دانش کنترل ریسک

دانش کنترل ریسک

مهارت، تجربه و دانش از عواملی هستند که وابستگی زیادی به ریسک دارند. با توجه به موقعیت، ریسک نیز متفاوت است. یك سرمایه گذار حرفه‌ای در بازار سهام به سرعت عمل می‌كند. تصمیماتش تنها در عرض چند دقیقه اجرا می‌شود. از نگاه یك فرد معمولی، كار او با ریسك زیادی همراه است در حالی كه او بدون اتلاف وقت دست به عمل می‌زند و به نظر می‌رسد حتی یك دقیقه هم در انجام كار خود مكث نمی‌كند. بهتر است برای این که با ریسک زیادی همراه نشوید، دانش کنترل ریسک و سایکولوژی بورس داشته باشید، در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

محاسبات ذهنی سرمایه گذاران تبحر آن ها را نشان می دهد

برخی سرمایه گذاران حرفه‌ای به قدری تبحر دارند كه هیچ محاسبه‌ای را بر روی كاغذ یادداشت نمی‌كنند. آنها تمامی محاسبات لازم را در ذهنشان انجام می‌دهند. نتیجه كار نیز كاملا رضایت بخش است. این افراد یك تجربه یادگیری چهار مرحله‌ای دارند كه در ادامه توضیح می‌دهیم.

در مرحله اول كه عدم توانایی ناهوشیار می‌باشد، شخص نمی‌داند چه چیزی را بلد نیست. در مرحله دوم كه عدم توانایی هوشیار نام دارد، شخص می‌داند كه چیزی را بلد نیست. در مرحله سوم یا توانایی هوشیار، شخص نسبت به این كه چه چیزی را بلد است و چه چیزی را بلد نیست، آگاهی دارد. در مرحله چهارم یا مرحله توانایی هوشیار، شخص می‌داند كه بلد است.

دانش کنترل ریسک

 

 عدم توانایی ناهوشیار

افرادی كه در این مرحله قرار دارند، نمی‌خواهند بی‌تجربگی و عدم مهارت خود را بپذیرند. بنابراین، به احتمال بیشتری ممكن است تا در سرمایه گذاری خود، شكست بخورند، زیرا نسبت به ماهیت كاری كه دارند، انجام می‌دهند، آگاه نیستند!

در مورد سرمایه‌گذاران ناشی و كسانی كه به تازگی وارد بازار معامله شده‌اند، وضعیت به مراتب بدتر است. در ابتدای راه آنها درآمد زیادی در سرمایه گذاری خود كسب می‌كنند. این موفقیت اولیه سبب می‌شود تا فكر كنند در سرمایه گذاری مهارت زیادی دارند و می‌دانند كه واقا چه كاری انجام می‌دهند. دست به عمل می‌زنند و هر كاری در سرمایه گذاری اولیه خود، كرده‌اند را تكرار می‌كنند. یك باور كاذب هم در آنها شكل می‌پذیرد. آنها انتظار دارند تا این بار سود بیشتری به دست آورند! 

<<در حقیقت، بودن در وضعیت عدم توانایی ناهوشیار، برای سرمایه شما خطرساز است و ریسك زیادی به دنبال دارد.>>

عدم توانایی هوشیار

در این مرحله شما می‌پذیرید كه نسبت به كاری كه می‌خواهید انجام دهید، هیچ گونه آگاهی و اطلاعی ندارید. دقیقا نمی‌دانید چه كاری باید انجام دهید و این را هم می‌پذیرید. این موضوع، اولین تلنگر برای موفقیت شما است. اگر صبر پیشه سازید. دلگیر و سردرگم نگردید و احساس ناامیدی و دلسردی نكنید، به احتمال زیاد در آینده سرمایه گذاری خود با موفقیت زیادی رو به ‌رو خواهید شد. در غیر این صورت ممكن است به سرعت، سرمایه گذاری را رها كنید. 

در این وضعیت، با یك تفكر مثبت به این نتیجه می‌رسید كه برای تسلط به سرمایه گذاری باید به طور پیوسته و جدی آموزش ببینید و دانش خود را تقویت كنید. یکی از آموزش هایی که در این زمینه می تواند کمک دهنده باشد، مقالات آموزش روانشناسی در بورس وب سایت است. 

 

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
1 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
واتساپ 09104737258
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم طاهر)
واتساپ 09304891297
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
واتساپ 09104738165
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای میرانی)
واتساپ 09034561556
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
واتساپ 09101364784
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
واتساپ 09026762179
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
واتساپ 09304891085
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم علیپور)
واتساپ 09192353887
تلگرام @Armteam_admin_27
داخلی 105
شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر