1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. عرضه اولیه
 4. بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

فعالان بازار سرمایه همیشه به عرضه اولیه ها توجه ویژه ای دارند. افراد تازه وارد نیز در مورد مزایای خرید و سوددهی مناسب عرضه اولیه ها شنیده اند. عرضه اولیه بورس 3 نوع بازدهی دارند؛ معمولاً با اولین شکست صف خرید، وارد یک فاز اصلاحی می شوند. در مرحله اول بازدهی کوتاه مدت به سهامدارانی که زودتر بتوانند بفروشند، تعلق می گیرد.

پس از اصلاح، اغلب روندی صعودی را در پیش می گیرند که بازدهی میان مدت برای سهامداران به ارمغان می آورد. بازدهی بلند مدت نیز نسبت به شرایط بازار، معمولا مناسب و سودده است. اکثر تازه واردین به بورس، به سودهای کوتاه مدت توجه ویژه ای دارند و در مورد عرضه اولیه ها نیز، به دنبال یادگیری روش هایی هستند که بتوانند زمان خارج شدن از عرضه اولیه و دریافت سود را بیاموزند. با این مقاله همراه باشید تا در مورد عرضه اولیه و بهترین زمان فروش آنها بیشتر آشنا شویم.

بهترین زمان برای فروش عرضه اولیه

در این مقاله می خوانیم:

 • عرضه اولیه چیست؟
 • بازده های متفاوت عرضه اولیه به سهامداران
 • بهترین زمان فروش عرضه اولیه
 • چرا باید زمان فروش عرضه اولیه را بدانیم؟
 • قوانین خرید و فروش عرضه اولیه
 • بوک بیلدینگ در عرضه اولیه به چه معناست؟
 • نکات مهم عرضه های اولیه بازار بورس

عرضه اولیه چیست؟

زمانی که شرکتی خصوصی برای بار اول سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کند، به شرکتی عمومی تبدیل شده و به این فرآیند عرضه اولیه می گوییم. توجه داشته باشید که عرضه اولیه مربوط به شرکت هایی نمی‌شود که تازه کار هستند؛ بلکه عرضه اولیه برای شرکت هایی انجام می شود که عملکرد مناسبی داشته اند و فقط به این صورت، اجازه خرید و فروش سهام آنها در بازار سرمایه صادر می شود. اکثر شرکت هایی که عرضه اولیه می شوند، سابقه مناسبی داشته و توانسته اند از فیلتر های سازمان بورس یا فرابورس عبور کنند. 

به روایتی ساده؛ عرضه اولیه عمومی سهام یک شرکت، به ما اجازه می دهد در بورس، سهام شرکت مورد نظر را معامله کنیم

تمامی افرادی که کد بورسی دارند، می توانند در خرید عرضه اولیه ها شرکت کنند. عرضه اولیه ها برای سرمایه گذاران جذابیت خاصی دارد و در اغلب موارد؛ سودآور است. 

بازده های متفاوت عرضه اولیه به سهامداران

برای آشنایی با نحوه بازده عرضه های اولیه، بهتر است ابتدا با استراتژی های مختلف سهامداران آشنا شویم:

سهامداران کوتاه مدت

این دسته از فعالان بازار، در مدتی بین 1 تا 2 ماه از سهم خارج شده و سود به دست آمده را اصطلاحا سیو می کنند. 

سهامداران میان مدت

سهامداران میان مدت، معمولا عرضه اولیه خود را تا 3 الی 6 ماه نگهداری می کنند. معمولا در این مدت به پول عرضه اولیه نیازی ندارند. 

سهامداران بلند مدت

نگهداری طولانی مدت سهام عرضه اولیه در بین این سهامداران، امری عادی بوده و معمولا به مبالغ سود عرضه اولیه اهمیتی نمی دهند. این نوع سهامداران ممکن است بیشتر از 1 سال سهام را نگهداری کنند. اغلب با ثبت نام در 2 کارگزاری، عرضه اولیه ها را در کارگزاری دوم خریداری کرده و پورتفوی خود را در کارگزاری 1 شلوغ نمی کنند. 

عرضه اولیه ها چند نوع سود یا بازده برای سهامداران به ارمغان می آورند؟

سهامداران بلند مدت

بازدهی اولیه

در اکثر موارد، به دلیل جو موجود در بین علاقه مندان به عرضه های اولیه، سهام با سرعت زیادی رشد کرده و در چند روز اول صف خرید برای سهم تشکیل می شود. پس از مدتی امکان دارد صف خرید عرضه اولیه سهم جمع شود و به یک تعادل نسبی دست یابد. در این حالت سهم اولین بازده خود را به سهامداران اعطا می کند. 

بازدهی ثانویه

در موارد زیادی از عرضه اولیه ها دیده شده که پس از به تعادل رسیدن و مدتی خرید و فروش، به دلیل ارزنده بودن؛ دوباره سیر صعودی و رشدی را در پیش می گیرند و سقف قیمتی بازده اولیه را نیز میشکنند. 

بازدهی به علت رشد بازار سرمایه

در صورتی که شرایط بازار مساعد باشد، عرضه اولیه نیز در کنار رشد بازار؛ راه صعود را در پیش می گیرد. در نظر داشته باشید اگر شرایط مساعد نباشد، امکان دارد عرضه اولیه تحت شرایط بازار، ریزش داشته باشد. 

نکته مهم: در نظر داشته باشید در بند هایی که نحوه بازدهی عرضه اولیه بیان شده، هیچ کدام به احتمال صددرصد نیست و امکان دارد هر اتفاق دیگری مخالف با جملات بالا، رخ دهد. ما فقط بر اساس بررسی عرضه های اولیه در گذشته این موارد را توضیح داده ایم.

بهترین زمان فروش عرضه اولیه

وابسته به نگاه شما و استراتژی که در قبال بازار اتخاذ کردید؛ زمان فروش شما تغییر می یابد. اکثر سهامداران سعی می کنند در بازدهی اولیه، سهام عرضه اولیه مربوطه را بفروشند و اولین سود از آن را کسب کنند. در زمان بازده اولیه و متعادل شدن بازار، امکان دارد پس از 1 یا 2 روز اصلاح، دوباره سهم به رشد خود ادامه دهد و صف خرید تشکیل شود. ملاک توصیه ما بازدهی اولیه است و تصمیم به نگهداری یا فروش سهام بعد از بازدهی اولیه؛ به عهده سهامدار است. 

 

عواملی بر پیش‌بینی رشد قیمت و پیشرفت عرضه ها اولیه تاثیر می گذارند که بهتر است با آنها آشنا شده و تصمیم گیری مناسبی با تکیه بر آنها داشته باشیم: 

مقدار کم فروشندگان

 اگر سهام ارائه شده تعداد کمی داشته باشد، در این صورت فروشندگان کمتری نیز وجود خواهند داشت. 

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی اکثر سهم ها در سایت های تحلیلگر و سایت های کارگزاری های مختلف، وجود دارند. اگر به تحلیل بنیادی مسلط هستید، بهتر است خودتان تحلیل مربوطه را انجام دهید. 

تحلیل بنیادی

رفتار سهامداران حقوقی یا عمده

در صورتی که سهامداران بزرگ شرکت، پس از عرضه اولیه مربوطه؛ اقدام به عرضه سهامی دیگر نکنند، رشد سهم با اقبال بالائی همراه خواهد بود. 

روند کلی بازار سرمایه

شرایط مثبت و حال خوب بازار، افراد زیادی را از فروش سهام منصرف می کند و هر روز به تعداد کسانی که علاقه مند به خرید می شوند، اضافه می شود. 

اخبار پیرامون سهام عرضه اولیه شده را جدی بگیرید

زمانی که شرکتی عرضه اولیه می شود، میزان توجهات و اخبار زیادی پیرامون شرکت مربوطه و کسب و کار آنها، افزایش پیدا می کند. هر اخبار منفی یا مثبت، می تواند بسیاری از سهامداران را تشویق به خرید یا فروش کند. توجه داشته باشید که بسیاری از سهامداران عرضه های اولیه، کاملا چشم بسته و بدون تحلیل وارد سهم شده و حداقل 10 الی 20 درصد سود نسبت به سرمایه خود متصور شده اند. عده ای با دریافت همین سود(یا بیشتر)، از سهم خارج می شوند. در عرضه اولیه ها، از همه نوع سرمایه گذار، خواهیم داشت.

فعالیت حال حاضر و آینده صنعت مربوطه

شرکتی که در بازار سرمایه عرضه اولیه می شود، در یک گروه از صنعت مشغول فعالیت است. با رصد کردن شرایط صنعت مربوطه مثلا فلزات؛ می توانید آینده سهم را پیشبینی کنید. عوامل زیادی در هر صنعت، سیگنال مثبت محسوب شده و باعث پیشرفت می شوند. بهتر است هرچه زودتر با مفاهیم و شاخه های مختلف صنعت آشنا شوید. 

آشنا شدن با عواملی که در بالا نامبرده شد، به شما کمک می کند بهترین تصمیم در مورد عرضه اولیه خود بگیرید. تصمیم گیری خرید، فروش و یا نگهداری عرضه اولیه از تحلیل مربوط به این موارد؛ بسیار دقیق خواهد بود. 

چرا باید زمان فروش عرضه اولیه را بدانیم؟

عرضه اولیه ها به عنوان اولین گام های ورود سهامداران به بازار سرمایه به شمار می روند. معمولا کسانی که دانش بالائی از بورس ندارند و در حال یادگیری هستند، در ابتدا تنها عرضه اولیه ها را خریداری کرده و نگرانی خاصی از بابت آنها ندارند. تنها این مسئله پیش می آید که چه زمانی باید عرضه اولیه خود را بفروشند؟ 

دانستن این موضوع کمک شایانی به پیشرفت افراد در بازار سرمایه خواهد کرد. از طرفی، اگر در زمان مناسبی عرضه اولیه خود را بفروشید، سود مناسبی نیز کسب خواهید کرد. 

قوانین خرید و فروش عرضه اولیه

شرکت هایی که برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه می شوند، مراحل نسبتاً سختی را گذرانده و یک روند فیلتر شدن را رد کرده اند. پس از تایید شرکت مذکور، تاریخ و تعداد سهام و قیمت مربوط به شرکت اعلام شده و از طریق کارگزاری ها می توانید عرضه اولیه را خریداری کنید. هر کد بورسی به تعاد مشخص شده می تواند سهم خریداری کند. توجه کنید که نمی توانید با چند کارگزاری مختلف، تعداد بیشتری سهم بخرید. 

قوانین خرید و فروش عرضه اولیه

بوک بیلدینگ در عرضه اولیه به چه معناست؟

در روش بوک بیلندینگ، تمام اطلاعات تا لحظه آخر ثبت شده و در زمان تقسیم، با تمامی افراد به یک شکل برخورد می شود. به این صورت که بر فرض: در عرضه اولیه یک شرکت به هر شخص حداکثر 1000 سهم خواهد رسید. در صورتی که میزان مشارکت بیشتر باشد، این تعداد کمتر خواهد شد. حال اگر شما بر حسب شرایط؛ از ابتدا 700 سهم خریداری کرده باشید و با توجه به میزان مشارکت، به هر شخص 700 سهم برسد، سهام شمایی که از ابتدا کمتر سفارش داده اید کم نخواهد شد و همان تعداد به تمامی خریداران اختصاص خواهد یافت. 

نکات مهم عرضه های اولیه بازار بورس

 • قیمت سهام عرضه اولیه معمولا پایین تر از ارزش ذاتی در نظر گرفته می شود که خریداران بتوانند حداقل 10 تا 20 درصد سود کسب کنند. 
 • همیشه همه عرضه اولیه ها سودآور نبوده اند یا الزاما سود زیادی به وجود نیاورده اند. 
 • معمولا در روزهای پایانی هفته، شاهد عرضه اولیه ها هستیم.
 • در تحلیل بنیادی از سهم، از چشم انداز شرکت و سود پیشبینی شده آنها حتما استفاده کنید. 
 • اگر میزان مشارکت در عرضه اولیه بیشتر از حد پیشبینی شده باشد، در ابتدا به کسانی که سقف قیمتی را انتخاب کرده اند، سهم می رسد. 

کلام آخر

مبحث بسیار مهمی که در بین سرمایه گذاران عرضه اولیه وجود دارد، زمان فروش عرضه اولیه است. عرضه های اولیه به دلیل عرضه شدن پایین تر از قیمت ذاتی، جذابیت بالائی برای خرید دارند. به دلیل استقبال بالا، سهامداران علاقه ای ندارند در روز های ابتدائی سهام  خود را بفروشند. با توجه به استراتژی های مختلفی که اتخاذ کرده اید، می توانید زمان فروش عرضه اولیه خود را مشخص کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

9 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر