حرکت شارپی قیمت

حرکت شارپی قیمت

به اختصار حرکت شارپی را می توان اینگونه تعریف کرد: تغییر زیاد قیمت در مدت زمان کوتاه.

حرکت شارپی به رشد یا کاهش هایی گفته می شود که نسبت به میانگین حرکت های گذشته قیمت، سرعت بیشتری داشته باشند. برای درک رشد شارپی چارت یک سهم را باز کنید و بازه زمانی بلند مدت به رفتار قیمت توجه کنید.

همانگونه که در تصویر می بینید نماد فملی رشد شارپی داشته و نسبت به حرکت گذشته سهم، در مدت زمان کمی رشد قابل توجهی داشته.

تحلیلگر های بازار های مختلف تمام تلاش خود را می کنند که این حرکت ها را پیش بینی کنند و قبل از شروع این حرکت خرید خود را انجام دهند.

حرکت شارپی قیمت

حرکت شارپی معمولا به یکی از دلایل زیر اتفاق می افتد

تکنیکال

از منظر تحلیل تکنیکال پیرفته، قیمت در بعضی شرایط حرکت شارپی دارد. مثلا موج 3 الیوت میتواند یک حرکت شارپی را ایجاد کند؛ سیگنال خرید قوی ایچیموکو نیز میتواند باعث ایجاد یک حرکت شارپی باشد؛ در الگو های کلاسیک نیز بعد از تایید الگو، قیمت میتواند شارپ به هدف برسد.

بنیادی

برخی ویژگی های تحلیل بنیادی سهام مانند بتا، می تواند باعث شود که سهم به صورت شارپ حرکت کند. هرچه بتای سهمی از 1 بیشتر باشد حرکت قیمت شارپی تر است.

اخبار

مهمترین بانی حرکت شارپی قیمت، اخبار مربوط به آن بازار است. مثلا خبر افزایش سرمایه یا خبر سود اوری خیلی زیاد شرکت نسبت به دوره قبل یا ...

در اصطلاح قیمت اخبار را پیش خور می کند، به این معنا که افرادی که رانت دارند و اخبار را پیش از منتشر شدن میدانند باعث ایجاد یک حرکت شارپی می شوند.

حال که راجع به حرکت شارپی قیمت دانستید، همواره می توانید برای بهترین نحوه سرمایه گذاری در بازار بورس، دوره تخصصی و پیشرفته آموزش بورس را مشاهده کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
×
سلام، مینا اشرفی هستم

اگر سوالی دارید، خوشحال میشم کمک تون کنم. من صرفا مشاور شما در زمینه استفاده بهتر از وبسایت تیم آموزشی مهندس علیرضا محرابی هستم.

تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
داخلی 106
موبایل 09026762139
واتساپ Whatsapp
تلگرام Telegram