1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. بلاکچین
  4. بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین

بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین

بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین
لوگو علیرضا محرابی
بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین
بلاکچین

صنعت بلاک چین و web3 دارای انواع اکوسیستم‌ هایی هستند که هر کدام به روش خاص خود به موفقیت صنعت بلاک چین کمک می‌کنند و حضور آنها کمابیش ضروری تلقی می‌ شود. پل بلاک چین یکی از این موارد است که در سیستم ارزهای دیجیتال نقش مهمی دارد. پروژه‌ های مختلفی هم تحت همین عنوان به کاربران خدمات می‌دهند و عده‌ ای تصمیم می‌گیرند از آنها استفاده کنند. بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین کدامند و چگونه می‌توان بهترین مورد ممکن را پیدا کرد؟ در این مطلب بهترین آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

پروژه‌ های پل بلاک چین

به طور کلی هر روز که می‌گذرد بلاک چین به طور مداوم گسترش پیدا می‌کند و در کنار آن خدمات جدیدی ارائه می‌شود. با وجود بیش از ۱۲۵ شبکه بلاک چین، باور به این‌ که هیچ راهی برای فعال کردن ارتباط بین شبکه‌ ها وجود ندارد، ممکن نیست. بنابراین، پل‌ های بلاک چین متقاطع به عنوان یک راه‌ حل امیدوار کننده برای فعال ‌سازی تعاملات بین دو شبکه بلاک چین ظاهر شده‌اند. این مطلب می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین را شناسایی کنید و با این مفهوم بهتر آشنا شوید. قبل از معرفی بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین، بد نیست به مفهوم کلی این سیستم بپردازیم.

پل بلاک چین چیست؟

بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین

قبل از این که بخواهید لیستی از پل‌ های زنجیره‌ ای را بررسی کنید، ضروری است که بدانید مفهوم آن چیست. پل بلاک چین نوعی پروتکل به حساب می‌آید که چند بلاک چین را به یکدیگر متصل می‌کند و به انتقال پیدا کردن داده‌ها بین آنها کمک می‌کند. به عبارتی دیگر، کاربران به کمک این بستر می‌توانند با شبکه‌های دیگر هم ارتباط داشته باشند و از دارایی خود خارج از زنجیره‌ ی اصلی استفاده کنند. اطلاعات رمزارزها و NFT ها هم از طریق این پل تبادل پیدا می‌کند و جریانی میان شبکه‌ ها ایجاد می‌شود. وجود این پل باعث کاهش یافتن هزینه و صرفه جویی در زمان می‌ شود و به طور کلی فرایند را آسان می‌کند.

پل‌ های بلاک چین متقاطع راه‌ حلی نوآورانه برای ایجاد پل بین دو شبکه بلاک چین متمایز است که نتیجه‌ی آن آسان شدن تبادل اطلاعات و دارایی‌ ها به شمار می‌آید. پل‌ های زنجیره‌ ای ابزاری ضروری برای تبادل دارایی‌ ها و داده‌ ها در شبکه‌ های بلاک چین مختلف هستند. با ساخت یک پل زنجیره‌ای متقابل، می‌توانید از انتقال آسانتر وجوه و دسترسی به سایر عملکردها بدون هیچ گونه نقصی در شبکه‌ های بلاک چین مورد نظر خود اطمینان حاصل کنید.

طرح کلی بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین متقاطع در حال حاضر یک نیاز ضروری برای کاربران کریپتو و web3 به حساب می‌آید. پل‌ های بلاک چین می‌توانند مزایای قابل توجهی مانند تجربه کاربری بهتر و فرصت‌های بیشتر برای دستیابی به بهره وری دارایی را تضمین کنند. علاوه بر این، پل‌ های بلاک چین همچنین می‌توانند از توانایی توسعه‌دهندگان برای قابل دسترس بودن نقدینگی در پلتفرم‌ های مختلف اطمینان حاصل کنند.

اهمیت پل بلاک چین

آشنایی با بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین

اول از همه باید بدانید که پل‌ های رمزنگاری متقابل زنجیره‌ ای، یک طرفه هستند و تنها به ارسال دارایی‌ ها به یک شبکه بلاک چین کمک می‌کنند. شما همچنین می‌توانید پل‌ های دو طرفه چند زنجیره‌ای را برای فعال کردن انتقال دارایی دو طرفه بین دو زنجیره پیدا کنید. مبادله زنجیره‌ای متقابل می‌تواند با ایجاد مشتقات مصنوعی برای دارایی‌های موجود در زنجیره اصلی برای اطمینان از سازگاری با زنجیره مقصد کار کند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید اتریوم را به زنجیره بایننس منتقل کنید، پل یک توکن برای اتریوم در قالبی سازگار با فرمت BEP-20 ایجاد کرده و آن را به کیف پول کاربر ارسال می‌کند.

در نتیجه، کاربران می‌توانند از سرعت بالا، مقیاس ‌پذیری و همچنین مزایای کم ‌هزینه در زنجیره‌ های دیگری که می‌ توانند پیدا کنند، نهایت استفاده را ببرند. همچنین برنامه‌ های غیرمتمرکز می‌توانند عملکردهای خود را با دسترسی به ویژگی‌ های برتر در سایر بلاک چین‌ های محبوب بهبود بخشند. توسعه دهندگان همچنین می‌توانند در چندین پلتفرم بلاک چین با داشتن اطمینان از کیفیت بهتر برنامه‌ های غیرمتمرکز، همکاری کنند.

بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین کدامند؟

پل‌های بلاک چین ارزش قابل توجهی را در خدمات قابل دسترسی توسعه‌ دهندگان و کاربران بلاک چین ارائه می‌کند. یک طرح کلی از بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین می‌تواند به شما در انتخاب گزینه ایده‌آل با توجه به نیازتان کمک کند. یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال، بیت کوین، از WBTC به عنوان پل استفاده می‌کند. این ویژگی به تبدیل بیت کوین به توکن ERC-20 کمک می‌کند که در شبکه‌های مختلف بلاک چین قابل قبول است. با این حال بیت کوین ویژگی‌های برنامه‌‌ریزی قرارداد هوشمند را ندارد. این مسئله اتریوم را به گزینه‌ای برتر برای توسعه دیفای، NFT و dApp تبدیل می‌کند.

پل‌های بلاک چین می‌توانند به ارائه‌ی پشتیبانی از انواع مختلف بلاک چین کمک کنند؛ البته با سطوح مختلف پشتیبانی از یک ارائه ‌دهنده به دیگری. برترین پل‌ های زنجیره‌ای می‌توانند به انتقال ارزش قراردادهای هوشمند، NFTها و توکن سازی خارج از بلاک چین اتریوم به شبکه‌ های مختلف کمک کند. در ادامه، برخی از بهترین پروژه‌ های بلاک چین را معرفی می‌کنیم.

۱- پل بایننس (Binance Bridge)

پل بایننس در بلاک چین

در این لیست، اولین انتخاب در میان بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین متقابل به پل محبوب Binance اشاره می‌شود. این پل، یک گزینه قابل اعتماد برای فعال کردن انتقال دارایی‌ ها از اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس به حساب می‌آید. پل بایننس به عنوان یک پل زنجیره هوشمند Ethereum-Binance می‌تواند به هر کسی در تبدیل توکن‌ های رمزنگاری شده به فرمت‌ های سازگار با زنجیره بایننس چین و BSC کمک کند. همچنین، این بستر می‌تواند به تبدیل توکن‌ ها به فرمت‌ های سازگار با اتریوم کمک کند. پل بایننس از تبدیل توکن‌ های ERC-20 و همچنین چند کوین دیگر در شبکه‌های مختلف پشتیبانی می‌کند. برخی از کوین‌های پشتیبانی شده در پل بایننس عبارتند از XRP، ONT، LINK، XTZ، DOT و ATOM.

کار پل بایننس به عنوان یکی از بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین به راحتی قابل درک است و در نتیجه امکان استفاده بهتر کاربران از آن را فراهم می‌کند. پس از دریافت درخواست انتقال توکن، این پل توکن‌های ETH را بسته بندی کرده و به فرمت‌ BEP تبدیل می‌کند. پس از تکمیل تبدیل، توکن‌ها می‌توانند به عنوان توکن‌های بومی BEP-20 در فعالیت‌های مبادله و سهام در پروتکل‌های مختلف در اکوسیستم زنجیره هوشمند Binance پیاده سازی شوند.

برای کسب اطلاعاتی در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

جالب است بدانید فرآیند تبدیل ساده بوده و می‌ تواند در عرض چند دقیقه برای پل زدن توکن‌ ها در بین شبکه‌ ها تکمیل شود. جالب اینجاست که پل بایننس یک انتخاب منحصر به فرد در لیست پل‌ های بلاک چین به حساب می‌آید زیرا کارمزد تراکنش دریافت نمی‌کند. کاربران فقط باید گس فی را در شبکه‌های بلاک چین مبدا و مقصد بپردازند. علاوه بر این، رابط Binance Bridge برای هر کاربری بدون نیاز به حساب بایننس قابل دسترسی است.

۲- پل آوالانچ (Avalanche Bridge)

پل آوالانچ در بلاک چین

مورد بعدی در میان بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین، پل آوالانچ است. آوالانچ یک پل بلاک چین متقابل دو جهته به شمار می‌رود که بین شبکه‌های بلاک چین آوالانچ و اتریوم کار می‌کند. پل Avalanche می‌تواند انتقال یکپارچه‌ دارایی‌ها را بین دو شبکه امکان ‌پذیر کرده و در نتیجه به رشد پل کمک کند. پل Avalanche یکی از بهترین پل‌ های زنجیره‌ای است که صنعت کریپتو در حال حاضر دارد و شما می‌توانید آن را به واسطه‌ی کارکرد مناسب تایید کنید. این بستر با استفاده از ChainBridge و ChainSafe کار کرده و انتقال دو طرفه توکن‌های رمزنگاری و همچنین NFTها را امکان پذیر می‌کند. کاربران قادر هستند درخواست تعویض زنجیره متقابل یا استفاده از توکن‌های ERC-20 در اکوسیستم dApp Avalanche را داشته باشند. تنها کاری که باید انجام شود این است که توکن‌ های مورد نظر در قرارداد هوشمند ChainBridge سپرده و قفل شود.

پس از سپرده گذاری و قفل شدن دارایی‌ ها، پل یک طرح پیشنهادی ایجاد کرده و آن را به رله ارسال می‌کند. رله‌ های روی پل Avalanche مانند Avascan، Protofire، POA Network و Hashquark روی تضمین امنیت پل کار می‌کنند. رله‌ها پیشنهاد را با داده‌های موجود در زنجیره آوالانچ مقایسه کرده و از فرآیند رای ‌گیری برای تایید یا رد پیشنهاد استفاده می‌ کنند. با اطمینان از فرآیند رای گیری، آوالانچ از امنیت اضافی در انتقال دارایی‌ ها استفاده می‌کند.

۳- پل سیناپس (Synapse Bridge)

پل سیناپس یکی از پروژه های بلاک چین

اخیرا توجه زیادی به پل سیناپس جلب شده و افرادی آن را بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین می‌دانند. این یک پروتکل منحصر به فرد لایه غیرمتمرکز به حساب می‌آید که بر روی فعال کردن قابلیت همکاری زنجیره‌ای در اکوسیستم دیفای متمرکز شده است. دو عنصر مهم در پروتکل عبارتند از Synapse AMM و Synapse. پل سیناپس با اتصال زنجیره‌های بلوکی از طریق یک پروتکل پیام‌ رسانی متقابل قابل تنظیم، با پشتیبانی از قرارداد هوشمند، دارایی‌های متعدد و بسیاری از قابلیت‌های دیگر کار می‌کند.

پل سیناپس می‌تواند انتقال یکپارچه توکن‌ها و رمزارزها را در بین شبکه‌های زنجیره بلوکی متعدد تسهیل کند. برخی از بلاک چین‌ های محبوبی که توسط پل سیناپس پشتیبانی می‌شوند عبارتند از Avalanche، Polygon، Arbitrum، Binance Smart Chain، Harmony، Fantom و Boba.

قابلیت‌ های سیناپس باعث شده تا این بستر به عنوان یکی از بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین شناخته شود. یکی از این ویژگی‌ها، تسهیلات مبادله زنجیره‌ای بدون انتشار یافتن استیبل کوین‌ ها در شبکه‌ های مختلف بلاک چین به حساب می‌آید. زیرساخت پل سیناپس دارای اعتبار دهنده‌های محاسباتی چند جانبه است که مسئول امنیت پل هستند. در عین حال، اعتبار سنجی‌ ها همچنین می‌توانند به رویدادهای مختلف در شبکه‌های بلاک چین مرتبط با Synapse پاسخ دهند.

۴- پل مولتی‌ چین یا چند زنجیره‌ای (Multichain Bridge)

پل مولتی‌ چین از پروژه های پل بلاک چین

این پروتکل قبلا تحت عنوان Fantom Anyswap شناخته می‌ شد و در حال حاضر یک پروتکل پل بلاک چین برای ارائه یک جریان انعطاف پذیر از داده‌ها و دارایی‌ ها در بین شبکه‌ های متعدد عمل می‌کرد. نکته جالب توجه پل Multichain به عنوان یکی از بهترین پروژه‌ های پل‌ بلاک چین، پشتیبانی از چندین نوع توکن است. علاوه بر این، از چندین شبکه از جمله بیت کوین، Terra، Polygon، Clover، BNB Chain، Avalanche و Optimism هم پشتیبانی می‌کند. زمان پردازش پل مولتی‌ چین بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه متغیر است و در نتیجه تبدیل سریعتر را تضمین می‌کند. علاوه بر این، قابلیت همکاری مقرون به صرفه را با کارمزد تراکنش ۰.۰۱٪ ممکن می‌سازد.

۵- پل پالیگان (Polygon Bridge)

پل پالیگان در بلاک چین

یکی دیگر از بهترین پلتفرم‌ ها در میان پروژه‌ های پل‌ بلاک چین، پالیگان شمرده می‌شود. این پل محبوب برای انتقال NFT ها و توکن‌های ERC به زنجیره جانبی Polygon مورد استفاده قرار می‌گیرد. پالیگان دارای دو نوع پل مجزا تحت عنوان پل پلاسما و پل اثبات سهام است. جالب است بدانید این دو پل قادر هستند به انتقال دارایی‌ ها بین اتریوم و پالیگان کمک کنند؛ البته با زیرساخت امنیتی منحصر به فرد. به عنوان مثال، پل PoS از اجماع اثبات سهام برای امنیت استفاده می‌کند و برای انتقال توکن‌ های استاندارد ETH و ERC مفید است.

از سوی دیگر، پل پلاسما با استفاده از راه حل مقیاس پذیری، مزایای امنیتی بیشتری را ارائه می‌دهد. در واقع، می‌تواند امکان انتقال توکن‌ های ETH، ERC-721، ERC-20 و MATIC را فراهم کند. عده‌ای مهمترین دلیل برای انتخاب پل پالیگان را اطمینان از هزینه‌ی پایین گس فی آن می‌دانند. علاوه بر این، پل پالیگان هیچ پروتکل شخص ثالثی را شامل نمی‌شود. به همین دلیل است که پردازش‌ ها سریعتر انجام شده و در زمان کاربران صرفه جویی می‌شود.

۶- پروتکل تزوس (Tezos Wrap Protocol)

پروتکل پل تزوس در بلاک چین

در لیست بهترین پروژه‌ های پل بلاک چین، نوبت به پروتکل تزوس رسیده است. این پل بلاک چین، یک بستر غیرمتمرکز، بدون مجوز و دو جهته برای تسهیل انتقال دارایی‌ ها بین شبکه‌ های بلاک چین اتریوم و تزوس به حساب می‌آید. پل تزوس به بسته بندی توکن‌های ERC-20 در استاندارد FA2 برای استفاده از آن‌ها در اکوسیستم بلاک چین Tezos کمک کرده و بسیار کاربردی است. این پروتکل قادر است به دارندگان توکن ERC-20 کمک کند تا از مزایای مقیاس ‌پذیری، هزینه‌های تراکنش کمتر و سرعت شبکه بهتر استفاده کنند. علاوه بر این، پروتکل تزوس همچنین از بسته بندی توکن‌های ERC-721 پشتیبانی کرده و در نتیجه انعطاف پذیری را برای انتقال NFT‌ ها ارائه می‌دهد.

۷- پل سلر سی‌ (Celer cBridge)

سلر سی پل بلاک چین

پل سلر سی از دیگر پل‌ های محبوب بلاک چین به حساب می‌آید که مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پلتفرم از شبکه‌‌های مختلفی از جمله اتریوم، پالیگان، سلو (Celo)، فانتوم (Fantom)، آوالانچ، آئورا (Aurora)، هارمونی (Harmony)، مون ریور (Moonriver)، بایننس چین (BNB Chain)، اوپتیمیسم (Optimism) پشتیبانی کرده و همچنین رمزارزهای تتر (USDT)، یو‌اس‌دی کوین (USDC‌)، اتریوم (ETH) و دلار بایننس (BUSD) را پشتیبانی می‌کند. این طور که توسعه‌ دهندگان و وب سایت این پل ادعا می‌کند، سلر سی یک پل چند زنجیره‌ای و چند لایه‌ای به حساب می‌آید که انتقال‌ ها را به صورت فوری انجام داده و کمترین هزینه‌ را برای کاربر به همراه دارد.

سخن پایانی

اهمیت پل‌های رمزنگاری برای بهبود قابلیت‌های بی‌نظیر بلاک چین می‌تواند پیامدهای گسترده‌ تری برای ظهور web 3 و پیشرفت آن داشته باشد. لازم به ذکر است که به غیر از لیستی که از آن نام برده شد، پل‌های دیگری هم هستند که در دنیای بلاک چین حضور دارند و می‌توانند مزایای زیادی داشته باشند. برای موفقیت در این بستر، پیشنهاد می‌شود شروع به یادگیری بیشتر در مورد پل‌ های زنجیره‌ای و نحوه ایفای نقش مهم آن‌ها در پروتکل‌های دیفای کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

1 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com