1. صفحه اصلی
 2. مقالات بورس
 3. سرمایه گذاری در بورس
 4. تحلیل بین بازاری چیست

تحلیل بین بازاری چیست

تحلیل بین بازاری چیست

از گذشته های دور، پیش‌بینی آینده برای انسان ها بسیار جذاب و دست نیافتنی بوده است. در حالی که در بازار های سرمایه، می توانید با آموزش مناسب و تحلیل های دقیق مثل تحلیل بین بازاری، آینده بازارها را پیش‌بینی کنید و علاوه بر لذت دیدن آینده، سودآوری داشته باشید. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحلیل بین بازاری نیز می توانید مقالاتی که در بخش آموزش سرمایه گذاری در بورس وب سایت ما را مورد بررسی و مطالعه قرار دهید. 

مهم ترین قسمت تحلیل بین بازاری، تحلیل رفتار آینده بازیگران بازار و درک واقعیت های موجود است. پیشرفت بازار های مالی در کنار یکدیگر میسر بوده و در حال حاضر، به هیچ وجه نمی توان 2 بازار مانند طلا و ارز را، از یکدیگر متمایز دانست. در عصر ارتباطات که اطلاعات در سرتاسر جهان در حال انتقال هستند، اخبار مربوط به بازارهای مختلف به صورت لحظه ای منتشر می شوند و تأثیرات خود را بر روی بازار های مختلف می گذارند. 

" در ماه فوریه سال 2021 میلادی هستیم، چند روز پیش؛ ایلان ماسک با انتشار یک توئیت در مورد ارز دیجیتال ((دوج کوین))، باعث صعود 59 درصدی آن در یک روز شد."

در بازار های مالی نمی توان با یک بعد پیشروی کرد و به بازار های دیگر توجهی نداشت. فرض کنید در جلسه آزمون کنکور هستید و اطراف شما خلوت است؛ تمرکز شما در این حالت در بیشترین حد ممکن قرار دارد و می توانید بهترین نتیجه را بگیرید. اما تصور کنید اطراف شما پر از سر و صدا و تشویش باشد؛ نمی توان از تاثیر آنها چشم پوشی کرد. بازار های مالی نیز به همین صورت بر روی یکدیگر تاثیر دارند و تغییر یا رخداد اتفاقات مهم در یکی از آنها، بر بازار های دیگر نیز تاثیر می گذارد. 

در این مقاله می خوانیم:

 • تعریف تحلیل بین بازار های مالی
 • سه اصل سازنده نقشه راه در تحلیل بین بازاری
 • همبستگی چیست؟
 • شاخه های تحلیل بین بازاری
 • تشخیص نقطه خروج و ورود به بازار سرمایه

تعریف تحلیل بین بازار های مالی

برای تعریف تحلیل بین بازاری می توانیم بیان کنیم که: تحلیل بین بازاری، بازار های جانبی را از لحاظ بنیادی یا تکنیکالی بررسی می کند و با سنجش عرضه و تقاضا، تاثیر آنها را بر روند بازار سرمایه، پیش‎‌بینی می کند. 

بازار های جهانی مانند بازار ارز و طلا، بر یکدیگر تاثیر می گذارند. بازار های مالی جهانی مرز جغرافیایی ندارند و به یکدیگر گره خورده اند. به همین جهت، سرمایه گذاران از تحلیل بین بازاری استفاده کرده و روند بازار ها را با بررسی روابط بین الملل و ارتباط بازار های داخلی(بازار سهام، کالا، اوراق قرضه، ارز، مسکن و طلا) حدس می زنند.  

تحلیل بین بازاری از دهه 80 میلادی شروع شد و از افراد مشهور در زمینه این نوع تحلیل، به "جان مورفی" می توان اشاره کرد. 

تحلیل‌گران بین بازاری بر پایه سه اصل، استدلالات خود را بیان می کنند:

 • بازار های مالی با هم ارتباط دارند.
 • تحلیل بین بازاری برای تشخیص روند آینده بازار کافی نیست و تنها یک گواه برای پیش بینی آینده است
 • بررسی عوامل و اطلاعات خارج از بازار،  مفهوم اصلی تحلیل بین بازاری است

بررسی ارتباطات و رفتار بازار های مختلف

 

در ادامه مقاله با این 3  اصل بیشتر آشنا می شویم:

سه اصل سازنده نقشه راه در تحلیل بین بازاری

این سه اصل را در زیر می خوانید:

بازار های مالی با هم ارتباط دارند.

در بازار های مالی، در پی اتفاقات مختلف؛ سرمایه ها جا به جا می شوند. این یک اصل جدا نشدنی از بازار هاست. بر فرض مثال، زمانی که نرخ بهره بانکی از 15 درصد به 20 درصد افزایش یافت، سرمایه بزرگی از بازارهای مالی دیگر مانند ارز و طلا خارج شده و به بانک ها وارد شدند. به هر دلیلی می تواند این اتفاق رخ دهد اما در حال حاضر به دلیل اینکه شکوفایی اقتصادی خاصی در جامعه وجود ندارند، برای کسب حداقل سود و از بین نرفتن ارزش سرمایه، این اتفاق رخ داد. 

در حقیقت قانون بازارهای مالی این است که در زمان شکوفایی اقتصادی، سرمایه های مردم به سمت بازار هایی می رود که بازده بسیار مطلوبی دارند و با توجه به شرایط اقتصادی، ریسک آن نیز پایین تصور می شود. اما در زمان هایی که اقتصاد دچار بحران است، سرمایه های مردم به سمت بازارهایی با ریسک بسیار پایین تر(مانند اوراق قرضه) سوق پیدا می کند. این جا‌به‌جایی سرمایه، ارتباط بازار های مالی را به شما نشان می دهد.

تحلیل بین بازاری برای تشخیص روند آینده بازار کافی نیست و تنها یک گواه برای پیش بینی آینده است

به طور مثال: با تحلیل های مختلف، رابطه ای میان دو بازار پیدا می کنیم. تحت بررسی ما، این دو بازار رابطه مستقیم پیدا کرده اند و با صعود یک بازار، بازار دوم نیز صعود می کند و بالعکس. اما اگر در شرایطی متغیر، این رابطه نقض شود و کاملا اتفاقی متفاوت رخ دهد چه؟ این تناقض به ما نشان می دهد که یا در بررسی ها دچار اشتباه شده ایم، یا اتفاق ویژه ای رخ داده و این اتفاق از تحلیل پذیری خارج است. در هر صورت در این شرایط بهتر است دست به معامله نزنیم و برای تصمیم گیری زمان بیشتری اختصاص دهیم. 

تحلیل بین بازاری نمی تواند به طور مستقیم، سیگنال حتمی خرید یا فروش به شما بدهد. تحلیل بین بازاری تنها یک گواه برای تصمیم گیری های آینده شما به شما می رود و تنها می تواند در یک بازه زمانی شما را از ورود به بازار منع یا تشویق کند. 

تحلیل بین بازاری برای تشخیص روند آینده بازار کافی نیست و تنها یک گواه برای پیش بینی آینده است

بررسی عوامل و اطلاعات خارج از بازار،  مفهوم اصلی تحلیل بین بازاری است

تا به حال به بررسی درونی و تحلیل بازارهای داخلی مرتبط پرداخته ایم، آیا بازار های خارجی و روابط بین الملل بر بازار های داخلی تاثیر ندارند؟ 

برای کامل کردن تحلیل بین بازاری، باید به دنبال برسی روند بازار های خارجی و پیدا کردن رابطه مستقیم یا غیر مستقیم بین بازار های داخلی نیز باشیم. به طور مثال، باید بررسی کنیم بازار ارز خارجی، چه تاثیری بر بازار ارز داخلی دارد؟ با بالا رفتن دلار جهانی، دلار داخلی چه تغییری می کند؟ و .... 

 • با این قبیل پرسش ها و بررسی ها، سیگنال دیگری از تحلیل بین بازاری به دست می آید.
 • با به دست آوردن تک تک تکه های این پازل، می توان یک سیگنال معتبر از تحلیل بین بازاری به دست آورد

همبستگی چیست؟

همبستگی به ما نشان می دهد در یک دوره زمانی، چه مقدار حرکت دو بازار مشابه یکدیگر بوده است. مثلا با صعود طلا، دلار نیز صعود کرده؟ آیا درصد صعود یا نزول این 2 بازار نزدیک به هم است؟ 

همبستگی ها برای فیلتر شدن فرصت های معامله استفاده می شوند و همیشه کارایی ندارند. برای تعریف همبستگی ها، اغلب از شاخص s&p 500 آمریکا مثال زده می شود. در جدول های همبستگی های S&P، جفت ارز های مرتبط به دلار امریکایی، وضعیت شرکت ها را نشان می دهند. شاخص S&P در حقیقت نشان دهنده وضعیت 500 شرکت بزرگ آمریکاست که با نشان دادن همبستگی، مشخص می شود با توجه به دلار، چه مقدار از نرخ ارز های جهانی جلوتر یا عقب تر هستند. با بررسی همبستگی می توان یکی از بهترین سرمایه گذاری در بورس را انجام داد. 

شاخه های تحلیل بین بازاری

دو رشته تحلیل بین بازاری وجود دارند که عبارت‌اند از: 

بررسی رفتار دارایی های هر بازار و اثر پذیری آنها بر یکدیگر

در این رشته، عوامل تاثیر گذار بر دارایی های هر بازار مورد بررسی قرار می گیرند. مثلا بررسی می شود قیمت طلای جهانی، با چه استدلالی بر قیمت دلار تاثیر می پذیرد؟ قیمت ارز دلار چگونه بر معاملات ارزی یورو و پوند تاثیر می گذارد و ....

((ارزش دلار جهانی، با بالا رفتن قیمت طلا؛ کاهش می یابد. دلیل: بیشتر شدن قیمت هر انس طلا، به معنای آن است که باید دلار بیشتری برای به دست آوردن همان مقدار طلا پرداخت شود.

بررسی ارتباطات و رفتار بازار های مختلف

در هر بازار، شاخص های کلان مهم تر از بقیه هستند. این شاخص ها تاثیرات بیشتری دارند. به طور مثال، در بازار ارز؛ دلار و در بازار کالا؛ نفت و طلا را به عنون شاخص های کلان در نظر می گیریم. با استفاده از رفتار این شاخص ها، بررسی می کنیم چه ارتباطی بین بازار های مرجع هر شاخص وجود دارد. شاخص کل بورس نیز تحت تاثیر همین مفهوم به وجود آمده تا بتوانید نمایی کلی از بازار داشته باشید. 

بررسی ارتباطات و رفتار بازار های مختلف

تشخیص نقطه خروج و ورود به بازار سرمایه

با بررسی تاثیر بازارهای موازی با بازار سرمایه، می توانیم بگوییم بازار دلار با بازار بورس رابطه مستقیم داشته و سهام بازار سرمایه با توجه به نرخ ارز، بررسی می شوند. به این شکل نیست که با بالا رفتن قیمت دلار، قیمت سهام نیز صعود کند. بلکه قیمت سهام با توجه به نوع شرکت، سرمایه و سوددهی شرکت؛ به دلار محاسبه شده و بر مبنای آن، می توان سیگنال دریافت کرد. مثلا در زمانی که دلار روی 25 هزار تومان مانده باشد، سهمی که ارزش دلاری آن 12 هزار تومان است؛ یک سیگنال خرید به شما می دهد. البته حتما توجه داشته باشید که این فقط یک مشخصه است و باید از لحاظ دیگر نیز سهم را بررسی کنید. 

کلام آخر

با استفاده از تحلیل بین بازاری، روابط میان بازار های مختلف مانند بازار کالا، اوراق مشارکت، بازار سرمایه، بازار ارز، طلا، مسکن و .... را می توان کشف نمود. تحلیل رفتار بازار های مختلف در صورت رخداد اتفاق های مختلف در بازار های موازی، سیگنال های مثبت یا منفی به ما می دهد. نمی توانیم تاثیرگذاری بازار های جانبی نسبت به بازار بورس یا هر بازار دیگر را نادیده بگیریم. به همین دلیل، از بررسی شرایط و روابط بین آنها؛ سعی خواهیم کرد بهترین تصمیم گیری را داشته باشیم. بنابراین می توانید برای بررسی اطلاعات بیشتر در این زمینه مقالات بخش آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس وب سایت را مطالعه کنید. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
ارسال رایگان به سراسر کشور
خرید کتاب عصر رمز ارزبرای ثبت سفارش کلیک کنید
×
پشتیبانی فروش (آقای عبدی)
موبایل 09192757633
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
سبد گردانی (آقای زارع)
موبایل 09035948033
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_31
داخلی 204
پشتیبانی فروش (خانم حسنی)
موبایل 09104737258
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 101
پشتیبانی فروش (خانم منصوری)
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_9
داخلی 104
پشتیبانی فروش (خانم جعفری)
موبایل 09104738165
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_16
داخلی 109
پشتیبانی فروش (آقای قلیپور)
موبایل 09034561556
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_21
داخلی 116
پشتیبانی فروش (خانم فرامرزی)
موبایل 09101364784
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1
داخلی 102
پشتیبانی فروش (آقای فرشاد)
موبایل 09026762179
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_18
داخلی 107
پشتیبانی فروش (اقای رستمی)
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_8
داخلی 103
سبد گردانی (آقای اشتری)
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_7
داخلی 201
سبد گردانی (خانم باقرزاده)
موبایل 09037298168
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_37
داخلی 205
پشتیبانی فروش (خانم فاطمی)
موبایل 09304890560
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_32
داخلی 113
سبد گردانی (آقای یاراحمدی)
موبایل 09037236791
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_39
داخلی 203
درخواست تماس با واحد سبدگردانی
برای برقراری تماس با واحد سبدگردانی ، کلیک نمایید

در صورت نیاز به برقراری ارتباط با واحد سبدگردانی مهندس علیرضا محرابی ، کافی است فرم مندرج را پر نمایید ، کارشناسان ما در اسرع وقت با جنابعالی تماس میگیرند و آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

شماره تماس دفتر
شماره تماس دفتر