1. صفحه اصلی
 2. مقالات بازار مالی
 3. اصطلاحات بازار مالی
 4. کال مارجین چیست؟

کال مارجین چیست؟

کال مارجین چیست؟
لوگو علیرضا محرابی
کال مارجین چیست؟
اصطلاحات بازار مالی

مهم ترین کاری که شما زمانی می خواهید سودهای خوبی از بازارهای مالی بدست بیاورید، اصل بقاست. ماندگاری در بازارهای مالی اعم از ارزهای دیجیتال یا همان کریپتوکارنسی، بازار بورس و یا حتی فارکس مهم ترین و بزرگترین فاکتور برای شماست؛ این فاکتور با اصول مدیریت سرمایه است؛ چرا که شما اگر معاملات خود را نتوانید به عنوان یک معاله گر کنترل کنید سرمایه شما نابود شده که به اصطلاح به آن کال مارجین می گویند اما این کال مارجین شدن یا به معنی دیگر ورشکسته شدن چه زمان هایی می تواند شما را گرفتار بکند و مسیرهای فرار و دوری از آن چیست برای پاسخ به این سوالات تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کال مارجین (Call Margin)

کال مارجین چیست

«کال مارجین» (Call Margin) که اصطلاح درست ‌تر آن «مارجین کال» (Margin Call) است به پیامی گفته می‌ شود که از تریدرها می ‌خواهد پول بیشتری به حساب معاملاتی خود اضافه کنند یا برخی از موقعیت ‌های معاملاتی خود را ببندند تا مارجین بیشتری برای معامله داشته باشند. برای درک بهتر این مفهوم نیاز به بررسی مفهوم مارجین است.

مارجین در واقع سرمایه واقعی کاربر است که برای تضمین معاملات استفاده می ‌‌شود. زمانی که از اهرم در معاملات استفاده می ‌شود، تریدرها با مبلغ بیشتری از سرمایه اصلی خود وارد معاملات می‌ شوند اما این به این معنی نیست که میزان ضرر آن ‌ها می‌تواند بیشتر از پول اصلی آن ‌ها باشد. مارجین در واقع به مقدار پولی گفته می‌ شود که تریدر باید در حساب معاملاتی خود داشته باشد تا بتواند ضررهای محتمل را جبران کند؛ ارتباط بین مارجین و اهرم ارتباط معکوس است به این معنی که هر چه اهرم های معاملاتی استفاده شده توسط یک معامله‌گر بیشتر باشد، میزان مارجین درگیر در معامله برای آن کمتر است اما در مقابل ریسک معامله بیشتر و احتمال کال مارجین شدن معامله بالا است.

زمانی که بازار در جهت خلاف روند معامله یک تریدر حرکت می‌ کند، مارجین کاربر کاهش می‌ یابد. زمانی که مقدار مارجین به درصد تعیین شده برای مارجین کال برسد، پیام مارجین کال از طرف بروکر یا کارگزاری به تریدر ارسال خواهد شد. بنابراین، کال مارجین یک هشدار برای معامله‌گر است تا متوجه در ضرر بودن موقعیت ‌های معاملاتی خود باشد.

آیا کال مارجین برای تمامی بازارهای مالی است؟

آیا کال مارجین برای تمامی بازارهای مالی است؟

کال مارجین زمانی معنی پیدا می‌‌ کند که کاربر از اهرم برای معاملات خود استفاده کرده باشد. بنابراین، در معاملات سهام بازار بورس و معاملات اسپات بازار رمزارزها این مفهوم مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد. در این بازارها میزان تغییرات ارزش دارایی کاربران، به همان اندازه تغییرات واقعی قیمت است و تا زمانی که معامله‌گر دارایی خود را نفروشد، همچنان مالک آن است.

در معاملات اهرم‌ دار مثل بازار آتی (فیوچرز) و بازار مارجین در کریپتو، بخشی از سرمایه درگیر در معاملات، از طرف صرافی‌ ها و تامین ‌کنندگان نقدینگی تامین می‌ شود. به همین دلیل با استفاده از مفهوم مارجین کال و «سطح خروج از بازار» (Stop Out Level) سعی می‌ شود دارایی قرض گرفته شده آسیب نبیند و تنها پول اصلی تریدر در معرض خطر باشد؛ بازار سهام بورس ایران تنها دارای معاملات اسپات است و معاملات اهرم‌ دار آتی در آن وجود ندارد.

برخلاف بازار سهام، بورس کالا امکان انجام معاملات آتی بر روی کالاهای مشخص را به کاربران می‌ دهد. در این بازار کاربران کالاها را برای یک تاریخ مشخص در آینده با قیمت امروز معامله می ‌‌کنند. برای این که معامله از دو طرف تضمین شود هر دو کاربر باید مبلغی را به عنوان «وجه تضمین اولیه» در اختیار کارگزاری قرار دهند؛ در این بازار امکان انجام هر دو نوع معادله خرید و فروش وجود دارد و میزان سود و ضرر معامله هر نیم ساعت یکبار به روز می‌ شود. مفهوم کال مارجین در این بازار با مفهومی به نام «حداقل وجه تضمین» تعریف می ‌شود.

میزان حداقل وجه تضمین برای هر کالا توسط سازمان بورس تعیین می‌ شود و می‌ تواند با تغییر شرایط تغییر کند. حداقل وجه تضمین در واقع میزان پولی است که در صورت ضررده بودن معامله و رسیدن ارزش دارایی کاربر به آن، کال مارجین اتفاق می‌ افتد؛ معمولا این مقدار در بازار بورس آتی کالای ایران برابر با 70 درصد وجه تضمین اولیه است. بنابراین، اگر وجه تضمین اولیه برای شرکت در معامله آتی یک کالا 10 میلیون تومان باشد، کاربر برای فعالیت در این بازار حداقل باید 10 میلیون در حساب معاملاتی آتی خود داشته باشد و در صورت ضررده بودن معامله و رسیدن ارزش آن به 7 میلیون کاربر کال مارجین خواهد شد. (این تنها یک مثال بود)

همه چیز در مورد کال مارجین فارکس

همه چیز در مورد کال مارجین فارکسکال مارجین در بازار فارکس نیز مشابه بازار آتی کالا است. تفاوت اصلی این دو وضعیت در اصطلاحات و الفاظی است که در بازار فارکس استفاده می‌ شود که کار درک مفهوم کال مارجین را سخت ‌تر کرده است. بنابراین، برای توضیح بهتر مفهوم کال مارجین در بازار فارکس ابتدا مفاهیم اصلی مرتبط با معاملات در این بازار را بررسی می‌‌کنیم سپس به بررسی کال مارجین در بازار فارکس می‌پردازیم. در بازار ارزهای دیجیتال نیز کال مارجین مشابه با بازار فارکس است.

کل موجودی Balance

«بالانس» (Balance) در معاملات فارکس نشان‌ دهنده کل دارایی کاربران است. میزان بالانس از معاملات باز کاربر تاثیر نمی‌گیرد و تا زمانی که معاملات بسته نشده ‌اند، مقدار کل موجودی ثابت است و تغییر نمی‌ کند. پس از بسته شدن معاملات، سود و ضررهای معاملات انجام شده نیز اثر خود را در بالانس نشان می دهد.

موجودی لحظه ‌ای Equity

 دومین متغیر در حساب‌ های فارکس اکوئیتی است که نشان دهنده کل دارایی کاربر به صورت لحظه‌ ای است. بنابراین، در اکوئیتی تاثیر معاملات باز کاربر نیز قابل مشاهده است. در صورتی که کاربری معامله باز نداشته باشد، میزان موجودی لحظه‌ ای حساب با میزان کل موجودی برابر خواهد بود.

اهرم یا لوریج Leverage

اهرم نشان ‌دهنده میزان پولی است که کاربر از صرافی یا کارگزاری قرض می‌ گیرد تا بتواند با سرمایه بیشتری وارد معاملات شود و سود بیشتری کسب کند. اهرم 10 به این معنی است که اگر بالانس حساب شما 100 دلار است، می‌ توانید به اندازه 1000 دلار معامله باز کنید و از این طریق سود خود را افزایش دهید. البته باید به این نکته توجه کرد که اهرم تیغ دولبه است که در صورت ضررده بودن معامله، باعث ضرر بیشتر تریدر می‌ شود.

مارجین Margin

مارجین به مقدار پولی گفته می‌ شود که کارگزاری به عنوان وثیقه برای هر معامله اهرم ‌دار نگهداری می ‌کند. مقدار مارجین مورد نیاز برای هر معامله در کارگزاری ‌های مختلف متفاوت است اما این مقدار همواره با مقدار اهرم رابطه عکس دارد. مقدار مارجین در واقع به نوعی سطح کال مارجین را نیز مشخص می‌‌ کند که در ادامه به آن پرداخته می ‌شود.

مارجین آزاد Free Margin

 هر معامله‌ ای که در بازار فارکس باز می شود، مقداری از منابع کاربر را به عنوان مارجین قفل می‌‌ کند. به باقی مانده پول کاربر مارجین آزاد گفته می‌ شود که کاربر با استفاده از آن می‌ تواند وارد یک معامله جدید شود. اگر مقدار مارجین آزاد به صفر برسد، هشدار کال مارجین صادر می‌ شود و از آن پس کاربر قادر به باز کردن معامله جدید نخواهد بود.

مارجین لول Margin Level

 به نسبت موجودی لحظه ‌ای حساب به مارجین درگیر در معاملات، مارجین لول یا سطح مارجین گفته می ‌شود. این نسبت به صورت درصد بیان می ‌شود و بروکرها با استفاده از این سطح تشخیص می‌ دهند که کاربران قادر به ترید هستند یا نه.

سطح خروج Stop Out Level

 حساب کاربر با رسیدن به سطح کال مارجین تعیین شده از بین نمی‌ رود بلکه نتیجه این کار، جلوگیری از معاملات جدید کاربر و ابلاغ هشدار از دست دادن سرمایه به او است. علاوه بر کال مارجین، سطح دیگری به نام سطح خروج بر روی مارجین لول تعیین می‌ شود که پس از رسیدن سطح مارجین کاربر به آن ،معاملات کاربر به صورت خودکار از طریق کارگزاری بسته می‌ شود و کاربر بیشتر دارایی خود را از دست می ‌‌دهد. لیکوئید شدن در بازار ارزهای دیجیتال و بازار فارکس در واقع به چنین شرایطی گفته می‌ شود.

چگونه دچار کال مارجین نشویم؟

چگونه دچار کال مارجین نشویم؟

کال مارجین وضعیتی پرریسک و خطرناک برای معامله‌گران به شمار می ‌رود. بنابراین، تریدرها و معامله‌ گران به دنبال این هستند که ریسک کال مارجین شدن خود را کاهش دهند. برای رسیدن به این هدف نیاز است که کاربران در حساب معاملاتی خود شرایط خاصی را زیر نظر داشته باشند. موارد زیر از جمله ترفندهای مناسب برای دور ماندن از کال مارجین هستند.

از اهرم ‌های بالا استفاده نکنید. هر چقدر اهرم معاملات شما افزایش یابد امکان کال مارجین شدن نیز افزایش می‌ یابد زیرا با کمترین تغییر قیمت در جهت خلاف روند معامله شما، مارجین شما از بین می ‌رود.

از تکنیک ‌های مدیریت سرمایه بهره بگیرید. استفاده از حد ضرر (می توانید از روش فیکس لاس استفاده کنید) و تریل کردن حد ضرر می ‌تواند روش مناسبی برای جلوگیری از ضررهای بزرگ و رسیدن به مرحله کال مارجین باشد.

از تمام مارجین موجود در حساب برای انجام معاملات استفاده نکنید. همیشه بین 1 تا 2 درصد از حساب معاملاتی خود را برای یک موقعیت معاملاتی استفاده کنید و سعی کنید بیش از 5 درصد دارایی به صورت همزمان درگیر معاملات نشود. حجم معاملات خود را با تکنیک ‌های مدیریت سرمایه تنظیم کنید.

در این باره بیشتر بخوانید

  نظر بدهید

  شماره موبایل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

  0 دیدگاه

  0 نفر این مطلب برایشان مفید بوده است.
  0 نفر این مطلب برایشان مفید نبوده است.
  در صورت کند بودن سایت فیلترشکن خود را خاموش کنید
  ×بستن صفحه
  پشتیبان فروش(شایان ابراهیمی)
  موبایل 09304891085
  موبایل 09304891085
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @9304891085
  داخلی 101
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09101364784
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(فائزه تهرانی)
  موبایل 09304890560
  موبایل 09927779003
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_104
  داخلی 104
  پشتیبان فروش(سروش جاویدان)
  موبایل 09927779006
  موبایل 09927779006
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_105
  داخلی 105
  پشتیبان فروش(پریسا متولی)
  موبایل 09192757633
  موبایل 09927779005
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_29
  داخلی 106
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09909400064
  موبایل 09909400064
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por107
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(ایمان پوراسماعیلی)
  موبایل 09927779040
  موبایل 09927779040
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_por
  داخلی 107
  پشتیبان فروش(علیرضا سجده)
  موبایل 09304891628
  موبایل 09304891628
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_114
  داخلی 114
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09304890686
  موبایل 09304890686
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_1_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(سارا کیانی)
  موبایل 09927779030
  موبایل 09927779030
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_117
  داخلی 117
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09909400054
  موبایل 09909400054
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09194198792
  موبایل 09194198792
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @armteam_admin_33
  داخلی 118
  پشتیبان فروش(یوسف فرخنده)
  موبایل 09304891297
  موبایل 09304891297
  واتساپ شروع گفتگو
  تلگرام @Armteam_admin_2_118
  داخلی 118
  اطلاعات تماس(دفتر فروش)
  تلفن 021-22021030
  تلفن 021-22021040
  بدون پیش شماره 90001030
  اینستاگرام @alireza.mehrabii
  کانال تلگرام @alirezamehrabi_com