1. صفحه اصلی
  2. مقالات ارز دیجیتال
  3. اصطلاحات بازار ارز دیجیتال
  4. 65 اصطلاح رایج ارزهای دیجیتال

65 اصطلاح رایج ارزهای دیجیتال

65 اصطلاح رایج ارزهای دیجیتال
لوگو علیرضا محرابی
65 اصطلاح رایج ارزهای دیجیتال
اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

ارز دیجیتال هایی که کمی بیشتر از ده سال سابقه دارند با ورود خود به دنیای انسان ها، اساس معاملات تجاری و مالی را دگرگون کردند اما زمانی که یک مبتدی با اصطلاحات ارزهای دیجیتال برخورد می کند و آن ها را می شنود، احساس می کند طرف مقابل با زبان بیگانه با وی صحبت می کند. درحالی که اگر کمی با این دنیای جدید آشنا شود معنا و مفهوم رمزارزها را نیز درک خواهد کرد. ارزهای دیجیتال تنها یک گزینه جدید برای سرمایه گذاری نیست و در بسیاری از موارد در مقایسه با سهام و اوراق قرضه سنتی، دنیایی متفاوت و جدیدی را نشان می دهد. فقط یادگیری اصول اولیه، بین این همه حروف اختصاری ناآشنا، فناوری های در حال ظهور، شبکه ها و داده ها و ...، حتی برای سرمایه گذاران سنتی با تجربه، نیز زمان بر خواهد بود.

مانند هر سرمایه گذاری دیگری، مهم است که قبل از شروع کار دقیقا بدانید در چه چیزی سرمایه گذاری می کنید و ماهیت آن را بشناسید. این امر به ویژه در مورد دارایی های ریسکی و در حال توسعه مانند رمزارز نیز صادق است. در این مطلب 65 اصطلاح رایج ارزهای دیجیتال را با هم بررسی می کنیم تا نسبت به آن ها اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

اصطلاحات ارزهای دیجیتال که باید بدانید

اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال

1. بیت کوین

یکی از مهم ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال، بیت کوین است. اولین و ارزشمندترین ارز رمزنگاری شده که در 3 ژانویه 2009 توسط شخص یا اشخاص ناشناسی با نام ساتوشی ناکاموتو راه اندازی شد. در حالی که ارزش آن از آن زمان به طور پیوسته افزایش یافته است، این ارز دیجیتال نوسانات زیادی را شاهد بوده است. 

2. ساتوشی ناکوموتو

نام مستعار خالق یا خالقین بیت کوین. هیچ کس هویت واقعی ساتوشی ناکوموتو را نمی داند. این کلمه نیز یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است که هنوز مبهم و ناشناس باقی مانده است.

3. آلت کوین

هر کوینی که بیت کوین نباشد، این ساده ترین تعریف از آلت کوین است. آلت کوین ها که یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال هستند، می توانند هر چیزی باشند، از دومین ارز محبوب، اتریوم، تا هرکدام از هزاران کوین با حداقل ارزش بازار که بعد از بیت کوین ایجاد شدند. کارشناسان می گویند به عنوان سرمایه گذاری باید تا حد زیادی به ارزهای رمزنگاری شده بزرگتر و اصلی پایبند باشید.

4. اتریوم(Ethereum)

اتریوم یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

دومین ارز دیجیتال از نظر حجم تجارت، اتریوم یک شبکه رمزنگاری و پلتفرم نرم افزاری است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد برنامه های جدید استفاده کنند و دارای یک واحد پولی مرتبط به نام اتر است.

5. وایت پیپر(Whitepaper)

از جمله اصطلاحات ارزهای دیجیتال، وایت پیپر بوده که در واقع گزارش عملکردی است که توسعه دهندگان یک رمزارز در آن در مورد جزئیات طرح یا سیستم و شبکه خود صحبت می کنند. 

6. بلوک

بلوک به گروه های داده در یک بلاک چین گفته می شود. در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال شما به واژه بلوک زیاد برخورد می کنید. در بلاک چین رمزارزها، بلوک ها از سوابق تراکنش ها هنگام خرید یا فروش کوین توسط کاربران تشکیل می شوند. هر بلوک می تواند فقط مقدار مشخصی اطلاعات را در خود نگه دارد. پس از رسیدن به این حد، یک بلوک جدید برای ادامه زنجیره تشکیل می شود.

در واقع بلوک ها دارای ظرفیت ذخیره سازی خاصی هستند و پس از پر شدن، به بلوک قبلی پر شده، زنجیر می شوند.

7. بلاک چین (Blockchain)

معرفی اصطلاحات رایج ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از مهم ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال، بلاک چین است که حتما به گوشتان آشناست. یک شبکه دیجیتالی و یک پایگاه داده برای ثبت سوابق و فناوری پنهان در پشت ارزهای رمزنگاری شده است. یک بلاک چین نتیجه بلوک های متوالی است که بر روی یکدیگر ایجاد می شوند و یک دفترکل دائمی و غیر قابل تغییر از معاملات (یا داده های دیگر) ایجاد می کنند.

در تعریف بلوک گفتیم که هر بلوک دارای ظرفیت ذخیره سازی خاصی بوده و پس از پر شدن، به بلوک قبلی پر شده، زنجیر می شود. درنتیجه بلاک چین مجموعه ای از بلوک هاست و هر بلوک براساس ظرفیت خود مقداری از داده ها را در خود ثبت می کند و با پرشدن ظرفیت هر بلوک، بلوک بعدی تشکیل می شود.

بلاک چین عمومی را نیز شاید شنیده باشید. بلک چین عمومی یعنی اطلاعات بلاک چین در دسترس همه است.

8. بلوک پیدایش

اولین بلوک ارز رمزنگاری شده که استخراج شده است.

9. رمزارز (Cryptocurrency)

ارزهای رمزنگاری شده، را شاید بتوان مهم ترین کلمه در اصطلاحات ارزهای دیجیتال دانست. رمزارز، ارزهای دیجیتالی و غیرمتمرکزی هستند که می توانند برای خرید و فروش اشیاء یا به عنوان یک ذخیره طولانی مدت دارایی استفاده شوند. ارزهای دیجیتال به عنوان پول های دیجیتالی شناخته می شوند که مستقل از سیستم بانکی و دولت هر کشوری و بر بستر اینترنت اداره می ‌شوند. هدف از خلق رمزارزها جلوگیری از تقلب و افزایش امنیت در داد و ستدهای مالی و آزادی مالی برای همه افراد در سراسر دنیاست.

10. کوین (Coin)

کوین یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

کوین نیز به عنوان یکی از معروفترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال، در واقع به نوعی یک واحد پول بوده و در نقل و انتقالات ارز دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از بلاک چین ها برای شبکه و کوین خود یک نام دارند، مانند بیت کوین. دیگران می توانند نام های متفاوتی برای هر کدام داشته باشند، مانند بلاک چین Stellar، که دارای یک سکه بومی به نام Lumen است.

11. غیر تمرکز

اصل توزیع قدرت به دور از نقطه مرکزی. در واقع بلاک چین ها به طور سنتی غیرمتمرکز هستند زیرا برای کارکردن و ایجاد تغییرات نیاز به تأیید اکثریت کاربران دارند، نه یک مرجع مرکزی، مانند دولت یا بانک مرکزی.

12. امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

انجام فعالیتهای مالی بدون دخالت واسطه، مانند بانک، دولت یا سایر موسسات مالی. در واقع DeFi یک اصطلاح کلی برای جایگزین های غیرمتمرکز به منابع مالی سنتی (متمرکز) و یکی از مهمترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. دیفای شامل بانکداری، مدیریت پول، پردازش پرداخت، بیمه و غیره است. محصولات و خدمات دیفای، دسترسی دموکراتیک به یک صنعت منحصر به فرد تاریخی را امکان پذیر می کند.

13. برنامه های غیرمتمرکز (DApps)

برنامه های غیرمتمرکز یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

برنامه هایی که توسط توسعه دهندگان طراحی شده و روی بلاک چین مستقر شده اند تا اقدامات بدون واسطه را انجام دهند برنامه های غیرمتمرکز یا DApp نامیده می شوند. فعالیتهای مالی غیرمتمرکز اغلب با استفاده از برنامه های غیرمتمرکز تکمیل می شود. اتریوم شبکه اصلی پشتیبانی از فعالیتها در امور مالی غیرمتمرکز است.

14. قرارداد هوشمند (Smart Contract)

قرارداد هوشمند از جمله اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. این قرارداد یک برنامه الگوریتمی که شرایط قرارداد را بطور خودکار بر اساس کد آن وضع می کند. یکی از ارزش های اصلی شبکه اتریوم توانایی آن در اجرای قراردادهای هوشمند است.

15. طلای دیجیتال

متخصصان گاهی اوقات ارزهای رمزنگاری شده خاص را بر اساس نحوه ذخیره و افزایش ارزش آن مقایسه می کنند. بیت کوین معمولا طلای دیجیتال نامیده می شود.

16. فیات(FIAT)

ارز فیات دو ویژگی دارد: 1) مورد حمایت دولت است و 2) توسط هیچ کالایی (مانند طلا) پشتیبانی نمی شود. مثلا دلارهای سبز آمریکایی ارز فیات است. ارزش دلارهای آمریکا تنها به ایمان جمعی مردم به نهاد دولت ایالات متحده وابسته است. اگر ایالات متحده متلاشی شود، فیات دلار نیز سقوط می کند.

17. استیبل کوین

استیبل کوین

استیبل کوین ها از پرکاربردترین ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال هستند. استیبل کوین ها برخلاف دیگر ارزهای بازارهای مالی کریپتوکارنسی ارزشی ثابت دارند. ارزش یک استیبل کوین به برخی ارزهای فیات یا کالاهای غیر دیجیتالی دیگر وابسته است. مانند تتر (Tether) که به دلار آمریکا وابسته است.

18. صرافی(Exchange)

بازار دیجیتالی که در آن می توانید ارزهای رمزنگاری شده را ترید (خرید و فروش) کنید.

19. کوین بیس(Coinbase)

یکی از مهم ترین صرافی های متمرکز. Coinbase که در بازار ارز دیجیتال مشغول به فعالیت شده است.

20. صرافی غیرمتمرکز (DEX)

یک صرافی غیرمتمرکز در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال به صرافی ارز دیجیتالی گفته می شود که برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال بدون واسطه استفاده می شود.

21. کیف پول (Wallet)

کیف پول ارز دیجیتال

مکانی برای ذخیره دارایی ها و ارزهای دیجیتال شما کیف پول ارز دیجیتال یا ولت است که شما آن را در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال زیاد می شنوید. بسیاری از صرافی ها، کیف پول دیجیتالی ارائه می دهند. کیف پول های ارز دیجیتال ممکن است گرم (آنلاین، مبتنی بر نرم افزار) یا سرد (آفلاین، معمولاً شبیه USB) باشند.

22. کیف پول سرد/ ذخیره سازی سرد

یک روش مطمئن برای ذخیره ارزهای دیجیتال شما بصورت کاملاً آفلاین کیف پول سرد است. بسیاری از کیف پول های سرد (که به آنها کیف پول سخت افزاری نیز گفته می شود) دستگاه های فیزیکی هستند که شبیه درایو USB هستند. این نوع کیف پول می تواند از رمزارز شما در برابر هک و سرقت محافظت کند، اگرچه خطرات خاص خود را نیز دارد - مانند از دست دادن آن و در نتیجه از بین رفتن ارز دیجیتال شما.

23. کیف پول داغ

کیف پول داغ، کیف پول رمزنگاری شده مبتنی بر نرم افزار که به اینترنت متصل است. اگرچه این کیف پول برای دسترسی سریع به رمزنگاری شما راحت تر و در دسترس تر است اما این کیف پول ها بیشتر از کیف پول های آفلاین مستعد حملات هک و امنیت سایبری هستند. همانطور که فایل هایی که به شیوه ذخیره سازی ابری ذخیره می کنید راحت تر از پرونده های قفل شده در گاوصندوق خانه شما هک می شوند.

24. دفتر کل توزیع شده

دفتر کل توزیع شده یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

هر بلاک چین دفتر کل مخصوص خود را دارد. دفتر کل توزیع شده یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال در واقع مکانی است که می توانید هر معامله ای را که تا به حال در بلاک چین انجام شده است، با توجه به عمومی بودن آن مشاهده کنید. برخی از کوین ها با استفاده از یک دفتر کل ناشناس یا خصوصی متمایز می شوند. این دفتر در مکان‌های متعدد و توسط اشخاص گوناگون نگهداری می ‌شود و به همین دلیل احتیاج به یک قدرت مرکزی را برطرف می‌ نماید.

25. عرضه اولیه (ICO)

روشی که برای هر پروژه جدید ارزهای رمزنگاری شده جمع آوری می شود. ICO ها مشابه عرضه اولیه سهام (IPOs) سهام هستند. در واقع ICO قابل مقایسه با عرضه اولیه عمومی (IPO)، روش جدیدی برای پروژه ها و استارتاپ ها برای تأمین بودجه است.

26. ارزش بازار (Market Cap)

برای به دست آوردن ارزش بازار یک رمزارز باید قیمت فعلی ارز دیجیتال موردنظر را در تعداد کل ارزهای در گردش ضرب کنید تا ارزش بازار را به دست آورید. سایت کوین مارکت کپ وب سایتی است که می توانید ارزش بازار ارز دیجیتال موردنظر را پیدا کنید.

27. استخراج یا ماینینگ (Mining)

ماینینگ، استخراج ارزهای دیجیتال

حتما در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال واژه ماینینگ را شنیده اید. فرآیندی که طی آن سکه های رمزنگاری شده جدید در دسترس قرار می گیرند و گزارش تراکنش های بین کاربران حفظ می شود.

28. ماینر (Miner)

دستگاه ماینر یا استخراج کننده اصطلاحی است که برای دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. 

29. استخر استخراج (Mining Pool)

استخر استخراج به عنوان یک مکان مجازی، جایی است که در آن تعدادی از استخدام کنندگان، قدرت پردازش دستگاه های خود را ادغام می کنند و با این کار، شانس خود را برای افزایش سودآوری در استخراج افزایش می دهند.

30. فورک(Fork)

فورک اصطلاحی است که در زمانی که کاربران بلاک چین، قوانین خود را تغییر می دهند به کار برده می شود و در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال قرار دارد. این تغییرات در پروتکل بلاک چین اغلب منجر به دو مسیر جدید می شود - یکی از قوانین قدیمی پیروی می کند و یکی هم بلاک چین جدید که از مسیر قبلی جدا می شود. (مثال: انشعاب بیت کوین منجر به بیت کوین کش شد). فورک به دو نوع هاردفورک و سافت فورک تقسیم می شود.

31. هارد فورک (HardFork)

هاردفورک یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

در هاردفورک، پروتکل شبکه دچار تغییرات اساسی می شود و بلاک چین به دو بلاک چین تقسیم شده و نسخه جدیدی از بلاک چین ایجاد می شود.

32. سافت فورک (SoftFork)

سافت فورک تغییرات و بروزرسانی در نرم افزار است که با نسخه های قبلی سازگار باشد. 

33. گس

هزینه ای که توسعه دهندگان برای استفاده از این سیستم باید به شبکه اتریوم بپردازند. گس با اتر (ارز رمزنگاری شده اتریوم)، پرداخت می شود.

34. هودل (HODL)

هودل مخفف عبارت "Hold for Dear Life" است اگرچه این اصطلاح از اشتباه تایپی کاربران در انجمن بیت کوین در سال 2013 سرچشمه گرفته است. این واژه به یک استراتژی سرمایه گذاری غیرفعال اشاره دارد که در آن مردم ارزهای رمزنگاری شده را به جای معامله خریداری و نگه می دارند. با این امید که ارزش آن افزایش پیدا می کند.

35. هاوینگ (Halving)

هاوینگ یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

هاوینگ به معنای نصف کردن پاداش استخراج کنندگان است، ویژگی که در کد بیت کوین نوشته شده است و در آن پس از استخراج تعداد معینی بلوک (معمولاً هر چهار سال به تعداد 210 هزار بلوک) مقدار بیت کوین جدید که وارد گردش می شود نصف می شود. نصف شدن می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد.

36. هش (Hash)

یک رشته منحصر به فرد از اعداد و حروف که بلوک ها را شناسایی می کند و به خریداران و فروشندگان رمزنگاری گره خورده است. هش یعنی به کاربردن الگوریتم های خاص بر روی یک سری اطلاعات و به منظور تبدیل شدن به یک اطلاعات دیگر با اندازه ثابت.

37. نود (Node)

نود یا گره، رایانه ای که به شبکه بلاک چین متصل می شود. در واقع کامپیوتر هایی که در سراسر جهان به شبکه کوین ها متصل می شوند، نود یا گره نامیده می شوند.

38. ترید (Trade)

به معامله و خرید و فروش در ارزهای دیجیتال یا بازارهای مالی و سهام ترید گفته می شود.

39. تریدر(Trader)

معامله گر یا تریدر شخصی است که با انجام تحلیل بر نمودارهای شاخص های یک سهام یا ارز دیجیتال در بازارهای مالی به خرید و فروش می پردازد.

40. تراکنش

به هر معامله ای که در بازار رمزارزها انجام می شود تراکنش گفته می شود.

41. کارمزد تراکنش (Transaction Fee)

در هر معامله خرید و فروش ارز دیجیتال، یکی از طرفین باید هزینه ‌ای را به عنوان کارمزد پرداخت کنند.

42. توکن (Token)

توکن ارز دیجیتال چیست

توکن ارز دیجیتال یکی دیگر از اصطلاحات ارزهای دیجیتال است. توکن یک واحد دارایی در بلاک چین که معمولا دارای ارزش پیشنهادی دیگری غیر از انتقال ارزش (مانند سکه) است. در واقع توکن به هر نوع دارایی که قابلیت مبادله و انتقال دیجیتالی را بین افراد مختلف در اکوسیستم بلاک چین را فراهم کند، گفته می شود. 

43. توکن های غیر قابل معاوضه (NFT)

توکن های غیرقابل معاوضه واحدهای ارزشی هستند که برای نشان دادن مالکیت اقلام منحصر به فرد مانند آثار هنری یا کلکسیونی مورد استفاده قرار می گیرند. NFT ها اغلب در بلاک چین اتریوم برگزار می شوند.

هنگام خرید یک NFT، یک گواهی با فناوری بلاک چین دریافت می کنید که شما را صاحب آن دارایی دیجیتالی خاص می کند. این دارایی قابل تکرار نیست، قابل جایگزینی نیست و می تواند فقط یک مالک رسمی داشته باشد.

44. ایردراپ(airdrop)

زمانی که تیم توسعه دهنده پلفترم های ارز دیجیتال، به منظور بازاریابی و یا معرفی پلفترم خود، ارز های دیجیتالی را در قالب جایزه و پاداش در اختیار کاربران شبکه قرار می دهند به آن ایردراپ گفته می شود. یعنی برخی از رمزارزهای باارزش به صورت رایگان نیز در اختیار شما قرار می گیرد.

45. حمله 51 درصدی

حمله 51 درصدی یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

حمله 51 درصدی به شرایطی گفته می شود که در آن قدرت اکثر هش شبکه بلاک چین در اختیار یک شخص یا گروه قرار می گیرد. این شخص یا اشخاص با این قدرت می توانند باعث ایجاد اختلال در شبکه بلاک چین شوند. با حمله 51 درصدی به راحتی می توان ترتیب تراکنش ها را حذف کرد و تراکنش ها را اصلاح کرد، همچنین می تواند تراکنش هایی که انجام می دهد را معکوس کند.

46. آربیتراژ

وقتی یک دارایی در چند بازار عرضه می شود، ممکن است قیمت این دارایی در بازارهای مختلف متفاوت باشد و شما بتوانید از تفاوت قیمت در این بازارها سود کسب کنید. به این سود، سود آربیتراژ گفته می شود.

47. همتا به همتا (Peer-to-peer)

شبکه همتا به همتا را درمیان اصطلاحات ارزهای دیجیتال زیاد می شنوید. این مفهوم یعنی دو کاربر، دو یا چند کامپیوتر، مستقیماً بدون شخص ثالث یا واسطه با هم در ارتباط هستند.

48. کلید عمومی

آدرس کیف پول شما که مشابه شماره کارت بانکی شما است. شما می توانید کلید کیف پول عمومی خود را با افراد یا موسسات به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند برای شما پول ارسال کرده یا از حساب شما پول دریافت کنند.

49. کلید خصوصی

کد رمز انحصاری که اجازه دسترسی مستقیم به ارز رمزنگاری شده را می دهد. مانند رمز حساب بانکی خود، هرگز نباید کلید خصوصی خود را به اشتراک بگذارید.

50. نهنگ (Whale)

نهنگ ها در دنیای ارزهای دیجیتال کسانی هستند که حجم قابل توجهی از ارزهای دیجیتال را در اختیار دارند و به واسطه در اختیار داشتن حجم زیادی رمزارز بر بازار آن تاثیر می گذارند. مثلا وقتی به نهنگ های بیت کوین فکر می کنید، به افرادی مانند تیم درپر، بری سیلبرت و دوقلوهای وینکلووس فکر کنید. این افراد از اوایل سال 2010 از بیت کوین حمایت می کردند.

51. ماهی (Fish)

به افراد تازه وارد به دنیای ارزهای دیجیتال ماهی گفته می شود که سرمایه بسیار ناچیزی را وارد می کنند و تحت تاثیر نهنگ های بازار هستند.

52. بازار گاوی (Bull market)

بازار گاوی یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

یکی دیگر از اصطلاحات ارزهای دیجیتال بازار گاوی است. زمانی که بازار ارزهای دیجیتال روند رو به رشد داشته باشد و به قول معروف صعودی باشد، به آن بازار گاوی می گویند.

53. بازار خرسی (Bear market)

درست برعکس بازار گاوی، چنانچه روند بازار و قیمت ها به صورت نزولی باشد به آن بازار خرسی گفته می شود.

54. کوین مرده (DeadCoin)

کوین مرده به ارزهای دیجیتالی اطلاق می شود که به دلایل مختلف دیگر وجود ندارند.

55. اوج قیمت بی سابقه (ATH)

all-time high یا اوج قیمت بی سابقه اصطلاحی است که در مورد اوج قیمت یک ارز دیجیتال به کار برده می شود.

56. کمترین قیمت بی سابقه (ATL)

all-time low برعکس اوج قیمت بی سابقه، بیان کننده این موضوع است که ارز دیجیتال مورد نظر به کمترین قیمت خود رسیده است.

57. پامپ و دامپ

پامپ و دامپ دو واژه پرکاربرد از اصطلاحات ارزهای دیجیتال هستند که به عنوان دو روش غیرقانونی در بازراهای مالی، زمانی ایجاد می شود که گروهی از سرمایه گذاران بزرگ با همکاری یک شرکت بزرگ سرمایه گذاری که سرمایه بسیاری دارند، می خواهند که به صورت مصنوعی و غیرواقعی قیمت رمزارز را بالا ببرند. آن ها مردم را به شیوه های گوناگون ترغیب به خرید رمزارز مورد نظر می کنند و زمانی که قیمت ارز دیجیتال بالا رفت این سرمایه گذاران بزرگ دارایی های خود را با بالاترین قیمت می فروشند و سود زیادی کسب می کنند. با فروش این رمزارز عرضه زیاد شده و قیمت ها پایین می آید، در نتیجه قیمت ها کم می شود. در مرحله بعد، مردم معمولی بی خبر از همه جا تحت تأثیر تبلیغات رمزارز را می خرند و سرمایه خود را به راحتی از دست می دهند.

58. اثبات کار(PoW)

گواهی اثبات کار

اثبات کار در میان اصطلاحات ارزهای دیجیتال، روش سنتی تری برای اعطای جایزه به ماینرهاست. از ماینرها خواسته می شود تا تلاش خود را با اتصال یک متغیر به روند هش کردن یک تراکنش نشان دهند. یک بلوک هش ثابت می کند که کار به پایان رسیده است و به ماینر جایزه می دهد و این کار انرژی زیادی را می گیرد.

59. اثبات سهام (PoS)

اثبات سهام به شخص اجازه می دهد تا رمزارز را بر اساس تعداد سکه هایی که در اختیار دارد اعتبارسنجی یا استخراج کند. طبق این مدل، ایده این است که اگر یک ماینر سهمی در بازی داشته باشد، کمتر به شبکه حمله می کند.

60. اثبات اختیار (PoA)

در بلاک چینی که تحت Proof of Authority (PoA) اداره می شود، به چند گره خاص این حق (یا اختیار) داده می شود که توانایی استخراج کننده برای ایجاد بلوک را تأیید کنند. این یک جایگزین سریعتر برای مدل اثبات کار است اما متمرکزتر است.

61. سختی (Difficulty)

معیاری که برای سنجش سختی پیدا کردن بلاک جدید در شبکه به کار می رود. 

62. Mooning

mooning یکی از اصطلاحات ارزهای دیجیتال

اغلب برای توصیف یک ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد که تحت یک روند صعودی قوی بازار قرار دارد. برخی از اصطلاح " to the moon " (رسیدن به ماه) استفاده می کنند.

63. سید (Seed)

سید پایه و اساس موجودیت کیف پول شما است. یک سید بازیابی مجموعه ای از دوازده، گاهی شانزده کلمه است که می تواند برای دسترسی به کیف پول شما در صورت خرابی و از دست دادن آن مورد استفاده قرار گیرد.

سید بازیابی شما، معادل پرسیدن دوازده سوال امنیتی برای رمز عبور فراموش شده است اما به خطر انداختن این عبارات امنیتی برای شما هزینه زیادی خواهد داشت. هنگامی که کیف پول شما به خطر بیفتد، وجوه شما برای همیشه از بین می رود. لطفاً این مورد را با کسی به اشتراک نگذارید.

64. ماکسیمالیسم بیت کوین (Bitcoin Maximalists)

مشابه با میهن پرستی، نژادپرستی و تعصب است اما در حوزه یک رمزارز. ماکسیمالیسم بیت کوین به معنای تعصب شدید و کورکورانه ای است که اغلب معامله گران با آن درگیر هستند و از ترس از دست دادن نشات می گیرد.

65. فومو(FOMO) یا fear of missing out

فومو به ترس از دست دادن فرصت در سرمایه گذاری اطلاق می شود. حالت فومو به خاطر از دست دادن یک فرصت خیالی ایجاد می شود که در نتیجه این فکر، فرد اقدام به انجام یک کار هیجان زده می کند.

جمع بندی

ارزهای دیجیتال به دلیل نوظهور بودن، دارای اصطلاحاتی است که بسیاری از افراد با آن ها آشنا نیستند. بنابراین در صورتی که بخواهند وارد دنیای کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال شوند باید قبل از ورود و انجام معامله و ترید در آن، الفبای آن را بشناسند و با اصطلاحات ارزهای دیجیتال آشنا شوند. 

در این باره بیشتر بخوانید

نظر بدهید

شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

0 دیدگاه

7 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
2 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
×بستن صفحه
پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
موبایل 09304891085
موبایل 09304891085
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @9304891085
داخلی 101
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09101364784
موبایل 09927779006
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
موبایل 09304890560
موبایل 09927779003
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_104
داخلی 104
پشتیبان فروش(نازنین اسدی)
موبایل 09927779050
موبایل 09927779050
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_105
داخلی 105
پشتیبان فروش(پریسا متولی)
موبایل 09192757633
موبایل 09927779005
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_29
داخلی 106
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09909400064
موبایل 09909400064
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por107
داخلی 107
پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
موبایل 09927779040
موبایل 09927779040
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_por
داخلی 107
پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
موبایل 09304891628
موبایل 09304891628
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_114
داخلی 114
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09304890686
موبایل 09304890686
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_1_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(سارا کیانی)
موبایل 09927779030
موبایل 09927779030
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_117
داخلی 117
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09909400054
موبایل 09909400054
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09194198792
موبایل 09194198792
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @armteam_admin_33
داخلی 118
پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
موبایل 09304891297
موبایل 09304891297
واتساپ شروع گفتگو
تلگرام @Armteam_admin_2_118
داخلی 118
اطلاعات تماس(دفتر فروش)
تلفن 021-22021030
تلفن 021-22021040
بدون پیش شماره 90001030
اینستاگرام @alireza.mehrabii
کانال تلگرام @alirezamehrabi_com