه های پنهان وجود خود را مشاهده کرده و از آنها آگاه شوید و سعی کنید عادات خود را بهبود بخشید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  6 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  3 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(مهرافروز گودرزی)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com