1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. سرمایه گذاری
  4. ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
ETF بیت کوین چیست؟
سرمایه گذاری

ETF بیت کوین صندوق‌های قابل معامله در مبادلات هستند که قیمت بیت کوین را از طریق مشتقات، بازارهای نقدی یا مالکیت بیت کوین دنبال می‌کنند. آن‌ها افراد را قادر می‌سازند تا وجوه خود را به بیت کوین اختصاص دهند؛ بدون این‌ که نیازی به استفاده از صرافی ارزهای دیجیتال داشته باشند و در عین حال اهرمی برای قیمت آن ارائه می‌دهند. چنین ETF هایی طراحی شده‌اند تا سرمایه گذاران خرده فروشی بیشتری را قادر سازند تا پس انداز خود را بدون هیچ زحمتی برای خرید مستقیم ارز دیجیتال به بیت کوین اختصاص دهند. این صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیاز به وجوه بیش از حد و رویه‌های امنیتی را حذف کرده و در عین حال نوعی سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کنند که از قبل برای سرمایه‌گذاران آشناست. می‌توان چنین ETF‌هایی را در بورس اوراق بهادار معامله کرد.

معرفی ETF بیت کوین

ETF بیت کوین چیست؟

به طور کلی ETF بیت کوین در یک صرافی سنتی به جای صرافی ارزهای دیجیتال معامله می‌شوند. از نظر تئوری، بیت کوین توسط شرکت خریداری شده، به اوراق بهادار تبدیل می‌شود و در بورس فروخته یا به معامله می‌رسد. با این حال، کمیسیون امنیت و مبادلات همچنان این پیشنهادات را رد می‌کند. هیچ ETF ارز دیجیتالی وجود ندارد که مستقیما یک سکه زیربنایی را نشان دهد. در حال حاضر، دارایی‌های اساسی در ETF بیت کوین به قراردادهای آتی بیت کوین معامله شده در بورس کالای شیکاگو مرتبط هستند.

اولین مفهوم برای ETF بیت کوین مدت کوتاهی پس از این که سرمایه گذاران و کارگزاران متوجه شدند که قیمت بیت کوین روند صعودی دارد و ارز دیجیتال محبوب‌تر می‌شود، ظهور کرد. مهمتر از همه، به نظر می‌رسید به واسطه‌ی Bitcoin ETF فرصتی برای کسب بازده از خرید و فروش بیت کوین وجود دارد. پس از آن با افزایش قیمت بیت کوین به بالای چند هزار دلار، سرمایه گذاران خرد و متوسط فرصت سرمایه گذاری مستقیم در بیت کوین را از دست دادند. کارگزاری‌ها در پاسخ به تقاضا برای دسترسی سرمایه گذاران به بیت کوین، شروع به طراحی صندوق‌های قابل معامله در مبادلات بیت کوین کردند. مدتی بعد درخواست‌ها با کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) برای تایید در سال ۲۰۱۳ با برادران وینکلووس آغاز شد.

در یک صندوق قابل معامله در بورس که سهام را ردیابی می‌کند، سهام توسط صندوق خریداری می‌شود. این‌ها دارایی های صندوق هستند و شرکتی که آن‌ها را خریداری کرده است، سهام کسری شده را در بورس عرضه می‌کند که تقریبا ۲۴ ساعت در روز و هفت روز در هفته معامله می‌شود. یک ETF بیت کوین با پیروی از این ساختار، نیاز به خرید و نگهداری بیت کوین دارد. سپس سهام کسری از دارایی‌ های خود را در بورس عرضه می‌کند که می‌تواند مشابه یک ETF سنتی معامله شود.

ETF بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

ETF بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

Bitcoin ETF به معنای یک صندوق قابل معامله در مبادلات است که عمدتا در بیت کوین، ارز دیجیتال اصلی سرمایه گذاری می‌کند. سرمایه گذاری در چنین ETFای بدون نیاز به سرمایه گذاران برای دانستن نحوه عملکرد این ارز دیجیتال، اهرمی را برای قیمت بیت کوین ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تنوع را برای سرمایه گذاران فراهم می‌کند زیرا ETFها می‌توانند دارایی‌های متعددی را نگهداری کنند. در مورد چنین ETFهایی، قیمت هر سهم با قیمت بیت کوین در نوسان است. بنابراین اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، قیمت واحد ETF هم افزایش پیدا می‌کند و بالعکس. با این اوصاف، باید به خاطر داشته باشید که ETF بیت کوین به جای معامله در یک صرافی ارز دیجیتال، در بورس اوراق بهادار مانند بورس نیویورک (NYSE) و بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX) معامله می‌شود.

ETF بیت کوین توسط شرکتی مدیریت می‌شود که بیت کوین واقعی را خریداری و نگهداری می‌کند. قیمت به بیت کوینی که در صندوق نگهداری می‌شود متصل می‌شود. شرکت ETF را در بورس اوراق بهادار سنتی فهرست می‌کند و شما به عنوان سرمایه گذار، ETF را مانند هر سهام دیگری معامله می‌کنید. ETFهای بیت کوین همچنین انواع جدیدی از فرصت‌های معاملاتی را ارائه می‌دهند؛ از جمله فروش کوتاه که در آن سرمایه گذاران می‌توانند روی بیت کوین ترید انجام دهند. جالب است بدانید برخی تفاوت‌های کلیدی نیز بین Bitcoin ETF و سایر ETFها وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

تفاوت ETF بیت کوین و سایر ETFها

تفاوت ETF بیت کوین و سایر ETFها

اول، برخی از ETFها مانند آن‌هایی که S&P500 را دنبال می‌کنند، نشان دهنده سهام هستند، بنابراین از سود سهامی که هر شرکت در ETF به سهامداران خود می‌پردازد، کاهش می‌یابد. وقتی تسلا سود سهام پرداخت می‌کند و شما در یک ETF که شامل تسلا می‌شود سهام دارید، سود سهام (به میزان کمتر) دریافت می‌کنید. بیت کوین غیرمتمرکز است، بنابراین با ETF بیت کوین این اتفاق نمی افتد.

دوم، درست مانند سایر ETFها، باید به شرکت ارائه دهنده ETF هزینه پرداخت کنید اما با ETF بیت کوین، بخشی از هزینه‌های شما صرف پرداخت هزینه‌های نگهداری و مدیریت برای خرید و ذخیره بیت کوین می‌شود که زیربنای ETF است.

برای درک نحوه عملکرد چنین ETFهایی می‌توان نکات زیر را مرور کرد.

  • ETF با دلالان بزرگی که به عنوان نمایندگان مجاز صندوق عمل می‌کنند، قراردادهای قانونی منعقد می‌کند. سپس نمایندگی‌های مجاز، بلوک‌ های بزرگ سهام را به صورت مستقیم از صندوق قابل معامله در بورس می‌خرند و آن‌ها را به سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی در بورس تحویل می‌دهند.
  • به طور معمول سرمایه‌ گذاران سهام را در محدوده قیمتی مشخصی که به صورت تقریبی ارزش پایه دارایی صندوق به حساب می‌آید، خریداری کرده و می‌فروشند. با این حال، عدم تعادل عرضه و تقاضا می‌تواند منجر به نوسانات قیمتی نامنظم شود. به عبارتی دیگر اگر تعداد سفارش‌های فروش بیشتر از سفارش‌های خرید باشد، دلال‌ها سعی می‌کنند معاملات را مدیریت کنند. علاوه بر این، اگر سهام معامله‌گران سهام ETF بیش از حد بزرگ شود، آن‌ها می‌توانند سهام را با آن صندوق قابل معامله در بورس بازخرید کنند. این مسئله می‌تواند باعث فروش دارایی‌های اساسی شود.

اهداف ETF بیت کوین

اهداف ETF بیت کوین

ETF بیت کوین در شکل فعلی خود و شکل مورد نظر بسیاری از سرمایه گذاران، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به افراد بیشتری اجازه می‌دهد تا بدون هزینه‌های لازم و دردسرهای خرید آن‌ها، در بیت کوین سرمایه گذاری کنند. آن‌ها نیاز به رویه‌های امنیتی و وجوه بیش از حد را از بین می‌برند و در عین حال یک نوع سرمایه گذاری آشنا را ارائه می‌دهند.

امنیت

در حالی که شما از نظر فنی، ارز دیجیتال در کیف پول خود ندارید، کلیدهای امنیتی دارید که باید از آن‌ها محافظت کنید. اگر ارز دیجیتال خود را از طریق صرافی خریداری می‌کنید، می‌توانید انتخاب کنید که کلیدهای خود در آن صرافی در صورتی که همچنین سرویسی را ارائه می‌دهد، ذخیره شود. با این حال، کیف پول‌ها و صرافی‌ها را می‌توان هک کرد و کلیدها را دزدید. این مسئله به این معنی است که ارز دیجیتال شما می‌تواند به سرقت برود و امنیت آن پایین است. با استفاده از چندین روش می‌توانید کلیدهای خود را به صورت آفلاین ذخیره کنید اما هیچ یک از این روش‌ها به صورت کامل و صد در صد ایمن یا تضمین شده نیستند. یک ETF شما را ملزم نمی‌کند که هیچ ارز دیجیتالی داشته باشید، کلیدها را با خیال راحت ذخیره کنید یا کلیدها را بین انواع مختلف ذخیره‌سازی به عقب و جلو ببرید. در واقع، شما سهام‌ دار صندوق هستید که این موضوع خطرات ذخیره‌سازی کلیدها را برای شما به همراه دارد.

قیمت‌های بالا

یکی از مهم‌ترین موانع برای سرمایه گذاران متوسط، قیمت است. بیت کوین (BTC) مدت کوتاهی پس از فهرست شدن ETF بیت کوین در NYSE، رکورد نزدیک به ۶۹۰۰۰ دلار در هر BTC را ثبت کرد. طی ماه‌های جدید، قیمت آن شروع به کاهش یافتن کرد و به نزدیک به ۳۵۰۰۰ دلار رسید. بنابراین حتی در قیمت‌های پایین، سرمایه‌گذاران خرد ممکن است دارایی لازم برای خرید ۱ بیت کوین را نداشته باشند. یک ETF به شما این امکان را می‌دهد تا با توجه به بودجه، میزان تحمل ریسک و اهداف سرمایه‌گذاری، در معرض BTC قرار بگیرید.

برای کسب اطلاعات در زمینه دوره دکس تریدینگ، بر روی لینک کلیک کنید.

درک بهتری از ETFها وجود دارد

شاید مهمتر از همه ETFها در سراسر جهان سرمایه گذاری بسیار بهتر از ارزهای رمزنگاری شده شناخته شوند. حتی با محبوبیت فزاینده‌ای سکه‌ها و توکن‌ های دیجیتال، پیچیده‌تر می‌‌شوند. بنابراین اگر شما فقط علاقه مند به مشارکت در سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستید، یک ETF به شما امکان می‌دهد به جای یادگیری در مورد بلاک چین، استخراج، صرافی‌های غیرمتمرکز، دفتر کل توزیع شده، ذخیره سازی کلید و ارز دیجیتال، روی تجارت دارایی که قبلا درک کرده‌اید، تمرکز کنید.

مزایای ETF بیت کوین

مزایای ETF بیت کوین

راحتی را فراهم می‌کند

تخصیص وجوه به ETFهای این چنینی، اهرمی را برای قیمت ارز دیجیتال بدون نیاز به دانستن نحوه عملکرد دارایی دیجیتال توسط سرمایه گذاران ارائه می‌دهد. علاوه بر این، با انتخاب این گزینه سرمایه گذاری، شخص مجبور نیست ریسک‌ های مربوط به مالکیت مستقیم سکه‌ها و ثبت نام در هر صرافی ارز دیجیتال را بپذیرد.

مالیات کارآمد

از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز و غیرقابل تنظیم است، با خرید مستقیم بیت کوین از مزایای مالیاتی برخوردار نمی‌شوید. گفته می‌شود SEC یا کمیسیون بورس و اوراق بهادار، برخی از ETF‌های آتی بیت کوین را تنظیم می‌کند. در نتیجه، چنین ETFهایی می‌توانند کارایی مالیاتی را ارائه دهند.

برای کسب اطلاعات در زمینه آموزش ارز دیجیتال، بر روی لینک کلیک کنید.

تنوع را ارائه می‌دهد

این ETF بیت کوین‌ها دارای مجموعه‌ی متشکل از دارایی‌های متعدد هستند. به عنوان مثال، نوعی ETF ممکن است علاوه بر بیت کوین، سهام اپل و نتفلیکس را نیز در اختیار داشته باشد. این میزان تنوع بالا، مقدار ریسک را کاهش می‌دهد. از این رو افرادی که به دنبال تنوع بخشیدن پرتفوی خود هستند، ممکن است به فکر تخصیص پول خود به چنین صندوق‌های سرمایه گذاری باشند.

معایب ETF بیت کوین

معایب بیت کوین ETF

بدون مالکیت واقعی بیت کوین

از آنجایی که بانک‌های مرکزی بیت کوین را تنظیم نمی‌کنند، این ارز دیجیتال به‌ عنوان یک محافظ در برابر سهام و پول فیات عمل می‌کند. این به سرمایه گذاران، راهی برای به حداقل رساندن ریسک‌های مرتبط با سیستم مالی ارائه می‌دهد. علاوه بر این، دارایی دیجیتال با ارائه حریم خصوصی از طریق بلاک چین بیت کوین از کاربران و سرمایه گذاران محافظت می‌کند. گفته می‌شود، دولت صندوق‌های قابل معامله در مبادلات بیت‌کوین را تنظیم کرده و این مزایا را که ارز دیجیتال ارائه می‌دهد، حذف می‌کند.

هزینه‌ها

به طور معمول ETFها، ETF بیت کوین و از جمله این موارد برای پرداخت به افرادی که صندوق سرمایه گذاری را مدیریت می‌کنند، هزینه‌هایی را به سرمایه گذاران تحمیل می‌کنند. افراد باید نسبت هزینه ETF بیت کوین را بررسی کنند تا بدانند چه درصدی از دارایی‌های خود را باید برای پوشش هزینه‌های مدیریت به صندوق بپردازند. باید توجه داشت که هر چه نسبت هزینه کمتر باشد، برای سرمایه گذاران بهتر است.

محدودیت برای تجارت ارزهای دیجیتال

افراد می‌توانند بیت کوین را با ارزهای دیجیتال دیگری مانند XRP ،Ethereum ،Polygon و Litecoin معامله کنند. گفته می‌شود، نمی‌توان یک ETF بیت کوین را با ارزهای دیجیتال دیگر معامله کرد؛ زیرا این صندوق سرمایه گذاری است که قیمت بیت کوین را ردیابی می‌کند، نه یک سکه دیجیتال یا یک توکن.

عدم دقت ETF

در حالی که ETF‌ها قیمت بیت کوین را دنبال می‌کنند، دارایی‌های مختلفی برای تنوع بخشیدن به سبد وجود دارند. این نشان می‌دهد که قیمت Bitcoin ETF ممکن است منعکس کننده افزایش ۵۰ درصدی قیمت بیت کوین به دلیل وجود و تاثیر سایر دارایی‌ها نباشد. بنابراین، اگرچه ETF اهرمی برای قیمت بیت کوین ارائه می‌دهد اما ممکن است نتواند قیمت ارز دیجیتال را به طور دقیق ردیابی کند.

آیا خرید ETF بیت کوین توصیه می‌شود؟

خرید ETF بیت کوین

ETF بیت کوین یک صندوق قابل معامله در بورس به حساب می‌آید که قیمت بیت کوین را از طریق بازارهای نقدی، مشتقات یا مالکیت بیت کوین ردیابی می‌کند. می‌توان گفت این یک سرمایه گذاری بسیار خطرناک است. بنابراین بهتر است قبل از خرید و سرمایه‌گذاری با یک مشاور حرفه‌ای یا یک تحلیلگر مشورت کنید.

بهترین ETF بیت کوین چیست؟

در حالی که چندین Bitcoin ETF در بازار وجود دارد، همه‌ی آن‌ها بر اساس قیمت قراردادهای آتی بیت کوین هستند. بهتر است قبل از خرید ETF بیت کوین در این مورد تحقیق کرده و با یک کارشناس مشورت داشته باشید.

آیا می‌توانید ETF بیت کوین بخرید؟

چندین ETF بیت کوین برای تجارت در دسترس سرمایه گذاران است. صندوق استراتژی ETF بیت کوین ProShares ،استراتژی بیت کوین Valkyrie و ETF استراتژی بیت کوین Van Eck چند نمونه از این موارد به حساب می‌آیند.

تاثیر ETF فیوچرز بر قیمت بیت کوین

از زمان ظهور ETF فیوچرز بیت کوین، این ابزار نیز به یکی از عوامل موثر بر قیمت ارز دیجیتال، به ویژه بیت کوین تبدیل شده است. اگر بیشتر ETF های ارائه شده قیمتی بالاتر از قیمت فعلی داشته باشند، این امکان وجود دارد که بازار این ارز دیجیتال افزایش یابد. این در واقع به معنای افزایش احساسات مثبت نسبت به ارز دیجیتال پیشرو در جهان است. از سوی دیگر، نزدیکی قیمت توافق شده در قراردادها به قیمت فعلی به این معنی است که بازار انتظار دارد ارزش BTC در آینده تثبیت یا کاهش یابد.

علاوه بر این، افزایش تقاضا برای ETF فیوچرز در بازارهای سنتی و قیمت های توافق شده بر روی آنها منجر به افزایش قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال می شود. از طرفی ارائه این ابزار، تاثیر نهنگ های ارز دیجیتال بر قیمت این کوین را تا حد امکان کاهش می دهد. به این ترتیب امکان نوسانات عمدی بازار کاهش می یابد.

یکی دیگر از مزایای افزایش حجم معاملات ETF فیوچر بیت کوین در بلندمدت، تاثیر مثبت آن بر نقدشوندگی این کوین است. در نهایت، ثبات بازار و همچنین افزایش قیمت بیت کوین و استقبال بیشتر از آن، تأثیر مثبتی بر رونق کل بازار ارزهای دیجیتال خواهد داشت و باعث ظهور وجوه قابل معامله برای سایر ارزهای دیجیتال خواهد شد.

مهم ترین ETF های فیوچرز بیت کوین

مهم ترین ETF های فیوچرز بیت کوین

برخی از بزرگترین صندوق های ETF فیوچرز بیت کوین در آمریکا عبارتند از:

ProShares Bitcoin Strategy یا BITO متعلق به شرکت سرمایه گذاری ProShares.

ProShares Short Bitcoin یا BITI؛ متعلق به شرکت سرمایه گذاری ProSahres.

استراتژی والکری بیت کوین یا BTF؛ متعلق به شرکت سرمایه گذاری دارایی دیجیتال Valkyrie.

استراتژی بیت کوین VanEck یا XBTF؛ متعلق به شرکت سرمایه گذاری VanEck.

ساده سازی Bitcoin Strategy PLUS Inc یا MAXI اموال شرکت سرمایه گذاری ساده.

استراتژی جهانی X Blockchain و بیت کوین یا BITS؛ متعلق به شرکت سرمایه گذاری Global X ETFs.

بزرگترین بورس کالای شیکاگو از نظر دارایی های تحت مدیریت (AUM)  است. دارایی های تحت مدیریت این صندوق در دسامبر 2023 به 904 میلیون دلار رسید که تفاوت فاحشی در مقایسه با رقبای خود دارد. سایر بازارهای اصلی برای خرید و فروش ETFهای آتی بیت کوین شامل بورس نیویورک (NASDAQ) و بورس نیویورک (ARCA) است.

مسیر پیشروی ETF فیوچرز بیت کوین

معاملات ETF فیوچرز بیت کوین در سال های اخیر به عنوان پلی بین بازارهای سنتی و مدرن عمل کرده است. آنها راه را برای ورود ارزهای دیجیتال به بازارهای سنتی با ریسک های فنی کمتر هموار کردند و منجر به تنوع بیشتر سبد سرمایه گذاری شدند. با این حال، به نظر می رسد گام مهم بعدی برای مقبولیت هر چه بیشتر این ابزار مالی، مجوز حضور Spot Bitcoin ETF در بورس آمریکا توسط SEC است. اتفاقی که به احتمال زیاد منجر به افزایش قیمت این کوین و همچنین افزایش تقاضا برای مشتقات آن خواهد شد.

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
موبایل 09927779006
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com