1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership)

الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership)

الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership)
لوگو علیرضا محرابی
الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership)
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership) می تواند توسط هنرمندان یا مشاغل برای تأیید صحت، تاریخ انتشار و مالکیت آثار یا قراردادهای خود استفاده شود. یک سند مالکیت همیشه با استفاده از توابع رمزنگاری به یک قطعه داده متصل می شود. این امر تغییر داده ها را پس از صدور گواهی غیرممکن می کند و اگر محتوا حتی با یک بیت تغییر کند، کل گواهینامه نامعتبر می شود. فقط افراد دارای کلید خصوصی مرتبط با امضا می توانند ثابت کنند که مالک هستند.

درباره الگوریتم اثبات مالکیت

الگوریتم اثبات مالکیت چیست

توانایی اثبات مالکیت بلاک چین در طیفی از دارایی‌های مختلف اساساً به لطف معرفی توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) است. برخلاف ارزهای دیجیتال قابل تعویض، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) بخش‌های منحصربه‌فردی از داده‌ها را در بلاک چین نشان می‌دهند. کاربران می توانند NFT ها را به عنوان دارایی بخرند، معامله و سرمایه گذاری کنند تا اینکه در زمان درست از آنها به عنوان وسیله ای برای معامله و مبادله استفاده کنند. همچنین، برخلاف ارزهای رمزنگاری شده که به واحدهای کوچکتر تقسیم می شوند، NFT ها دارایی های کاملی هستند که در یک تراکنش فروخته می شوند. (البته برخی استثناها با NFT های مالکیت کسری وجود دارد.)

بسیاری از مردم بر این باورند که یک NFT به اندازه یک تصویر JPEG کاربردی ندارد. با این حال، این کاملاً نادرست است. زیبایی NFT ها اثبات مالکیت بلاک چین یا اثبات اصالت با پشتوانه رمزنگاری و کمبود دیجیتال قابل اثبات است.

استانداردهای NFT امکان توکن کردن تقریباً هر چیزی را در بلاک چین فراهم می کند. به علاوه، هر قطعه از داده ها در بلاک چین پس از ورود غیرقابل تغییر می شود. این بدان معناست که سایر کاربران نمی توانند داده های موجود در زنجیره را تغییر دهند یا تنظیم کنند. به نوبه خود، با تأیید ریاضی اعتبار تراکنش‌های NFT، اثبات مالکیت یا صحت داده‌های بلاک‌چین رمزنگاری را ارائه می‌کند.

از سوی دیگر یکی از عناصر اصلی در حال تحول فناوری بلاک چین، مکانیسم‌های اجماع است. پس از توسعه روش‌های اثبات سهام (PoS) و اثبات کار (PoW)، مکانیسم‌های اجماع دیگری ایجاد شد. همانطور که در مقدمه گفته شد الگوریتم اثبات مالکیت نیز یک سیستم اجماع است که فقط به نهادهای مجاز اجازه می دهد تا تراکنش ها را در شبکه بلاک چین تأیید کنند.

ویژگی های فناوری بلاک چین

ویژگی های فناوری بلاک چین

علاوه بر مالکیت دیجیتال، بلاک چین دارای مجموعه ای از مزایای مطلوب است. این فناوری می تواند با استفاده از بلاک چین عمومی یا خصوصی کار کند. با زنجیره های عمومی، هر کسی، در هر کجا، می تواند تمام تراکنش های فعلی و گذشته را که در زنجیره اتفاق می افتد، مشاهده کند. 

الگوریتم اثبات مالکیت و اصالت دیجیتال به طور ایمن شفاف است و هش های رمزنگاری شده نشان دهنده آدرس کیف پول کاربران را نمایش می دهد. اینها به عنوان کلیدهای عمومی شناخته می شوند. تنها افرادی که به کلیدهای خصوصی مربوطه دسترسی دارند می توانند به داده های هش شده دسترسی داشته باشند و این موضوع، بلاک چین را به یکی از امن ترین فناوری های اشتراک گذاری داده تبدیل کند.

علاوه بر مالکیت دیجیتالی شفاف عمومی، فناوری بلاک چین کمیابی دیجیتالی قابل تأیید ریاضی یک دارایی را ارائه می دهد. کمیابی یک پیشنهاد ارزش کلیدی برای هر ارز یا دارایی کاهش تورم است. در بازار آزاد، کمبود (عرضه) و تقاضا برای یک دارایی، ارزش آن را تعیین می کند. بلاک چین سوابق قابل اعتماد، دقیق و غیرقابل اعتمادی از کمبود دیجیتال قابل تایید یک دارایی ارائه می دهد.

همچنین، بلاک چین یک فناوری بدون مجوز، بدون مرز و مقاوم در برابر سانسور است که از طریق یک شبکه جهانی از رایانه ها به نام گره ها کار می کند. این بدان معناست که هر کسی می‌تواند بدون در نظر گرفتن سن، عقیده، وضعیت یا موقعیت مکانی از الگوریتم اثبات مالکیت بلاک چین استفاده کند.

صنایعی که از الگوریتم اثبات مالکیت بلاک چین استفاده می کنند

اکنون می دانیم که چگونه بلاک چین می تواند مالکیت دیجیتال را بهبود بخشد. در زیر، در مورد صنایع مختلف که این فناوری را ادغام می کنند صحبت خواهیم کرد. به علاوه، در مورد فرصت‌های آینده برای صنایع بحث خواهیم کرد تا بتوانند کمبود دیجیتالی رمزنگاری و قابل اثبات محصولات خود را ارائه دهند.

مد و فشن

الگوریتم اثبات مالکیت در مد و فشن

صنعت مد و فشن به دلیل قربانی شدن به کالاهای لوکس تقلبی بدنام است و هر سال بیش از 30 میلیارد دلار برای خانه های مد گران قیمت هزینه دارد. بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، در سال 2019، تجارت تقلبی (در مد عادی) 3.3 درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است که بیش از 500 میلیارد دلار در سال است. معرفی فناوری بلاک چین می تواند این مشکل را بهبود بخشد.

به عنوان مثال، کالاهای طراح تگ های کد QR را معرفی می کنند که اثبات مالکیت بلاک چین را ارائه می دهند. مصرف کنندگان می توانند کد را اسکن کنند تا کالای خود را در برنامه یا زنجیره آن برند ثبت کنند. علاوه بر این، با کالاهای نسخه محدود، کمیابی دیجیتال رمزنگاری را ارائه می دهد. همچنین، برخی از طراحان مد جهانی در حال معرفی مجموعه توکن های غیرقابل تعویض (NFT) خود هستند. بر این اساس، طرفداران برندهای مد می‌توانند تعامل خود را به سطح بالاتری برسانند و طیف جدیدی از دارایی‌های NFT را ارائه می‌کنند که کمبود دیجیتال و اثبات مالکیت بلاک چین در متاورس را ارائه می‌دهد. برندهای مد معروفی که NFT ها را در محدوده خود ادغام می کنند عبارتند از Vogue، Gucci، Prada و Cartier.

موسیقی

الگوریتم اثبات مالکیت در موسیقی

در طول 30 سال گذشته، تبدیل شدن به یک نوازنده خودکفا یک حرفه دشوار شده است. این موضوع عمدتاً به دلیل کاهش شدید سود توسط مدیران، مروجین و غیره است. با افزایش جریان متمرکز اینترنتی، دزدی غیرقانونی موسیقی و حقوق مالکیت معنوی، منابع درآمدی در حال از بین رفتن هستند.

با این اوصاف، بلاک چین راه حل مناسب و عالی را ارائه می دهد. دیگر امکان دانلود غیرقانونی دزدان با الگوریتم اثبات مالکیت غیرقابل تغییر بلاک چین و محافظت رمزنگاری روی هر آهنگ وجود ندارد. علاوه بر این، نوازندگان می‌توانند هر بار که آهنگشان پخش می‌شود، حق‌الامتیاز آنی دریافت کنند. بعلاوه، بلاک چین می‌تواند شفافیت مالکیت دیجیتالی هنرمندان از آهنگ‌ها، ویدیوها و سایر خلاقیت‌های هنری را ارائه دهد.

هنر

الگوریتم اثبات مالکیت در هنر

وجود توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در صنعت هنر اغلب زمانی است که مقایسه JPEG ایجاد می‌شود. با این حال، ارزش یک نقاشی اغلب تحت تأثیر کمبود و هنرمند آن است. به عنوان مثال صدها هزار تصویر تقلبی از نقاشی مونالیزا در دسترس است اما با وجود این، آثار هنری تاریخی لئوناردو داوینچی همچنان ارزش خود را حفظ کرده است زیرا این اثر اصلی است. این یک واقعیت پذیرفته شده جهانی است که اثر هنری اصلی در موزه لوور پاریس نگهداری می شود. هر تصویر دیگری جعلی و بی ارزش است. فناوری بلاک چین ارزش جامعه کمیاب آنلاین را عملیاتی می کند و کمبود دیجیتال شفاف و قابل تأیید را در یک زنجیره عمومی ثابت می کند.

علاوه بر این، معرفی بلاک چین به صنعت هنر هم به نفع هنرمندان و هم برای مصرف کنندگان خواهد بود. صاحبان مغرور نقاشی‌های کمیاب می‌توانند از QR برای ثبت دارایی‌های خود استفاده کنند و سند مالکیت بلاک چین را ارائه دهند. این تغییر ناپذیر است و باعث شفافیت عمومی تاریخچه فروش می شود. به طور سنتی، هنرمندان برای فروش اولیه آثار هنری خود کمیسیون می گیرند. از آن به بعد، معاملات و حرکات کارشان دیگر در دسترس آنها نیست. با این حال، با استفاده از قراردادهای هوشمند با بلاک چین، هنرمندان می توانند درصدی از فروش اولیه و هر فروش آتی کار خود را دریافت کنند.

مالکیت دیجیتالی آثار هنری و کلکسیونی توسط هنرمندان به عنوان یک روند جهانی در حال رشد است زیرا جامعه به آرامی در حال تبدیل شدن به متاورس است. به این ترتیب، در طول آن زمان، مالکیت دیجیتالی دارایی‌ها با کمبود روشن و قابل تأیید به طور فزاینده‌ای رایج خواهد شد.

کلکسیون ها

بازار کلکسیون ها همچنین از ارائه الگوریتم اثبات مالکیت بلاک چین سود قابل توجهی می برد. بلاک چین می تواند فراهم کردن کمبود مشخص دیجیتال اقلام کمیاب و دارایی های کمیاب را آسان کند. علاوه بر این، بلاک چین فرصتی را برای قابلیت همکاری متقابل بازی ارائه می کند. کاربران می‌توانند کلکسیون‌های NFT را در یک برنامه خریداری کنند و سپس از دارایی مذکور در برنامه دیگری استفاده کنند یا آن را نمایش دهند. همچنین، فناوری بلاک چین طیف وسیعی از راه حل های همه کاره را برای مالکیت دیجیتال دارایی ها ارائه می دهد. این شامل کیف پول هایی مانند Web3 می شود، مانند کیف پول پیشرو مرورگر وب 3 MetaMask.

ورزش

الگوریتم اثبات مالکیت در ورزش

پس از اینکه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) سرفصل‌های صنعت بازی، هنر و موسیقی را به خود اختصاص دادند، اکنون پذیرش انبوه NFT در صنعت ورزش در حال ظهور است. کالاهای تقلبی ورزشی و تیمی یک مانع دشوار برای غلبه بر آن است که با چالش هایی مشابه صنعت مد مواجه است. با این حال، الگوریتم اثبات مالکیت می تواند راه حلی برای این موضوع ارائه دهد.

علاوه بر این، بلاک چین می‌تواند کمبود دیجیتالی قابل اثبات NFT های ارزشمند و دارایی‌های قابل مبادله را اضافه کند. علاوه بر این، شفافیت بلاک چین در این صنعت می‌تواند به ارقام حسابداری یک باشگاه، از جمله گزارش‌های درآمد و هزینه، گسترش یابد. تیم FC Real Bedford UK اخیرا توسط Nakamoto 11 Ltd خریداری شد. این شرکت استراتژی‌های بی‌سابقه‌ای مانند انتشار گزارش درآمد خود در بلاک چین را ارائه می‌کند.

مشاور املاک

مشاور املاک

الگوریتم اثبات مالکیت (Proof of Ownership) بر روی بلاک چین در نهایت نیاز به مشاوران املاک و مستغلات را برطرف می کند. این موضوع به این دلیل است که تمام اطلاعات لازم به طور تغییرناپذیر در بلاک چین ذخیره می شود. با استفاده از این فناوری پیشرفته، مردم می توانند خانه های خود را به عنوان NFT در بلاک چین توکن کنند. به این ترتیب، یک بازار مسکن همتا به همتا احتمالاً با تکامل مالکیت دیجیتال با فناوری‌های سطح بعدی پدیدار خواهد شد.

فناوری بلاک چین فرصت جدیدی را برای خرید املاک و مستغلات در خارج از کشور فراهم می کند. همچنین، خریدارانی که برای اولین بار اقدام به خرید ملک می‌کنند، می‌توانند بدون استرس و دردسر مشاوران املاک یا وکلا، ملک در خارج از کشور را انتخاب کنند. قراردادهای هوشمند می توانند یک حساب امانی غیرمتمرکز ایجاد کنند که فقط با دریافت کل مبلغ درخواستی می تواند مالکیت اسناد زمین را منتقل کند. به علاوه، معرفی سند مالکیت بلاک چین در صنعت املاک و مستغلات، دادن یا فروش خانه خود را به یکی از اقوام یا دوستان نزدیک آسان‌تر می‌کند.

مدیریت زنجیره تامین

الگوریتم اثبات مالکیت در مدیریت زنجیره تامین

صنعت مدیریت زنجیره تامین بخش های مختلفی را در خط کار پوشش می دهد. همچنین، زنجیره تامین در طیف وسیعی از صنایع مختلف یافت می شود. مزایای ادغام بلاک چین حتی از ابتدای زنجیره تامین آشکار است و الگوریتم اثبات مالکیت مواد خام را به زنجیره بلوکی ارائه می دهد. این یک لایه اضافی از کنترل کیفیت را درست از ابتدای خط کار اضافه می کند.

غذا: در صنایع غذایی، دستگاه‌های بلاک چین و اینترنت اشیا (IoT) می‌توانند کنترل دمای قابل اعتمادی را برای مواد غذایی در حمل و نقل فراهم کنند. به علاوه، قراردادهای هوشمند می‌توانند مدیریت موجودی کالاها را با نظارت بر تاریخ «استفاده» و «فروش» و مبدا غذا تعیین کنند. همچنین، بلاک چین می تواند مالکیت دیجیتالی شفاف مزارع سبزیجات یا گوشت را از طریق کدهای QR به مصرف کنندگان نهایی ارائه دهد.

مراقبت‌های بهداشتی: در آینده، صنعت مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند سوابق پزشکی را با سند مالکیت بلاک چین ارائه دهد. بیماران می توانند تاریخچه پزشکی خود را به عنوان یک توکن غیرقابل تعویض (NFT) ایجاد کنند و مالکیت دیجیتال واقعی داشته باشند. به این ترتیب، پزشکان عمومی (GPs)، متخصصان و جراحان می توانند کلیدهای خصوصی امن برای دسترسی به داده ها را دریافت کنند. در نتیجه ارتباط و کارایی بین کارکنان، بخش ها و بیمارستان ها به شدت افزایش می یابد.

خدمات مشتری: صنعت خدمات مشتری به طور بالقوه می تواند به طور غیرمستقیم از الگوریتم اثبات مالکیت منتفع شود. افزایش کارایی دسترسی و ارتباطات چندین پایگاه داده به دلیل الگوریتم اثبات مالکیت بلاک چین در سراسر زنجیره تامین، رفع نگرانی های مشتری را بسیار آسان تر می کند. بعلاوه، کارکنان خدمات مشتری می توانند دسترسی یکپارچه، قابل همکاری و ایمن به پایگاه های داده مختلف در سراسر زنجیره تامین داشته باشند.

چگونه مالکیت دیجیتالی یک دارایی دیجیتال در بلاک چین نشان داده می شود؟

مالکیت دیجیتالی یک دارایی دیجیتال در بلاک چین

هر تراکنش در یک بلاک چین شبیه حکاکی روی سنگ است. تغییر ناپذیر است، یک تراکنش برای همیشه از نظر ریاضی هش می شود و از نظر رمزنگاری در میان میلیون ها تراکنش دیگر در هم تنیده می شود. همچنین، با استفاده از کاوشگر بلوک بومی زنجیره، تراکنش ها به صورت عمومی در دسترس و قابل مشاهده هستند.

یک بلوک کاوشگر می تواند تمام اطلاعات مربوط به تراکنش را در یک بلاک چین ارائه دهد. هر بلاک چین کاوشگر بلوک خود را دارد. بلوک های کاوشگر را می توان به عنوان یک ابزار جستجو در نظر گرفت که اطلاعاتی در مورد تراکنش های خاص درخواست می کند. هر بلوک کاوشگر کمی متفاوت است اما کاربران می‌توانند بر اساس آدرس کیف پول، آدرس توکن یا هش تأیید تراکنش با اکثر کاوشگرها جستجو کنند. بر این اساس، هر کسی می‌تواند کمبود دیجیتال یک توکن را تأیید کند. همچنین، هر کسی می‌تواند مالکیت دیجیتال عمومی دارایی‌های خاص را بررسی کند.

در زیر، چند نمونه مختلف از کاوشگرهای بلوک در بلاک چین های مختلف را فهرست می کنیم:

  • اتریوم: etherscan.io
  • زنجیره هوشمند بایننس: bscscan.com
  • آوالانچ: avascan.info، snowtrace.io
  • سولانا: solscan.io، solanascan.io
  • کاردانو: cardanoscan.io، adaex.org

علاوه بر کاوشگرهای بلوک عمومی، برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) افزایش یافته است که ابزار و فضا را برای انعطاف‌پذیری اجتماعی مالکیت دیجیتالی کاربران از NFT ارائه می‌دهند. این موضوع احتمالاً با تقاضای فزاینده دارندگان NFT که می‌خواهند دارایی‌های جدید خود را به نمایش بگذارند ادامه یابد.

نتیجه گیری 

فناوری بلاک چین راه حلی عالی برای ارتقاء مالکیت دیجیتال به سطح بعدی ارائه می دهد. الگوریتم اثبات مالکیت بلاک چین با ارائه شفافیت، تمرکززدایی و امنیت رمزنگاری در طیف وسیعی از صنایع مختلف اعمال می شود. این شامل صنایع مد، ورزش، موسیقی و مدیریت زنجیره تامین می شود. علاوه بر این، بلاک چین کمبود دیجیتال دارایی های قابل تایید ریاضی را به کاربران ارائه می دهد و صنایع تقلبی را بهبود می بخشد.

علاوه بر این، بلاک چین را می توان به طور مشابه در بخش انرژی اعمال کرد. به عنوان مثال، به جای اثبات مالکیت، استفاده از بلاک چین می تواند اثبات هزینه انرژی را ارائه دهد. موارد استفاده احتمالی برای بلاک چین بی پایان است!

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com